آخرین اخبار
فراتر از نفت

پتروشیمی خراسان پیشرو در کسب جوایز تعالی

برگزیدگان هشتمین همایش جایزه تعالی صنعت پتروشیمی معرفی شدند

راهکارهای نگهداشت توان تولید گاز در سرخون و گشوی جنوبی بررسی شد

توسعه پایدار صنعت پتروشیمی با استفاده از سیستم های نوین مدیریتی

فعالیت صیادان چینی در کانون آلودگی نفتی سانچی

مالچ طبیعی بهتر است یا مالچ صنعتی؟

تاپی بهتر است یا صلح ؟

اجرای ۸۰۰ کیلومتر شبکه گازرسانی در زاهدان تا پایان سال ۹۷

دستور توقف آزمون استخدامی وزارت نفت لغو شد

قرارداد های نفتی که امسال امضا نشد

پتروشیمی ها پیشرو تعالی در صنعت نفت

آخرین خبرها از پارامترهای بنزین تهران

تاکید بر لزوم مشارکت فعال هلدینگ ها در جایزه تعالی پتروشیمی

پیشرفت ۴۲ درصدی پروژه بهینه سازی POLY H پتروشیمی شهید تندگویان

دعوت هند از عربستان برای مشارکت در ذخایر نفت استراتژیک

مراسم چهلم شهدای نفتکش سانچی برگزار می شود

میانگین مصرف روزانه ۸۰ میلیون لیتر بنزین در سال ۹۶

مسولان فجایع زیستی پتروشیمی ها را می دانند اما نگاه ها منفعت طلبانه است!/ ۹۰درصد سرطان ها علت محیط زیستی دارند

صادرات ال پی جی ایران کاهش یافت

اسلام آباد: پروژه انتقال گاز ایران به پاکستان فریز نشده است

وزارت نفت پیگیر استفاده از توان داخلی در فاز ۱۱ است

آغاز ساخت خط لوله‌های پایانه جاسک

مجلس بودجه ۹۷ را تصویب کرد

مردم می توانند در خانه خود بنزین بزنند

سقف پاداش پایان خدمت بازنشستگان مشخص شد

الزامات جذب سرمایه گذاری خارجی

علی علاء الدین/ کارشناس ارشد مدیریت توسعه
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۶/۷/۱۶کد خبر: 71594
کشور ما در صورتی که علاقمند به جذب سرمایه های خارجی بیشتری نسبت به کشورهای رقیب باشد، می بایست در خصوص شاخصه های حمایتی، مشوق های بیشتر و نافذتری را به کار گیرد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،الزامات اقتصادی، سیاسی و سیاستگذاری، اجتماعی و فرهنگی، زیرساختی، و فنی الزامات عمده سرمایه گذاری خارجی هستند که در این نوشتار مورد بررسی قرار می گیرند.

الزامات اقتصادی: از جمله مهمترین عوامل مؤثر در جریان سرمایه گذاری خارجیان در نظریه های جدید عوامل اقتصادی هستند، این عوامل ورود جریان سرمایه ها به کشور میزبان را تضمین می کنند. در این گروه مجموعه عواملی مد نظر قرار می گیرند که به نوعی به محیط کلان اقتصاد مرتبط می شوند. شاخص هایی همچون ساختار تعرفه های و مالیات ها، ساختار رژیم تجاری، نیروی کار و سطح دستمزد، زیرساختهای اقتصادی، ساختار سرمایه گذاری و پس انداز ملی، وضعیت یارانه ها، معافیت ها و حمایت ها، ساختار بازار پولی و ارزی کشور، ساختار تأمین مالی، اندازه دولت و ... .

الزامات سیاسی و سیاستگذاری: در این گروه اغلب مجموعه عواملی مورد بررسی قرار می گیرند که ذاتاً ماهیتی اقتصادی نداشته، اما می توانند اثرات قابل توجهی بر بحث سرمایه گذاری مستقیم خارجی داشته باشند که از آن جمله می توان به ساختار حقوقی مالکیت، بحث مالکیت معنوی، ریسک سیاسی کشور، وضعیت بوروکراسی، قدرت دولت و ... اشاره نمود. بر اساس نظریه های جدید نیز نظام سیاسی کشور، نوع نگرش دولت در رابطه با سرمایه گذاری خارجی،  قوانین و مقررات حقوقی،  سیاست های متمرکز بر ساختار و عملکرد بازار به ویژه سیاست های مرتبط با رقابت، ادغام و موقعیت بین المللی از عوامل سیاسی و امنیتی مؤثر بر جریان سرمایه گذاری خارجیان محسوب می شوند.

الزامات اجتماعی و فرهنگی: حمایت از حقوق مالکیت فکری به عنوان بخشی از عوامل حمایتی- تشویق و عوامل سیاسی- امنیتی مؤثر بر جریان سرمایه گذاری خارجی به شمار می آید، زیرا با وجود حمایت از حقوق مالکیت فکری، سرمایه گذاران در کشور میزبان ازلحاظ امنیت اقتصادی وسیاسی تضمین می شوند. همچنین حمایت ازحقوق مالکیت فکری، موجب تداوم حضور سرمایه گذاران خارجی در کشور میزبان می شود.

الزامات زیرساختی: در این گروه اغلب مجموعه عواملی مورد بررسی قرار می گیرند که به نوعی بیانگر تفاوت های کشورها از نظر جغرافیایی (فضایی) هستند. در این مورد می توان به موقعیت ترانزیتی کشور، ساختار منابع معدنی و زیرزمینی کشورها، بحث دسترسی به بازارهای بین المللی، بحث ادغامها و ترتیبات منطقه ای، دسترسی به آبهای آزاد و... اشاره نمود. این عوامل تضمین کننده مدت حضور سرمایه گذاران خارجی در کشور میزبان هستند.

الزامات فنی: این عوامل براساس نظریه های کلاسیک دربرگیرنده عوامل جغرافیایی، منابع طبیعی و نیروی کار فراوان و ماهر است. در گذشته عامل اصلی ورود سرمایه گذاران خارجی به کشور میزبان به شرایطی چون داشتن منابع طبیعی و نیروی کار فراوان ارتباط دارد، اما جریان سرمایه گذاریهای گسترده افراد حقیقی و حقوقی به کشورهای میزبان فاقد منابع طبیعی، نظریه های موجود در زمینه توجیه جریان سرمایه ها را دچار تغییر نمود و پس از تجربه موفق کشورهایی چون هند و چین عوامل دیگری در توجیه جریان سرمایه گذار های خارجی به کشور میزبان مطرح شدند. شاخصه های حمایتی عموما" عناصری هستند که در محدوده های جغرافیایی خاص یا در  زما های معینی ارائه می گردند.

در مورد شاخصه های حمایتی و ارتباط آن با امنیت سرمایه گذاری ذکر دو نکته لازم است؛  نخست، تعریف شاخصه های حمایتی در برخی کشورها و عموماً در محدوده بسیاری از مناطق آزاد، موضوع تعریف و تدوین آنها را در کشور ما به یک الزام تبدیل نموده است. همچنین وجود فضای رقابتی در خصوص جذب سرمایه های خارجی ایجاب می نماید در تعریف شاخصه های حمایتی حرکت رو به جلو و ابداعی رعایت شود. این بدان معناست که کشور ما در صورتی که علاقمند به جذب  سرمایه های خارجی بیشتری نسبت به کشورهای رقیب باشد، می بایست در خصوص شاخصه های حمایتی، مشوق های بیشتر و نافذتری را به کار گیرد. دوم، موضوع ثبات و شفافیت؛ در این خصوص نیز زمینه های افزایش اطمینان و ضریب امنیت سرمایه گذاری را تسهیل و مزیتی کارا در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی خواهد بود.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما