آخرین اخبار
فراتر از نفت

حضور مدیر عامل سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی در پتروشیمی جم

قیمت بنزین واقعی شود قاچاقچی‌ها ریسک نمی‌کنند

تجربه نفت ۱۲۰ دلاری در ماه های آینده

ترامپ به هدف نفتی‌اش درباره ایران نمی رسد

خبری از نفت ارزان در سال ۲۰۱۹ نیست

تقاضا برای نفت اعضای اوپک افزایش می‌یابد

وحشت بازارهای نفت از یک تحریم متفاوت

امضای موافقتنامه مشارکت استراتژیک ادنوک و بیکر هیوز

ایران قدرت مقابله با تحریم نفتی را دارد

جزئیات جدید از اختلاس نفتی در جنوب

بارش اولین باران پاییزی در اهواز/عکس

خرید نفت کره جنوبی از ایران به صفر رسید

نظر دولت به احیای کارت سوخت است

بنزین از چه زمانی دو نرخی می‌شود؟

پتروشیمی تعطیل شد

چین به نفت آمریکا پشت کرد

افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی

انتصاب جدید در شرکت ملی نفت

برندگان و بازندگان نفت ۱۰۰ دلاری

مزایا و معایب عرضه نفت خام در بورس

طرح افزایش ظرفیت پالایشگاهی با استفاده از سرمایه‌های مردمی

امتیاز احداث جایگاههای سوخت به چه کسانی واگذار میشود؟!

کشورهایی که به قاچاق نفت متهم هستند

گرانی سوخت شایعه است

انفجار در خط لوله نفت در نیجریه با ۲۴ کشته

آژانس بین المللی انرژی: نفت ۸۳ دلاری در اواسط دهه ۲۰۲۰

۱۶:۲۴ - ۱۳۹۶/۹/۴کد خبر: 74476
براساس سناریوی سیاستهای جدید و اهداف سیاستگذاری اعلام شده مرتبط با حذف کربن و تغییر اقلیمی، قیمت نفت در اواسط دهه ۲۰۲۰ به بشکه ای ۸۳ دلار خواهد رسید. ایالات متحده هم خود را به عنوان یک رهبر بلامنازع در تولید نفت و گاز تا سال ۲۰۴۰ به خاطر رشد شیل اویل تثبیت خواهد کرد. ما هم اکنون در حال مشاهده دوره افزایش تولید نفت و گاز ایالات متحده هستیم . آژانس براورد می کند تولید نفت ایالات متحده در دهه۲۰۲۰ به ۱۷ میلیون بشکه در روز برسد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، گزارش سالانه 2017 آژانس بین المللی انرژی به هماوردی تقاضای جهانی نفت در قبال رشد خودروهای برقی پرداخته است. بر این اساس تقاضای جهانی نفت به صورت متعادلی فقط با رشد پیش بینی شده در خودروهای برقی در دو دهه آینده کاهش خواهد یافت ولی مصرف در پتروشیمی ها و حمل و نقل هنوز هم افزایش خواهد یافت.

در این گزارش از رشد تجدیدپذیرها به خاطر تغییرات اقلیمی و رونق نفت شیل و گاز شیل آمریکا به عنوان عوامل کاهش قیمت نفت نام برده شده است. براساس سناریوی سیاستهای جدید و اهداف سیاستگذاری اعلام شده مرتبط با حذف کربن و تغییر اقلیمی، قیمت نفت در اواسط دهه 2020 به بشکه ای 83 دلار خواهد رسید.

همچنین در مقایسه با 2 میلیون خودروی برقی کنونی به ترتیب 50 و 300 میلیون خودروی برقی تا سالهای 2025 و 2040 در جاده ها تردد خواهند داشت که پیش بینی می شود 2 درصد یعنی 2.5 میلیون بشکه از تقاضای نفت را به صورت روزانه تا آن زمان کاهش دهد. این امر نیز نشان می دهد که طی 20 سال آینده وسایل نقلیه برقی تاثیرات عمده ای بر بازار نفت نخواهند داشت.

ایالات متحده هم خود را به عنوان یک رهبر بلامنازع در تولید نفت و گاز تا سال 2040 به خاطر رشد شیل اویل تثبیت خواهد کرد. ما هم اکنون در حال مشاهده دوره افزایش تولید نفت و گاز ایالات متحده هستیم . آژانس براورد می کند تولید نفت ایالات متحده در دهه2020 به 17 میلیون بشکه در روز برسد.

در گزارش چشم انداز جهانی آژانس بین المللی انرژی، بر روی محورهای کاهش هزینه های تکنولوژی تولید انرژی تجدید پذیر، افزایش سهم برق در کل مصرف انرژی، استفاده گسترده از انرژی پاک در چین و تبدیل شدن ایالات متحده آمریکا به یکی از قوی ترین بازیگران معادله انرژی جهانی در سایه نفت و گاز شیل تاکید شده است. بر اساس پیش بینی آژانس، تولید روزانه جهانی نفت در سال 2040 ، 101 میلیون و 900 هزار بشکه خواهد بود. خاورمیانه با تولید 37.6 میلیون بشکه نفت، بیشترین میزان تولید را به خود اختصاص خواهد داد و قاره آمریکا نیز با 24 میلیون و 500 هزار بشکه در ردیف دوم قرار خواهد گرفت. میزان تولید روزانه کشورهای عضو سازمان اوپک به 46 میلیون و 700 هزار بشکه خواهد رسید و سهم این کشورها در تولید جهانی نفت خام 46 درصد خواهد بود.

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش سالانه خود پیش‌بینی‌ها مبنی بر به اوج رسیدن تقاضا برای نفت را رد و استدلال کرد که هر گونه افزایش در خودروهای برقی با رشد قوی تقاضا از سوی سایر بخشها شامل کامیون‌ها، هواپیمایی، حمل و نقل دریایی و پتروشیمی جبران خواهد شد. به علاوه آمریکا ظاهرا کشوری خواهد بود که این رشد تقاضا را تامین می‌کند. آژانس اعلام کرده که انقلاب شیل آمریکا به معنای آن است که مجموع تولید نفت و گاز طبیعی به سطحی افزایش خواهد یافت که ۵۰ درصد بالاتر از هر کشوری خواهد بود که تاکنون موفق شده به آن برسد. افزایش ۸ میلیون بشکه در روز تولید نفت آمریکا در فاصله سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۵ برابر با بالاترین دوره پایدار رشد تولید نفت از سوی یک کشور در تاریخ بازارهای نفت خواهد بود. به عبارت دیگر انقلاب شیل همچنان راه درازی در پیش دارد و مهم‌تر از همه آمریکا در یک دوره کوتاه، عرضه بیشتری را حتی نسبت به آنچه عربستان در اوج تولید خود اضافه کرده بود، اضافه خواهد کرد.

فاتیما رضایی/نفت ما


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما