آخرین اخبار
فراتر از نفت

تندیس زرین نوآوری به نفت پاسارگاد رسید

سرمایه گذاری ۳میلیارد دلاری نفتی چین در ایران

رشد ۱۶ دلاری قیمت نفت ایران

افزایش قیمت به ۶۱ دلار و ۷۲ سنت

پتروشیمی جم میزبان اجلاس مدیران روابط عمومی پتروشیمی

هشدار تولیدکنندگان محصولات روانکار

اسلام آباد به خرید گاز قطر ادامه می دهد

خودنمایی نفت در بودجه ۹۸

پیش بینی کاهش مصرف روزانه نفت عربستان

پتروشیمی بوشهر با تمامی پیمانکاران تسویه نموده است

تاکید مدیرعامل پتروشیمی جم بر لزوم ارتقای جایگاه روابط عمومی ها

سومین عرضه نفت در بورس با حضور خارجی‌ها

بازدید مدیر عاملNPC از طرح های پتروشیمی عسلویه

هند نفت ایران را تنها به پالایشگاه‌های دولتی می‌دهد

جلوگیری از خروج ۵۰ میلیون یورو ارز با کاتالیست های ایرانی

حل مشکلات خانواده صنعت پتروشیمی در اولویت است

مجوز مجلس برای تهاتر نفتی طلب پیمانکاران از دولت

دزدی تجهیزات حفاری در مکزیک

چرا پتروامید وارد بازار بورس نشد؟

آمریکا صادرکننده خالص نفت خام می‌شود

آمریکا معافیت‌ها از تحریم نفتی ایران را تمدید می‌کند

قیمت نفت مجدد ۶۰ دلاری شد

زیمبابوه گرانترین بنزین جهان را دارد

وزرات نفت می‌تواند اوراق مالی منتشر کند

امید ژاپن به عربستان برای جایگزنی نفت ایران

اهداف اقتصادی و سیاسی گازپروم از مشارکت در پروژه های گازی ایران

۱۳:۱۴ - ۱۳۹۶/۹/۲۸کد خبر: 76888
برای شرکت گاز پروم، ورود به پروژه های گازی در این کشور جذابیت دارد، زیرا از این طریق، از فشارهای ناشی از ارسال بالقوه گاز ایران به بازار اروپا که در آنجا، احتمال رقابت بر سر ارسال از گاز روسیه نیز وجود دارد، کاسته خواهد شد. علاوه بر آن، پروژه های جدید در خارج از کشور می توانند برای اجرای فناوری گاز مایع خود و توسعه بازارها در زمینه استفاده از آن امکاناتی را فراهم آورد. برای ایران نیز مشارکت روسیه، راهی برای به حداقل رساندن تهدیدهای مرتبط با تحریمها به شمار می رود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، تفاهمنامه های همکاری شرکت ملی نفت ایران و گازپروم در 22 آذرماه در حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، میان علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت، الکسی میلر، مدیرعامل گازپروم و نصرت اله رحیمی، رئیس هیات رئیسه صندوق بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت امضا شد. شرکت «گاز پروم» که با ایران پیرامون مشارکت در استخراج گاز و ارسال آن از طریق پاکستان به هند به توافق رسیده است، همچنین احتمال دارد که وارد پروژه مجتمع گاز مایع (ال ان جی) در این کشور نیز شود. از مدتها پیش، کار احداث این مجتمع آغاز شده است، اما بر اساس محاسبات مقامات ایرانی، برای به پایان رساندن کار ساخت آن، به ٤ میلیارد دلار سرمایه نیاز است. کارشناسان می گویند که مشارکت در این پروژه جزء استراتژی شرکت «گاز پروم» در رابطه با متنوع سازی فعالیتهای خود و پاسخگوی منافع سیاسی روسیه است، اما در اخذ این قرار، مساله اقتصادی این مجتمع، معیار اصلی قرار نخواهد گرفت.

شرکت «گاز پروم» پیرامون فعالیت احتمالی با شرکت ملی نفت ایران، و صندوق بازنشستگی صنعت نفت صاحبان این پروژه – یادداشت تفاهمی امضا کرده است. مجتمع ال ان جی شامل دو خط تولید، هر کدام با ظرفیت ٥,٢٥ میلیون تنی در سال خواهد بود. در چارچوب مرحله دوم، حجم تولید می تواند دو برابر شود.

شرکت «گاز پروم» و شرکت ایرانی همچنین، «نقشه راه» را به امضا رسانده اند که بر اساس آن، شرکت «گاز پروم» مطالعات ماهوی مربوط به اجرای پروژه های هم گرایانه در عرصه استخراج، ارسال و بهره برداری از مواد هیدروکربنی و از جمله، شیمی گاز در ایران را انجام خواهد داد. به گفته آلکسی میلر، مدیر عامل شرکت «گاز پروم»، در سه ماهه نخست سال ٢٠١٨ ، این شرکت پیشنهادات خود پیرامون بهره برداری از معادن فرزاد A، فرزاد B، پارس شمالی و میدان گازی کیش را به شرکت ملی نفت ایران ارائه خواهد کرد. در سال گذشته، طرفین یادداشت تفاهم پیرامون همکاری متقابل در این زمینه ها را امضا کردند. قبل از آن نیز شرکت گاز پروم و شرکت ملی نفت ایران پیرامون احداث خط لوله گاز رسانی دریایی ایران – پاکستان – هند به توافق رسیده بودند، اما بر اساس بیانات وزارت نیروی روسیه در هفته گذشته، در حال حاضر بهره برداری از مبانی فنی و اقتصادی این پروژه آغاز نشده است، زیرا برخی از اسناد دو جانبه هنوز منعقد نشده اند. میادینی که گاز برای ورود به این خط لوله را تأمین خواهند کرد نیز هنوز انتخاب نشده اند.

شرکت ایران ال ان جی یکی از سه شرکت کننده در پروژه های گاز مایع طبیعی اعلامی از سوی ایران است (به موازات شرکت پارس ال ان جی و شرکت پرشین ال ان جی) می باشد. پایگاه این شرکت، فاز 12 میدان پارس جنوبی می باشد. به گفته بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران،٤٠ درصد از این مجتمع احداث شده است و برای راه اندازی آن، به سه تا چهار سال زمان و ٤ میلیارد دلار سرمایه نیاز است. در پی لغو تحریم ها در اوایل سال ٢٠١٦، ایران بار دیگر، فعالانه، جذب سرمایه گذاران خارجی در حوزه نفت و گاز خود را آغاز کرده است. دولت ایران پیرامون مشارکت در پروژه های گاز مایع طبیعی با شرکتهای خارجی و از جمله شرکت فرانسوی توتال مذاکره کرده است که در بهره برداری از فاز 11 میدان پارس جنوبی شرکت دارد. اما، در حال حاضر، قراردادهای مشخصی با هیچ یک از سرمایه گذاران منعقد نشده است.

شرکت گاز پروم نیز به نوبه خود، به طور همزمان، هم برای توسعه ارسال گاز از طریق خطوط گاز رسانی (در حال حاضر، خط لوله Nord Stream ٢ و «خط ترکیه» در حال ساخت است) و هم، برای اجرای پروژه های گاز مایع طبیعی (در روسیه، این شرکت قصد دارد، کارخانه گاز مایع طبیعی «ساخالین – ٢» را توسعه دهد و «کارخانه گاز طبیعی مایع بالتیسکی» را احداث کند) و همچنین، برخی از تولیدات چند تنی تلاش می کند. اما، در خارج از کشور، در حال حاضر در اصل، از ارسال گاز مایع طبیعی و مشارکت در احداث ترمینال های تبدیل گاز مایع به گاز سخن در میان است (اخیراً شرکت گاز پروم پیرامون اجرای چنین پروژه ای در ویتنام به توافق رسیده است.)

وقتی که یک کشور با چنین ذخایر عظیمی از نفت و گاز از سرمایه گذاران خارجی دعوت می کند، آیا می توان به آن علاقه ای نشان نداد؟ ویاچسلاف میشنکو از Argus Media خاطر نشان می کند که ورود به تمامی عرصه های ممکن – از استخراج و ارسال گاز گرفته تا مایع سازی گاز – از دیر باز، جزء استراتژی شرکت گاز پروم بوده است. وی اشاره می کند که این شرکت اخیراً اعلام کرده که فناوری مایع سازی خود را آماده خواهد کرد و برای وارد شدن به بازارهای جدید آمادگی دارد. «در حال حاضر، در زمینه حل و فصل بحران ها در خاور نزدیک، ایران یار اصلی روسیه به شمار می رود و از این رو، احتمال دارد، مساله کار سازی اقتصادی پروژه های مشترک از درجه دوم اهمیت برخوردار شوند.»

آلکسی گریواچ، معاون مدیر صندوق امنیت ملی انرژی، با این موضوع موافق است که همکاری روسیه با ایران به نفع دو طرف است. برای شرکت گاز پروم، ورود به پروژه های گازی در این کشور جذابیت دارد، زیرا از این طریق، از فشارهای ناشی از ارسال بالقوه گاز ایران به بازار اروپا که در آنجا، احتمال رقابت بر سر ارسال از گاز روسیه نیز وجود دارد، کاسته خواهد شد. علاوه بر آن، پروژه های جدید در خارج از کشور می توانند برای اجرای فناوری گاز مایع خود و توسعه بازارها در زمینه استفاده از آن امکاناتی را فراهم آورد. برای ایران نیز مشارکت روسیه، راهی برای به حداقل رساندن تهدیدهای مرتبط با تحریمها به شمار می رود.

 

 

 


خبرهای مرتبط:» نظرات بینندگان
» دكتر پيمان معروف | ساعت ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۵
1
0
عزيزم شما اصلا الكسي ميلر رو مدير عامل گاز پروم رو مي شناسيد كه بعد جناب على كاردر رو براى عقد تفاهم نامه و امضاء روبروى اون مي نشونيد ...؟؟!!! اصلا مي دونيد الكسي ميلر از كجا شروع كرده ، چه كارهاى و چه پروژه هايي رو به سرانجام رسونده و با چه رزومه ى قدرتمندي شده مديرعامل گازپروم بعد شما ميايد جناب كاردر رو ميذاريد روبروي ايشون براى مذاكره و امضاء قرارداد و تفاهم نامه و .... خوب ديگه معلوم نتيجه چي هست ...!!!! بنده از همين جا به شما قول شرف ميدم كه جناب كاردر كه البته يه حسابدار خوبى هست و من اگه شركتى داشتم حتما ايشون جزء گزينه هام بود جهت كارهاى حسابدارى شركتم براي فرار از ماليات ولى به شما قول ميدم كه خود جناب شيخ الوزراء هم 5 درصد دانش نفتى جناب ميلر رو نداره ... بهرحال فعلأ كه نفتى هاى كاردان از نفت دور هستند و كار هم دست مديران نيروئي اى و حراستى و شاگردان جناب وزير هست و فعلا هم كه بقول سهراب : كاوه اى پيدا نخواهد شد اميد كاش اسكندرى پيدا شود ... راستى از رگ سفيد چه خبر ؟ بيژن و سپهر خاموشش كردن ؟
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما