آخرین اخبار
فراتر از نفت

کره به نفت ایران وابسته است

شیل اُویل آمریکا پاسخگوی بازار نیست

ایران ۳۵۶ هزار تن LPG صادر کرد

نوسان ارزی واگذاری شستا را به تاخیر انداخت

ترامپ اوپک را به افزایش قیمت نفت متهم کرد

وضعیت تامین بنزین در شرایط تحریم نفتی

ورود کمیسیون انرژی به تشکیل بورس نفت

بایدها و نبایدهای تشکیل بورس نفت

گزینه‌های ژاپن برای جایگزینی نفت ایران

هشدار صندوق بین المللی پول به انگلیس

نباید به دلیل ترس از مرگ خودکشی کرد

تصویب طرح عرضه نفت خام به صورت ارزی در بورس انرژی

هند پول نفت ایران را به روپیه می پردازند

وزارت نفت نباید از ظرفیت بورس انرژی غافل شود

قیمت نفت خام افزایش یافت

وزیر نفت در نشست اوپک حضور نمی‌یابد

پروژه های شرکت "ایریتک" متوقف شد!

اوپک: توافق نفتی باید حفظ شود

آیا صادرات گاز ایران تحریم خواهد شد؟

نهاد واسطه ای اتحادیه اروپایی برای مقابله با تحریم های آمریکا

تصادف اتوبوس با تانکر سوخت با ۲۰ کشته

کره بدنبال کسب معافیت از تحریم‌های نفتی ایران

افزایش کارتهای بازرگانی یک بار مصرف

دلیل آشفتگی بازار نفت تحریم‌ها نیست

زمستان داغ برای بازار نفت

مدیر عامل شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا در گفت و گو با " نفت ما " خبر داد:

خودکفایی در زمینه ۶۰ میلیارد دلار تولیدات پتروشیمیایی و پالایشگاهی

ویدا عابدی
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۶/۷/۱۶کد خبر: 71580
امروزه کاتالیست‌ها، کالاهایی استراتژیک برای صنایع مختلف به‌خصوص صنایع پتروشیمی و پالایش محسوب می‌گردد. تولید حجم انبوهی از این کاتالیست‌ها در خارج از کشور از یک‌سو و تحریم ناعادلانه صنعت عظیم نفت کشورمان از سویی دیگر، کسب دانش فنی تولید و بومی‌سازی تولید کاتالیست‌ها را به امری ضروری و به یکی از اولویت‌های این صنعت تبدیل کرده است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،  کشور ما در بیش از یک دهه گذشته در صنعت نفت با انواع و اقسام تحریم های ناعادلانه مواجه بوده به طوری که در واردات برخی کالاهای استراتژیک با کارشکنی های غرب مواجه شده است. از این رو دانشمندان ایرانی دست به کار شدند تا کشورمان در تولید برخی کاتالیست های مهم که نقشی استراتژیک در صنعت نفت داشته اند، به خودکفایی برسد.شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا با توجه به نیاز اساسی کشور به تولید کاتالیست ها و با اتکا به تیم های تحقیقاتی خود، شروع به تحقیقات گسترده در زمینه تولید کاتالیست ها نمود. با توجه به اینکه عمده نیاز کشور به خصوص صنعت نفت به کاتالیست های حاوی فلزات گرانبها از جمله پلاتین، پالادیوم، رودیوم، نقره و طلا می باشد، لذا تمرکز اصلی این شرکت بر روی تولید این دسته از کاتالیست ها قرار گرفت و هم اکنون نیز چرخه کامل تولید این کاتالیستها  اعم از تولید پایه‌ها، بازیابی و خالص‌سازی فلزات کاتالیست گرید و تولید کاتالیست در شرکت موجود می باشد.با علیرضا محمدرضایی؛ عضو هیات مدیره این شرکت در این خصوص به گفت و گو نشسته ایم که در ادامه آمده است .

 

در ابتدا بفرمایید از چه زمانی و  چرا وارد بومی سازی و ساخت این نوع کاتالیست شده اید ؟

این شرکت تحقیقات اولیه خود را از سال 1378 توسط تیم های تحقیقاتی خود آغاز نمود. در این زمان با استفاده از نیروهای نخبه و تراز اول کشور مراحل اولیه تحقیقات بر روی پایه کاتالیست ها و نیز تولید کاتالیست ها صورت پذیرفت که چندین پروژه در این زمینه انجام شد و پس از موفقیت آمیز بودن این پروژه ها، مقیاس طرح های پژوهشی از آزمایشگاهی به پایلوت و نیمه صنعتی افزایش یافت. در سال 1389 تولید نیمه صنعتی این نوع کاتالیست ها انجام شد و از آن زمان تاکنون ارزیابی عملکرد دقیق کاتالیست های تولیدی نیز مورد بررسی و تائید قرار گرفتند.محققین این شرکت مصمم بودند تا برای اولین بار در کشور کاتالیست های حاوی فلزات گران بها را به صورت صنعتی تولید نمایند که این امر مستلزم سرمایه گذاری بسیار بالایی بود که در نهایت با سرمایه گذاری سهامداران بخش خصوصی  و حمایت و پشتیبانی همه جانبه شرکت اسپک (spec) و از طریق واحد پژوهش و توسعه شرکت در زمینه تامین و ساخت ماشین آلات تولید و همچنین بانک مواد اولیه،  تولید صنعتی این کاتالیست ها از سال 1390 آغاز گردید. فاز اول خط تولید کاتالیست های حاوی فلزات گران بهای مصرفی صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی ، خط تولید پایه های گرانول و اکسترودر و بازیابی فلزات گرانبها از کاتالیست های مستعمل در بهار 1393 به افتتاح رسمی رسید و فاز دوم جهت افزایش ظرفیت نیز در بهار 1394 مورد بهره‌برداری قرار گرفت. شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا رسالت اصلی خود را بر پایه بومی سازی و توسعه فناوری های نو در زمینه تولید کاتالیست ها، طراحی و مهندسی فرآیند تولید آنها، بومی سازی مواد اولیه مورد نیاز ، استحصال و بازیابی فلزات گرانبها از کاتالیست های مستعمل و همچنین ارائه سرویس های مناسب به مشتریان و  همکاری نزدیک و پایاپای با مراکز تحقیقاتی پژوهشی و دانشگاهی از جمله پژوهشگاه صنعت نفت و واحد پژوهش و توسعه شرکت اسپک قرار داده است.سبد محصولات و خدمات  شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا شامل مواردی از جمله تولید کاتالیست های واحدهای نفتا ریفورمینگ پالایشگاهی  CCR  و CRU، تولید کاتالیست های واحدهای آروماتیک سازی، تولید کاتالیست دهیدروژناسیون پارافین ها جهت واحدهای MTBE ، LAB و تولید پروپیلن از پروپان و کاتالیست‌های هیدروژناسیون الفین‌ها و دی‌الفین ها و استیلن همچنین تولید کاتالیست های واحدهای ایزومریزاسیون پالایشگاهی جهت تولید بنزین یورو 4 و یورو 5 است.از سوی دیگر تولید کاتالیست اکسیداسیون اتیلن جهت تولید اتیلن اکسید و تولید کاتالیست ایزومریزاسیون اتیل بنزن و زایلین‌ها و کاتالیست‌های زئولیتی ازجمله کاتالیست اتیل بنزن نیز در سبد محصولات این واحد قرار دارد. در این شرکت با توجه به امکانات گسترده تحقیقاتی و تولیدی همه مراحل تولید کاتالیست‌های هیدروکراکینگ و هیدروتریتینگ نیز از جمله تولید پایه و مواد شیمیایی مورد نیاز و کاتالیست نهایی در این شرکت تولید می‌گردد.

تحریم ها چه اثری بر روی فعالیت شما داشت؟

با توجه به اینکه تحریم ها شدید بود فرصتی شد که مصرف کنندگان داخلی بیایند به سمت تولید داخل و نیاز خود را برطرف کنند. فرصت تحریم برای ما خیلی ارزشمند بود تا بتوانیم در کمترین فرصت نیاز مشتری را برطرف کنیم و پاسخگوی مشکل آن ها باشیم و بتوانیم واحد هایی که در حال تعطیل شدن بودند را نجات دهیم. خدا را شکر با اولین محصولی که  با حمایت همه جانبه متخصصین آن شرکت، این پتروشیمی توانست روند فعالیت خود را ادامه دهد. بنیان گذاران پالایشگاه ها و پتروشیمی ها اکثرا چون با محصولات خارجی کار کردند راحتر تر هستند که جنس داخلی را مصرف نکنند . کاتالیست هم قلب فرآیند های پالایشی و پتروشیمی است یعنی اگر در کاتالیست تغییری ایجاد شود در تمام پارامترها از ابتدا تا انتهای یک فرآیند اثر گذار خواهد بود .خیلی متخصصین صنعتی ما تمایل به استفاده از محصول جدیدی که قطعا برای آن ها سختی هایی را در پی خواهد داشت ندارند.شما اگر  یک محصول خارجی را نیز با یک محصول خارجی دیگر جایگزین کنید باز هم این سختی و مشکل را خواهید داشت چون باید تنظیمات مربوط به آن را انجام دهید . برای همین خیلی تمایل ندارند تغییر دهند  و اگر هم بررسی کنید از ابتدای یک واحد پتروشیمی و یا پالایشی ساخته شده و لایسنسور آن یک محصول را داده تا انتها همان محصول را استفاده کرده است لذا تمایل به تعویض و تغییر محصولات وجود ندارد . تحریم فرصتی پیش آورد تا این اجازه ریسک  به مدیران داده شود که حالا تحث هر شرایطی واحد را زنده نگه دارند و این زحمت را بپذیرند.لذا این تهدید تحریم برای ما یک فرصت شد که بتوانیم این محصولی را که هرگز اگر حتی حمایت همه جانبه دولت هم پشت آن بود نمی توانستیم تولید کنیم برای اولین بار در کشور به فروش برسانیم . مدیران پتروشیمی و پالایشگاهی که در این شرایط سخت پذیرای محصول ایرانی شدند و از خارجی‌ها بد عهدی دیدند در ادامه همراه شدند و با حمایت همه جانبه به این شرکت اعتماد کردند و در حل مشکلات یار و یاور این شرکت شدند.

 

استقبال شرکت ها برای خرید این نوع کاتالیست ها به چه صورت بوده است؟

مدیران ارشد و ملی در این زمینه تمامی تلاش خود را جهت استفاده از محصولات ایرانی بکار می‌گیرند ولی در مواردی اگر چه لازم می‌دانم از حمایت مدیران دلسوز و ملی با پتروشیمی‌های بوعلی سینا، نوری، بندر امام و پالایشگاه‌های اصفهان، ستاره خلیج فارس، اراک و تهران که با همکاری‌های فنی و پشتیبانی خود در جهت خودکفایی، این شرکت را یاری نمودند بی‌نهایت تشکر و قدردانی می‌نماییم.

ضمنا دولت مصوباتی را در زمینه ممنوعیت خرید کالای خارجی که مشابه داخلی دارد را وضع کرده است اما باز هم در برخی موارد به روش های مختلف و طرح های توجیهی سعی در دور زدن این قانون و مصوبه دارند.مقاومت زیادی در این راه وجود دارد بعضا برخی از مصرف کنندگان به صورت جدی طرح های توجیهی کارشناسی مبنی بر عدم خرید محصولات خارجی را در دستور کار خود قرار داده اند.  

 

اعتماد را چطور به شرکت ها دادید تا از محصولات شما استفاده کنند ؟

تهدید تحریم فرصتی را برای فراهم ساخت تا این کار را انجام دهیم زمانی که اولین محصول تولید شود و مشتری آن را مصرف کند و با مشکلی مواجه نشد طبیعتا اعتماد به محصول بیشتر جلب می شود و چون جایی نبوده که مشتریان بخواهند ریسک کنند با شرایط پیش آمده بخشی از خطرات پذیرفتند و چون دیدند که مشکلاتی برای آن ها ، محصولات داخلی ایجاد نکرد این تابوی عدم خرید محصولات داخلی در زمینه مهمترین کالای مصرفی شکسته شد و خدا را شکر از آن زمان بیش از 1000 تن از این محصول را شارژ کرده ایم و 1000 تن دیگر را نیز در دست شارژ داریم. با بازدید هایی که شرکت های خارجی از مجموعه ما داشتند همه به اتفاق نظر به از این پیشرفتی که در کشور به وجود آمده خیلی اظهار تعجب کرده و به نوعی باور این موضوع برای آن ها سخت بود  که چگونه از زمان تحقیق تا تولید این محصول در این مدت کوتاه  کشورجلو رفته و این نتایج خودکفایی را به دست آورده است.

 

تا پیش از این از کدام کشورها این کاتالیست تامین می شد ؟

عمده فروشندگانی که در بازار ایران بودند شرکت های اروپایی و آمریکایی بودند .

 

آیا برای اطمینان بخشی بیشتر مصرف کنندگان از محصولات شما  از شرکت‌های خارجی گواهی دریافت کرده اید؟

یکی از مشکلاتی که در صنایع هایتک وجود دارد این است که هیچ وقت شرکت هایی که صاحب برند هستند محصولات تولید کننده دیگر را تضمین نمی کنند. به همین دلیل است که به سمت انحصار می روند. بررسی شرکت های خارجی بر روی شرکت های ایرانی خیلی دقیق است یعنی آن ها برخلاف شرکت های ایرانی هم از نظر توانایی مالی ، هم زمان تحویل و  گارانتی ،هم اسپک محصولات و در نهایت تضامینی که به واحد های صنعتی می دهند دقیقا پیگیری و بررسی می کنند و اگر به این نتیجه رسیدند که شما می توانید یک شرکتی باشید که در عرصه رقابت بمانید تازه با شما همکار خواهند شد تازه آن زمان شما را به عنوان همکار در نظر می گیرند باز هم شما را رها نمی کنند .

این شرکت در حال حاضر قرارداد همکاری مشترک را با شرکت UOP امضاء کرده و امیدواریم بر اساس این همکاری بتوانیم در زمینه صادرات نیز فعال شویم.

 

ظرفیت تولید کاتالیست شرکت شما چقدر است ؟

ظرفیت تولید 2500 تن انواع کاتالیست را داریم بسته به اینکه سفارش ها  از کدام نوع باشد می توانیم 2500 تن را به یک کاتالیست اختصاص بدهیم یا به چند کاتالیست.

 

میزان سرمایه گذاری انجام شده چقدر بوده است ؟

حدود 100 میلیارد تومان ریالی و 50 میلیون یورو ارزی بوده است . شرکت کاملا خصوصی است متنهی از نظر بحث حمایت از تولید داخل شرکت اسپک حمایت های همه جانبه در این زمینه داشته است به نوعی این شرکت مسئول بومی سازی این نوع محصولات بوده است.مثل همه جای دنیا اسپک هم وظیفه خودش را به خوبی انجام داد . صنایع هایتک نیاز به پشتیبان دارند ما زمانی که می خواستیم این مسئولیت را معاونت فناوری ریاست جمهوری بر عهده بگیرد ولی این معاونت در این سطح توانایی حمایت نداشت .  این صنعت با ریسک بالایی همراه است و اسپک حمایت های خوبی در این زمینه داشت .

 

تولید این کاتالیست انحصاراً در ایران در اختیار شما قرار دارد ؟

بله کاتالیست هایی که ما تولید می کنیم هیچ شرکت داخلی قابلیت تولید آن را ندارد .

 

چرا به سمت تولید این نوع کاتالیست ها رفتید ؟

ما علاقمند به انجام کارهای سخت و مشکل هستیم اگر کار سختی باشد و بتوانیم انجام دهیم به سمت آن می رویم . رسالت ما پرداختن به کارهای مشکل است . سعی داشته ایم مشکلی را حل و بعد به سمت رفع مشکل  دیگر برویم . این کار جزو علاقمندی های تیم تحقیقاتی ما بود به دلیل اینکه مسئله سختی بود و اجازه ورود به آن نبود جزو مسائل چالشی بود و ما علاقه داشتیم در این موضوع وارد شویم دنبال فرصت بودیم . همیشه چالش هایی باید انسان های کارآفرین داشته باشند که در جهت حل آن ها تلاش کنند و تا به این پاسخ ها انسان پاسخ ندهد دست بردار نخواهد بود و این یعنی زنده بودن  .

                ما زنده برآنیم که آرام نگیریم                                          موجیم و آسودگی ما عدم ماست                          

 

مشکل بعدی که قرار است به آن ورود پیدا کنید چیست ؟

قرار است به سمت نانو تکنولوژی برویم .برنامه داریم شرکت اکسیر نوین به عنوان گروه صنعتی و هلدینگ از طریق شرکت های زیر مجموعه در زمینه های مختلفی اعم از خدمات مربوط به کاتالیست ها سمت طراحی لایسنس های فرآیند های پالایشگاهی و پتروشیمیایی ازجمله   CCR  حرکت می کنیم. اگر بر دانش فنی کاتالیست مسلط باشید بر پارامترهای فرآیندی نیز می توان مسلط بود امید داریم با توان مهندسی که در کشور وجود دارد که نیاز به ایجاد آن نیست ما بتوانیم به سمت ساخت واحد های جدید و لایسنس آن ها برویم . برای این کار زمان 5 ساله ای در نظر گرفته شده و  با همکاری دانشگاه صنعتی امیر کبیر ، دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه صنعتی شریف همکاری هایی نیز آغاز شده است تا بتوانیم لایسنس این کارها را نیز در کشور بومی کنیم .

 

چه میزان اشتغالزایی با تولید این کاتایست ایجاد شده است ؟

در حال حاضر ما حدود 250 نفر پرسنل مستقیم داریم که در 2 تا 3 شیفت در شرکت مشغول به کار هستند حدود 30 درصد نیروهای R&D  هستند و مابقی نیروهای فنی و تولیدی هستند .در کل اشتغالزایی طرح 500 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم می‌باشد.

 

میزان نیاز کشور به این کاتالیست چقدر است ؟

در حال حاضر با ظرفیت این شرکت ما تمام نیاز ایران را به سبد تولیدی محصولات خود می توانیم پوشش دهیم . پیش بینی بازار صنعت کاتالیست در حال حاضر در کشور حدود 1 میلیارد دلار است . که ما هم اکنون بیش از 60 درصد این سبد را به خودمان اختصاص داده ایم و انشاا... در آینده نزدیک این سهم را به 80 درصد افزایش خواهیم داد .بازار داخلی حدود 1 میلیارد دلار کاتالیست مصرف دارد که در حدود 60 میلیارد دلار  کاتالیست ها در تولیدات پتروشیمیایی و پالایشگاهی نقش دارند پس این عدد می تواند به عنوان اهمیت کاتالیست باشد یعنی ما 60 میلیارد دلار تولید داریم که وابسته با کاتالیست است لذا شرکت های خارجی هم می دانند چه چیزی را تحریم کنند ، شرکت های خارجی با فکر اینکه ما نمی توانیم جایگزینی داشته باشیم و این حجم از تولید را از دست خواهیم داد شروع به تحریم کاتالیست ها کردند ولی خوشبختانه این خیال خام آن ها نقش برآب شد . خوشبختانه شرکت اکسیر پتانسیل تولید کلیه کاتالیست‌های استراتژیک و حساس و پیچیده را، به خصوص کاتالیست های حاوی فلزات گرانبها  را دارد سبد تولیدی محصولات این شرکت را شامل می‌شود که همه گروه‌ها تجاری شده اند در 12 گروه و بیش از 60 نوع کاتالیست.

 

صادرات نیز در برنامه قرار دارد ؟

در زمینه صادرات مراوداتی با شرکت های اماراتی و چینی داشتیم که انشااا... بتوانیم به این کشورها نیز صادرات داشته باشیم چرا که برخی از محصولات ما هم در این کشورها تولید نمی شود .

 

با توجه به اینکه مقام معظم رهبری نیز بر حمایت همه جانبه از شرکت های دانش بنیان تاکید دارند دولت چه کمک هایی کرده است ؟

به صورت کلان اگر بررسی کنیم قانون شرکت های دانش بنیان برای شرکت هایی همچون ما بسیار مفید بوده و مهمتر از همه اینکه محصولات ما تا یک نسل از آن ها نگذرد چرخه دانش آن تکمیل نشده است. همه محصولات به عنوان اولین شارژشان تحت ریسک های خاصی هستند، از زمان شروع تا پایان عمرشان این محصولات حدود 4 تا 6 سال می بایست تحت شرایطی که پالایشگاه یا پتروشیمی ها دارد بتوانند کار کنند . نکته مهمتر این است که با این کاتالیست‎‌ها محصولات  استراتژیک مثل تولید بنزین و محصولات صادراتی کشور قرار است تولید شود  که اگر کوچکترین نقصی در کاتالیست ها وجود داشته باشد باعث توقف تولید محصول خواهد شد . لذا اهمیت این مسئله تا پایان عمر کاتالیست یک موضوعی است که تحت حمایت معاونت فناوری ریاست جمهوری است و این موضوع بزرگترین کمک و حمایت دولت است.

 

در مورد فناوری تولید کاتالیست و اینکه چه میزان از آن بومی بوده نیز بفرمایید.

تولید کاتالیست ها اگر یک موضوعی بود که شرکت های خارجی اگر می توانستند یا می خواستند به ما بدهند خب این کار را انجام می دادند . در این مدت 100 ساله که از صنعت نفت می گذرد در هیچ جا و هیچ صنعت هایتکی در ایران شرکت های خارجی تمایلی نداشتند که دانش آن را به ما بدهند. لذا این فرآیندی بوده که از صفر تا صد یعنی پژوهش ، فناوری و هم تجاری سازی آن در شرکت اکسیر نوین انجام شده و سازمانهایی هم از قبیل پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در این زمینه کمک هایی به ما داشته اند و همه بومی بوده است .

 

استقبال شرکت ها چطور بوده آیا بازخورد خوبی داشته اند؟

تا دوران قبل از برجام همه تمایل داشتند و خیلی راحتر محصولات را خریداری می کردند. بعد از برجام با فرصتی که پیش آمد برای شرکت های خارجی و با توجه به رقابت سر سختی که با ما داشتند و با توجه به اینکه قیمت محصولات را کاهش دادند و نسبت به قبل دامپینگ کردند ، ما را با مشکلاتی مواجه ساختند . در حال حاضر ما با کمترین قیمت و بیشترین تضامین محصولات را به مشتریان عرضه می کنیم در هر صورت اگر که قانون ممنوعیت خرید کالاهای خارجی که در داخل تولید می شود اجرا شود فکر می کنم جای نگرانی نخواهد بود فقط باید مدیران به سمت اجرای این قانون و تبعیت از قوانین اقتصاد مقاومتی بروند .

 

کیفیت محصولات شما چطور است؟

محصولات ما با بازارهای صادراتی و مصرف مردم سر و کار دارد، اگر کوچکترین خللی در میزان تولید و کیفیت محصول ایجاد شود خیلی مشخص است . محصولات ما چون به محصول نهایی مرتبط است هر مشکلی که ایجاد کند بازار صادراتی و داخلی دچار مشکل خواهد شد .لذا از این نظر خوشبختانه ما تا الان با مشکل خاصی مواجه نشده ایم . همچنین ظرفیت تولید که اقتصاد یک کارخانه تولیدی است اگر بخواهد کاهش و افزایش پیدا کند باز این مشخص و قابل ردیابی است. به همین جهت تاکنون موردی به ما گزارش نشده مواردی که وجود دارد از لحاظ تولید در مسائل فنی طبیعی است که این هم با پیگری های فنی قابل حل است.  ویژگی که ما داریم نسبت به جاهای دیگر این است که  نیروهای متخصص فنی در کلیه واحدهایی که کاتالیست فروخته شده از ابتدا مستقر هستند و پاسخگوی مشکلات هستند همچنین ما خدمات پژوهشی از قبیل بررسی تغییرات کیفیت خوراک یا پارامترهای عملیاتی که یک مجتمع می خواهد انجام دهد قبل از اقدام را در پایلوت های خودمان انجام می دهیم و گزارشات لازم را به آن ها می دهیم و از نظر پژوهشی پشتیبانی می کنیم که با شرایط نامشخصی مواجه نشوند . مهندسین فرآیند و خدمات فنی واحدهای مصرف کننده نقش بسیار مهمی در بومی‌سازی و بهینه‌سازی شرایط عملکردی واحد با کاتالیست‌های ما داشته‌اند و از هیچ تلاشی دریغ نکرده‌اند.

 

تولید کاتالیست بومی و ایرانی قطعا در تولید محصولات با کیفیت هم تاثیر خواهد داشت ، یکی از مشکلاتی که کشور طی سال های گذشته داشته بحث آلودگی هوا بوده در این خصوص هم بفرمایید.

بخشی از تولیدات ما در صنایع پالایشگاهی مصرف می شوند . با توجه به آماری که ارائه شده، تولید بنزین پاک یورو 4 و 5 در کشور باعث شده تا آلودگی هوا کاهش پیدا کند .  با تولید بنزین یورو 4 و 5 با محصولات شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا این مهم در کشور در سال گذشته اتفاق افتاد و با سرویس قرار گرفتن واحد های پالایشگاهی جدید روند آلودگی هوای کلان شهر ها رو به کاهش رفت. همچنین با راه اندازی کامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس20 درصد به تولید بنزین در کشور اضافه خواهد شد . امیدواریم با راه اندازی واحد های جدید شاهد آسمانی آبی تر برای کشور باشیم .در حال حاضر در کشور حدود 9 پالایشگاه فعال وجود دارد که بیش از 85 درصد آن ها و نیز اکثر شرکت های پتروشیمی محصولات شرکت اکسیر را استفاده می کنند .

دغدغه کلی سهامداران شرکت علاوه بر رفع نیاز کشور به این کالاهای استراتژیک کمک در بهبود شرایط زیست محیطی کشور و بهبود هوای سالم برای هموطنان عزیزمان می‌باشد.

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما