آخرین اخبار
فراتر از نفت

گزارش تصویری از بازدید نوروزی سرپرست پتروشیمی بندر امام

زمانبندی راه اندازی طرح توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴

نفت ارزان شد

افزایش تلاشها برای عضویت آذربایجان در اوپک

مصدق؛ اسطوره ملی‌گرایی یا دولتی‌سازی

روند کیفی بنزین روز به روز بهبود یافته

پیام نوروزی بیژن زنگنه وزیر نفت

تصویری/آیین امضای قرارداد توسعه میدان‌های سپهر و جفیر

حاتمی: موفق شدیم به رکورد تولید از میدان‌های مشترک نفتی دست یابیم

راه اندازی فاز دوم ستاره خلیج فارس با یک رکورد بی سابقه

رییس جمهور: ورود ایران به باشگاه صادرکنندگان بنزین

ربیعی: توقع کارگران در افزایش دستمزد بر حق است

دیپلماسی انرژی؛ ابزار پیشبرد امنیت و منافع ملی

امروز؛ بهترین زمان خرید تور دبی و تور گرجستان

نفت ایران فارغ از انگلیس و هند

مدیریت و راهبری صیانتی ذخایر و درآمدهای نفتی در تامین امنیت و صلح پایدار بین المللی

تعامل کمیسیون انرژی با وزارت نفت برای توسعه میادین مشترک

بی رغبتی آمریکایی ها برای خرید سهام آرامکو

مدیرعامل جدید مجتمع گاز پارس‌جنوبی منصوب شد

نفت ونزوئلا همچنان در مدار سقوط

بیم و امیدهای بازار نفت

نبض نفت در دستان آمریکا

امضای قرارداد توسعه میدان‌های سپهر و جفیر به فردا موکول شد

الفین تولیدی در پالایشگاه ها به پتروشیمی ها واگذار می شود

تصویری/نشست خبری مدیرعامل شرکت ملی پخش

کاربردهای اینترنت اشیاء در بخشهای انرژی و محیط زیست آفریقا

۱۵:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸کد خبر: 80043
شرکت‌های بهره‌بردار در منطقه جنوب صحرای ‌آفریقا تا سال ۲۰۲۶ در حدود ۸ میلیارد دلار در زمینه توسعه کنتورهای هوشمند برق سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما "، در اینترنت اشیاء IOT، هر شئ از طریق بستر اینترنت و به وسیله یک آدرس پروتکل اینترنتی(IP)  قابل شناسایی، دسترسی و حتی کنترل از راه دور خواهد شد. در مورد کاربرد اینترنت اشیاء در مدیریت انرژی باید گفت که یکپارچه‌سازی سیستم‌های حسگر و محرک متصل به اینترنت است و برای بهینه‌سازی مصرف انرژی استفاده می‌شود. اینترنت اشیاء قطاری است که دارد با سرعت نزدیک می شود. انقلاب صنعتی بعدی اتصال همه چیز، همه زمان در همه مکان است. بسیاری از کشورها در حال آماده کردن خود برای سوار شدن بر این قطار فن‌آورانه هستند.

تجربیات برخی کشورهای آفریقایی در حوزه اینترنت اشیاء درخور توجه است اینترنت اشیاء فرصت های مغتنمی متناسب با نیازهای آفریقا در بخشهای مختلف مانند: انرژی، مدیریت زنجیره تامین، بهداشت و درمان، نظارت بر محیط زیست و مانند آنها ایجاد کرده و البته قاره سیاه از این فرصت‌ها به خوبی درحال استفاده است. شرکت‌های بهره‌بردار در منطقه جنوب صحرای ‌آفریقا تا سال 2026 در حدود 8 میلیارد دلار در زمینه توسعه کنتورهای هوشمند برق سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

در کشور تانزانیا یک شرکت تدارکات در حال حاضر برای کمک به اطمینان از توزیع محصولات نفتی به مشتریان مناسب آن در شرق و مرکز آفریقا از یک سیستم مبتنی بر RFID استفاده می کند. پیش بینی می شود که پذیرش و استفاده از فناوری RFID(به عنوان یکی از ابزارهای فناوری اینترنت اشیا) در سال های آینده افزایش یابد. همچنین گسترش استفاده از فناوریهای حسگر بی سیم به دولت های آفریقا کمک می کنند تا راهکارهای کارآمدی در حوزه های بهداشت و درمان، بلایای طبیعی و کنترل محیط زیست (که مشکلات اصلی پیش روی آفریقا هستند) بیابند.

دولت تونس، تعهدات محکمی را برای نهادینه کردن یک برنامه ملی تحقیقات-توسعه- نوآوری برای پاسخگویی به نیازهای در حال تحول بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)نشان داد. این برنامه زمینه ای از نظر فناوریها و زیر ساخت بر سه اولویت "شبکه های آینده، اینترنت اشیا و محتوای اینترنت" تأکید دارد و در میان چهار حوزه کاربردی مطرح شده ایجاد و توسعه "شهر هوشمند" را با کمک فناوری اینترنت اشیا مورد توجه ویژه قرار داده است. شرکت برق و گاز تونس (STEG)، تفاهم‌نامه‌ای را با شرکت HUAWEI در جهت توسعه کنتورهای هوشمند در این کشور منعقد کرده است. بر اساس این طرح جدید، فناوری و نرم‌افزار مدیریت دیتای کنتورها توسعه خواهد یافت که امکان اتصال میان کنتورهای هوشمند و شرکت‌های بهره‌بردار را فراهم می‌آورد. پیاده‌سازی زیرساخت سیستم‌های اندازه‌گیری پیشرفته (AMI)، اولین مرحله از توسعه کنتورهای برق هوشمند در تونس خواهد بود. این اقدامات سبب خواهد شد تا شرکت برق و گاز این کشور، پروسه درآمدزایی خود را از طریق صدور قبض‌های دقیق‌تر بهینه‌تر سازد و همچنین، میزان دزدی برق را که در کنتورهای قدیمی وجود دارد کاهش دهد. از سوی دیگر، مشتریان این شرکت می‌توانند با دسترسی به دیتای بهنگام، مصرف انرژی خود را بهینه‌تر سازند.

دولت آفریقای جنوبی به سرعت اهمیت اینترنت اشیا را به رسمیت شناخته و نشان داده که برنامه اینترنت اشیا چگونه می تواند بر حفاظت از انرژی و منابع طبیعی و بهینه سازی محموله (بار)، کنترل و بهبود محیط زیست، و انتشار اطلاعات در جامعه، و مانند آنها اثر گذار باشد.

در کشور مالاوی یک سیستم برای نظارت بر کیفیت آب توسط موسسه سلطنتی فناوری در سوئد در حال توسعه است.

یک گروه تحقیقاتی در کشور کنیا، اپلیکیشنی مبتنی بر حسگرهای حرارتی برای تشخیص آتش سوزی جنگلها توسعه دادند و برای محدود کردن فاجعه آتش سوزی، به طور خودکار توسط فناوری تلفن همراه اطلاعات آتش سوزی را به ایستگاههای جنگلبانی منتشر می کند.

در کشور اتیوپی یک اپلیکیشن بهداشت برای نظارت بر درمان دارویی ضدویروسی برای بیماری ایدز توسعه داده شد که مبتنی بر فناوری اینترنت اشیا بوده است. دولت نیجریه در راستای استفاده از فناوری اینترنت اشیا در حوزه سلامت به تازگی از گسترش استفاده ازRFID ،برای حفظ یکپارچگی زنجیره تامین دارو و کاهش داروهای تقلبی (جهت تایید داروها) حمایت کرده است.

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما