آخرین اخبار
فراتر از نفت

دولت روحانی چقدر نفت فروخت؟

روایت زنگنه از یک دروغ شاخدار درباره نفتکش سانچی

رفت و آمد آزادانه وابستگان نزدیک ضد انقلاب و اپوزیسیون در نفت

تلاش جمهوری کنگو برای پیوستن به اوپک

مقصر حادثه سانچی کیست؟

قرارداد الجزایر برای صرفه‌جویی در واردات سوخت

ادامه روند رو به رشد مصرف بنزین در کشور

انتقال پیکر ۳ جان باخته حادثه سانچی به کشور پس از آزمایش DNA

برنامه‌ای برای خروج از توافق اوپک مطرح نیست

قیمت بنزین در سال ۹۷ پلکانی افزایش نمی‌یابد

دعوت به تجمع برای گرامی داشت یاد شهدای نفتکش

چشم انداز بازار نفت در سال ۲۰۱۸

گزارش کمیسیون انرژی درباره حادثه نفتکش سانچی

افزایش ٩٠ درصدی حضور شرکتها در نمایشگاه نفت عسلویه

لزوم بررسی جعبه‌سیاه فله‌بر چینی در سانحه سانچی

"ساتا" حسابهای "حفاری شمال " را بلوکه کرد

اعزام ربات برای کشف زوایای پنهان بیشتری از سانچی

اجرای ۷ میلیارد دلار پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر در عربستان

بررسی‌های همه‌جانبه علل وقوع سانحه سانچی به زودی آغاز می‌شود

توسعه پتروشیمی نوری با مشارکت فرانسوی ها و ایتالیایی ها

اتحاد علیه نفت شیل

ایران، خروج پیکرهای جانباختگان از نفتکش غرق شده را پیگیری می کند

ازسرگیری فعالیت غول نفتی آمریکایی در شمال عراق

در ۸ماهه اول امسال چه قدر نفت فروختیم؟

ماجرای ٢ پسرخاله که در «سانچی» بودند+عکس

اوپک بر سر دوراهی افزایش قیمت یا از دست دادن سهم بیشتر از بازار

۱۱:۵۹ - ۱۳۹۶/۹/۸کد خبر: 75528
تمدید توافق کنونی تا پایان سال ۲۰۱۸ با توجه به افزایش قیمت نفت به عنوان سناریوی اصلی مورد توجه است. با اینحال از طرف دیگر افزایش قیمت نفت، دلیل بیشتری به شیل اویل آمریکا برای افزیش تولید می دهد. اوپک بر سر دوراهی قیمتهای بالاتر نفت و از دست دادن سهم بیشتر از بازار در مقابل شیل اویل آمریکا در کوتاه مدت قرار گرفته است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، یکصد و هفتاد و سومین نشست عادی وزیران نفت اوپک ساعت ١٢ و ٣٠ دقیقه (به وقت تهران) روز پنجشنبه در وین، مقر دبیرخانه این سازمان برگزار می‌شود. اعضای اوپک از یک‌سال قبل توافقی را امضاء کردند که بر اساس آن تولید نفت را تا ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. این توافق در نشست آخر اعضای اوپک بار دیگر تا مارس ۲۰۱۸ تمدید شد.در این میان تمام چشمها به نتیجه این نشست در مورد چگونگی تمدید توافق کاهش تولید نفت دوخته شده است. رسانه های معتبر بین المللی هر یک به گمانه زنی در مورد نشست آتی پرداخته اند که در ادامه مورد بررسی قرار می گیرد.

اسپنسر جاکوب در وال استریت ژورنال نوشت که اوپک به بلاتکلیفی در بازار نفت می افزاید. اهمیت روسیه در تمدید این توافق کاهش تولید و صادرات به این معناست که از کارت اوپک استفاده می کند و توافق اطمینان کمتری خواهد داشت. بحث مهم اینجاست که یکی از تولیدکنندگان محوری یعنی روسیه عضو اوپک نیست که می تواند شریک مکاری در این توافق باشد. عربستان هم بزرگترین صادرکننده نفت خام با مشکلات سیاسی داخلی مواجه است و در این رابطه افزایش قیت نفت برای شاهزاده محمد بن سلمان، آخرین چیزی است که وی نیاز دارد. پیش بینی می شود که این توافق از مارس 2018 تا پایان همان سال تمدید شود.

تسیاتانا پاراسکووا در گزارشی در اویل پرایس نوشت که  اوپک خودش را در وضعیت دشواری قرار داده است. تمدید توافق کنونی تا پایان سال 2018 با توجه به افزایش قیمت نفت به عنوان سناریوی اصلی مورد توجه است. با اینحال از طرف دیگر افزایش قیمت نفت، دلیل بیشتری به شیل اویل آمریکا برای افزیش تولید می دهد. اوپک بر سر دوراهی قیمتهای بالاتر نفت و از دست دادن سهم بیشتر از بازار در مقابل شیل اویل آمریکا در کوتاه مدت قرار گرفته است. با اینحال تولید شیل آمریکا در سال بعد افزایش خواهد یافت و تبدیل شدن ایالات متحده به بزرگترین تولید کننده نفت در جهان یک تغییر دراماتیک است. اوپک و روسیه به صورت گسترده ای انتظار دارند تا یک تمدید توافق شش تا نه ماهه را در نشست روز پنجشنبه اعلام کنند. با اینحال مساله برای اوپک آنست که قیمت نفت را بالای بشکه ای 60 دلار نگهدارند. به نظر می رسد که اوپک فاقد یک حرکت برد-برد با توجه به معماهایی همچون بر]ورده ساختن یا افزایش انتظارات از بازار و ممانعت از خیزش دوباره شیل آمریکا باشد.

نیک کانینگهان در یادداشتی در اویل پرایس به این موضوع می پردازد که چرا توافق اوک به صورت ناگهانی بلاتکلیف شده است.

آیرینا اسلاو نیز در گزارشی در اویل پرایس می نویسد که اوپک را فراموش کنید بلکه این پوتین است که بازارجهانی نفت را مدیریت می کند.

خبرگزاری بلومبرگ، از قول چند منبع اوپک گزارش داده که روسیه برای تصمیم گیری درباره تمدید توافق تا پایان سال 2018 تردید دارد، چرا که توافق کنونی تا ماه مارس 2018 معتبر است. خبرگزاری بلومبرگ از قول منابع آگاه که به‌خاطر محرمانه بودن موضوع نخواسته اند نامی از آنها برده شود، گزارش داد که مسکو و ریاض به تفاهم رسیده‌اند که تمدید توافق کاهش تولید را در روز ۳۰ نوامبر اعلام کنند. در این میان، مسکو می‌خواهد که شرایط تمدید و میزان کاهش تولید نفت بسته به وضعیت بازار دوباره تعریف شود.

رویترز نیز در گزارشی اعلام کرد که منابع آگاه که نامشان فاش نشده گفته اند که عربستان سعودی و روسیه موافق تمدید توافق کاهش تولید اعضای اوپک و دیگر کشورهای غیرعضو هستند اما درباره مدت زمان تمدید توافق اختلاف دارند. «رویترز» از احتمال تمدید توافق برای شش و یا حتی سه ماه خبر داده اما یکی دیگر از منابع این خبرگزاری گفته است که به احتمال ۹۰ درصد توافق برای ۹ ماه دیگر تمدید خواهد شد. یکی از این منابع آگاه گفته است که عربستان سعودی خواستار تمدید ۹ ماهه توافق است. یکی دیگر از منابع ، از تمایل روسیه برای تمدید ۹ ماه قرارداد خبر داده است. روسیه تا به حال از اعلام موضع علنی در این باره خودداری کرده است. الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه ۲۰ نوامبر گفت که موضع این کشور در روز برگزاری اجلاس اوپک اعلام می شود. رویترز گزارش داد که کاهش تولید نفت اعضای اوپک و افزایش قیمت‌های جهانی نفت باعث شده است که تولید نفت آمریکا دوباره جان بگیرد و مانع از افزایش بیشتر این قیمت‌ها شود. تولید روزانه نفت آمریکا هم اکنون به ۹ میلیون و ۶۶۰ هزار بشکه رسیده که ۱۵ درصد بیشتر از میزان تولید نفت این کشور در نیمه سال گذشته میلادی است.

خبرگزاری روسی «تاس»  به نقل از دو منبع آگاه گزارش داده که  به غیر از «گازپروم» که مخالفت تمدید توافق است، دیگر شرکت‌های نفتی روسیه از تمدید شش ماهه آن دفاع می‌کنند.

بر اساس پیش بینی اداره اطلاع رسانی انرژی آمریکا، تولید نفت این کشور در سال آینده به نزدیک ۱۰ میلیون بشکه در روز خواهد رسید که رکورد تاریخی تولید نفت آمریکا را خواهد شکست. آژانس بین‌المللی انرژی ۲۲ آبان ماه پیش بینی کرده بود که تولید نفت و میعانات گازی آمریکا تا سال ۲۰۲۵ بیشترین رشد را در میان کشورهای تولید کننده نفت خواهد داشت و نسبت به سال ۲۰۱۰ حدود ۸ میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد و به نزدیک ۱۷ میلیون بشکه خواهد رسید. شیل اویل سهمی ۷۷ درصدی در این میزان تولید خواهد داشت.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که با برجام و کاهش تحریم‌ها علیه ایران مخالف است، خواستار اعمال تحریم‌های جدید علیه تهران و کاهش سهمیه تولید نفت ایران شده است. ایران برای حفظ مشتریان نفتی خود، سیاست اعمال تخفیف و کاهش قیمت نفت را در پیش گرفته است. تیلاک دوشی، مشاور در شرکت «میوز اند استانسیل»  گفته است که ایران با تخفیف و تغییر هزینه حمل نفت تلاش می‌کند که بازارهایش را در برابر تهدید تحریم‌های آمریکا تحکیم کند. به گفته منابع آگاه، نفت ایران به پایین‌ترین قیمت ممکن در برابر نفت سعودی در یک دهه اخیر رسیده است. مسوولین شرکت ملی نفت ایران تا به حال در واکنش به این خبر سکوت کرده‌اند. بیژن زنگنه وزیر نفت ایران پیش از این، حمایت ایران از تمدید توافق کاهش تولید را اعلام کرده است.

فاتیما رضایی/نفت ما


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما