آخرین اخبار
فراتر از نفت

آمریکا ۲ شرکت کشتیرانی چین را تحریم کرد

مصرف بنزین در آخرین روز سال ۹۷ رکورد زد

پخش زنده لحطه تحویل سال کارکنان پتروشیمی از صدا و سیما

از طرحهای خلاقانه و اثر بخش کارکنان قدردانی شد

پیام وزیر نفت به مناسبت ملی شدن صنعت نفت

نفت مناطق مرکزی قرارداد جدید بست

بهای سبد نفتی اوپک افزایش یافت

کاهش صادرات نفت خام عربستان

فروش نفت ونزوئلا به روسیه

آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی آمریکا

آتش نفت در یک زمستان داغ

افزایش واردات نفت کره جنوبی از ایران

قیمت نفت افزایش یافت

تقدیر مدیریت بحران خوزستان از مدیرعامل نفت خیز جنوب

بازداشت یکی از متهمان پرونده پتروشیمی

اجرای پروژه های جدید در ملی حفاری

نفت برای هفتمین بار به بورس می‌آید

تحریم ایران به بازار انرژی ضرر زد

بازدید مدیر عامل پتروشیمی تندگویان از پژوهشگاه پلیمر/تصویری

ایالات متحده؛ ابرقدرت یا آنارشیست انرژی!؟

پروژه تبلیغاتی ۱۰میلیارد تومانی نفت و گاز پارس چگونه بدون مناقصه برگزار شد؟!

قاچاق سوخت توسط افراد صاحب نفوذ

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

انتصاب جدید در پالایش نفت امام خمینی شازند

عراق صادرات نفت خود را کاهش داد

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآوردهای نفت، گاز و پتروشیمی اعلام کرد:

حاشیه های آزادسازی ارز در صنعت قیر

۱۳:۴۸ - ۱۳۹۶/۹/۸کد خبر: 75533
به نظر میرسد بورس کالا در حالت بلاتکلیفی کارگروه تنظیم بازار( بین وزارت صمت و ریاست جمهوری) با بعهده گرفتن مدیریت کارگروه با یک تیر دو نشان به نفع بورس کالا وبورس اوراق بهادار زده است

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، پیرو اعلام تصمیم شورای رقابت مبنی بر تحویل نفت با ارز آزاد، چهارم آذر ماه جاری، جلسه فوق العاده کمیسون قیر با حضور اعضای اتحادیه صادرکنندگان فراورده های نفتی برگزار شد که طی این جلسه اعضای این اتحادیه مطالبات خود را در چند بند شامل محاسبه ارز آزاد برای وکیوم باتوم قبل از آزادسازی نرخ ارز نفت خام، عرضه قیر با نرخ آزاد در بورس، محاسبه دو هفته یک بار نرخ وکیوم باتوم در بورس و قرارداد های بلند مدت فروش وکیوم باتوم در بورس اعلام کردند.

 

سید حمید حسینی سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی در اینباره گفت: اینطور مطرح شده بود که شورای رقابت با توجه به انحصاری بودن بازار قیر دخالت کند که البته تصمیم اتخاذ شده با نظر شورای رقابت بوده است، در حالیکه نماینده اتاق بازرگانی در شورای رقابت این موضوع را منکر شده و اعلام نموده که شورای رقابت این مسئله را به مرکز ملی رقابت ارجاع داده تا با تشکیل یک کارگروه و برگزاری جلسه با ذی نفعان نتایج را برای تصمیم گیری به شورای رقابت ارسال نماید.

 

وی افزود: از طرف دیگر معاون اقتصادی و بازرگانی وزارت صمت از اتخاذ چنین تصمیمی ابراز بی اطلاعی نموده و از اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی خواسته تا نقطه نظر خود را در این رابطه به مقامات ذیربط منعکس نمایند.

 

حمید حسینی گفت: به نظر میرسد بورس کالا در حالت بلاتکلیفی کارگروه تنظیم بازار (بین وزارت صمت و ریاست جمهوری) با بعهده گرفتن مدیریت کارگروه با یک تیر دو نشان به نفع بورس کالا وبورس اوراق بهادار زده است چرا که اولا  افزایش قیمت وکیوم باعث افزایش درآمد بورس و کارگزاران از محل کارمزد معاملات خواهد شد و ثانیا با  افزایش درآمد پالایشگاههای نفتی از محل فروش وکیوم با ارز ازاد سود اوری سهام پالایشگاهها بهبود خواهد یافت ونتیجتا شاخص سهام افزایش خواهد یافت وبورس رونق خواهد گرفت.

 

سخنگوی این اتحادیه اذعان داشت: اتفاقا پس از اعلام این خبر شاهد افزایش شاخص سهام بورس به بالای نود هزار بودیم.امیدواریم مقامات مسئول در این رابطه اقدام لازم معمول داشته وهمزمان با افزایش قیمت نفت وبالطبع آن قیمت قیر بحث آزاد سازی قیمت ارز را به زمان دیگری موکول نمایند.

 

وی تاکید کرد: اگر سیاست پولی و ارزی کشور حرکت به طرف ارز آزاد است، این امر باید در رابطه با همه فراورده ها و محصولات اتفاق بیفتد و اعمال آن تنها بر وکیوم باتوم منطقی نیست، زیرا از فردا متخلفین بازار قیر اقدام به خرید مازوت (با ارز مبادله ای) و تبدیل آن به قیر خواهند کرد و سیاست دولت با توجه به کاهش شدید مصرف قیر در فصل سرما با شکست مواجه خواهد شد.

 

حمید حسینی ضمن اشاره بر لطمات جبران ناپدیر تصمیمات مقطعی و غیر سیستمی بر پخش خصوصی و بازار صادراتی کشور از دولت تدبیر وامید خواست که از این تصمیم شوک آور اجتناب نماید.

 

این فعال حوزه صادرات نفت و فراورده های نفتی افزود: با محاسبه دلار آزاد و بالا رفتن قیمت نفت، قیمت وکیوم باتوم ٢٧٠ هزار تومان افزایش یافته و شوک بزرگی به بازار قیر وارد کرده است.

 

 وی توضیح داد: افزایش ٣٦ درصدی قیمت وکیوم و قیر دو علت دارد که  یکی به دلیل  افزایش قیمت نفت و فراورده هایی نظیر مازوت و نفت سفید است که پایه محاسبه قیمت قیر می باشند و دیگری محاسبه نرخ وکیوم بر مبنای نرخ ارز سنا که با توجه به اختلاف حدود ١٨ درصدی ارز مبادله ای وارز ازاد این افزایش قیمت اتفاق افتاده ومصرف کنندگان داخلی و صادرکنندگان را با دردسر بزرگی مواجه کرده واحتمال فروش قیر را با قیمت های حدید در بازار داخل و خارج غیر ممکن ساخته است.

 

 سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فراورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران اظهار امیدواری کرد موضوعات مطرح شده در این جلسه از سوی ارگان های ذیربط مورد توجه و پیگیری قرار بگیرد. به گزارش اگزیم نیوز مطالبات اعضای کمیسیون تخصصی قیر طی نامه ای به اطلاع محمد شریعت مداری وزیر صنعت، معدن و تجارت رسیده است.

منبع : اگزیم نیوز


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما