آخرین اخبار
فراتر از نفت

هشدار نسبت به سه رقمی شدن قیمت نفت

قیمت نفت کاهش یافت

تضمینی برای برجام اروپایی درکار نیست

صادرات LPG رکورد می‎زند

تحریم ایران به یک شرکت انگلیسی لطمه زد

پتروشیمی‌ها محرک بورس شدند

زیان ۳۰ میلیارد دلاری ایتالیا در ایران در نتیجه تحریمهای آمریکا

بهترین راهکار برای عدم کاهش صادرات نفت

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

ویژگی‌های مهم توتال برای ایران

رشد مصرف بنزین در اردیبهشت‌ماه

احتمال افزایش تولید نفت اوپک

هند به فکرجایگزین نفت ایران است

او اِم وی :همکاری با ایران ادامه می یابد

پشتیبانی افکار عمومی پاکستان از واردات گاز ایران

بریتیش پترولیوم هم از ایران رفت

رشد قیمت نفت و نگرانی ترامپ

مراسم سوگواری برادر همسر مهندس تاجگردون با حضور نفتی ها/تصویری

میزان صادرات نفت ایران در اردیبهشت‌ماه

بررسی نحوه فروش نفت در کمیسیون انرژی

توتال همکاری با آمریکا را بر ایران ترجیح می دهد

ایجاد یک میلیون شغل جدید با تجدیدپذیرها

افزایش چشمگیر درآمدهای نفتی ایران

ونزوئلا اوپک را نگران کرد

معرفی اعضای جدید هیئت مدیره بهداشت و درمان صنعت نفت

قائم مقام انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی در گفت و گو با "نفت ما" اعلام کرد:

لزوم اجرای تخفیفات نرخ خوراک مایع برای جلوگیری از ورشکستگی شرکت‌ها

مریم بابایی
۱۶:۴ - ۱۳۹۶/۷/۲۴کد خبر: 71790
قیمت‌گذاری برای خوراک مایع همچنان با پیچیدگی هایی همراه است که به نظر اگر دولت بخواهد از ورشکستگی شرکت های مصرف‌کننده خوراک مایع جلوگیری کند باید حتی الامکان تخفیفاتی را بر این شرکت ها در نظر بگیرد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،قیمت‌گذاری برای خوراک مایع همچنان با پیچیدگی هایی همراه است که به نظر اگر دولت بخواهد از ورشکستگی شرکت های مصرف‌کننده خوراک مایع جلوگیری کند باید حتی الامکان تخفیفاتی را بر این شرکت ها در نظر بگیرد.

فریبرز کریمایی قائم مقام انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار "نفت ما" ضمن اعلام این مطلب گفت: البته دولت به دلیل اهمیت صنعت پتروشیمی در افزایش درآمد ملی به صورت شفاهی نسبت به حمایت این شرکت ها منعطف شده اما هنوز اقدام عملیاتی در این زمینه صورت نگرفته است که امیدواریم اقدام مناسبی در زمان خود انجام شود.

وی گفت:‌در قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(۲) در سال ۹۳، دولت قیمت‌گذاری خوراک مایع را بر اساس ۹۵٪ فوب خلیج فارس و بر اساس بند اول ماده یک در نظر می‌گیرد که این بند شامل نفت تحویلی برای مصارف پالایشگاهی هم می‌شود، درحالیکه قانونگذار در تبصره بند ۴ نسبت به تخفیفاتی برای خوراک مایع هم به صراحت اظهار نظر کرده است. لذا این عدم اجرای درست قوانین و برداشت های متعدد از قانون، آن را در اجرا با پیچیدگی هایی مواجه کرده است.

کریمایی تصریح کرد: حدود ۱۰ شرکت عمده مصرف کننده خوراک مایع فعال هستند که میانگین حاشیه سود آن‌ها زیر ۱۰٪ است در حالی که این شرکت‌ها در حدود 33٪ تولید داخل را تأمین می‌کنند. همچنین در بخش پایین دست ۳۵٪ صادرات غیرنفتی بخش صنعت پتروشیمی را بر عهده دارند و بیش از 20000 نفر نیز نیروی کار دارد و اگر این شرکت ها مورد حمایت و تخفیفاتی قرار نگیرند امکان ورشکستگی در آن‌ها وجود خواهد داشت.  

به گفته وی نمی توان از این شرکت ها انتظار داشت که با حاشیه سود پایین همچنان فعال بمانند.

کریمایی همچنین به ماده ۵۳ برنامه ششم توسعه در زمینه قیمت‌گذاری خوراک اشاره کرد و گفت: پس از جلسات سه جانبه‌ای که بین مجلس شورای اسلامی و وزارت نفت و انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی تشکیل شد نسبت به پیگیری مجدد در زمینه حذف ماده ۵۳ تشکیل گردید و بررسی نهایی آن هم به دولت واگذار شده و با توجه به گذشت چند ماه هنوز دولت نسبت به آن اظهار نظری نکرده است.

وی درباره عدم اظهار نظر دولت گفت: دولت معتقد است فرمول اعلام شده در زمینه خوراک درست است و ما نیز معتقدیم که ماده ۵۳ به هیچ وجه مغایر با قانون دائمی قیمت خوراک نیست اما این ماده به نوعی اجرای قانون دائمی خوراک را به صورت شفاف تبیین می کند.

این مقام انجمن صنفی اعلام کرد: کمیته پتروشیمی در کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی اخیرا پیگیر این موضوع از سوی دولت شده است و اصرار دارد تا دولت تکلیف آن را اعلام کند.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما