آخرین اخبار
فراتر از نفت

پالایشگاه نفت لاوان/تصویری

تصمیمی درباره قیمت بنزین گرفته نشده است

قیمت بنزین در آمریکا به کمترین رقم رسید

تولید نفت روسیه کاهش می‌یابد

قرارداد جامع همکاری اوپک و غیراوپک

قیمت نفت ۲ درصد سقوط کرد

نفت ایران در آسیا ارزان شد

رایزنی نفتی وزرای آمریکا و عربستان

مهار حریق در پارس جنوبی

بازگشت پول نفت به خزانه تضمین شده است

افتخاری دیگر در شرکت پلی پروپیلن جم

پاسخ بازرگانی پتروشیمی به حواشی پتروشیمی ایلام

انتصاب های جدید در شرکت متن

سرنوشت فروش نفت به ناجا مشخص نیست

کشف میدان نفت و گاز غیر متعارف در آمریکا

احتمال تعطیلی بزرگترین میدان نفتی لیبی

اویک برنده مناقصه توسعه میدان نفتی رامشیر شد

اولویت سازمان منطقه ویژه پارس

افتتاح آخرین واحد میدان گازی قطب شمال

تجمع رانندگان مستقر در دکل های شرکت ملی حفاری/عکس

پرداخت مطالبات پرسنل شرکت ملی حفاری حق قانونی شان است

ژنرال سابق ونزوئلا رئیس اوپک شد

راهکاری جهت حرکت به سمت توسعه ی پایدار نفت

تردید در تحقق درآمدهای بودجه ۹۸

فراخوان رفقا برای انتصاب در پست های مدیریتی!

اقتصاددان برجسته خوزستانی:

مشکل خوزستان کم توجهی مجموعه نفت نیست بلکه اتلاف بودجه است

۸:۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴کد خبر: 79475
هفته پیش با حضور مدیران مناطق نفتخیز و مسئولان بهداشت و سلامت شهرستان، مدیرکل بحران استانداری خوزستان و معاون دادستان جلسه ای در خصوص آلودگی های فلرهای نفتی برگزار شد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، این جلسه حاشیه هایی نیز به همراه داشت. از تهدید مسئولان محیط زیست به شکایت از شرکت نفت تا خط و نشان کشیدن معاون دادستان برای افرادی که نگرانی از بازداشت شدن ندارند! و از سویی مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب که با استناد به نظرات کارشناسان، آلودگی های زیست محیطی را صرفا مربوط به نفت ندانست.

 پیرامون حواشی آن جلسه و برای بررسی عملکرد مجموعه نفت در استان خوزستان گفتگویی را با دکتر مرتضی افقه ترتیب داده ایم که در ادامه آنرا می خوانید.

 این اقتصاددان برجسته خوزستانی در گفتگو با تابا و در پاسخ به این سوال که آیا شرکت ملی نفت و به تبع آن مناطق نفتخیز وظایف خود را در قبال خوزستان به  درستی به منصه ظهور رسانده اند یا خیر؟ گفت: شرکت های چند ملیتی هرجا که مشغول به فعالیت اقتصادی می شوند علاوه بر اقدامات سخت افزاری که در رابطه با امورات خود دارند دو اقدام دیگر را مورد توجه قرار می دهند.

 دکتر مرتضی افقه ادامه داد: به دلیل امکان لطمه به محیط زیست در جریان فعالیت شرکتهای اقتصادی، اقداماتی در جهت حفاظت از محیط زیست صورت می گیرد و همچنین این شرکت ها به خاطر لطمه های اجتماعی که به ساکنان پیرامون طرح های خود وارد می کنند بودجه های فرهنگی را کنار می گذارند که این یک رویه ای متداول در شرکت های چند ملیتی است.

 

آسیب های زیست محیطی صرفا مختص به صنعت نفت نیست

 وی افزود: در ایران نه تنها صنعت نفت بلکه شرکت هایی مانند نورد، پتروشیمی، کشت و صنعت نیشکر و… به محیط پیرامون خود آسیب وارد می کنند؛ بنابراین آسیب های زیست محیطی صرفا مختص به صنعت نفت نیست.

 عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران با بیان اینکه از گذشته های دور استانداری ها و یا نهادهای دولتی دیگر به صورت چانه زنی مبالغی را از این قسم شرکتها اخذ می کردند؛ تصریح کرد: به عقیده من این نوع چانه زنی بدترین نوع مشارکت بود. زیرا که مبالغ اخذ شده دست آخر مشخص نمی شد که کجا و چگونه خرج شده اند و از همه مهتر این هزینه ها چقدر کارایی داشته اند.

 افقه ادامه داد: روند چانه زنی سازمان ها و ارگان ها برای اخذ بودجه از صنعت نفت ادامه داشت تا اینکه از یک دهه پیش به صورت رسمی در قانون بودجه و برنامه های ۵ ساله قانون اختصاص دو در هزار فروش نفت به مناطق پیرامونی تدوین شد.

 

مشکل خوزستان اتلاف بودجه است نه نداشتن بودجه

 این اقتصاددان برجسته خوزستانی با بیان اینکه مشکل خوزستان این نیست که مجموعه نفت به خوزستان بودجه می دهد یا خیر؛ خاطر نشان کرد: مشکل خوزستان این است که اساسا بودجه های خودش را نیز به درستی استفاده نمی کنند.

 معاون سیاسی اسبق استانداری خوزستان با انتقاد از نحوه صرف بودجه در استان خوزستان اظهار کرد: بودجه دو در هزار نفت هم که قوانین برای خوزستان تعیین کرده نیز مانند بودجه های عمرانی و جاری به خوبی استفاده نمی شود؛ ضمن اینکه تا آنجایی که خبر دارم هم شرکت نفت و هم بقیه شرکت ها در حد بضاعت خود مشارکت های لازم را به خوبی اعمال کرده اما به دلیل سوء تدبیر در هزینه کرد این بودجه ها اثرات مشهود نبوده است.

 دکتر افقه با طبیعی دانستن انتقال بخش عظیمی از منافع حاصل از صنعت نفت به خارج از استان خوزستان تصریح کرد: طبیعی است که منافع شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب بیشتر به بیرون از استان باشد و دلایلی برای آن وجود دارد؛ یکی اینکه این شرکت ها همانطور که از نامشان نیز مشخص این ملی هستند و منافع آن برای کل کشور است اما آنجایی که باید بین منافع و مضار تعادل برقرار می شد؛ پای وظیفه مدیران محلی وسط بود و مدیران محلی به دلیل ضعفی که تاکنون داشته اند زیاد در این مورد موفق عمل نکرده اند.

 

عدم انتفاع از شرکت های ملی به خاطر ضعف مدیران استان است

 این اقتصاددان با انتقاد از عملکرد مدیران ارشد خوزستان اذعان کرد: نتیجه عملکرد مدیران استان به گونه ای شده است که منافع شرکت هایی مانند نفت، فولاد، کشت و صنعت، پتروشیمی و… به جاهای دیگر و مضارشان در استان خوزستان رسوب می کند.

 وی افزود: منافع اندکی هم که بر اثر سوء تدبیرها باقی می ماند آنقدر ناهمگون است و رقابت میان سازمان ها برای جذب این منافع آنقدر زیاد است که خیلی مشهود نیستند.

 نظر این استاد دانشگاه را راجع به سخنان مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب که گفته بود:《مشکل آلودگی محیط زیست خوزستان بر اثر عملکرد نامطلوب مدیران سایر دستگاه هاست》؛ جویا شدیم که وی پاسخ داد: همانطور که مهندس عالی پور در جلسه هفته گذشته اشاره کرد، سال هاست مجموعه نفت همین شعله ها را داشته است اما از زمانی که بحث آلودگی ها داغ شده است، این ریزگردها بودند که با منشاء داخلی و خارجی مردم خوزستان را آزار دادند و از سویی هنوز علت تنگی نفس مردم در اولین بارندگی خوزستان مشخص نشده است و شواهدی دال بر محکومیت شرکت نفت وجود ندارد.

 

نمی توان بدون اثبات و دلایل کارشناسی تقصیر را برگردن شرکت نفت انداخت

 دکتر افقه با اشاره به فقدان شفافیت در زمینه مشکلات تنفسی در خوزستان گفت: اگرچه هنوز مناقشه بر سر علل و عوامل آلودگی خوزستان و مشکلات تنفسی مردم پابرجاست، اما به عقیده من نمی توان بدون اثبات و دلایل کارشناسی تقصیر را برگردن شرکت نفت انداخت. این سازه های نفتی از سالها پیش در خوزستان فعال بوده اند و در گذشته مشکلات اینچنین وجود نداشت.

 این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که آیا اگر صنعتی در این استان به نام نفت وجود نداشت، وضعیت کلی اقتصادی، اجتماعی استان بهتر بود یا اینکه بدتر؟ گفت: خیر قطعا بدتر بود. اگر من گفته ام که منافع نفت به خارج از استان می رود خیلی ارتباطی با شرکت نفت ندارد زیرا که وظیفه ایشان تولید و فروش نفت است و درآمدهای حاصل از آن به قلک دولت سرازیر می شود.

 وی ادامه داد: آنچه که باعث می شود که از منافع این شرکتها استفاده نکنیم و صرفا مضارشان باقی بماند، اشکال در عملکرد مدیران استان است که هم استانداری را شامل می شود و هم محیط زیست و… که معمولا مدیران ضعیفی هستند و مدیران توانمندی نیستند که قادر باشند در سطح واحدهای ملی برای منافع استان چانه زنی کنند؛ متاسفانه اعتماد به نفس در این اندازه را نیز در خود ندارند.

 

موضوع بازداشت مدیران نفت را نباید جدی گرفت

 افقه در پاسخ به این سوال که آیا برخوردهای سلبی و یا حتی بازداشت مدیران صنایع ملی در جریان کنترل آلودگی ها کارساز خواهد شد یا خیر؟ تصریح کرد: فکر نمی کنم بشود به راحتی از یک مدیر ارشد در یک نهاد دولتی شکایت کرد؛ زیرا که هنوز قطعیتی برای میزان آلودگی های نفتی وجود ندارد. از سویی روند اجرایی برنامه های نفت از پایتخت ابلاغ می شوند و دستور می رسد که مثلا فلان جا اکتشافات صورت بگیرد و ربطی به مسوولان حوزه نفت در خوزستان ندارد که شکایتی از ایشان صورت بگیرد.

 عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران در پایان گفت: جایگاه نفت در اقتصاد کشور آنقدر مهم و خطیر است که هر اقدامی که منجر به کاهش بهره وری نفت شود بلافاصله از سویی مسوولان امنیتی کشور پیگیری جدی خواهد شد، لذا موضوع بازداشت مدیران نفت را نباید جدی گرفت.

 

 

منبع: تابانیوز


خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:خوزستان، نفت، نفت ما
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما