آخرین اخبار
فراتر از نفت

پتروشیمی خراسان پیشرو در کسب جوایز تعالی

برگزیدگان هشتمین همایش جایزه تعالی صنعت پتروشیمی معرفی شدند

راهکارهای نگهداشت توان تولید گاز در سرخون و گشوی جنوبی بررسی شد

توسعه پایدار صنعت پتروشیمی با استفاده از سیستم های نوین مدیریتی

فعالیت صیادان چینی در کانون آلودگی نفتی سانچی

مالچ طبیعی بهتر است یا مالچ صنعتی؟

تاپی بهتر است یا صلح ؟

اجرای ۸۰۰ کیلومتر شبکه گازرسانی در زاهدان تا پایان سال ۹۷

دستور توقف آزمون استخدامی وزارت نفت لغو شد

قرارداد های نفتی که امسال امضا نشد

پتروشیمی ها پیشرو تعالی در صنعت نفت

آخرین خبرها از پارامترهای بنزین تهران

تاکید بر لزوم مشارکت فعال هلدینگ ها در جایزه تعالی پتروشیمی

پیشرفت ۴۲ درصدی پروژه بهینه سازی POLY H پتروشیمی شهید تندگویان

دعوت هند از عربستان برای مشارکت در ذخایر نفت استراتژیک

مراسم چهلم شهدای نفتکش سانچی برگزار می شود

میانگین مصرف روزانه ۸۰ میلیون لیتر بنزین در سال ۹۶

مسولان فجایع زیستی پتروشیمی ها را می دانند اما نگاه ها منفعت طلبانه است!/ ۹۰درصد سرطان ها علت محیط زیستی دارند

صادرات ال پی جی ایران کاهش یافت

اسلام آباد: پروژه انتقال گاز ایران به پاکستان فریز نشده است

وزارت نفت پیگیر استفاده از توان داخلی در فاز ۱۱ است

آغاز ساخت خط لوله‌های پایانه جاسک

مجلس بودجه ۹۷ را تصویب کرد

مردم می توانند در خانه خود بنزین بزنند

سقف پاداش پایان خدمت بازنشستگان مشخص شد

بهره برداری از توسعه بندر چابهار؛ کمک به ثبات منطقه ای

میثم قدیری/نفت ما
۱۰:۱ - ۱۳۹۶/۹/۱۴کد خبر: 76614
هند با سرمایه گذاری در توسعه در بندر چابهار و با جود موضع سرسخت، متحد خود، یعنی آمریکا در قبال ایران، امیدوار است بتواند از این طریق بندر رقیب در پاکستان را دور بزند. البته، آمریکا انتقاد از مشارکت هند در زمینه توسعه بندر چابهار را متوقف ساخته و امیدوار است که سرمایه گذاری بیشتر هند در افغانستان به ثبات این کشور کمک کند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، مراسم افتتاحیه پروژه توسعه بندر چابهار در روز 3 دسامبر ، با حضور آقای روحانی رئیس جمهور و وزرای ارشد هند و افغانستان برگزار شد. این فاز با سرمایه گذاری 1 میلیارد دلار انجام شده است و ٢٣٥ میلیون دلار آن متعلق به هند است. با این تحول، ظرفیت این بندر، سه برابر، به 8.5 میلیون تن در سال می رسد. این فاز شامل پنج اسکله جدید می شود که دو اسکله آن به کشتی های کانتینر بر اختصاص دارند و به کشتی هایی با ظرفیت 100 هزار تن امکان پهلوگیری در این دو اسکله ها داده می شود.

پیش بینی می شود ایران هم به لحاظ اقتصادی از توسعه بندر چابهار بهره مند شود. با ساخت این بندر، هند از طریق ایران و دور زدن پاکستان (که با این کشور اختلاف دارد) به آسیای مرکزی و افغانستان دسترسی پیدا کرده است. البته، این اقدام هند می تواند به مفهوم کنترل چین هم باشد. بنابراین چنانچه چنین گمانه زنی درست از آب در آید، انتظار می رود که رقابت رهبری میان چین و هند در منطقه تشدید گردد. چابهار که مشرف به دریای عمان است، در نقطه ای واقع شده که دسترسی هند به این بندر از طریق اقیانوس هند آسان است.

نارندرا مودی، نخست وزیر هندوستان، هنگام سفر به ایران در می ٢٠١٦ ، قول سرمایه گذاری کلان در بندر چابهار داده بود. گفته می شود، هند حدود 500 میلیون دلار برای توسعه بندر چابهار سرمایه گذاری و افزون بر این، خط راه آهنی از بندر چابهار تا زاهدان (‌نزدیک مرز افغانستان) به طول حدود 500 کیلومتر راه اندازی خواهد کرد.

آنچه که هند با این سرمایه گذاری کلان به دست خواهد آورد، مسیری است که به شکل مستقیم و از طریق داخل کشور ایران به افغانستان و آسیای مرکزی دسترسی خواهد داشت. محموله گندمی که از ایالت گجرات واقع در بخش غربی هند بارگیری شده است، از طریق بندر چابهار وارد ایران شده و به زودی به افغانستان منتقل خواهد شد.

از افغانستان تا آسیای مرکزی منطقه ای غنی از منابع زیر زمینی از جمله سنگ آهن قرار دارد و به همین جهت هند درصدد است که قدرت نفوذ خود را در این منطقه تقویت کند. رامش چوپرا، تحلیلگر سیاسی هند، در همین راستا تصریح کرده است: «پاکستان در سمت شمال غربی، مانع راهبردی برای هند به شمار می آید و همانطور که انتظار می رود هند نتوانست در این مناطق داد و ستدهای تجاری انجام دهد.»

هند با سرمایه گذاری در توسعه در بندر چابهار و با جود موضع سرسخت، متحد خود، یعنی آمریکا در قبال ایران، امیدوار است بتواند از این طریق بندر رقیب در پاکستان را دور بزند. البته، آمریکا انتقاد از مشارکت هند در زمینه توسعه بندر چابهار را متوقف ساخته و امیدوار است که سرمایه گذاری بیشتر هند در افغانستان به ثبات این کشور کمک کند. رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، در طول مذاکرات ماه گذشته خود در دهلی نو گفت، آمریکا مانع پروژه هایی که به نفع مردم ایران هستند، نخواهد شد.

بندر چابهار با بندر گوادار پاکستان 140 کیلومتر فاصله دارد. این بندر، واقع در خلیج عمان، نزدیک ترین ساحل ایران به اقیانوس هند است که انتظار می رود به رقیب بندر گوادار در پاکستان - که با همکاری چین توسعه می یابد - تبدیل شود. اما با اینحال، بزرگترین چالش برای هند در این راستا حضور چین است. چین در شهر گوادر پاکستان بندری بر اساس طرح «کریدور اقتصاد چین و پاکستان» (CPEC)  راه اندازی کرده است. همچنین قرار است، چین مسیری از منطقه خودمختار «اویغور سین کیانگ» چین راه اندازی کند و بدین ترتیب می توانیم بگوییم این مسیر پایگاه مهمی برای ورود چین به اقیانوس هند به شمار می آید.  با ساخت بندری مدرن چابهار در موقعیت نزدیک به هند، قدرت نفوذ گوادر تضعیف و بدین ترتیب مانع قدرتمند شدن چین در منطقه خواهد شد. هند با دور زدن پاکستان، صادرات این کشور را به افغانستان امکانپذیر می سازد.

آقای روحانی، رئیس جمهوری، روز یکشنبه ناظر بر افتتاح پروژه توسعه 1 میلیارد دلاری بندر چابهار در جنوب شرق ایران بود و تهران امیدوار است که این بندر به مسیر مهم ترانزیت کالا به افغانستان محصور در خشکی و آسیای مرکزی تبدیل شود. البته آقای روحانی در سخنرانی افتتاحیه این طرح رقابت با بندر گوادار را کم اهمیت جلوه داد و گفت بندر چابهار موجب «تعامل و وحدت بین کشورهای منطقه خواهد شد. ما باید به دنبال همکاری باشیم».


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما