آخرین اخبار
فراتر از نفت

احساس خطر آمریکا از ارز نفتی ونزوئلا

ما گله ای در رابطه با نفتکش سانچی از چین نداریم!

تلاش مجلس برای افزایش درآمد وزارت نفت

برداشت روزانه بیش از ۵۵۰میلیون متر مکعب گاز از پارس جنوبی

رتبه نخست ایرانول در رشد فروش روغن موتور

تخصیص سلیقه‌ای خوراک برای تولید قیر در تضاد با اهداف صادراتی است

کاهش قیمت نفت

آغاز بازگشایی جعبه سیاه سانچی تا سه روز آینده

ربات ارزیاب سانچی به زیر آب منتقل شد

عدم پایبندی قزاقستان به توافق کاهش تولید اوپک

پایان تعمیرات اساسی واحد آروماتیک پتروشیمی بندرامام

نفت‌کش سانچی ناقض هیچ‌گونه پروتکل امنیتی نبوده است

ادارات اهواز تعطیل شد

سال آینده آب شرب جیره بندی می شود؟

آخرین اخباراختلاس ۱۰۰میلیارد تومانی از زبان وزیرنفت

پیش بینی اوپک از افزایش عرضه نفت در سال جدید

نگاه پاکستان به اندونزی برای واردات گاز مایع

ظاهر شدن چهار لکه نفتی در اطراف نفتکش غرق شده ایرانی

زمان مراسم ختم جان‌باختگان نفتکش سانچی

قصور احتمالی چین در حادثه سانچی باید بررسی شود

دولت روحانی چقدر نفت فروخت؟

روایت زنگنه از یک دروغ شاخدار درباره نفتکش سانچی

رفت و آمد آزادانه وابستگان نزدیک ضد انقلاب و اپوزیسیون در نفت

تلاش جمهوری کنگو برای پیوستن به اوپک

مقصر حادثه سانچی کیست؟

تزریق ۲.۳ میلیون بشکه نفت سوآپ به پالایشگاه تهران

۱۲:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۳کد خبر: 78228
سوآپ نفت کشورهای حاشیه دریای خزر ازطریق پایانه نفت شمال کشور واقع در مازندران پس از سال ها وقفه از ابتدای مرداد ماه امسال از سر گرفته شد و همچنان ادامه دارد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال اعلام کرد که تا پایان آذر سال جاری 2 میلیون و 285 هزار بشکه نفت خام کشورهای حاشیه دریای خزر در قالب قرارداد ' سوآپ ' به پالایشگاه تهران انتقال یافت.

 

سوآپ نفت کشورهای حاشیه دریای خزر ازطریق پایانه نفت شمال کشور واقع در مازندران پس از سال ها وقفه از ابتدای مرداد ماه امسال از سر گرفته شد و همچنان ادامه دارد.

عملیات سوآپ نفت خام در این پایانه از سوی شرکت بازرگانی نفت ایران (نیکو) از سال 82 اجرایی و در سال 91 به دلیل نامعلوم به دستور وزیر نفت وقت متوقف شده بود.

مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت که نفت خام انتقالی به پالایشگاه تهران براساس قراداد سوآپ به وسیله 47 فروند کشتی نفتکش در پایانه نفت شمال واقع در ساحل دریای خزر در شهرستان نکا تخلیه شد.

سید حمید حسینی افزود : نفت خام طرح سوآپ با تلاش کارکنان مراکز انتقال نفت نکا ، ساری ، ‎گل‎پل و اوریم در منطقه شمال و فشار شکن مغانک در منطقه تهران به پالایشگاه تهران منتقل می‎شود.

وی ظرفیت کنونی خط انتقال نفت خام را 350 هزار بشکه در روز اعلام کرد و گفت که این ظرفیت در صورت نیاز با اعمال برخی تغییرات فنی در مراکز انتقال نفت، قابل افزایش به 500 هزار بشکه در روز است.

سوآپ نفتی در پایانه نفتی شمال کشور یعنی تحویل نفت کشورهای حاشیه دریای خزر در شمال کشور برای مصرف داخلی و تحویل نفت با همان کیفیت در جنوب کشور برای صادرات . این روش یکی از منابع سودآور شرکت نفت ‌ایران در دهه 80 بود و توقف آن در سال 91 علاوه بر زیان سنگین ، سبب بلااستفاده شدن میلیون ها دلار سرمایه گذاری به مدت دستکم پنج سال شده بود .

سه کشور تولیدکننده نفت خام آسیای مرکزی شامل جمهوری آذربایجان ، ترکمنستان و قزاقستان در دهه 80 به صورت روزانه نفت تولید شده را از طریق نفتکش‌های خود در دریای خزر به نماینده تجاری جمهوری اسلامی ایران یعنی شرکت نیکو تحویل داده، سپس این شرکت مقدار معادل آن را به خریداران نفت این سه کشور در خلیج فارس تحویل می‌داد.

شرکت بازرگانی نفت ایران یا نیکو وابسته به وزارت نفت وارد کننده اصلی گازوئیل و بنزین به کشور است و سوآپ نفتی کشور را بر عهده دارد.

بر اساس آمارهای موجود ، از سال 82 تا 91 به مدت 9 سال به طور میانگین روزانه 125 هزار بشکه نفت خام از کشورهای آسیای میانه به پایانه نفتی شمال حمل و از طریق لوله به پالایشگاه های کشور انتقال می یافت که حداقل درآمد از این محل به ازاء هر بشکه نفت حدود یک دلار بود.

طبق برآورد اولیه ، سالانه حداقل 40 تا 50 میلیون دلار از این محل درآمد عاید پایانه نفتی شمال کشور می شد که در درازمدت با افزایش ظرفیت انبار ذخیره این درآمد به چندین برابر می رسید.

شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال 620 کیلومتر لوله نفت را در 2 استان مازندران و گلستان تحت پوشش دارد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما