آخرین اخبار
فراتر از نفت

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

جبران کمبود محصول POY پتروشیمی تندگویان

آتش سوزی خط سراسری انتقال بنزین در شوش

کاهش فعالیت دکل‌های نفتی آمریکا

کشف میدان گازی در آفریقای جنوبی

انتصاب جدید در وزارت نفت

آمریکا سراغ ذخایر اضطراری نفتی رفت!

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

میزان صادرات نفت ایران در فوریه

آمریکا ۲ شرکت کشتیرانی چین را تحریم کرد

مصرف بنزین در آخرین روز سال ۹۷ رکورد زد

پخش زنده لحطه تحویل سال کارکنان پتروشیمی از صدا و سیما

از طرحهای خلاقانه و اثر بخش کارکنان قدردانی شد

پیام وزیر نفت به مناسبت ملی شدن صنعت نفت

نفت مناطق مرکزی قرارداد جدید بست

بهای سبد نفتی اوپک افزایش یافت

کاهش صادرات نفت خام عربستان

فروش نفت ونزوئلا به روسیه

آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی آمریکا

آتش نفت در یک زمستان داغ

افزایش واردات نفت کره جنوبی از ایران

قیمت نفت افزایش یافت

تقدیر مدیریت بحران خوزستان از مدیرعامل نفت خیز جنوب

بازداشت یکی از متهمان پرونده پتروشیمی

اجرای پروژه های جدید در ملی حفاری

کنفرانس بین المللی بازسازی عراق با هدف احیای زیرساختهای نفت و نیرو

۱۵:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۸کد خبر: 79859
عبادی تاکید کرده عراق تلاش دارد تا بخش نفت خود را پس از سه سال اشغال توسط داعش احیا کند و شرکتهای متعددی علاقمند به سرمایه گذاری و اکتشاف و تولید نفت در این کشور هستند. هم اکنون ۲۶ کشور خواستار مشارکت در مناقصات نفتی عراق هستند. همچنین مناقصه ساخت خط لوله جدید کرکوک جیهان هم برگزار خواهد شد. در ژانویه ۲۰۱۷ دولت عراق قرارداد ۱.۴ میلیارد دلاری با جنرال الکتریک را برای افزایش تولید برق و نوسازی توربین های گازی امضا کرد. ۳۵ کشور و ٤٠٠ شرکت در این کنفرانس حضور خواهند یافت. هدف این کنفرانس جذب سرمایه گذاری١٠٠ میلیارد دلاری توسط شرکت های داخلی و خارجی است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، حیدر العبادی نخست وزیر عراق در دسامبر گذشته، پایان جنگ با داعش را اعلام  کرد. جنگ، خسارات زیادی در بسیاری از شهرهای عراق بر جای گذاشته و میزان خرابی ها در برخی از شهرها تا ۸۰ درصد رسیده است. العبادی همچنین در نشست اخیر مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس گفت کشورش در تلاش برای جذب 100 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در مرحله بازسازی پساداعش و ایجاد و تقویت زیرساختها است. العبادی گفت: عراق دهها طرح برای دوران بازسازی و رفع ویرانیهای جنگ آماده کرده است که منابع داخلی برای اجرای آن کافی نیست و نیاز به کمک و سرمایه گذاری خارجی دارد، مبلغ بزرگی است اما ما موفق به جذب آن خواهیم شد. وی به برگزاری کنفرانس بین المللی بازسازی عراق در ماه آینده میلادی در کویت با همکاری بانک جهانی اشاره کرد و گفت در این کنفرانس در زمینه جذب این سرمایه گذاریها تلاش خواهیم کرد. العبادی گفت عراق دومین کشور بزرگ تولید کننده نفت در اوپک است و با هدف حفظ ثبات قیمت ها، همچنان بر تصمیم این سازمان در کاهش تولید پایبند خواهد بود.

عبادی  تاکید کرده عراق تلاش دارد تا بخش نفت خود را پس از سه سال اشغال توسط داعش احیا کند و شرکتهای متعددی علاقمند به سرمایه گذاری و اکتشاف و تولید نفت در این کشور هستند. هم اکنون 26 کشور خواستار مشارکت در مناقصات نفتی عراق هستند. همچنین مناقصه ساخت خط لوله جدید کرکوک جیهان هم برگزار خواهد شد. در ژانویه 2017 دولت عراق قرارداد 1.4 میلیارد دلاری با جنرال الکتریک را برای افزایش تولید برق و نوسازی توربین های گازی امضا کرد.

کنفرانس بین المللی بازسازى عراق توسط بانک جهانی، هیئت ملی و سرمایه گذاری در عراق، اتاق صنایع و تجارت کویت، صندوق توسعه کویت به میزبانی کویت برگزار خواهد شد. ریاست کنفرانس را کویت، عراق، اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد و بانک جهانی به طور مشترک برعهده خواهند داشت. در این کنفرانس از ٦٠ پروژه سرمایه گذاری با ارزش ٨٥ میلیارد دلار رونمایی خواهد شد. 35  کشور و ٤٠٠ شرکت در این کنفرانس حضور خواهند یافت. هدف این  کنفرانس  جذب سرمایه گذاری١٠٠  میلیارد دلاری توسط شرکت های داخلی و خارجی است.

خالد الجرالله معاون وزیر امور خارجه کویت گفته که این کنفرانس قراراست در روزهای 12 تا 14 فوریه برگزار شود و روز دوم را به نقش بخش خصوصی و سازمانهای جامعه مدنی در بازسازی اختصاص خواهد داد. به گفته وی کنفرانس آتی با نشستهایی که پیشتر با موضوع بازسازی عراق برگزار شده تفاوت دارد، در این کنفرانس زمینه برای حضور بخش خصوصی با همکاری بانک جهانی در بازسازی عراق فراهم خواهد شد. همچنین کویت روز 13 فوریه میزبان نشست وزیران خارجه عضو ائتلاف بین المللی علیه داعش خواهد بود.

 مهدی العلق، دبیر کل شورای وزیران عراق گفت که بغداد و بانک جهانی برآورد می کنند که بازسازی دست کم 100 میلیارد دلار هزینه داشته باشد. العلق گفت که خسارتها همچنین بر زیرساختهای نفت، برق، حمل و نقل، مخابرات و تولید و همچنین خدمات اولیه مانند آب و بهداشت اثر گذار بوده است. همچنین کمیسیون ملی سرمایه‌گذاری عراق 6 پروژه ریلی را برای ارائه در کنفرانس بین المللی بازسازی عراق معرفی کرده است. عراقی‌ها به این کنفرانس بسیار امیدوارند.

در همین حال عبدالعزیز العدوانی سفیر کویت در روسیه اعلام کرده جابر مبارک حمد الصباح نخست وزیر این کشور به طور رسمی از دیمیتری مدودف همتای روس برای شرکت در کنفرانس بازسازی عراق دعوت کرده است.

  عید عماش، سخنگوی شورای استانی الانبار گفته است که منابع مالی طرح های گسترده بازسازی باید از سوی دولت عراق و شرکای بین المللی مانند صندوق توسعه سازمان ملل، تأمین شود. وی گفت که صندوق توسعه سازمان ملل از 408 طرح بازسازی حمایت می کند که برخی از آنها تکمیل شده اند و برخی دیگر در حال پیشرفت هستند و اجرای برخی نیز به شرکت های متخصص سپرده شده است. این طرح ها شامل بازسازی نیروگاههای برق و تصفیه خانه های آب و آسفالت جاده ای، مدارس، بیمارستان ها و پل ها  هستند.

عراق در سال 2017، یک وام 500 میلیون یورویی (590 میلیون دلار) از آلمان و یک وام 350 میلیون دلاری از بانک جهانی، یک کمک اهدایی 100 میلیون دلاری از کویت و 9 میلیون دلاری از چین دریافت کرده است. جوی هود، معاون سفیر آمریکا در عراق، روز 21 دسامبر گفت که آمریکا نزدیک به 2 میلیارد دلار برای بازسازی انبار در چارچوب طرحهای صندوق توسعه سازمان ملل در عراق اختصاص داده است. هیات های رسمی از استان انبار به تازگی از چندین کشور خارجی از جمله فرانسه و کره جنوبی دیدار کرده اند تا با شرکت هایی که علاقمند به سرمایه گذاری در انبار و پیشنهاد مشارکت های اقتصادی هستند، مذاکره کنند.

انور عشقی، عضو کمیته مشورتی ویژه کابینه عربستان و چهره نزدیک به مراکز تصمیم‌گیری سعودی نیز تاکید کرده که ریاض حاضر است کمک‌های مالی را به بازسازی‌ها در عراق اختصاص دهد اما لازم می‌داند که از بغداد تضمین‌هایی را در خصوص سرنوشت این کمک‌های مالی دریافت کند.

پیشتر کنفرانس و نمایشگاه «بازسازی و سرمایه گذاری در عراق» از 24-22 می 2016 در اردن برگزار شده بود. این کنفرانس با هدف ارائه پروژه های کنونی و آتی و بررسی فرصت های سرمایه گذاری در عراق توسط «فدراسیون پیمانکارهای عرب» برگزار شد که نیازهای عراق در بخشهای برق و بهداشت را بررسی کرده و فرصت های سرمایه گذاری در بخش برق را معرفی کردند. فهد محمد الحمادی؛ رئیس «فدراسیون پیمانکارهای عرب» گفت: «در حال حاضر فرصت هایی برای سرمایه گذاری در پروژه هایی به ارزش 22 میلیارد دلار در بخش ساختارهای زیربنایی و بخشهای متعدد دیگر در عراق وجود دارند. عراق در آستانه برهه ای است که باید برای اجرای پروژه ای بازسازی عظیم متعهد شود چون تعداد زیادی از زیرساخت های انرژی، جاده ها و مراکز بهداشتی ، آموزشی  در طی مبارزه و جنگ با داعش ویران شده اند.

یکی از محورهای مهمی که ایران می تواند در بازسازی صنعت نفت عراق در پساداعش شرکت داشته باشد انجام تعمیرات اساسی و بازسازی برخی از پالایشگاههای قدیمی نفت عراق است. در این راستا انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت اعلام کرده که اخیرا مذاکراتی با عراق به ‌منظور بازسازی و تعمیرات دوره ای تعدادی از پالایشگاههای نفت این کشور انجام گرفته است.

میثم قدیری/نفت ما


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما