آخرین اخبار
فراتر از نفت

قیمت نفت به ۳۰۰ دلار می رسد

سرنوشتی که با نفت پیوند خورد

رئیس جمهوری آمریکا از اوپک انتقاد کرد

انتصاب جدید در وزارت نفت

تیراندازی شدید به نفرات حراست پالایشگاه بیدبلند ۲ توسط افراد ناشناس

رشد صادرات محصولات پارس جنوبی

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

مصرف بنزین خود را چگونه حساب کنیم؟

توزیع گازوئیل یورو۴ در همه جایگاه‌ها

وزیر نفت در مجلس/ تصویری

واکنش وزارت نفت به خبر رویترز

اتمام پروژه های نفت مناطق مرکزی تا پایان سال ۹۷

صنعت نفت در وضع خوبی نیست، کمک کنید

در دادگاه امروز پرونده « دکل نفتی» چه گذشت؟

خبر کشف گاز در جزیره مینو صحت ندارد

ادامه حکم‌رانی روسیه بر بازار نفت چین

ایران و چین پارک پتروشیمی می سازند

افزایش کیفیت گاز در سال آینده

پیش‌بینی عبور قیمت نفت از ۸۰ دلار

آذربایجان از پیوستن به اوپک سرباز زد

حضور فعال پتروشیمی جم در نمایشگاه چاینا پلاست

اهداف صنعت پتروشیمی در سال۹۷

وزیر نفت به مجلس می رود

صادرات ال پی جی ایران افزایش یافت

قیمت نفت از ۷۵ دلار گذشت

تزریق ۲.۳ میلیون بشکه نفت سوآپ به پالایشگاه تهران

۱۲:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۳کد خبر: 78228
سوآپ نفت کشورهای حاشیه دریای خزر ازطریق پایانه نفت شمال کشور واقع در مازندران پس از سال ها وقفه از ابتدای مرداد ماه امسال از سر گرفته شد و همچنان ادامه دارد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال اعلام کرد که تا پایان آذر سال جاری 2 میلیون و 285 هزار بشکه نفت خام کشورهای حاشیه دریای خزر در قالب قرارداد ' سوآپ ' به پالایشگاه تهران انتقال یافت.

 

سوآپ نفت کشورهای حاشیه دریای خزر ازطریق پایانه نفت شمال کشور واقع در مازندران پس از سال ها وقفه از ابتدای مرداد ماه امسال از سر گرفته شد و همچنان ادامه دارد.

عملیات سوآپ نفت خام در این پایانه از سوی شرکت بازرگانی نفت ایران (نیکو) از سال 82 اجرایی و در سال 91 به دلیل نامعلوم به دستور وزیر نفت وقت متوقف شده بود.

مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت که نفت خام انتقالی به پالایشگاه تهران براساس قراداد سوآپ به وسیله 47 فروند کشتی نفتکش در پایانه نفت شمال واقع در ساحل دریای خزر در شهرستان نکا تخلیه شد.

سید حمید حسینی افزود : نفت خام طرح سوآپ با تلاش کارکنان مراکز انتقال نفت نکا ، ساری ، ‎گل‎پل و اوریم در منطقه شمال و فشار شکن مغانک در منطقه تهران به پالایشگاه تهران منتقل می‎شود.

وی ظرفیت کنونی خط انتقال نفت خام را 350 هزار بشکه در روز اعلام کرد و گفت که این ظرفیت در صورت نیاز با اعمال برخی تغییرات فنی در مراکز انتقال نفت، قابل افزایش به 500 هزار بشکه در روز است.

سوآپ نفتی در پایانه نفتی شمال کشور یعنی تحویل نفت کشورهای حاشیه دریای خزر در شمال کشور برای مصرف داخلی و تحویل نفت با همان کیفیت در جنوب کشور برای صادرات . این روش یکی از منابع سودآور شرکت نفت ‌ایران در دهه 80 بود و توقف آن در سال 91 علاوه بر زیان سنگین ، سبب بلااستفاده شدن میلیون ها دلار سرمایه گذاری به مدت دستکم پنج سال شده بود .

سه کشور تولیدکننده نفت خام آسیای مرکزی شامل جمهوری آذربایجان ، ترکمنستان و قزاقستان در دهه 80 به صورت روزانه نفت تولید شده را از طریق نفتکش‌های خود در دریای خزر به نماینده تجاری جمهوری اسلامی ایران یعنی شرکت نیکو تحویل داده، سپس این شرکت مقدار معادل آن را به خریداران نفت این سه کشور در خلیج فارس تحویل می‌داد.

شرکت بازرگانی نفت ایران یا نیکو وابسته به وزارت نفت وارد کننده اصلی گازوئیل و بنزین به کشور است و سوآپ نفتی کشور را بر عهده دارد.

بر اساس آمارهای موجود ، از سال 82 تا 91 به مدت 9 سال به طور میانگین روزانه 125 هزار بشکه نفت خام از کشورهای آسیای میانه به پایانه نفتی شمال حمل و از طریق لوله به پالایشگاه های کشور انتقال می یافت که حداقل درآمد از این محل به ازاء هر بشکه نفت حدود یک دلار بود.

طبق برآورد اولیه ، سالانه حداقل 40 تا 50 میلیون دلار از این محل درآمد عاید پایانه نفتی شمال کشور می شد که در درازمدت با افزایش ظرفیت انبار ذخیره این درآمد به چندین برابر می رسید.

شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال 620 کیلومتر لوله نفت را در 2 استان مازندران و گلستان تحت پوشش دارد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما