آخرین اخبار
فراتر از نفت

جوابیه شرکت انتقال گاز به یک گزارش +پاسخ"نفت ما"

کمک ۱۰۰ میلیون یورویی توتال برای بازسازی کلیسای نوتردام

راهکارهای برون رفت از معضل بیکاری در خوزستان

قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی نیازمند تصمیمات منطقی و جسورانه است

کشف میدان نفتی جدید توسط اکسون موبیل

قرارداد نفتی باکو با bp

حفاران نفتی چین زیر گوش آمریکا

امریکا تحریم‌های ایران را کاهش می‌دهد

تخلف روسیه از توافق با اوپک

مصر جلوی عبور نفتکش‌های ایرانی را نمی‌‌گیرد

صادرات نفت عربستان کاهش یافت

کمک عربستان به عراق برای اکتشاف گاز

کدام کشورها بزرگترین ذخایر نفت جهان را دارند؟

افزایش صادرات نفت ایران به چین

اتصال پالایشگاه روغن‌سازی ایرانول در آبادان به برق شهر

انتقاد برخی تولیدکنندگان بزرگ از روند طولانی تایید گواهی ثبت آماری

جوابیه شرکت انتقال گاز به گزارش "نفت ما"+پاسخ "نفت ما"

کناره گیری وزیر انرژی آمریکا از دولت

آمریکا صادرات نفت را ۲ برابر کرد

اعزام کاروان کمک‌های نفت فلات قاره به مناطق سیل‌زده

شرکت حفاری توران برنده قرارداد ۵۰۰ میلیون دلاری بی پی در دریای خزر

افزایش قیمت CNG ابلاغ شد

تمدید قرارداد حفاری و مهندسی bp در خزر

ارسال دومین محموله کمک های کارکنان آغاجاری به مناطق سیل زده

صادرات ماهانه نفت ایران به پایین‌ترین رقم رسید

تضمین مهندس عالیپور به سازندگان داخلی

تجهیزات با کیفیت تولید کنید، خارجی نمی‌خریم

۱۰:۳۲ - ۱۳۹۶/۸/۱۳کد خبر: 73155
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، با بیان این که ۷۰ درصد تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت در داخل کشور تولید می‌شود، گفت: تضمین می‌دهم تا زمانی که کالاهای با کیفیت و استاندارد داخلی تولید می‌شود از خرید مشابه خارجی آن خوداری کنیم.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، بیژن عالی پور که صبح امروز (پنجشنبه،۱۱ آبانماه) وزیرنفت را در بازدید از چاه مشتعل ۱۴۷ رگ سفید همراهی می‌کرد، در پیامی به نهمین نمایشگاه ساخت تجهیزات صنعت نفت خوزستان عنوان کرد:

صنعت نفت تا پیش از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، به سبب سیطره خارجیان و به دلیل پیچیدگی فرآیندها و فناوری‌های مرتبط با اکتشاف، استخراج و تولید و تبدیل نفت خام و گاز به فرآورده‌های پایین دستی، همواره به عنوان نماد وابستگی صنعتی ایران به غرب شناخته می‌شد؛ بنابراین طبیعی بود که پس از انقلاب و خروج خارجیان نخستین گام ها در این صنعت برای قطع این وابستگی از طریق بومی‌سازی دانش‌های مرتبط باشد. دیری نپایید که پیگیری‌ها و کوشش‌های به عمل آمده در زمینه طراحی و ساخت قطعات پرکاربرد موردنیاز صنعت در کارگاه‌های کوچک تولیدی، منجر به پدیدآمدن هسته اولیه ستاد خودکفایی نفت شد که در چشم انداز فعالیتش قطع کامل وابستگی به خارج و تامین تدریجی همه نیازمندی‌های صنعت نفت را دنبال می‌کرد.

اکنون با گذشت چهار دهه از تشکیل و فعالیت بخش‌های پژوهش و ساخت در صنعت نفت، جای خرسندی است که افزون بر ۷۰ درصد کالاها و تجهیزات مورد نیاز در بخش‌های بالادستی این صنعت به دست متخصصان ایرانی و بخش خصوصی توانمند داخلی طراحی و تولید می‌شود. شرکت ملی مناطق نفتخیزجنوب به خود می بالد که به عنوان پیشگام و پیش‌قراول نهضت بومی سازی کالا در نفت، هم اکنون نیازمندی‌های اساسی صنعت از قبیل مته‌ها، تجهیزات درون چاهی و سرچاهی، تلمبه‌ها، قطعات اصلی توربین‌های گازی و در مواردی توربین و پمپ‌های کامل ساخت ایران را در تاسیسات تولیدی خود به کار گرفته و از آن مهمتر زمینه رشد و بالندگی فوجی از سازندگان و شرکت‌های دانش بنیان ایرانی را به عنوان پشتیبانان واقعی صنعت، فراهم کند.

این شرکت همسو با سیاست‌های وزارت نفت، راهبرد بومی سازی تجهیزات اساسی مورد نیاز را از طریق مشارکت در تامین ۱۰ گروه کالایی مورد نظر، پیگیری و به صورت مشخص ساخت فناورانه پمپ‌های میله ای – مکشی، مته‌های حفاری، تجهیزات سرچاهی و درون چاهی و بسته‌های نمکزدایی را در دستور کار دارد. بدیهی است بومی سازی بخشی از این تجهیزات، نظیر دستگاه‌های سیار تفکیک و فرآورش نفت خام (M.O.S. وM.O.T) افزون بر رفع نیازمندی‌های عملیاتی، بخشی از چالش زیست محیطی ناشی از تعمیر چاه‌ها را نیز به شکلی اساسی برطرف کرده است.

هم اکنون با عبور موفق قافله صنعت نفت ایران از گذرگاه تحریم، و تثبیت تولید صیانتی و پایدار نفت خام، وزارت نفت با رویکردی دوراندیشانه سرمایه‌گذاری در توسعه میدان‌ها، افزایش ضریب برداشت از مخازن و نوسازی تاسیسات رو سطحی را در دستور کار قرار داده است که بی هیچ گونه تردید، ثبات آینده این صنعت و حفظ جایگاه جمهوری اسلامی ایران در بین کشورهای تولید کننده نفت، درگرو اجرای موفق این طرح‌ها و برنامه‌هاست.

شرکت ملی مناطق نفتخیزجنوب افزون بر تعهدی که در زمینه تولید به شرکت ملی نفت ایران دارد، امروز درآ ستانه گشایش نهمین نمایشگاه ساخت تجهیزات صنعت نفت، یک تعهد دیگر نیز به سازندگان و شرکت‌های دانش بنیان ایرانی می‌دهد و آن تضمین خرید محصولات و کالاهای استاندارد ساخت داخل و خودداری از خرید مشابه داخلی از خارج است. امیدواریم با انجام این تعهد، ضمن عمل به اصول مسلم اقتصاد مقاومتی، مشارکت بیشتر سازندگان در طرح‌های آینده صنعت، تسهیل و بخشی از تلاش و همراهی جهادگونه سازندگان و شرکت‌های داخلی در دوران کاهش نقدینگی و تحریم‌های ظالمانه دشمنان، جبران شود.

لازم می دانم از حمایت و پشتیبانی مجموعه وزارت نفت، شرکت ملی نفت و دیگر شرکت‌های تابعه، دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی، شرکت‌های دانش بنیان، انجمن‌ها و تشکل‌های غیر دولتی مرتبط با ساخت و یکایک شرکت‌های صاحب نام حاضر در این نمایشگاه کمال تشکر و قدردانی را به عمل آورم.

همچنین از مجموعه دست اندرکاران و برگزار کنندگان این رویداد مهم صنعتی، به‌ویژه اعضای شورای سیاستگذاری نمایشگاه، کارگروه و کمیته‌های اجرایی و شرکت نمایشگاه بین المللی خوزستان، سپاسگزاری کرده و امیدوارم در روزهای برپایی، میزبانان شایسته‌ای برای نخبگان و سرآمدان صنعتی کشور باشند.

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما