آخرین اخبار
فراتر از نفت

کشف ذخایر جدید گازی در ترکمنستان

آمریکا به دنبال پر کردن جای خالی بشکه های نفت ایران است

صادرات نفت ایران؛ تنها کفاف هزینه های این صنعت را خواهد داد

رکورد شکنی تولید محصول در پتروشیمی ارومیه

تعویق قرارداد نفتی عراق با اکسون موبیل

رکورد شکنی تولید محصول در پتروشیمی اروند

امور نفتی «بابک زنجانی »دست چه کسی بود؟

هر روز باید۱۰۰ میلیون بشکه نفت تولید کنیم

تحریم صنعت پتروشیمی ایران کار ساده‌ای نیست

عبور نفت از ۷۳ دلار

حضور دوباره یک کنسرسیوم سرمایه‌گذاری در پتروشیمی

صف خرید ۲۰ میلیونی سهام شرکت نفت پارس

رقم دقیق تولید نفت ایران را کسی نمی داند

خسارات قابل توجه به تاسیسات نفتی عربستان

روزنگار نفت/۳۰ اردیبهشت ۱۲۹۹ و ۱۳۵۰

رکورد شکنی تولید محصول در پتروشیمی تندگویان

ابلاغ شیوه‎نامه نحوه عرضه نفت و میعانات گازی در بورس انرژی

خروج اکسون موبیل سیاسی است

ژئوپلیتیک انتقال انرژی منطقه دریای خزر و امنیت ملی ایران

تولید میدان نفتی آذر چقدر بود؟

نشست تخصصی راهکارهای مقابله با تحریم در شرکت پلی پروپیلن جم

کمک‌های پلی پروپیلن جم به سیل زدگان/تصویری

عرضه نفت ارزان برای مشتریان وفادار ونزوئلا

انتصاب جدید در NPC

تولید نفت روسیه کاهش یافت

کاربردهای اینترنت اشیاء در بخشهای انرژی و محیط زیست آفریقا

۱۵:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸کد خبر: 80043
شرکت‌های بهره‌بردار در منطقه جنوب صحرای ‌آفریقا تا سال ۲۰۲۶ در حدود ۸ میلیارد دلار در زمینه توسعه کنتورهای هوشمند برق سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما "، در اینترنت اشیاء IOT، هر شئ از طریق بستر اینترنت و به وسیله یک آدرس پروتکل اینترنتی(IP)  قابل شناسایی، دسترسی و حتی کنترل از راه دور خواهد شد. در مورد کاربرد اینترنت اشیاء در مدیریت انرژی باید گفت که یکپارچه‌سازی سیستم‌های حسگر و محرک متصل به اینترنت است و برای بهینه‌سازی مصرف انرژی استفاده می‌شود. اینترنت اشیاء قطاری است که دارد با سرعت نزدیک می شود. انقلاب صنعتی بعدی اتصال همه چیز، همه زمان در همه مکان است. بسیاری از کشورها در حال آماده کردن خود برای سوار شدن بر این قطار فن‌آورانه هستند.

تجربیات برخی کشورهای آفریقایی در حوزه اینترنت اشیاء درخور توجه است اینترنت اشیاء فرصت های مغتنمی متناسب با نیازهای آفریقا در بخشهای مختلف مانند: انرژی، مدیریت زنجیره تامین، بهداشت و درمان، نظارت بر محیط زیست و مانند آنها ایجاد کرده و البته قاره سیاه از این فرصت‌ها به خوبی درحال استفاده است. شرکت‌های بهره‌بردار در منطقه جنوب صحرای ‌آفریقا تا سال 2026 در حدود 8 میلیارد دلار در زمینه توسعه کنتورهای هوشمند برق سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

در کشور تانزانیا یک شرکت تدارکات در حال حاضر برای کمک به اطمینان از توزیع محصولات نفتی به مشتریان مناسب آن در شرق و مرکز آفریقا از یک سیستم مبتنی بر RFID استفاده می کند. پیش بینی می شود که پذیرش و استفاده از فناوری RFID(به عنوان یکی از ابزارهای فناوری اینترنت اشیا) در سال های آینده افزایش یابد. همچنین گسترش استفاده از فناوریهای حسگر بی سیم به دولت های آفریقا کمک می کنند تا راهکارهای کارآمدی در حوزه های بهداشت و درمان، بلایای طبیعی و کنترل محیط زیست (که مشکلات اصلی پیش روی آفریقا هستند) بیابند.

دولت تونس، تعهدات محکمی را برای نهادینه کردن یک برنامه ملی تحقیقات-توسعه- نوآوری برای پاسخگویی به نیازهای در حال تحول بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)نشان داد. این برنامه زمینه ای از نظر فناوریها و زیر ساخت بر سه اولویت "شبکه های آینده، اینترنت اشیا و محتوای اینترنت" تأکید دارد و در میان چهار حوزه کاربردی مطرح شده ایجاد و توسعه "شهر هوشمند" را با کمک فناوری اینترنت اشیا مورد توجه ویژه قرار داده است. شرکت برق و گاز تونس (STEG)، تفاهم‌نامه‌ای را با شرکت HUAWEI در جهت توسعه کنتورهای هوشمند در این کشور منعقد کرده است. بر اساس این طرح جدید، فناوری و نرم‌افزار مدیریت دیتای کنتورها توسعه خواهد یافت که امکان اتصال میان کنتورهای هوشمند و شرکت‌های بهره‌بردار را فراهم می‌آورد. پیاده‌سازی زیرساخت سیستم‌های اندازه‌گیری پیشرفته (AMI)، اولین مرحله از توسعه کنتورهای برق هوشمند در تونس خواهد بود. این اقدامات سبب خواهد شد تا شرکت برق و گاز این کشور، پروسه درآمدزایی خود را از طریق صدور قبض‌های دقیق‌تر بهینه‌تر سازد و همچنین، میزان دزدی برق را که در کنتورهای قدیمی وجود دارد کاهش دهد. از سوی دیگر، مشتریان این شرکت می‌توانند با دسترسی به دیتای بهنگام، مصرف انرژی خود را بهینه‌تر سازند.

دولت آفریقای جنوبی به سرعت اهمیت اینترنت اشیا را به رسمیت شناخته و نشان داده که برنامه اینترنت اشیا چگونه می تواند بر حفاظت از انرژی و منابع طبیعی و بهینه سازی محموله (بار)، کنترل و بهبود محیط زیست، و انتشار اطلاعات در جامعه، و مانند آنها اثر گذار باشد.

در کشور مالاوی یک سیستم برای نظارت بر کیفیت آب توسط موسسه سلطنتی فناوری در سوئد در حال توسعه است.

یک گروه تحقیقاتی در کشور کنیا، اپلیکیشنی مبتنی بر حسگرهای حرارتی برای تشخیص آتش سوزی جنگلها توسعه دادند و برای محدود کردن فاجعه آتش سوزی، به طور خودکار توسط فناوری تلفن همراه اطلاعات آتش سوزی را به ایستگاههای جنگلبانی منتشر می کند.

در کشور اتیوپی یک اپلیکیشن بهداشت برای نظارت بر درمان دارویی ضدویروسی برای بیماری ایدز توسعه داده شد که مبتنی بر فناوری اینترنت اشیا بوده است. دولت نیجریه در راستای استفاده از فناوری اینترنت اشیا در حوزه سلامت به تازگی از گسترش استفاده ازRFID ،برای حفظ یکپارچگی زنجیره تامین دارو و کاهش داروهای تقلبی (جهت تایید داروها) حمایت کرده است.

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما