آخرین اخبار
فراتر از نفت

پرونده توزیع قیر رایگان بسته می‌شود

مدال روابط عمومی ایران به رضا طاهری رسید

سهم صندوق توسعه ملی از درآمد نفت ۳۲ درصد تعیین شد

ضرب الاجل دیوان عدالت اداری به شرکت ملی گاز

امضا بیش از ۵۰ تفاهمنامه همکاری با خارجی ها

روزانه ١٧ میلیون بشکه نفت از تنگه هرمز عبور می کند

۵۰هزار میلیارد اوراق مالی اسلامی برای میادین مشترک

حاکمیت فضای دوگانگی و ابهام با واگذاری حوزه برق به وزارت نفت

افزایش قیمت بنزین در راه است

کاهش بودجه وزارت نفت در سال 97

سوال نمایندگان از وزرای نفت و اقتصاد اعلام وصول شد

جزئیات بودجه ۹۷ / گازوئیل ۲۰ درصد گران می‎شود

روابط پشت پرده آقای ب.ت با جهانیان چیست؟!

قیمت گذاری خوراک مهمترین چالش به کار گیری و توسعه فرایند PDH جهت تولید پلی پروپیلن

افزایش مصرف گاز به ۴۵۰میلیون مترمکعب

پیشنهاد مالزی برای حذف دلار از مبادلات نفتی

پروژه ۲۷میلیارد دلاری روسها برای پیشی گرفتن از قطر

افزایش روابط اقتصادی و انرژی ایران با چین برای مقابله با تحریمهای آمریکا

خروج رسمی عراق از «فصل هفت» منشور سازمان ملل

خط انتقال گاز ششم سراسری دی‌ماه راه‌اندازی می‌شود

مذاکره تهران - بغداد برای انتقال نفت کرکوک به پالایشگاه کرمانشاه

افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی

تشریح هفتمین مرحله از عملیات مهار چاه رگ سفید

تامین کامل کود اوره مورد نیاز کشاورزان

فعالیت دانشگاه‌های کشور روی میادین نفتی متمرکز می‌شود

بهره برداری از توسعه بندر چابهار؛ کمک به ثبات منطقه ای

میثم قدیری/نفت ما
۱۰:۱ - ۱۳۹۶/۹/۱۴کد خبر: 76614
هند با سرمایه گذاری در توسعه در بندر چابهار و با جود موضع سرسخت، متحد خود، یعنی آمریکا در قبال ایران، امیدوار است بتواند از این طریق بندر رقیب در پاکستان را دور بزند. البته، آمریکا انتقاد از مشارکت هند در زمینه توسعه بندر چابهار را متوقف ساخته و امیدوار است که سرمایه گذاری بیشتر هند در افغانستان به ثبات این کشور کمک کند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، مراسم افتتاحیه پروژه توسعه بندر چابهار در روز 3 دسامبر ، با حضور آقای روحانی رئیس جمهور و وزرای ارشد هند و افغانستان برگزار شد. این فاز با سرمایه گذاری 1 میلیارد دلار انجام شده است و ٢٣٥ میلیون دلار آن متعلق به هند است. با این تحول، ظرفیت این بندر، سه برابر، به 8.5 میلیون تن در سال می رسد. این فاز شامل پنج اسکله جدید می شود که دو اسکله آن به کشتی های کانتینر بر اختصاص دارند و به کشتی هایی با ظرفیت 100 هزار تن امکان پهلوگیری در این دو اسکله ها داده می شود.

پیش بینی می شود ایران هم به لحاظ اقتصادی از توسعه بندر چابهار بهره مند شود. با ساخت این بندر، هند از طریق ایران و دور زدن پاکستان (که با این کشور اختلاف دارد) به آسیای مرکزی و افغانستان دسترسی پیدا کرده است. البته، این اقدام هند می تواند به مفهوم کنترل چین هم باشد. بنابراین چنانچه چنین گمانه زنی درست از آب در آید، انتظار می رود که رقابت رهبری میان چین و هند در منطقه تشدید گردد. چابهار که مشرف به دریای عمان است، در نقطه ای واقع شده که دسترسی هند به این بندر از طریق اقیانوس هند آسان است.

نارندرا مودی، نخست وزیر هندوستان، هنگام سفر به ایران در می ٢٠١٦ ، قول سرمایه گذاری کلان در بندر چابهار داده بود. گفته می شود، هند حدود 500 میلیون دلار برای توسعه بندر چابهار سرمایه گذاری و افزون بر این، خط راه آهنی از بندر چابهار تا زاهدان (‌نزدیک مرز افغانستان) به طول حدود 500 کیلومتر راه اندازی خواهد کرد.

آنچه که هند با این سرمایه گذاری کلان به دست خواهد آورد، مسیری است که به شکل مستقیم و از طریق داخل کشور ایران به افغانستان و آسیای مرکزی دسترسی خواهد داشت. محموله گندمی که از ایالت گجرات واقع در بخش غربی هند بارگیری شده است، از طریق بندر چابهار وارد ایران شده و به زودی به افغانستان منتقل خواهد شد.

از افغانستان تا آسیای مرکزی منطقه ای غنی از منابع زیر زمینی از جمله سنگ آهن قرار دارد و به همین جهت هند درصدد است که قدرت نفوذ خود را در این منطقه تقویت کند. رامش چوپرا، تحلیلگر سیاسی هند، در همین راستا تصریح کرده است: «پاکستان در سمت شمال غربی، مانع راهبردی برای هند به شمار می آید و همانطور که انتظار می رود هند نتوانست در این مناطق داد و ستدهای تجاری انجام دهد.»

هند با سرمایه گذاری در توسعه در بندر چابهار و با جود موضع سرسخت، متحد خود، یعنی آمریکا در قبال ایران، امیدوار است بتواند از این طریق بندر رقیب در پاکستان را دور بزند. البته، آمریکا انتقاد از مشارکت هند در زمینه توسعه بندر چابهار را متوقف ساخته و امیدوار است که سرمایه گذاری بیشتر هند در افغانستان به ثبات این کشور کمک کند. رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، در طول مذاکرات ماه گذشته خود در دهلی نو گفت، آمریکا مانع پروژه هایی که به نفع مردم ایران هستند، نخواهد شد.

بندر چابهار با بندر گوادار پاکستان 140 کیلومتر فاصله دارد. این بندر، واقع در خلیج عمان، نزدیک ترین ساحل ایران به اقیانوس هند است که انتظار می رود به رقیب بندر گوادار در پاکستان - که با همکاری چین توسعه می یابد - تبدیل شود. اما با اینحال، بزرگترین چالش برای هند در این راستا حضور چین است. چین در شهر گوادر پاکستان بندری بر اساس طرح «کریدور اقتصاد چین و پاکستان» (CPEC)  راه اندازی کرده است. همچنین قرار است، چین مسیری از منطقه خودمختار «اویغور سین کیانگ» چین راه اندازی کند و بدین ترتیب می توانیم بگوییم این مسیر پایگاه مهمی برای ورود چین به اقیانوس هند به شمار می آید.  با ساخت بندری مدرن چابهار در موقعیت نزدیک به هند، قدرت نفوذ گوادر تضعیف و بدین ترتیب مانع قدرتمند شدن چین در منطقه خواهد شد. هند با دور زدن پاکستان، صادرات این کشور را به افغانستان امکانپذیر می سازد.

آقای روحانی، رئیس جمهوری، روز یکشنبه ناظر بر افتتاح پروژه توسعه 1 میلیارد دلاری بندر چابهار در جنوب شرق ایران بود و تهران امیدوار است که این بندر به مسیر مهم ترانزیت کالا به افغانستان محصور در خشکی و آسیای مرکزی تبدیل شود. البته آقای روحانی در سخنرانی افتتاحیه این طرح رقابت با بندر گوادار را کم اهمیت جلوه داد و گفت بندر چابهار موجب «تعامل و وحدت بین کشورهای منطقه خواهد شد. ما باید به دنبال همکاری باشیم».


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما