آخرین اخبار
فراتر از نفت

ساخت کمپرسورهای صنعتی در پتروشیمی کارون

احتمال فروش ریالی نفت در بورس

برنامه مکزیک برای افزایش تولید نفت

جزئیات برداشت از پارس‌جنوبی تا پایان سال

نسخه جدید آمریکا برای اوپک

تاپیکو؛ ششمین شرکت فعال بازار سرمایه

باقری درمنی هنوز پول صندوق بازنشستگی نفت را نداد

پیشنهاد جدید مجلس برای بنزین

مدیرعامل پتروشیمی اروند منصوب شد/تصویر حکم

مدیران شستا مشمول قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان می شود

سرمایه گذاری ۲.۳ میلیارد دلاری پتروناس و وای پی اف در آمارگا چیکا

حمله بدافزاری به تجهیزات حفاری نفت

حضور مدیرعامل صندوق بازنشستگی در پتروشیمی جم

نقطه ضعف ترامپ قیمت نفت است

دریافت نشان برنزین جایزه منابع انسانی از سوی پتروشیمی مروارید

چین آماده ازسرگیری واردات نفت آمریکا شد

صادرات نفت روسیه کاهش یافت

راهکار کره شمالی برای دور زدن تحریم ها

صادرات ۵۲۰ هزار تن اوره به اروپا توسط پتروشیمی پردیس

مخالفت لیبی با پرداخت باج برای بازگشایی میدان الشراره

روسیه سرمایه‌گذاری مشترک با ایران را ترک کرد

عمان تولید نفت را کاهش می‌دهد

کره جنوبی هیچ نفتی از ایران نخرید

راه اندازی سامانه استانداردسازی مشتقات نفتی

عربستان صادرات نفت به آمریکا را کاهش می‌دهد

احیای شرکت ملی صادرات گاز؛ تقویت قدرت تجارت گازی ایران

۱۷:۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲کد خبر: 78208
این اقدام و انتصاب در جای خود شایسته تغییر و تشکر می باشد چون قطعیت و اشراف کامل وزارت نفت به اهمیت احیای شرکت ملی صادرات گاز به عنوان یک نهاد تخصصی در زمینه تجارت گاز در عصه بین المللی نشان می دهد و باید به زنگنه و کاردر تبریک گفت.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، معاون وزیر و مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران با صدور حکمی مهران امیر معینی را به عنوان مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران NIGEC منصوب کرد.  در حکم علی کاردر خطاب به مهران امیر معینی آمده است: " نظر به مراتب تعهد و تجارب جنابعالی و با توجه به تصمیم متخذه مجمع عمومی شرکت ملی صادرات گاز ایران در جلسه مورخ ۱۲ آذرماه ۱۳۹۶، به موجب این حکم به عنوان مدیرعامل شرکت صادرات گاز ایران منصوب می شوید. توفیق جنابعالی را در انجام وظایف و امور محوله از خداوند متعال خواستارم. ضمناً از زحمات جناب آقای علی امیرانی نیز در دوره تصدی ایشان قدردانی می نمایم." شایان ذکر است آقای امیرانی به عنوان رییس دفتر یوری سنتیورین دبیرکل جدید مجمع کشورهای صادرکننده گاز، انتخاب شده است.

به دلیل عدم اتمام عملیات تغییر ساختار شرکت ملی صادرات گاز ایران به مدیریت، در حکم صادر شده بنا بر قانون احکام از لفظ شرکت استفاده شده اما به محض تکمیل فرایند تغییر ساختار، عنوان به مدیریت تغییر خواهد یافت. گفتنی است، مهران امیر معینی پیش از این رئیس پژوهشکده اقتصاد انرژی موسسه مطالعات بین المللی انرژی بوده است.

عقد قراردادهای بین المللی نظیر صادرات گاز بین ایران و هر یک از کشورهای همسایه‌، به صورت بالقوه می‌تواند به شکوفایی اقتصادی و بهبود تدریجی توان اقتصادی هر دو کشور منجر شود. نزدیکی سطح توسعه اقتصادی، نزدیکی فاصله جغرافیایی و نیز اشتراکات گسترده فرهنگی- اجتماعی، عواملی هستند که می‌توانند شانس موفقیت قراردادهای صادرات گاز ایران با کشورهای همسایه را افزایش دهند. همچنین، قراردادهای تجارت گاز بین ایران و کشورهای همسایه، می‌تواند منجر به رونق پایدار در همکاری‌های تجاری و اقتصادی ایران با این کشور‌ها شده و در نتیجه  با گره زدن اقتصاد کشورها زمینه ساز اتحاد استراتژیک بین ایران و کشورهای همسایه شود. از سوی دیگر حضور فعال کشورمان در بازارهای جهانی گاز و کسب شرکای تجاری در این زمینه می تواند به توسعه سهم ایران از این تجارت در نقاط دیگر جهان چه در زمینه تجارت گاز طبیعی از طریق خط لوله و چه از طریق مبادلات از طریق گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) کمک نماید سبب پر رنگ تر شدن نقش صنعت گاز ایران و به تبع آن افزایش قدرت دیپلماسی کشور در عرصه جهان می گردد.

بر همین اساس شرکت ملی نفت ایران با توجه به ذخایر عظیم هیدروکربوری بویژه گاز طبیعی در راستای تثبیت حضور فعال در بازار تجارت جهانی گاز، در سال۱۳۸۱ اقدام به تاسیس شرکت ملی صادرات گاز ایران با ماموریت توسعه پروژه های صادرات گاز طبیعی نمود که اهم فعالیت های این شرکت برنامه ریزی، بازاریابی و مذاکره جهت عقد قراردادهای تجارت گاز و توسعه سرمایه گذاری در زمینه های مرتبط با این صنعت در ایران و جهان می باشد.

مهمترین اهداف و فعالیت‌های شرکت ملی صادرات گاز عبارتند از:

1-گسترش و تقویت توانمندی‌های بالقوه ایران و ایفای نقش موثر در بازارهای رقابت جهانی ، جذب سرمایه خارجی و ایجاد فرصت‌های جدید شغلی و شکوفایی اقتصادی ،

2- تعیین و ارتقای سطح مشارکت و همکاریهای بین‌المللی از طریق صادرات گاز و مشتقات گاز با هدف حضور موثر در تجارت انرژی پاک و دوستدار محیط زیست،

3- تحکیم بستر ارتباطات هدفمند دیپلماتیک با گسترش مبادلات گازی،

4-ایجاد ارتباطات مناسب سیاسی و اقتصادی با کشورهای متقاضی گاز،

5-تبدیل ایران به یک کشور مهم و اثرگذار در عرصه تجارت گاز ،

6- یکپارچه‌سازی در زنجیره ارزشی صنعت گاز،

7- انعطاف پذیری در عرضه و صادرات گاز و ایجاد ائتلاف های تجاری با خریداران و سرمایه گذاران ،

8- بازاریابی وانجام مذاکرات و نهایی کردن توافق برای فروش گاز طبیعی , محصولات مرتبط و ترانزیت وسوآپ گاز , برای کسب سهم شایسته ای ازبازار جهانی گاز ،

این شرکت 3 پروژه مایع سازی گاز به نام‌های persian LNG و pars LNG و Iran LNG را در دستور کار اجرایی خود دارد.

ماموریتهایی که برای شرکت ملی صادرات گاز تعریف شده است عبارتند از:

1-    بازاریابی و فروش گاز طبیعی، گاز طبیعی مایع LNG، CNG و سایر فرآورده ها و مشتقات گازی ایران،

2-       نظارت بر خرید، فروش، انتقال، ترانزیت، تهاتر و سوآپ گاز طبیعی ایران در داخل و خارج از کشور،

3-       سرمایه گذاری ، اجرا و احداث خطوط لوله و تاسیسات مربوط به صادرات گاز طبیعی ایران،

4-ایجاد ائتلاف های تجاری با خریداران و سرمایه گذاران گاز طبیعی ایران،

5-       سرمایه گذاری در سایر کشورها، جهت تکمیل فرآیند تولید و صادرات گاز طبیعی، گاز طبیعی مایع و سایر فرآورده ها و مشتقات گازی،

6-       انجام مذاکرات تجاری و فنی درخصوص طرح های تبدیل گاز به برق صادراتی.

یکی از ماموریت‌های دیگر شرکت ملی صادرات گاز ایران؛ صادرات گاز از طریق خط لوله است .

 

در چشم انداز 2020 شرکت ملی صادرات گاز ایران؛ از آن به عنوان یک شرکت بین المللی با ویژگیهای ذیل یاد شده است:

1-        دارنده ۱۶ درصد سهم از بازار جهانی تجارت گاز طبیعی،

2-        کانونی موثر در تجارت گاز با بهره گیری از جغرافیای ممتاز انرژی کشور در منطقه و جهان،

3-        پایبند به تعهدات و تامین نیازهای مشتریان،

4-        ارائه دهنده محصولات ایمن، با کیفیت و متناسب با استانداردهای زیست محیطی،

5-        برخوردار از نیروی انسانی حرفه ای و متخصص در سطح کلاس جهانی،

6-        چابک، خلاق، نوآور و روزآمد،

در برنامه آقای زنگنه برای چهار سال آتی، در زمینه نقش آفرینی جدی در صادرات گاز، آمده است که مقاصد صادراتی کشورهای همسایه  به خوبی به عنوان مقاصد صادراتی با صادرات گاز از سالانه ۱۰ میلیارد مترمکعب کنونی به ۴۰ میلیارد متر مکعب در سال، هدف گذاری شده است. همچنین با بهره برداری از پروژه "ایران ال ان جی" (با ظرفیت 18 میلیارد مکتر مکعب در سال)، ایران می تواند صارات گاز خود را تا سال 1400 به 70 میلیارد متر مکعب در سال برساند. با توجه به عدم برخورداری ایران از سهم مناسب در بازار جهانی انرژی، مسائل فنی و حقوقی صنعت نفت و گاز، صرفا با افزایش تولید گاز حل نمی شود. تحولات پیش آمده، ایران را مجبور به بررسی دوباره و نگاهی جدی تر به ال ان جی در راهبردهای بخش نفت و گاز کرد. عواملی که بر تغییر در راهبرد وزارت نفت در این زمینه نقش داشته اند، عبارتند از:

1-رشد تولید گاز، 2-دسترسی به فناوری غربی، 3- چشم انداز تقاضا برای ال ان جی، 4- تغییر واقعیت های ژئواستراتژیک، 5- تعهد به متوقف کردن اشتعال گاز.

این اقدام و انتصاب در جای خود شایسته تغییر و تشکر می باشد چون قطعیت و اشراف کامل وزارت نفت به اهمیت احیای شرکت ملی صادرات گاز به عنوان یک نهاد تخصصی در زمینه تجارت گاز در عصه بین المللی نشان می دهد و باید به زنگنه و کاردر تبریک گفت. بی شک شرکت ملی نفت به خوبی از اهمیت وجودی و ماهوی شرکت ملی صادرات گاز در نخستین پروزه FLNG با شرکت نروژی هملا ونتاژ که خستین قرارداد فروش گاز ایران برای تولید ال.ان.جی است، با خرد جمعی پی برد. مزیت تأسیسات ال ان جی شناور اینست که می توان در صورت تغییر محل های عرضه گاز به علت جریان پروژه ها، آن را تغییر داد. ایران مزیت های رقابتی از جمله منابع گاز و موقعیت ژئواستراتژیک، برای گام نهادن در مسیر تبدیل به بازیگری مهم در بازار ال ان جی دارد. همچنین ایران به بازارهای بزرگ در اروپا و آسیا نزدیک است. در همین حال، به نظر می رسد ایران به جای تلاش برای ورود سریع به میدان تولید، راه درست ایجاد تدریجی ظرفیت های ال ان جی را در پیش گرفته باشد. وزارت نفت به خوبی به نقش فناوری در ال ان جی سازی گاز پی برده است و اینکه باید مانع از افزایش موج جدید فشارهای حاصل از تحریم های یکجانبه آمریکا بر ضد انتقال فناوری شود . مزید بر این به خوبی دریافته که اداره بازار جهانی گاز بیش از آنکه در دست فروشندگان باشد در دست خریداران است و مخاطرات ژئوپلتیکی در صادرات گاز با خط لوله را نیز شناخته است. همچنین ایران از ذخایر گاز کافی برای تبدیل به بازیگری مهم در همه بازارها حتی تولید برق برای صادرات برخوردار است.

شرکت ملی صادرات گاز ایران به عنوان تنها مرکز تخصصی در زمینه مذاکره و عقد قراردادهای گازی است و شرکت ملی صادرات گاز به عنوان مرکز تجارت گاز ایران از زمان تاسیس زیرمجموعه معاونت بین الملل شرکت ملی نفت ایران بود و نظر به درجه اهمیت آن بسیاری از مکاتبات آن مستقیما با شخص وزیر صورت می گرفت. یکیک از اقدامات کارآمد این شرکت، این بود که به دنبال درخواست 13 میلیارد دلاری خسارت ترکیه از ایران، در نتیجه تلاشهای کارشناسان شرکت ملی صادرات گاز، پس از انتقال این قرارداد از شرکت ملی گاز به شرکت صادرات گاز، این رقم به کمتر از 2 میلیارد دلار کاهش یافت.

 بهرحال شرکت ملی صادرات گاز با این اقدام از بلاتکلیفی یک ساله بیرون آمد و اقدام پسندیده ای انجام شده است که نتیجه آن ظهور ایران به عنوان یک بازیگر عمده در تجارت جهانی گاز خواهد بود.

فاتیما رضایی/ نفت ما


خبرهای مرتبط:» نظرات بینندگان
» خ.د | ساعت ۲۰:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
1
0
قبلا اقای وزیر عنوان کرده بودند بخاطر اینکه صادرات خصوصی نشه اقدام به انحلال ان کرده بودند.حالا این سوال رو از وزیر میپرسم.الان که این شرکت از لیست خصوصی سازی خارج شده چرا باید منحل بشه؟ایا ایران که از نظر منابع گازی سرامد همه کشورهای دنیاست نباید صادرات گازش رو بصورت تخصصی و در قالب یک شرکت دنبال کرد.؟بنظر من از روزی که هدایت این شرکت را به مدیران ناکارامد و بی تجربه سپردین نسخه این شرکت را پیچیدین.وقتی مدیر ان عامل این شرکت بجای تحقیق و فعالیت در بازار گاز دنیا یکی در حال اعطای سمتهای کلیدی به دوستان و رفقایش و دیگری در حال رسیدگی به امور مربوط به تنظیفات و کارگران این شرکت بودند نسخه این شرکت پیچیده شد.جناب وزیر شما واقعا با تاسیس شرکت صادرات گاز یک اقدام کاملا درست و کارشناسانه انجام داده بودید ولی حیف که ....... شما بعنوان بالاترین مقام اجرایی در صنعتی که روزی قویترین سطح را از نظر مدیریتی داشت فقط به این فکر کنید که در این چند سال عمر این شرکت چقدر هزینه برای تاسیس و اداره و تربیت کارشناسانش صرف شده.و حال با منحل کردنش خود میگویید که اشتباه کرده ام.به امید روزی که در ادارات دولتی هم کسی دلش به حال مملکتمان بسوزد.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما