آخرین اخبار
فراتر از نفت

پالس مثبت معاملات سهام پتروشیمی امیرکبیر در هفته گذشته

پیشنهاد مدیر عامل بهینه سازی مصرف سوخت به زنگنه

بزرگ ترین طرح اقتصادی وزارت دفاع در سواحل مکران است

اصلاح انتصاب‌ مدیران هلدینگ‌های زیر مجموعه وزارت کار

آخرین میزان صادرات گاز کشور

ادامه رشد افسارگسیخته مصرف بنزین

پتروشیمی مکران از اولویت‌های توسعه سواحل مکران است

انجام ارزیابی ایمنی و ریسک برای بیمه تاسیسات پایانه‎های نفتی

صادرات نفت ایران هیچگاه صفر نمی‌شود

مردم نگران کمبود بنزین در کشور نباشند

پاسخ کارکنان پتروشیمی آبادان به خبر خبرگزاری فارس

افزایش موجودی انبارهای نفتی آمریکا

هندی ها به دنبال خوارک گاز ارزان هستند

نفت آمریکا از چشم چینی‌ها افتاد

جنگ تخفیف‌های نفتی ایران و عربستان

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

ژاپن به دنبال جایگزینی نفت ایران

تقدیر از ماهنامه عصر کیمیاگری و سایت نفت ما در نهمین جشنواره نانو و رسانه

وزیر نفت به مجلس می رود

مذاکرات چین و آمریکا قیمت نفت را بالا برد

چرا چین به خرید نفت ایران ادامه می دهد؟

پیمانکاران اعتماد کافی به سازندگان دارند

کرسنت: خسارت ایران تا مهر مشخص می شود

تایید کلیات طرح ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان در شورای نگهبان

پتروشیمی ها برای خوراک پیشنهاد جدید دادند

مایع سازی گاز؛ ارزان فروشی یا آینده نگری

۱۱:۵۷ - ۱۳۹۶/۸/۲۴کد خبر: 74341
اولین قراردادFLNG ایران اوایل آبان ماه به امضا رسید. قراردادی که از سویی بار انتقاد ارزان فروشی را به دوش می کشد و از سوی دیگر آینده نگری برای حضور فعال در بازار گازخوانده می شود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، مصرف انرژی در دنیا رو به افزایش است اما نکته‌ای که در این بین وجود دارد این است که منابع انرژی معمولا فاصله زیادی تا مکان‌های مصرف دارند بنابراین تلاش می‌شود تا حامل های انرژی به روش های مختلف به دست مصرف کنندگان برسد.

یکی از سوخت های هیدروکربوری که در چند سال اخیر توانسته جای خود را در سبد انرژی دنیا محکم کند،‌گاز است. این سوخت که در ابتدای امر به عنوان عاملی مزاحم برای استخراج نفت به شمار می‌رفت، اکنون اهمیتی هم پای طلای سیاه پیدا کرده و هر روز نیز بر محبوبیت آن افزوده می شود.

از همین رو کشورهای مختلف به دنبال آن هستند تا با دسترسی به این سوخت، ‌بتوانند علاوه بر حفظ محیط زیست،‌ تولید خود را نیز به صرفه کنند.

بر اساس پیش بینی ها تا سال 2030 تقاضای جهانی برای گاز 2 درصد افزایش پیدا می‌کند بنابراین کشورهای دارنده گاز از امروز باید به دنبال روش هایی برای رساندن گاز به مصرف کنندگان باشند تا از گردونه تجارت خارج نشوند.

ایران نیز در تلاش است تا با گسترش خطوط لوله و اجرای طرح‌های مایع سازی گاز به جایگاهی در خور در بازار جهانی گاز دست پیدا کند.

ایران بزرگترین دارنده منابع گاز طبیعی است با این حال تنها سهمی 1 درصدی از تجارت گاز دارد و بر اساس هدف‌گذاری ها این سهم باید به 10 درصد افزایش پیدا کند.

هر چند که ایران به دلیل نبود تاسیسات مایع سازی گاز در کشور،‌اولویت خود برای صادرات گاز را کشورهای همسایه و خط لوله در نظر گرفته است با این حال برای رسیدن به بازارهای بزرگتر و افزایش قدرت نفوذ خود در قاره سبز نیاز دارد تا روش های دیگری را در دستور کار خود قرار دهد.

اکنون 30 درصد تجارت گاز دنیا به صورت ال ان جی است اما از آنجا که طرح های مایع سازی گاز ایران پس از گذشت چند سال هنوز بلاتکلیف است،‌ایجاد مینی ال ان جی ها در وزارت نفت کلید خورد.

مینی ال ان جی‌ها واحدهای کوچک مقیاسی هستند که در دریا و یا خشکی گاز طبیعی را مایع کرده و برای انتقال و صادرات آماده می کنند.

به منظور ترغیب سرمایه گذاران برای حضور در این طرح ها، وزارت نفت اعلام کرد که خوراک واحدهای مینی ال ان جی به قیمت 7 سنت در اختیارشان قرار می گیرد.

اما موضوعی که در طرح های مینی ال ان جی وجود دارد این است که اگر این طرح ها در دریا و بر روی شناورهای مخصوص صورت گیرد،‌انعطاف پذیری در صادرات را افزایش داده و کاهش هزینه های ساخت تاسیسات تولید ال ان جی در خشکی را به دنبال دارد.

همچنین با مایع سازی گاز به روش اف ال ان جی، در هزینه انتقال گاز به خشکی و بارگیری مجدد صرفه جویی می شود.

از سوی دیگر اف ال ان جی امکان بهره برداری از میادین دور از خشکی و پراکنده را فراهم می کند.

در مجموع این صرفه جویی ها سبب می شود تا هزینه تولید گاز مایع در دریا در مقایسه با خشکی به نصف کاهش پیدا کند.

بر اساس آمار، هزینه تولید هر تن ال ان جی بر روی شناور 700 تا 900 دلار و در تاسیسات خشکی 1500 دلار است.

با توجه به این موارد،‌ نخستین قرارداد اف ال ان جی ایران در آغازین روزهای آبان ماه با یک شرکت مشترک ایرانی- نروژی ( آی اف ال ان جی) امضا شد.

این شرکت که تحت مالکیت شرکت پالایش گاز خارک و شرکت نروژی هملا قرار دارد،‌قراردادی 20 ساله با شرکت ملی نفت ایران امضا کرد تا روزانه 2.3 میلیون متر مکعب گاز را از محل پالایشگاه هفتم پارس جنوبی دریافت و پس از مایع سازی آن را صادر کند.

این کار توسط دومین شناور ساخته شده در جهان با قابلیت تولید گاز مایع انجام می شود.

اما با امضای این قرارداد انتقاداتی مطرح شد که بیشترین آن مربوط به قیمت گازی می‌شود که به شرکت ایرانی- نروژی تحویل خواهد شد. در واقع این قیمت گذاری مربوط به ال ان جی نیست بلکه قیمت گازی است که به یک شرکت ایرانی- نروژی تحویل می‌شود تا از طریق آن محصول دیگری تولید نمایند.

بر این اساس عنوان می‌شود که قیمت گاز تحویلی به این شرکت،‌50 درصد قیمت گاز صادراتی به ترکیه است.

مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت در این خصوص به خبرنگار آنا گفت: به طور کلی هر کالایی شرایط خاص خود را دارد. بر همین اساس قیمت گذاری گاز طبیعی با ال ان جی متفاوت خواهد بود و مقایسه قیمت گاز صادراتی به ترکیه با قیمت گاز برای تولید ال ان جی قیاس مع الفارق است.

محسن قمصری با بیان اینکه تمام تولیدات گازی را با قیمت ثابت نمی‌توان به فروش رساند، افزود:‌ در بازار نفت نیز اوضاع به همین شکل است و حتی نفت خام یک کشور در بازار های مختلف با قیمت های متفاوت فروخته می شود زیرا شرایط بازارها با یکدیگر متفاوت است.

وی ادامه داد: اگر مجتمع ال ان جی دیگری در کشور وجود داشت و قیمت گاز تحویلی به آن بالاتر از قیمت این قرارداد بود می‌توانستیم مقایسه انجام دهیم اما قیاس در این شرایط درست نیست.

قمصری با اشاره به اینکه تولید گاز ایران رو به افزایش است،‌تاکید کرد:‌ از همین رو بدست آوردن تکنولوژی ال ان جی برای ایران اهمیت صادراتی زیادی دارد.

وی گفت: ایران باید تلاش کند تا هرچه سریعتر به تکنولوژی ال ان جی برسد زیرا نمی تواند تمام گاز صادراتی خود را از طریق خط لوله منطقل کند.

مدیریت سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت تاکید کرد:‌ ال ان جی برای کشور ارزش ایجاد می‌کند و نباید تنها به محاسبه قیمت گاز بسنده کرد بلکه صاحب نظر شدن در صنعت ال ان جی باید هدفگذاری شود.

وی با بیان اینکه مراکز مصرف گاز طبیعی به دلیل وجود اقیانوس ها و موانع طبیعی دورتر از مراکز تولید است،‌ادامه داد: با توجه به اینکه پیش‌بینی‌ها از افزایش سهم گاز در سبد انرژی دنیا حکایت دارد،‌کشورهای صاحب تکنولوژی دست برتر را در مناسبات خواهند داشت.

منبع : آنا


خبرهای مرتبط:



برچسب‌ها:LNG، مایع سازی گاز
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما