آخرین اخبار
فراتر از نفت

نگهداشت انرژی یک ضرورت ملی است

نیکلاس مادورو:۷۰ درصد افت تولید نفت را احیا می‌کنیم

کسب رتبه اول میزان تولید توسط پتروشیمی پردیس

تهران، میزبان اولین نمایشگاه بین المللی صنعت گاز ایران خواهد بود

درخشش پتروشیمی شیمی بافت در بین ۱۰۰ برند برتر صنعتی

تلاش ونزوئلا برای بازگشت به بازار نفت

تحقق "۹۸.۵" درصدی برنامه تولید گاز در سرخون و گشوی جنوبی

امکان عرضه بنزین کمتر از ۱۰۰۰ تومان فراهم می شود

بازار نفت اشباع می شود

مراحل سرمایه گذاری در تولید انرژی های تجدیدپذیر ایران

پتروشیمی خراسان پیشرو در کسب جوایز تعالی

برگزیدگان هشتمین همایش جایزه تعالی صنعت پتروشیمی معرفی شدند

راهکارهای نگهداشت توان تولید گاز در سرخون و گشوی جنوبی بررسی شد

توسعه پایدار صنعت پتروشیمی با استفاده از سیستم های نوین مدیریتی

فعالیت صیادان چینی در کانون آلودگی نفتی سانچی

مالچ طبیعی بهتر است یا مالچ صنعتی؟

تاپی بهتر است یا صلح ؟

اجرای ۸۰۰ کیلومتر شبکه گازرسانی در زاهدان تا پایان سال ۹۷

دستور توقف آزمون استخدامی وزارت نفت لغو شد

قرارداد های نفتی که امسال امضا نشد

پتروشیمی ها پیشرو تعالی در صنعت نفت

آخرین خبرها از پارامترهای بنزین تهران

تاکید بر لزوم مشارکت فعال هلدینگ ها در جایزه تعالی پتروشیمی

پیشرفت ۴۲ درصدی پروژه بهینه سازی POLY H پتروشیمی شهید تندگویان

دعوت هند از عربستان برای مشارکت در ذخایر نفت استراتژیک

بازار انرژی بادی جهان تا سال ۲۰۳۰

انرژی بادی؛ راه حل کلیدی امنیت انرژی و تغییرات اقلیمی

۱۱:۴۰ - ۱۳۹۶/۷/۲۶کد خبر: 71847
ظرفیت اضافه شده سالانه برق بادى در جهان در سال ۲۰۱۸ به ۶۰ گیگاوات خواهد رسید. ، تـا سال ۲۰۳۰ بـرق بادی دومین منبع بزرگ تجدیدپذیر پس از برق آبی های بـزرگ به حساب می آید.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، پایان پذیری سوختهای فسیلی، تنوع بخشی بــه منابع انرژی، توسعه پایدار و ایجاد امنیت انرژی، مشکلات زیست محیطی ناشی از مصرف انرژی فسیلی از یک طرف و پاک و تجدیدپذیر بودن منابع انـرژی های نـو مانند خورشید، بـاد، زیسـت توده، زمین گرمایی و... از طرف دیگر باعث توجه جدی جهانیان به توسعه و گسترش استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و افزایش سهم این منابع در سبد انرژی جهانی شـده اسـت.

امروزه انرژی باد به یک فعالیت اقتصادی بین المللی تبدیل شده است و با نرخی سریعتر از دیگر انواع انرژی رشد می نماید. یکـی از دلایل و الزامات توسعه بـرق بـادی، مقابله بـا تغییرات جهانی آب و هوا است که به شدت جهان را تهدید می کند. بـر اسـاس پیش بینی ها، درجه حرارت جهان بطور متوسط در طی صد سال آینده 3.5 درجه سانتیگراد افزایش خواهد یافت که این خود می تواند پدیده هایی مانند وقوع سیل و خشکسالی و نوسانات شدید آب و هوایی را به همراه داشته باشد. بـه همین جهت کاهش انتشار گازهای گلخانه ای بـه عنوان یک ضرورت جهانی شناخته شده است.

در بهترین سایتهای بادی، هزینه های تولید برق بادی در حال حاضر، معادل هزینه تولید برق از نیروگاههای جدید زغالسنگ سوز و گازسوز می باشد. اگر هزینه های زیست محیطی و اجتماعی تولید برق در محاسبات مد نظر قرار گیرد برق بادی ارزان تر از دیگر فناوریهای تولید برق می باشد. در ارزیابی نیروگاههای بادی، هزینه ها و درآمدهای طرح، مدت زمان برگشت سرمایه، قیمت انرژی الکتریکی تولیدی و نرخ بازده داخلی سرمایه، شاخص های نهایی برای مقایسه کامل مؤلفه های مختلف می باشند. در ضمن هزینه تولید برق از انرژی باد در دو دهه گذشته بطور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است. برق تولید شده توسط انرژی باد در سال 1975، 30 سنت برای هرکیلووات ساعت بوده اما اکنون به کمتر از 5 سنت رسیده است. در دنیا پنج کشورآلمان، آمریکا، اسپانیا، دانمارک و هند پیشتاز برق بادی می باشند.

 صنعت انرژی باد منافع اقتصادی و اجتماعی مختلفی را به همراه دارد که از جمله مهمترین آنها عبارتند از: 1-نداشتن هزینه های اجتماعی؛ ایـن هزینه ها در تمام گزینه های متعارف انرژی فسیلی وجود دارند، لیکن علیرغم مبالغ قابل توجـه آنهـا معمولا در بررسیهای اقتصـادی لحاظ نمی شوند. انجمن جهانی انرژی بـاد (WWEA) این هزینه ها را بـه کوه یخی تشبیه کرده است که حجم عظیم و ناپیدای آن در زیر آب قـرار می گیرد.

2-کاهش اتکاء بـه منابع انرژی وارداتی؛  این مساله یکی از مهمتریـن دلایل رویکرد کشورهای صنعتی بـه انرژیهای تجدیدپذیر و انرژی باد است، لکن در کشورهای تولیدکننده نفت همچون ایران نیـز از جنبه دیگری می توان بـه آن نگریست و آن افزایـش فرصت صادرات است.

3- تقویت ساختار اجتماعی و اقتصادی مناطق روستایی؛ به دلیل ماهیت انرژی باد که به تولید غیرمتمرکز و اغلب بـه نقـاط دور افتـاده و روستایی می پردازد، توسعه این صنعت چه در کشورهای سرمایه داری و پیشرفته و چه درکشورهای در حال توسعه تحولات و پیشرفتهای آشکاری را در مناطـق روستایی به دنبال خواهد داشت.

4- اشتغال زایی؛ ایجاد شغل این صنعت در میان دیگر صنایـع انرژی از همه بیشتر است. در اروپا نصب یک مگاوات برق بادی برای 15 الی 19 نفر شغل ایجاد می کند که این رقم در کشورهای در حال توسعه به راحتی می تواند دو برابر شود. در حال حاضر انرژی باد با رشد متوسط سالیانه بیش از 26درصد از سال 1990 به بعد، بالاترین میزان رشد را در بین منابع مختلف انرژی داشته است. طبق پیش بینی آژانـس بین المللی انـرژیIEA، تـا سال 2030 بـرق بادی دومین منبع بزرگ تجدیدپذیر پس از برق آبی های بـزرگ به حساب می آید.

بر اساس پیش بینهاى انجام شده توسط انجمن جهانى انرژى بادى، ظرفیت اضافه شده سالانه برق بادى در جهان در سال 2018 به 60 گیگاوات خواهد رسید که 29 گیگاوات آن مربوط به آسیا مى باشد. طبق گزارش این انجمن، چین در بین کشورهاى آسیایى محرک اصلى در جهت رسیدن به هدف 200 گیگاوات تا سال 2020 حرکت مى باشد. در سال 2014 ،این کشور 23 گیگاوات به ظرفیت تولید برق بادى اضافه کرده و ظرفیت تجمعى کل آن را از مرز 114 گیگاوات گذراند. اکنون با قیمتهاى رقابتى رشد برق بادى در حال افزایش است و مى تواند موجب افزایش امنیت انرژى و پایدارى قیمت بوده و نیاز نواحى شهرى براى هواى پاک را برآورده سازد. هند نیز یک بازار آسیایى در حال گسترش مى باشد. در سال 2014 ظرفیت نصب شده توربینهاى بادى در این کشور 2.3گیگاوات  بود که به یک ظرفیت ترکیبى تقریبا برابر با 22.5 گیگاوات مى رسد. اروپا دومین بازار بزرگ توربین هاى بادى تا سال 2019 است که نسبتا ثابت باقى خواهد ماند. آمریکاى شمالى نیز سومین بازار است که پیش بینى این بازار به علت خلاءهاى سیاسى که در آمریکا و کانادا وجود دارد مشکل مى باشد.

در مجموع، صنعت انرژی بادی یک راه حل کلیدی برای تغییرات آب و هوایی، آلودگی هوا، امنیت انرژی، ثبات قیمت و ایجاد صنایع و مشاغل جدید می باشد. انرژی بادی رقابتی ترین راه برای اضافه نمودن ظرفیت جدید متصل به شبکه برای تولید برق در مقایسه با تعداد بازارهای بی شمار سراسر جهان حتی آنهایی که یارانه بسیاردریافت می کنند، بوده است. تمامی محرکهای اساسی برای توسعه انرژی بادی هنوز جا نیفتاده است و در سراسر جهان برای تولید انرژی جدیدی که پاک، مقرون به صرفه، بومی، قابل اعتماد و سریع نصب شده باشد، احساس نیاز می شود.

شادی رضوی


خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:انرژی، بادی، برق، فسیلی
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما