آخرین اخبار
فراتر از نفت

چرا چین به خرید نفت ایران ادامه می دهد؟

پیمانکاران اعتماد کافی به سازندگان دارند

کرسنت: خسارت ایران تا مهر مشخص می شود

تایید کلیات طرح ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان در شورای نگهبان

پتروشیمی ها برای خوراک پیشنهاد جدید دادند

پتروشیمی جم هم ادغام می شود

دعوت به تجمع طلبکاران باشگاه نفت مقابل وزارت نفت

نشست اصحاب رسانه با مدیران پتروشیمی/ تصویری

یکپارچه سازی محصولات پتروشیمی یک امر ضروری است/تغییر مدیرعامل نفت پاسارگاد حق طبیعی سهامداران است

اتمام عملیات تعمیرات اساسی پتروشیمی کارون

صادرات میعانات گازی کاهش یافت

شرط آمریکا برای معاف شدن هند از تحریم ایران

کاهش خرید نفت کره جنوبی از ایران

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

روزنگار نفت/۲۴مرداد۱۳۶۴

وزارت نفت اجازه ساخت پالایشگاه ندارد

بهای نفت به ۱۵۰ دلار می رسد

ماجرای قطع گاز ترکمنستان به روی ایران

دو هشدار بنزینی پالایش و پخش

تحریم بر روی صادارت پتروشیمی تاثیر ندارد

کار جهادی مدیریت برق چابهار در ۵ ساعت

جبرائیلی سرپرست نفت پاسارگاد شد

رکورد شکنی پتروشیمی کارون در افزایش ظرفیتTDI

جنگ قیمت نفت میان ایران و عربستان

برنامه ایران برای فروش نفت به هند

قائم مقام انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی در گفت و گو با "نفت ما" اعلام کرد:

لزوم اجرای تخفیفات نرخ خوراک مایع برای جلوگیری از ورشکستگی شرکت‌ها

مریم بابایی
۱۶:۴ - ۱۳۹۶/۷/۲۴کد خبر: 71790
قیمت‌گذاری برای خوراک مایع همچنان با پیچیدگی هایی همراه است که به نظر اگر دولت بخواهد از ورشکستگی شرکت های مصرف‌کننده خوراک مایع جلوگیری کند باید حتی الامکان تخفیفاتی را بر این شرکت ها در نظر بگیرد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،قیمت‌گذاری برای خوراک مایع همچنان با پیچیدگی هایی همراه است که به نظر اگر دولت بخواهد از ورشکستگی شرکت های مصرف‌کننده خوراک مایع جلوگیری کند باید حتی الامکان تخفیفاتی را بر این شرکت ها در نظر بگیرد.

فریبرز کریمایی قائم مقام انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار "نفت ما" ضمن اعلام این مطلب گفت: البته دولت به دلیل اهمیت صنعت پتروشیمی در افزایش درآمد ملی به صورت شفاهی نسبت به حمایت این شرکت ها منعطف شده اما هنوز اقدام عملیاتی در این زمینه صورت نگرفته است که امیدواریم اقدام مناسبی در زمان خود انجام شود.

وی گفت:‌در قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(۲) در سال ۹۳، دولت قیمت‌گذاری خوراک مایع را بر اساس ۹۵٪ فوب خلیج فارس و بر اساس بند اول ماده یک در نظر می‌گیرد که این بند شامل نفت تحویلی برای مصارف پالایشگاهی هم می‌شود، درحالیکه قانونگذار در تبصره بند ۴ نسبت به تخفیفاتی برای خوراک مایع هم به صراحت اظهار نظر کرده است. لذا این عدم اجرای درست قوانین و برداشت های متعدد از قانون، آن را در اجرا با پیچیدگی هایی مواجه کرده است.

کریمایی تصریح کرد: حدود ۱۰ شرکت عمده مصرف کننده خوراک مایع فعال هستند که میانگین حاشیه سود آن‌ها زیر ۱۰٪ است در حالی که این شرکت‌ها در حدود 33٪ تولید داخل را تأمین می‌کنند. همچنین در بخش پایین دست ۳۵٪ صادرات غیرنفتی بخش صنعت پتروشیمی را بر عهده دارند و بیش از 20000 نفر نیز نیروی کار دارد و اگر این شرکت ها مورد حمایت و تخفیفاتی قرار نگیرند امکان ورشکستگی در آن‌ها وجود خواهد داشت.  

به گفته وی نمی توان از این شرکت ها انتظار داشت که با حاشیه سود پایین همچنان فعال بمانند.

کریمایی همچنین به ماده ۵۳ برنامه ششم توسعه در زمینه قیمت‌گذاری خوراک اشاره کرد و گفت: پس از جلسات سه جانبه‌ای که بین مجلس شورای اسلامی و وزارت نفت و انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی تشکیل شد نسبت به پیگیری مجدد در زمینه حذف ماده ۵۳ تشکیل گردید و بررسی نهایی آن هم به دولت واگذار شده و با توجه به گذشت چند ماه هنوز دولت نسبت به آن اظهار نظری نکرده است.

وی درباره عدم اظهار نظر دولت گفت: دولت معتقد است فرمول اعلام شده در زمینه خوراک درست است و ما نیز معتقدیم که ماده ۵۳ به هیچ وجه مغایر با قانون دائمی قیمت خوراک نیست اما این ماده به نوعی اجرای قانون دائمی خوراک را به صورت شفاف تبیین می کند.

این مقام انجمن صنفی اعلام کرد: کمیته پتروشیمی در کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی اخیرا پیگیر این موضوع از سوی دولت شده است و اصرار دارد تا دولت تکلیف آن را اعلام کند.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما