آخرین اخبار
فراتر از نفت

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

جبران کمبود محصول POY پتروشیمی تندگویان

آتش سوزی خط سراسری انتقال بنزین در شوش

کاهش فعالیت دکل‌های نفتی آمریکا

کشف میدان گازی در آفریقای جنوبی

انتصاب جدید در وزارت نفت

آمریکا سراغ ذخایر اضطراری نفتی رفت!

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

میزان صادرات نفت ایران در فوریه

آمریکا ۲ شرکت کشتیرانی چین را تحریم کرد

مصرف بنزین در آخرین روز سال ۹۷ رکورد زد

پخش زنده لحطه تحویل سال کارکنان پتروشیمی از صدا و سیما

از طرحهای خلاقانه و اثر بخش کارکنان قدردانی شد

پیام وزیر نفت به مناسبت ملی شدن صنعت نفت

نفت مناطق مرکزی قرارداد جدید بست

بهای سبد نفتی اوپک افزایش یافت

کاهش صادرات نفت خام عربستان

فروش نفت ونزوئلا به روسیه

آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی آمریکا

آتش نفت در یک زمستان داغ

افزایش واردات نفت کره جنوبی از ایران

قیمت نفت افزایش یافت

تقدیر مدیریت بحران خوزستان از مدیرعامل نفت خیز جنوب

بازداشت یکی از متهمان پرونده پتروشیمی

اجرای پروژه های جدید در ملی حفاری

استمرار وابستگی چین به منابع انرژی خلیج فارس

۱۴:۲۲ - ۱۳۹۶/۶/۲۶کد خبر: 67281
در حالیکه آمریکا به دنبال استقلال از وابستگی به منابع انرژی خلیج فارس است، چین با شعار امنیت انرژی می کوشد که تعامل مبتنی بر تجارت انرژی را برقرار کند. چین بطور متوسط روزانه 6.8 میلیون بشکه واردات نفت دارد که 3.5 میلیون بشکه آن را از خاورمیانه تامین می کند .در این میان به ترتیب عربستان با 1.3 میلیون بشکه، ایران با 660 هزار بشکه، عراق 650 هزار بشکه، عمان 645 هزار بشکه در روز قرار دارند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،نیاز فزاینده چین به منابع  انرژی خلیج فارس یک واقعیت انکارناپذیر است. برای تأمین امنیت این انرژی، هم باید خلیج فارس از ثبات کافی برخوردار باشد و هم امنیت دریایی انتقال انرژی حفظ شود. از آنجا که نیاز چین به انرژی خلیج فارس دست کم تا چند دهه پابرجاست، این کشور باید ضمن رعایت ملاحظات بین المللی، در کشورهای حوزه خلیج فارس ریشه بدواند. دو کشور رقیب برای اتحاد راهبردی بلندمدت با چین، ایران و عربستان سعودی هستند.

چین بطور متوسط روزانه 6.8 میلیون بشکه واردات نفت دارد که 3.5 میلیون بشکه آن را از خاورمیانه تامین می کند .در این میان به ترتیب عربستان با 1.3 میلیون بشکه، ایران با 660 هزار بشکه، عراق 650 هزار بشکه، عمان 645 هزار بشکه در روز قرار دارند. 

چین هم اکنون هیچ سناریویی پیش روی خود ندارد که در آن از نفت و گاز آسیای غربی بی نیاز باشد. تولید داخلی انرژی می تواند گزینه ای برای کاهش وابستگی باشد، اما ملاحظات زیست محیطی و محدودیت های فناوری مانع از ترسیم چشم انداز امیدوارکننده ای برای آینده انرژی این غول اقتصادی می شود. از اینرو چین باید به ایفای نقش فعال در خلیج فارس بیندیشد و بکوشد با حفظ پایداری در حوزه خلیج فارس، ثبات رشد خود را تأمین کند. یکی از  کارشناسان برجسته چینی در این باره می گوید: "هنگامی که چین مجبور باشد بین آمریکا، عربستان سعودی و ایران یکی را انتخاب کند، آن زمان پایان دنیا است".

از سوی دیگر، کشورهای منطقه نیز تعامل با چین را دارای فرصت های رقابتی ویژه می دانند. از منظر سیاسی، چین برای کشورهای حوزه خلیج فارس نقش یک اهرم قدرت را بازی می کند که هم در برابر کشورهای همسایه و هم در برابر آمریکا کارگشا است. از منظر اقتصادی باید توجه داشت که کشورهای حوزه خلیج فارس از تجربه حضور طولانی مدت آمریکا در خلیج فارس به این نتیجه رسیده اند که آمریکا نمی تواند حافظ منافع صادرات نفت آنان باشد.

در حالیکه آمریکا به دنبال استقلال از وابستگی به منابع انرژی خلیج فارس است، چین با شعار امنیت انرژی می کوشد که تعامل مبتنی بر تجارت انرژی را برقرار کند. چین در عمل نیز به ثبات منطقه علاقه مندتر است و این برای رهبران کشورهای منطقه جذابیت بالایی دارد. ضمن اینکه کشورها در تعامل با چین به بسیاری از کالاهای آمریکایی نیز دسترسی خواهند داشت. این جذابیت ها با احتساب روند فزونی قدرت چین و نیاز این کشور به انرژی، بیشتر نیز خواهد شد.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی، تبادل تجاری خود با چین را به خوبی افزایش داده اند.  عربستان در سال های اخیر به تولید گاز خود افزوده تا از تقاضای داخلی نفت بکاهد و بتواند با افزایش ظرفیت صادرات، نیازهای چین را تأمین کند. امارات نیز احداث خط لوله فجیره را توسط یک شرکت چینی و برای دورزدن تنگه هرمز و تأمین هدف مشابه عربستان دنبال می کند.

در حالیکه چین تمایل ویژه ای به تجارت با ایران دارد، تحریمها و موانع سیاسی و اقتصادی مانع از گسترش تعاملات دو کشور شده بود. ایران هم می تواند تأمین کننده انرژی چین باشد و هم از مداخلات زیان آور آمریکا در آسیا بکاهد. اما تحریمها باعث شده بود تا هزینه هایی را به چین تحمیل شود ؛ به طوری که معاون موسسه مطالعات بین المللی چین در این باره می گوید: "ما هرگز شکایتی از سوی آمریکا درباره روابط چین با عربستان نمی شنویم، اما آنها همیشه از ارتباط ما با ایران گله دارند".

. نکته مهم دیگر، قابلیت اطمینان در  عرضه نفت از سوی ایران است.که با توافق هسته ای و اجرای برجام این موضوع حل شده است و  صنعت نفت ایران از انزوا خارج شده، هم واسطه گری صوری چین و هم ارزان خریدن نفت از ایران به پایان رسیده است.

چین هم از رفع اختلاف ایران و غرب و هم از تشدید آن آسیب دیده و با برجام رویکرد سیاسی و اقتصادی چین به ایران نیز تغییر کرده است. برجام، سبب برتری اقتصادی و سیاسی ایران در منطقه شده و همزمان جایگاه ایران را نسبت به کشورهای عربی در روابط تجاری با چین بهبود بخشیده است. افزایش ظرفیت تولید نفت ایران  از یک سو و دیپلماسی بین المللی کارآمد از سوی دیگر می تواند نویدبخش این تغییر مهم بوده و فرصت های راهبردی کم نظیری را برای جمهوری اسلامی ایران به ارمغان بیاورد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما