آخرین اخبار
فراتر از نفت

ضرورت تشکیل ستاد حمایت از فعالان اقتصادی

امکان ندارد آمریکا فروش نفت ایران را به صفر برساند

اجاره دکلهای Rowan نروژ توسط ترکیش پترولیوم

دستگیری ۲متهم اختلاس در پخش

۱۱ نوامبر ؛نشست بعدی اوپک

شرکت ویتول از ایران خارج می‌شود

تشدید کمبود نفت در آسیا تا سال آینده

آخرین وضعیت پرونده دکل نفتی گمشده

روند صادرات محصولات پتروشیمی افزایشی است

چین بر صادرات گاز مایع آمریکا تعرفه بالا وضع می‌کند

NIOC مکلف به تامین ۴ میلیون تن قیر رایگان شد

قیمت نفت از مرز ۸۱ دلار گذشت

هنوز تصمیم قطعی برای سهمیه بندی بنزین اخذ نشده است

ذخیره سازی نفت عربستان کاهش یافت

ایجاد «سازوکار ویژه» برای تسهیل پرداخت‌های نفتی و واردات ایران

"پتروشیمی لردگان" سال آینده به بهره برداری می رسد

ژاپن همچنان به دنبال معافیت از تحریم واردات نفت ایران

جذب نیروهای بازنشسته به عنوان مشاور کذب است

نفت ۱۰۰ دلاری در راه است

افزایش ۴۰ درصدی فروش روغن موتورهای ایرانول

چین واردات نفت ایران را کاهش می‌دهد

هیچ کشوری واردات نفت از ایران را به صفر نرسانده است

توقف خرید نفت ایران توسط ژاپنی ها

جو روانی خرید بنزین این‌ بار به کرمان و اهواز رسید

نمایشگاه ایران پلاست آغاز به‎کار کرد

پتروشیمی کارون از رکود تا مسیر پیشرفت

۹:۵۷ - ۱۳۹۶/۷/۱۰کد خبر: 70474
مدیرعامل پتروشیمی کارون گفت: تولید محصول TDI این پتروشیمی در ۶ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از ۴۸ درصد افزایش داشته و نیاز داخلی را در تمام فصول تأمین کرده است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،علیرضا صدیقی زاده با اشاره به تولید 2 محصول اصلی پتروشیمی کارون افزود: MDI محصول فاز یک این مجتمع و TDI محصول فاز دو محصولات اصلی و مهم پتروشیمی کارون هستند که تولید TDI از زمان راه اندازی، سال 87 دچار افت و خیزهایی بود. اما از سال 92 تاکنون در شرایط بهتری قرار گرفته و به طور پیوسته در بازار حضور دارد.

وی اضافه کرد: این محصول در درجه نخست از طریق بورس و در درجه دوم در صورت وجود مازاد بر نیاز داخل کشور از طریق صادرات به فروش می رسد. از سال 95 روند تولید TDI در شرایط پایدارتری قرار گرفته به گونه ای که هر هفته بدون وقفه از طریق بورس عرضه می شود و به دست مصرف کنندگان می رسد.

مدیرعامل پتروشیمی کارون گفت:به دلیل فصلی بودن مصرف TDI و نوسان در مصرف داخلی و خارجی آن در فصول مختلف سال، این مجتمع به منظور جلوگیری از انباشت محصول در انبار همزمان با تولید، اقدام به فروش محصولات خود می کند که در 6 ماه گذشته بازار داخلی با کمبود این محصول روبه رو نبود.

صدیقی زاده اضافه کرد: مازاد بر نیاز داخل محصول TDI پتروشیمی کارون ، به چهار قاره اروپا، آسیا ، آمریکای لاتین و آفریقا صادر می شود.

وی ادامه داد: از خرداد امسال نیز عرضه محصول MDI نیز که کارخانه آن پارسال با حضور معاونت رئیس جمهوری راه اندازی شد، از طریق بورس آغاز شده است.

مدیرعامل پتروشیمی کارون اضافه کرد: در ماه گذشته موفق به صدور نخستین محموله MDI به کشور چین شدیم.

وی درادامه با شاره به موارد مصرف MDI در صنایع مختلف اظهار کرد: حوزه مصرف MDI نسبت بهTDI حوزه گسترده تری است و هم اکنون با هدف مصرف در صنایع پایین دستی همچون یخچال سازی، چرم سازی، خودروسازی، پزشکی و بسته بندی به بازار داخل عرضه می شود که تولیدکنندگان این صنایع را از واردات MDI از خارج از کشور بی نیاز کرده است.

صدیقی زاده ادامه داد: به جهت اینکه احداث کارخانه و سرمایه گذاری در صنایع پایین دستی پتروشیمی ارتباط مستقیمی با تأمین خوراک اولیه دارد و سرمایه گذاران به دلیل مشکل در واردات این محصولات و تقبل خطر پذیری دشواری گمرکی و نقل و انتقالات پولی رغبت زیادی به سرمایه گذاری در این بخش نمی کنند، تولید MDI به عنوان محصول صنایع پایین دستی برای نخستین بار در کشور کمک زیادی به کاهش خطر پذیری و گسترش سرمایه گذاری دراین بخش می کند.

مدیرعامل پتروشیمی کارون از احداث کارخانه تولید صنایع پایین دستی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی خبرداد و گفت: تولید محصول MDI پتروشیمی کارون خوشبختانه شرایط را برای سرمایه گذاری در بخش صنایع پایین دستی فراهم کرده به گونه ای که کارخانه تولید پلی اورتان در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با تأمین خوراک ازفاز 2 پتروشیمی کارون در حال احداث است که اشتغال زایی و ارزش افزوده مناسبی را به همراه دارد.

گفتنی است، شرکت پتروشیمی کارون در ماهشهر در جنوب خوزستان نخستین تولید کننده ایزوسیانات ها در خاورمیانه است و با استفاده از گازهای کلر، منواکسیدکربن، هیدروژن و نیز تولوئن و اسید نیتریک قادر است انواع محصولات پایه ای و اصلی پتروشیمی را شامل انواع ایزوسیانات ها که دارای ارزش افزوده بالاتر بوده با کیفیت بسیار تولید و به بازارهای داخلی وخارجی عرضه کند.

تولوئن دی ایزوسیانات (TDI ) یکی از اعضای خانواده ی ایزوسیانات ها است که مرتبط با شاخه شیمی پلی یورتان ها است. در فرآیند تی دی آی ، تولوئن دی آمین(TDA) با واکنش مجاورتی دی نیتروتولوئن ساخته می شود . TDA نیز به نوبه خود با کربنیل دی کلراید واکنش می دهد تا تولوئن دی ایزوسیانات (TDI) تولید شود. تولوئن دی ایزوسیانات تولید شده در کارون ترکیب80 به20 ایزومرهای تی دی آی 4،2 و 6،2 با حداقل عیار % 5/99 است.

متیل دی فنیل دی ایزوسیانات به صورت علامت اختصاری (MDI) شناخته می شود و یک ترکیب آروماتیک از خانواده دی ایزو سیانات ها است.این ماده به دو شکل مونومریک و پلیمریک موجود بوده و در حالت مونومریک این ماده به صورت سه ایزومر (MDI2.2)، (MDI2.4) و (MDI4.4) موجود است. متیل دی فنیل ایزوسیانات (MDI) یک ترکیب آروماتیک از خانواده دی ایزوسیانات ها است.

 

 

منبع: ایرنا


خبرهای مرتبط:



» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما