آخرین اخبار
فراتر از نفت

عدم پرداخت پاداش بهره وری و حق معیشت به نیروهای پیمانکاری

زمستان سخت امریکایی ها با تحریم نفتی ایران

انتصاب جدید در پخش فرآورده‌های نفتی

بازنشستگان نفت کارت چندمنظوره الکترونیکی می گیرند

اعتراض کارگران فاز ۱۲ عسلویه به کیفیت نامطلوب غذا

بازسازی اساسی فوران‌گیرهای ناوگان حفاری شرکت حفاری شمال در دستور کار

نوسان قیمت ارز موجب افزایش قاچاق سوخت شد

کشف میادین نفتی عمده پمکس در جنوب شرقی مکزیک

امیدواری هند برای معافیت از تحریم‌های نفتی

پیش‌بینی توتال از وضعیت نفت در ۲۰۱۹

جزئیات عرضه نفت در بورس

ظرفیت مازاد نفت در حال کاهش است

در تهران مشکل قاچاق سوخت نداریم

منشی مخصوص برای نجات NPC می آید!؟

افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی

آتش هورالعظیم را خاموش کرد

پیاده سازی (PSM ) در پتروشیمی کارون

هفته آینده؛ تصمیم‌گیری درباره ۲ نرخی شدن بنزین

فعال شدن کارت‌های سوخت‌ در دستور کار است

قاچاقچی سوخت وجود ندارد!

پیشنهاد پرداخت یارانه نقدی بنزین به مردم

ایران چقدر نفت به آسیا فروخت؟

جزئیات عرضه نفت خام سبک در بورس

چراغ کم فروغ صنعت بانکرینگ

هند از شرکت های نفتی کمک خواست

اختصاصی "نفت ما"// تقدیر عضو کمیسیون انرژی مجلس از عملکرد پالایشگاه آبادان

اقدامات موثر مدیرعامل پالایشگاه آبادان در توسعه بزرگترین مرکز نفتی کشور

کورش شرفشاهی
۹:۵۳ - ۱۳۹۶/۸/۳کد خبر: 71976
پالایشگاه آبادان قدیمی ترین پالایشگاه ایران است که با صنعت نفت جان گرفت و همزمان با گسترش صنعت نفت در ایران، پالایشگاه آبادان نیز گسترش یافت.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، اکنون نیز برای مردم آبادان و شهرهای اطراف اهمیت بسیاری دارد و گردش مالی خوبی را برای کشورمان رقم می زند. در این رابطه با غلامرضا شرفی نماینده آبادان و عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفتگو کردیم که در ادامه آمده است.

 

اهمیت پالایشگاه آبادان را تا چه اندازه می دانید؟

پالایشگاه آبادان نه تنها اولین پالایشگاه ایران بلکه اولین پالایشگاه خاور میانه است و اگر از این منظر به قضیه نگاه کنیم، می توانیم به اهمیت این صنعت در ایجاد توسعه منطقه خوزستان و جهان بپردازیم.اگر به تاریخ نگاه کنیم، در خاور میانه آنچه برای اولین بار در صنعت نفت مورد بازدید قرار گرفت و به عنوان مرکز سرمایه گذاری تعیین شد، شهر آبادان بود و این بدان معناست که جغرافیای آبادان بهترین گزینه برای سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز و صنایع پایین دستی از جمله پتروشیمی بوده و هست.

 

آیا می توان آنچه در گذشته مهم بوده را برای امروز هم مهم توصیف کرد؟

البته که این طور است زیرا ظرفیتها تغییر نکرده است. امروزه وضعیت موجود خوزستان بهترین فرصت برای سرمایه گذاری های نفتی است. یادمان نرود که 120 سال قبل استعمار پیر انگلیس تشخیص داد که آبادان را برای احداث پالایشگاه انتخاب کند و تجربه نشان داده که کشورهای استعماری برای غارت اموال دیگر کشورها هرگز اشتباه نمی کنند. از سوی دیگر پالایشگاه آبادان در 100 سال اخیر بار صنعت نفت ایران را بر دوش کشیده و در این مبارزه سربلند بوده است و شاید بتوان اعلام کرد که پیشانی صنعت نفت ایران است.

 

امروزه می توان به پالایشگاه آبادان امیدوار بود؟

اگر قرار باشد صنعت نفت را گسترش بدهیم و به اشکال گوناگون به آن بپردازیم، بهترین گزینه پالایشگاه آبادان است، زیرا به عنوان برند صنعت نفت ایران شناخته می شود و مهمتر اینکه برای جهانیان شناخته شده است. برای آنکه اهمیت این پالایشگاه را بدانیم، باید به برخی سوالات پاسخ داد. به راستی در تمامی سالهای گذشته کدام پالایشگاه توانست نیازهای کشور را تامین کند؟ در تمامی این سالها پالایشگاه آبادان توانست گوی سبقت را از دیگر رقبایش برباید و جایگاه خود را در صنعت نفت ایران و جهان حفظ کند. اگر پتروشیمی جایگاه بالایی در تولید صنایع پایین دستی نفت دارد، باید به این مهم توجه کنیم که بخش پتروشیمی پالایشگاه آبادان جایگاه خوبی دارد و در این زمینه توانسته ایم به خوبی بدرخشیم. نکته دیگر این است که وقتی به شرایط جغرافیایی آبادان نگاه می کنیم، می بینیم که پالایشگاه آبادان به خوبی توانسته محرومیتهای آبادان را کاهش دهد و کار به جایی رسیده که مانند نگین آبادان و بهتر بگوییم نگین خوزستان مطرح است. با توجه به همه این موارد، هنوز صنعت نفت می تواند متکی به پالایشگاه آبادان باشد و کاستی هایش را با توسعه این پالایشگاه تامین کند. نکته دیگر منطقه آزاد اروند است که در کنار پالایشگاه آبادان قرار دارد و می تواند برای صادرات نفت و مشتقات نفتی پالایشگاه آبادان نقش موثری داشته باشد. منطقه آزاد اروند می تواند دیوان سالاری و کاغذ بازی را به شدت کاهش دهد و دیگر کشورهای منطقه با استفاده از این توانایی در زمینه واردات مشتقات نفتی از کشورمان نقش آفرینی کند.پالایشگاه آبادان اکنون به عنوان بزرگترین دستگاه صنعتی در بخش نفت است و نقش بسزایی در زندگی مردم آبادان دارد.

 

برای توسعه پالایشگاه آبادان برنامه ای تعریف شده است؟

اکنون فاز دوم پالایشگاه آبادان در حال احداث است و اگر این توسعه هرچه سریعتر به پایان برسد،می تواند بسیاری از مشکلات پالایشگاه آبادان را مرتفع کند. در حال حاضر تولید مازوت در پالایشگاه آبادان بسیار بالاست و بیش از 40 درصد تولید در پالایشگاه آبادان به مازوت اختصاص می یابد که خوب نیست. اما با راه اندازی فاز دو این درصد به نصف کاهش می یابد.

 

مدیریت در پالایشگاه آبادان تا چه اندازه مهم است؟

مدیریت یک کار کلان نمی تواند منطقه ای باشد و پالایشگاه آبادان به عنوان یک پروژه ملی باید از سوی مدیریت کلان کشور اداره شود. البته هرگز نمی خواهم منکر تلاشهای مدیران پالایشگاه آبادان بشوم. مهندس اسفندیار دائم الذکر به عنوان مدیرعامل پالایشگاه آبادان به خوبی عمل کرده و توانسته این مرکز بزرگ نفتی کشور را در مسیر توسعه به حرکت درآورد. اهداف پیش بینی شده را با توجه به امکانات وشرایط کشور محقق کرده و از تمام توان خود برای بهبود شرایط پالایشگاه استفاده کرده است. اما حرف بر سر این است که اگر قرار است بگوییم پالایشگاه آبادان فازهای بیشتری داشته باشد و پس از آنکه به روز شد، بهترین و بیشترین تولیدات را داشته باشد، نیازمند مدیریت کلان و ملی و توجه دولت به این پالایشگاه است. اگر مدیریت کلان کشور با یک نگاه ملی بر پالایشگاه آبادان وجود داشته باشد و این نگاه ملی با مدیریت و توانمندی مدیران داخلی پالایشگاه هماهنگ شود، می توان امیدوار بود که بسیاری از مشکلات کشور در همین پالایشگاه آبادان حل شود. پالایشگاه آبادان را نباید منطقه ای ببینیم. قرار نیست به پالایشگاه آبادان مانند یک کارخانه تولیدی توجه کنیم که برای مردم آن منطقه رونق ایجاد می کند. پالایشگاه آبادان می تواند جمهوری اسلامی ایران را در سطح جهانی سربلند کند. به همین دلیل است که بر برنامه ریزی بلند مدت تاکید داریم. مفاهیم کوتاه مدت برای پالایشگاه آبادان، به معنای ایجاد محدودیت برای یک توانایی بزرگ است. هنگامی که بخش قابل توجهی از صنعت نفت در خوزستان قرار دارد و به سرعت می تواند نفت را از استخراج به فراوری منتقل کرد، نباید جور دیگری فکر کرد. قرار نیست همه چیز را یک باره از دست بدهیم.

 

امکان توسعه پالایشگاه آبادان وجود دارد؟

این پالایشگاه زیر ساختهای خوبی دارد که از زمان کلنگ زنی ابتدایی، توسعه آن دیده شده و هیچ محدودیتی برای توسعه ندارد و تنها مشکل، کم لطفی است که به زیان این پالایشگاه بزرگ منجر می شود. نکته مهم مکان محوری است. اینکه بخواهیم پالایشگاهی  در جای دیگری از کشور ایجاد کنیم که برای انتقال نفت مشکل آفرین باشد، زیر سوال بردن صنعت نفت را کلید زده ایم. امروزه بزرگترین مشکل کشور، نبود هماهنگی در تولید و معدن است. همین رویکرد غلط باعث می شود تا هزینه های تولید بالا برود و در مقایسه با تولید دیگر کشورها مشکل داشته باشیم و این بزرگترین خطر برای تولید داخلی و اقتصاد مقاومتی است که خودکفایی کشور را تهدید می کند.

 

پالایشگاه آبادان برای مردم آبادان و خوزستان چه تاثیری داشته است؟

البته پالایشگاه آبادان برای مردم منطقه تاثیرات بسزایی دارد. بیکاری را به شدت کاهش داده و باعث امیدواری مردم برای ماندن در این منطقه شده است. اگر پالایشگاه آبادان را نادیده بگیریم، ظرفیت و انگیزه را از خوزستان گرفته ایم. بنابر این مدیریت و توسعه پالایشگاه آبادان بسیار مهم و نیازمند توجه است.

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما