آخرین اخبار
فراتر از نفت

سهم نفت در بودجه سال آینده چقدر است؟

پالایشگاه نفت لاوان/تصویری

تصمیمی درباره قیمت بنزین گرفته نشده است

قیمت بنزین در آمریکا به کمترین رقم رسید

تولید نفت روسیه کاهش می‌یابد

قرارداد جامع همکاری اوپک و غیراوپک

قیمت نفت ۲ درصد سقوط کرد

نفت ایران در آسیا ارزان شد

رایزنی نفتی وزرای آمریکا و عربستان

مهار حریق در پارس جنوبی

بازگشت پول نفت به خزانه تضمین شده است

افتخاری دیگر در شرکت پلی پروپیلن جم

پاسخ بازرگانی پتروشیمی به حواشی پتروشیمی ایلام

انتصاب های جدید در شرکت متن

سرنوشت فروش نفت به ناجا مشخص نیست

کشف میدان نفت و گاز غیر متعارف در آمریکا

احتمال تعطیلی بزرگترین میدان نفتی لیبی

اویک برنده مناقصه توسعه میدان نفتی رامشیر شد

اولویت سازمان منطقه ویژه پارس

افتتاح آخرین واحد میدان گازی قطب شمال

تجمع رانندگان مستقر در دکل های شرکت ملی حفاری/عکس

پرداخت مطالبات پرسنل شرکت ملی حفاری حق قانونی شان است

ژنرال سابق ونزوئلا رئیس اوپک شد

راهکاری جهت حرکت به سمت توسعه ی پایدار نفت

تردید در تحقق درآمدهای بودجه ۹۸

اشتعال استخدام بی‌رویه در وزارت نفت

۸:۲۳ - ۱۳۹۶/۷/۲۲کد خبر: 71700
بیکاری، یکی از بحران‌های ‌کنونی کشور ماست؛ معضلی که به هیچ طریقی نباید به آن دامن زده و برای حل این مشکل بزرگ، باید راه حل منطقی اندیشیده شود. متاسفانه در دوره احمدی‌نژاد استخدام‌های بی‌رویه و گسترده‌ای که در ارگان‌ها و نهادهای مختلف صورت گرفت، نه‌تنها راه حلی برای حل مشکل بیکاری نبود بلکه معضل بیکاری را برای سال‌های بعد از دولت وی نیز تشدید کرد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، استخدام‌هایی که به صورت اغراق‌آمیز در برخی بخش‌ها صورت گرفت و به گفته برخی کارکنان این‌بخش‌ها بسیاری از پرسنل جدید، حتی مکانی برای مستقر شدن در اختیار نداشتند و از محل استقرار ارباب رجوع به عنوان میز کار استفاده می‌کردند؛ به طور طبیعی چنین افرادی کاری نیز برای انجام دادن نداشتند!

 

وزارت نفت، قربانی استخدام‌های بی‌رویه احمدی‌نژاد

یکی از ارگان‌هایی که ضربه بزرگی از استخدام‌های بی‌رویه خورده و در حال حاضر با مشکلات بزرگی در زمینه استخدام روبه‌‌روست، وزارت نفت است که به گفته کارشناسان، تعداد پرسنل این وزارتخانه در هشت سال دوره احمدی‌نژاد به بیش از دوبرابر رسیده است که این حجم نیرو با تولید سازگار نیست زیرا نشان می‌دهد با کاهش تولید، هم بازدهی نیروها کاهش پیدا کرده و هم هزینه‌ای بر دوش وزارت نفت گذاشته ‌شده‌است. اکنون چند سالی است که وزارت نفت به دلیل انبوه نیروی انسانی قادر به استخدام نیروهای جدید نیست و به‌عبارتی می‌توان گفت که درب وزارت نفت به روی نیروهای متخصص بسته شده است. در این میان دانشجویان دانشگاه نفت، بزرگ‌ترین مشکل را برای استخدام دارند زیرا با شرایط موجود، این دانشجویان نیز نمی‌توانند جذب وزارت نفت شوند و هیچ جای دیگری برای به‌کارگیری تخصص این افراد وجود ندارد.

 

جنجال استخدام!

در این زمینه حمید حسینی، عضو اتحادیه صادرکنندگان نفت و گاز پتروشیمی، چندی پیش به شرق گفته بود: درحال‌حاضر فشار وجود دارد که شرکت ملی نفت نیرو استخدام کند. هیچ‌ مدیری در چنین شرایطی توصیه نمی‌کند وزارت نفت، نیروی جدید اضافه کند، مگر اینکه این وزارتخانه تصمیم جدی بگیرد و بسیاری از نیروهایی را که در سن بازنشستگی بوده یا بازنشسته هستند از این وزارتخانه بیرون کند و در مقابل این نیروها، نیروی جدید استخدام کند. خارج از این قاعده، وزارت نفت، اگر نیروی جدید جذب کند، منطقی نیست. این موضوع تبدیل به یک جنجال شده است. از آنجا که در ایران، برای اعتراضات مدنی راه‌حل مناسبی وجود ندارد، به نظر می‌رسد تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه نفت در مقابل مجلس، در نهایت سبب ‌ آن شود که شرکت ملی نفت تسلیم شده و نیروی جدید استخدام ‌کند. این در حالی است که شرکت ملی پالایش و پخش، بیش از 6‌سال است که کاری در زمینه سوآپ انجام نمی‌دهد، اما سوآپ، دایر است و مدیر و دفترودستک دارد و نیروها در این بخش بیکار ننشسته‌اند. این اتفاق، هم در حق آن نیروهای توانمند ظلم است و هم امکانات کشور به هدر می‌رود. در این شرکت حدود ١٥ هزار نیرو مشغول به کار هستند؛ درحالی‌که پالایشگاه‌ها واگذار شده و فقط دو پالایشگاه در دست دولت است. از طرفی، بر اساس اصل ٤٤ قانون اساسی دولت باید از جایگاه‌داری، کامیون‌داری و توزیع خارج شده و به‌همین‌دلیل نباید نیروی جدید در این سیستم جذب شود اما اینکه در چنین شرایطی، نیروی جدید جذب شود، قانون اقتصاد نیز می‌گوید این عمل موجب بازدهی نزولی می‌شود؛ یعنی اگر در پروژه‌ای مازاد نیرو وجود داشته باشد، این تعداد بالا در روند کار ایجاد اختلال می‌کند.

 

تراکم نیرو در بخش‌های غیرتخصصی وزارت نفت

مرتضی بهروزی فر/ کارشناس انرژی

زمانی که زنگنه وزارت نفت را به احمدی‌نژاد تحویل داد، این وزارتخانه حدود 110 هزارنفر نیرو در خود جای داده بود ولی وقتی دوباره آن را تحویل گرفت، بیش از 200 هزار نفر نیرو، به صورت رسمی، قراردادی و پیمانی در آن مشغول به کار بودند. این افزایش شدید باعث تراکم نیرو در بخش‌های غیرتخصصی این وزارتخانه شده است؛ از پشتیبانی گرفته تا خدمات و سایر بخش‌ها، درحالی که در بخش‌های تخصصی حتی کمبود نیرو نیز وجود دارد و این مساله، دست مسئولان وزارتخانه را برای افزایش نیرو و استخدام در بخش‌های تخصصی بسته است. در دوره‌ای، وقتی دانشگاه نفت پذیرش دانشجو انجام می‌داد، به دانشجویان تعهد می‌داد که پس از اتمام تحصیل، استخدام وزارت نفت این وزارتخانه می‌شوند، در حال حاضر ساز و کار دانشگاه نفت در این زمینه مشخص نیست. متاسفانه چه بخواهیم، چه نخواهیم در حال حاضر بیش از 200 هزار نفر در وزارت نفت فعالیت ‌می‌کنندکه بخش عمده آن‌ها ، افراد غیرمتخصص هستند و هیچ قانون و منطقی برای تعدیل نیروها وجود ندارد زیرا علاوه بر اینکه توجیه قانونی برای این مساله وجود ندارد، تعدیل یک‌باره حجم زیادی از نیروها می‌تواند منجر به ایجاد بحران شود. متاسفانه تنها راهی که وجود دارد، این است که وزارت نفت کج‌دار و مریز با این مساله پیش برود و امیدوار باشیم که به تدریج با بازنشستگی این نیروهای غیرمتخصص، نیروهای متخصص جدید جذب وزارتخانه شوند. نکته مهم دیگر این است که شرایط داخلی وزارت نفت، به گونه‌ای است که هیچ جذابیتی برای نیروهای متخصص ندارد؛ یعنی سطح حقوق‌ها و امکانات رفاهی که وجود دارد، متناسب با وضعیت نیروهای متخصص نیست و با این شرایط، امکان جذب و حفظ نیروهای متخصص وجود ندارد زیرا نیروهای متخصص چندین سال وقت خود را صرف به دست آوردن تخصص می‌کنند و شرایط باید متناسب با تلاش و زحمت و تخصص آنان باشد.

 

جذب نیرو؛ بحران بزرگ وزارت نفت

محمود خاقانی/ مدیرکل امور خزر و آسیای میانه وزارت نفت در دولت‌های هشتم و نهم

در مقطعی در کشور ما در ارگان‌های مختلف و نه فقط در وزارت نفت، استخدام‌های بی‌رویه‌ و گسترده‌ای صورت گرفت. در آن دوران که احمدی‌نژاد سعی داشت در بحث جذب نیروها مسائلی را به وزیر نفت وقت، وزیری هامانه تحمیل کند و وی مقاومت کرد، رییس جمهور او را برکنار کرد. به یاد می‌آورم که وزیری هامانه در این خصوص هشدار داد و گفت، شرایطی پیش آمده که در حال شخم زدن وزارت نفت هستند و این نگرانی را مطرح کرد که با این وضعیت احتمال اینکه در آینده با بحران مواجه شویم، بسیار زیاد است؛ متاسفانه اکنون مشاهده می‌کنیم که پیش‌بینی وی درست از آب درآمد. در دولت‌های هفتم و هشتم، بحث کوچک‌شدن دولت مطرح بود و بر اساس آن در وزارت نفت به‌ویژه در بخش‌های ستادی شروع به کاهش برخی مشاغل شد زیرا پیش‌بینی می‌شد که قیمت ‌نفت در آینده سقوط خواهد کرد و باید هزینه‌های تولید نفت، گاز و انرژی به طور کلی کاهش پیدا می‌کرد. به همین دلیل در سال 84 تعدادپرسنل وزارت نفت حدود 70 یا 80 هزار نفر بود اما زنگنه وقتی در سال 92 این وزارتخانه را تحویل گرفت، بیش از 200 هزار نفر پرسنل در آنجا مشغول به کار بودند. مساله این بود که علاوه بر افزایش کمی پرسنل، سطح کارهای کارشناسی و مدیریتی در این وزارتخانه به شدت سقوط کرده بود. در حال حاضر بحث جذب نیرو، بحران بزرگی است که صنعت نفت را فرا گرفته است و به محض اینکه وزیر نفت تصمیم می‌گیرد که اقدامی انجام دهد، جناح‌هایی که این بلا را بر سر این صنعت آورده‌اند، از آنجا که هنوز از قدرت قضایی و امنیتی برخوردارند، مقاومت می‌کنند.

حال اگر زنگنه بخواهد فارغ‌التحصیلان نفت و نیروهایی را که برای وزارتخانه کارآمد هستند، جذب کند،دوباره با مشکل مواجه خواهد شد. وزارت نفت مثل انسانی است که در حال پیر شدن است؛ دستگاه‌ها و تجهیزات آن کهنه هستند و تکنولوژی جدیدی نیز در آن وجود ندارد و بخش میانی بدن این انسان به دلیل تجمع چربی‌های بی‌خاصیت بسیار سنگین شده است و گردن و سر آن کوچک شده و ماهیچه‌های پا نیز توانایی حمل بدن را ندارند.

این یک معضل بزرگ برای وزارتخانه محسوب‌می‌شود و راه حل آن این است که مانند شرکت‌های نفتی و صنایع نفت و گاز غیرایرانی عمل کنیم؛ وقتی قیمت‌ها کاهش و هزینه‌های بالاسری افزایش پیدا کرده‌است، این شرکت‌ها چاره‌ای ندارند و عده‌ای از کارکنان را بازخرید می‌کنند و از آن‌ها می خواهند که زودتر بازنشسته شوند و در مقاطعی که به نیروی کارآمد نیاز دارند، در ازای کار تخصصی دستمزد خوب به نیرو پرداخت می‌کنند. متاسفانه معضل بزرگی که در وزات نفت ما وجود دارد، بحث نبودن امکانات لازم برای به‌کارگیری نیروهای متخصص است. متاسفانه ما در یک گردونه گیر افتاده‌ایم و تا شرایط کمی به سمت بهبودی می‌رود، مسائلی پیش می‌آید که جلوی ورود تکنولوژی را به کشور می‌گیرد و از سوی دیگر برخوردهای غیرمنطقی رییس جمهور آمریکا نیز به ایران‌هراسی دامن می‌زند. تا وقتی قوای سه‌گانه و نیروهای امنیتی در کشور ما هماهنگ بایکدیگر عمل نکنند، به نظر نمی‌رسد که بتوانیم از لحاظ اداری، ساختاری را که بتواند مدیریت با راندمان بالا را در مسائل مختلف تعریف کند، به نتیجه برسانیم.

 

 

منبع: روزنامه قانون


خبرهای مرتبط:» نظرات بینندگان
» محسن | ساعت ۹:۱۸ - ۱۳۹۶/۷/۲۳
0
0
چطور وزير ميتواند نماينگان خدوم و زحمت كش را استخدام كند ولي جوانان بيكار را نمي تواند استخدام كند؟
» محسن | ساعت ۹:۱۸ - ۱۳۹۶/۷/۲۳
0
0
چطور وزير ميتواند نماينگان خدوم و زحمت كش را استخدام كند ولي جوانان بيكار را نمي تواند استخدام كند؟
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما