آخرین اخبار
فراتر از نفت

هشدار نسبت به سه رقمی شدن قیمت نفت

قیمت نفت کاهش یافت

تضمینی برای برجام اروپایی درکار نیست

صادرات LPG رکورد می‎زند

تحریم ایران به یک شرکت انگلیسی لطمه زد

پتروشیمی‌ها محرک بورس شدند

زیان ۳۰ میلیارد دلاری ایتالیا در ایران در نتیجه تحریمهای آمریکا

بهترین راهکار برای عدم کاهش صادرات نفت

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

ویژگی‌های مهم توتال برای ایران

رشد مصرف بنزین در اردیبهشت‌ماه

احتمال افزایش تولید نفت اوپک

هند به فکرجایگزین نفت ایران است

او اِم وی :همکاری با ایران ادامه می یابد

پشتیبانی افکار عمومی پاکستان از واردات گاز ایران

بریتیش پترولیوم هم از ایران رفت

رشد قیمت نفت و نگرانی ترامپ

مراسم سوگواری برادر همسر مهندس تاجگردون با حضور نفتی ها/تصویری

میزان صادرات نفت ایران در اردیبهشت‌ماه

بررسی نحوه فروش نفت در کمیسیون انرژی

توتال همکاری با آمریکا را بر ایران ترجیح می دهد

ایجاد یک میلیون شغل جدید با تجدیدپذیرها

افزایش چشمگیر درآمدهای نفتی ایران

ونزوئلا اوپک را نگران کرد

معرفی اعضای جدید هیئت مدیره بهداشت و درمان صنعت نفت

امضای ۱.۳ میلیارد یورو قرارداد از محل تولید ۱۰ گروه کالای پرمصرف نفت

۱۵:۴۱ - ۱۳۹۶/۹/۱۳کد خبر: 76609
مدیرکل نظام تامین و تجاری سازی فناوری اطلاعات وزارت نفت از تدوین بسته جدید کالایی پرمصرف در صنعت نفت خبر داد و گفت: این اقدام در راستای اقتصاد مقاومتی و حمایت از ساخت داخل انجام می شود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، پرویز سنگین در جلسه الزام به بهره برداری از سامانه تامین الکترونیکی کالا (ep) که صبح امروز (یکشنبه ۱۲ آذرماه) در سالن شهید بهشتی وزارت نفت برگزار شد، یکی از پروژه های مدیریت پژوهش و فناوری وزارت نفت را حمایت از ساخت داخل اقلام پرمصرف صنعت نفت دانست و گفت: در گام اول از اجرای این پروژه، ۱۰ قلم کالای پرمصرف شناسایی و برای تجاری سازی به سازندگان داخلی معرفی شد.

وی ادامه داد: قراردادهای مربوط به ۶ قلم از این کالاها نهایی شده که ارزشی معادل ۱.۳ میلیارد یورو دارد؛ این در حالی است که نهایی سازی این قراردادها ارزشی در حدود ۲.۳ میلیارد یورو در پی خواهد داشت.

سنگین در ادامه به تدوین بسته جدید کالاهای پرمصرف در صنعت نفت اشاره کرد و گفت: فهرست اقلام پرمصرف را برای شرکت های صنعت نفت ارسال کرده ایم تا نظرات نهایی را در این خصوص جمع آوری کنیم.

وی ادامه داد: پس از نهایی سازی و در صورت نظر مساعد وزیر نفت، این بسته در قالب های گروه های کالایی دوم یا گروه های کالایی تجمیعی ارائه خواهد شد.

مدیرکل نظام تامین و تجاری سازی فناوری اطلاعات وزارت نفت، تنظیم این بسته گروه کالایی را با بهره مندی از مزایای سامانه تامین الکترونیکی کالاep) ) مقدور دانست و افزود: رعایت زمان مورد نظر کارفرما برای قطعات ساخته شده و امکان تجاری سازی و تولید انبوه این گروه از کالاها از شروطی است که باید از سوی سازندگان داخلی رعایت شود.

وی یادآور شد: مدل کسب و کار کدینگ کالا و سامانه تامین الکترونیکی در وزارت نفت (ep) تکمیل کننده فعالیت های وزارت نفت در حمایت از ساخت داخل است و در این زمینه تاکنون بیش از ۱۰۰ شرکت استقرار یافته اند.

سنگین در ادامه با بیان اینکه در میان هیچ شرکت و سازمان دولتی پروژه ای با این حجم انجام نشده است گفت: سامانه تامین الکترونیکی کالا در صنعت نفت در نوع خود بی نظیر است.

وی اجرای این پروژه را در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی، حمایت از ساخت داخل، شفاف سازی معاملات و ایجاد بانک اطلاعاتی یکپارچه دانست و افزود: در صورت اجرایی شدن این پروژه رسوب سرمایه در پروژه های صنعت نفت به حداقل می رسد و در عین حال امکان نظارت و کنترل اقلام مازاد و بدون تحرک در صنعت نفت وجود خواهد داشت.

 

رونمایی از پروژه های حمایت از ساخت داخل

مدیرکل نظام تامین و تجاری سازی فناوری اطلاعات وزارت نفت بر تمرکز معاونت پژوهش و فناوری وزارت نفت بر پروژه هایی با رویکرد حمایت از ساخت داخل تاکید کرد و گفت: در این خصوص استقرار نظام صدور گواهینامه کیفیت محصولات و خدمات صنعت نفت پیش بینی شده است که از چندی پیش از سوی انجمن نفت برقرار شده و برخی از شرکت های ایرانی نیز موفق به اخذ گواهینامه های مربوطه شده اند.

وی متذکر شد: به عنوان یک گزینه تشویقی، شرکت هایی که موفق به کسب گواهینامه های کیفی شوند در جایگاه بالاتری از وندور لیست صنعت نفت قرار خواهند گرفت.

 

سنگین همچنین از ایجاد انستیتوهای تخصصی پایین دستی در دانشگاه ها و پژوهشگاه های معتبر کشور به عنوان یکی دیگر از پروژه های مورد تاکید صنعت نفت نام برد و افزود: ۱۲ قرارداد پژوهشی برای تحقق این بند منعقد شده که در آن انتقال و توسعه فناوری های محصولات و فرآیندهای کلیدی هدفگذاری شده است.

وی ادامه داد: ۹ قرارداد پژوهشی میدان محور نیز در رابطه با ایجاد مراکز ازدیاد برداشت در دانشگاه ها و پژوهشگاه های معتبر کشور منعقد شده است.

مدیرکل نظام تامین و تجاری سازی فناوری اطلاعات وزارت نفت در ادامه از پروژه توانمندسازی ظرفیت های داخلی در قراردادهای جدید نفتی به عنوان یکی دیگر از پروژه های در دست این معاونت نام برد و گفت: در این خصوص زمینه سازی انتقال فناوری از طریق شرکت های اکتشاف و تولید با مشارکت شرکت های معتبر بین المللی انجام می شود.

وی متذکر شد: با توجه به اینکه ۶۰ درصد توانمندی های داخلی در قراردادهای جدید نفتی باید مورد استفاده قرار گیرد، ضن شناسایی توانمندی شرکت های داخلی،‌ تمهیداتی اندیشیده شده تا از این توانمندی ها در قراردادهای جدید نفتی استفاده شود.

در ادامه جلسه الزام به بهره برداری از سامانه تامین الکترونیکی کالا (ep)، قاسمعلی بازآیی؛ مدیر فن آوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران نیز ضمن تاکید بر شروع فاز توسعه و استقرار این سامانه گفت: آماده سازی داشبورد مدیریتی، تعیین فرآیند خرید خارجی و بررسی الزامات مدیریت خرید EPC از جمله مواردی است که در فاز توسعه و استقرار این سامانه مورد نظر قرار گرفته است.


خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:نفت، ساخت داخل
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما