آخرین اخبار
فراتر از نفت

پروژه های شرکت "ایریتک" متوقف شد!

اوپک: توافق نفتی باید حفظ شود

آیا صادرات گاز ایران تحریم خواهد شد؟

نهاد واسطه ای اتحادیه اروپایی برای مقابله با تحریم های آمریکا

تصادف اتوبوس با تانکر سوخت با ۲۰ کشته

کره بدنبال کسب معافیت از تحریم‌های نفتی ایران

افزایش کارتهای بازرگانی یک بار مصرف

دلیل آشفتگی بازار نفت تحریم‌ها نیست

زمستان داغ برای بازار نفت

جزئیات تزریق ارز پتروشیمی‌ها در سامانه نیما

مذاکرات فشرده اوپک و غیراوپک

بهیود کیفیت گازوئیل در ماه جاری

محال است تولید نفت ایران به صفر برسد

تولید نفت چین افزایش یافت

سرمایه گذاری مجارستان در پتروشیمی

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

خطای محاسبه در حذف نفت ایران

روسیه در خزر خط لوله نفتی احداث نمی کند

روسیه توانایی افزایش تولید نفت را ندارد

آزادسازی سقف رقابت محصولات پتروشیمی در بورس کالا

انجام تعهد "ماموت" در کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا

آمادگی نفت مناطق مرکزی برای تامین سوخت زمستانی

کاهش مصرف بنزین باید پیگیری شود

شفافیت در فعالیت پتروشیمی ها مشکل نیست

استیضاح زنگنه به کمیسیون انرژی نیامده است

حسنوند نشست رؤسای کمیسیون ها با رئیس جمهور را تشریح کرد:

تاکید بر جلوگیری از افزایش قیمت بنزین و گازوئیل

۱۳:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴کد خبر: 78256
رئیس کمیسیون انرژی مجلس جلوگیری از افزایش قیمت حامل های انرژی، قراردادهای جدید نفتی و گازی، سند جامع آب و ریزگردها را از مهم ترین موضوعات مطرح شده در نشست رؤسای کمیسیون ها با رئیس جمهور عنوان کرد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، فریدون حسنوند با اشاره به نشست رؤسای کمیسیون های تخصصی مجلس با رئیس جمهور گفت: از مدت ها قبل شورای هماهنگی کمیسیون ها به دنبال این بود که نشست مشترکی با رئیس جمهور تشکیل دهد که این نشست روز دوشنبه با حضور رئیس دفتر رئیس جمهور، سخنگوی دولت و معاون حقوقی و امور مجلس وی برگزار شد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه هر یک از رؤسای کمیسیون ها در حوزه اختصاصی کمیسیون و حوزه عمومی مطالبی را مطرح کردند، افزود: در حوزه کمیسیون انرژی چند مطلب مطرح شد نخست بحث قراردادهایی که باید سریع تر اجرایی شود و برای اجرا به عزم و اراده همگانی نیاز دارد تا بتوان از ظرفیت داخلی و خارجی استفاده کرد و این سرمایه ها را در حوزه سرمایه گذاری به ویژه در حوزه نفت وارد کرد که این تحول اقتصادی در کشور ایجاد شده و فرصت های جدید شغلی فراهم شود و شاهد ورود تکنولوژی به کشور باشیم.

 

شورای عالی انرژی باید فعالتر شود

وی با اشاره به اینکه موضوع مطرح شده دیگر در این نشست درباره فعالیت شورای عالی انرژی بود، ادامه داد: اعتقاد کمیسیون انرژی بر این است که شورای عالی انرژی باید فعالتر شود و جلسات آن با فاصله زمانی کمتری برگزار شود تا بتوان هماهنگی بین بخش های مختلف انرژی به وجود آورد.

 

سند جامع آب کشور باید هر چه سریعتر تدوین و تنظیم شود

نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: یکی از محورهای دیگر طرح شده در این نشست مباحث آب و انتقال آب بود که ما معتقدیم سند جامع آب کشور باید هر چه سریعتر تدوین و تنظیم شود و از این بحران ها، تنش ها و التهابات منطقه ای و استانی جلوگیری شود.

 

وزارت نفت باید تقویت شود

وی با بیان اینکه در این نشست درباره بازسازی و نوسازی تاسیسات فرسوده نفتی به ویژه تاسیسات بالادستی بحث و تبادل نظر صورت گرفت، افزود: کمیسیون انرژی معتقد است که در این بخش وزارت نفت باید تقویت شود و بتوان از ظرفیت وزارت نفت برای اقتصاد کشور استفاده کرد.

 

تعیین تکلیف قراردادهای گازی با کشورهای دیگر به ویژه کشورهای همسایه

حسنوند با اشاره به اینکه در نشست روسای کمیسیون ها با رئیس جمهور درباره تعیین تکلیف قراردادهای گازی با کشورهای دیگر به ویژه کشورهای همسایه بحث شد، ادامه داد: وزارت نفت، وزارت اقتصاد و وزارت امور خارجه و سایر بخش های ذی ربط باید بتوانند از این ظرفیت استفاده کنند و قراردادهای جدید منعقد شود.

 

بررسی مشکلات صنعت برق و بدهی های چندهزار میلیاردی وزارت نیرو

وی اظهار داشت: همچنین در این نشست درباره صنعت برق و بدهی های چندهزار میلیاردی وزارت نیرو بحث شد که ما معتقدیم که وزارت نفت و نیرو به عنوان دو وزارتخانه مولد و از طرفی وزارتخانه هایی که درآمدهای کلان برای کشور دارند و اقتصاد کشور را به نوعی تامین و تنظیم می کنند و می توانند فرصت های شغلی چندصدهزاری برای کشور ایجاد کنند، و جزء وزارتخانه های حاکمیتی و مادر هستند، لذا باید نگاه ما به بحث بدهی های ای دو وزارتخانه باشد و بتوانیم پیمانکاران آنها را نسبت به طلب هایشان راضی کنیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه یکی دیگر از موضوعات مهمی که در این نشست بحث شد، درباره جلوگیری از افزایش قیمت ها به ویژه حامل های انرژی علی الخصوص موضوع بنزین و گازوئیل بود، افزود: در این نشست اعلام کردیم که به هیچ وجه نظر ما افزایش قیمت نیست و منابع دیگری باید برای کسب درآمد تعریف شود.

 

برنامه ششم تاکید کرده که هرگونه افزایش قیمت باید با رعایت ملاحظات اجتماعی و اقتصادی انجام شود

وی ادامه داد: در این نشست به رییس جمهور نیز این نکته اظهار  شد که در ماده 39 قانون برنامه ششم توسعه کشور اعلام شده که هرگونه افزایش قیمت باید با رعایت ملاحظات اجتماعی و اقتصادی و به صورت تدریجی تا سال 1400 انجام شود، لذا ملاحظات اعلامی برنامه ششم توسعه ما را از افزایش قیمت حامل های انرژی منع می کند، چراکه وضعیت اقتصادی جامعه مناسب نبوده و به لحاظ اجتماعی زمینه و بستر فراهم نیست، لذا نمی توان جهش ناگهانی در قیمت ها داشت و بخش تدریجی را حذف کرد لذا ما اعلام کردیم که با هرگونه افزایش قیمت کاملا مخالف هستیم.

 

لزوم رسیدگی به مسائل اجتماعی مناطق نفت خیر و گازخیز کشور

حسنوند ادامه داد: رسیدگی به مسائل اجتماعی مناطق نفت خیر و گازخیز کشور، نگاه به مقوله ریزگردها در 14 استان درگیر و همچنین عمران و اشتغال مناطق نفت خیز و گازخیز در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

تشکیل جلسات مشترک مجلس و دولت باید در بازه زمانی نزدیکتر شود

وی با بیان اینکه در این نشست بر موضوع تقویت ارتباط مجلس و دولت تاکید شد، تصریح کرد: تشکیل جلسات مشترک مجلس و دولت باید در بازه زمانی نزدیکتر و با اهداف کاربردی تر و راهبردی تر برگزار شود.

حسنوند با بیان اینکه در این نشست به رئیس جمهور پیشنهاد شد که از ظرفیت کمیسیون های تخصصی، گروه های دوستی و بین المجالس در کنار حوزه بین الملل دولت استفاده شود، تا بتوان به افزایش مناسبات سیاسی و اقتصادی با سایر کشورها و مجالس آنها کمک کرد، گفت: بحث دیگر درباره تذکر به دستگاه ها جهت کاهش برخی فشارها بر مردم و ارتباط هر چه بیشتر دستگاه های اداری و اجرایی و وزارتخانه ها با مردم بود که رئیس جمهور نیز بر روی این محور تاکید کرد.

 

استفاده از توان سه قوه برای افزایش رضایتمندی مردم

وی ادامه داد: در این نشست بحث فعال شدن بخش های تولیدی، اقتصادی و اشتغالزایی کشور و استفاده از توان سه قوه و هماهنگی و همدلی و وحدت بین قوای سه گانه، سایر ارکان، نهادها و ارگان های نظام تاکید شد تا مردم بتوانند رضایتمندی بیشتری داشته باشند و توطئه های دشمن را خنثی کنند.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همچنین در این نشست بر روی مسائل روز و نگرانی هایی که طی چند روز گذشته در سطح کشور به وجود آمده و برخی اعتراضات و انتقادات بحث شد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما