آخرین اخبار
فراتر از نفت

پروژه های جدید پایین دستی صنعت نفت عراق

تاکید معاون وزیر نفت بر لزوم صیانت از سرمایه های صنعت پتروشیمی

رکورد تولید دومین غول MTBE پتروشیمی ایران شکسته شد

تازه‌ترین دورنمای انرژی بی‌پی

وزیر دفاع: پتروشیمی نگین مکران یک طرح ملی است

همایش بین‌المللی معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری و توسعه‌ پایدار در سواحل مکران

امضای تفاهم نامه شرکت پژوهش و فناوری با هلدینگ خلیج فارس

نگهداشت انرژی یک ضرورت ملی است

نیکلاس مادورو:۷۰ درصد افت تولید نفت را احیا می‌کنیم

کسب رتبه اول میزان تولید توسط پتروشیمی پردیس

تهران، میزبان اولین نمایشگاه بین المللی صنعت گاز ایران خواهد بود

درخشش پتروشیمی شیمی بافت در بین ۱۰۰ برند برتر صنعتی

تلاش ونزوئلا برای بازگشت به بازار نفت

تحقق "۹۸.۵" درصدی برنامه تولید گاز در سرخون و گشوی جنوبی

امکان عرضه بنزین کمتر از ۱۰۰۰ تومان فراهم می شود

بازار نفت اشباع می شود

مراحل سرمایه گذاری در تولید انرژی های تجدیدپذیر ایران

پتروشیمی خراسان پیشرو در کسب جوایز تعالی

برگزیدگان هشتمین همایش جایزه تعالی صنعت پتروشیمی معرفی شدند

راهکارهای نگهداشت توان تولید گاز در سرخون و گشوی جنوبی بررسی شد

توسعه پایدار صنعت پتروشیمی با استفاده از سیستم های نوین مدیریتی

فعالیت صیادان چینی در کانون آلودگی نفتی سانچی

مالچ طبیعی بهتر است یا مالچ صنعتی؟

تاپی بهتر است یا صلح ؟

اجرای ۸۰۰ کیلومتر شبکه گازرسانی در زاهدان تا پایان سال ۹۷

استمرار وابستگی چین به منابع انرژی خلیج فارس

۱۴:۲۲ - ۱۳۹۶/۶/۲۶کد خبر: 67281
در حالیکه آمریکا به دنبال استقلال از وابستگی به منابع انرژی خلیج فارس است، چین با شعار امنیت انرژی می کوشد که تعامل مبتنی بر تجارت انرژی را برقرار کند. چین بطور متوسط روزانه 6.8 میلیون بشکه واردات نفت دارد که 3.5 میلیون بشکه آن را از خاورمیانه تامین می کند .در این میان به ترتیب عربستان با 1.3 میلیون بشکه، ایران با 660 هزار بشکه، عراق 650 هزار بشکه، عمان 645 هزار بشکه در روز قرار دارند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،نیاز فزاینده چین به منابع  انرژی خلیج فارس یک واقعیت انکارناپذیر است. برای تأمین امنیت این انرژی، هم باید خلیج فارس از ثبات کافی برخوردار باشد و هم امنیت دریایی انتقال انرژی حفظ شود. از آنجا که نیاز چین به انرژی خلیج فارس دست کم تا چند دهه پابرجاست، این کشور باید ضمن رعایت ملاحظات بین المللی، در کشورهای حوزه خلیج فارس ریشه بدواند. دو کشور رقیب برای اتحاد راهبردی بلندمدت با چین، ایران و عربستان سعودی هستند.

چین بطور متوسط روزانه 6.8 میلیون بشکه واردات نفت دارد که 3.5 میلیون بشکه آن را از خاورمیانه تامین می کند .در این میان به ترتیب عربستان با 1.3 میلیون بشکه، ایران با 660 هزار بشکه، عراق 650 هزار بشکه، عمان 645 هزار بشکه در روز قرار دارند. 

چین هم اکنون هیچ سناریویی پیش روی خود ندارد که در آن از نفت و گاز آسیای غربی بی نیاز باشد. تولید داخلی انرژی می تواند گزینه ای برای کاهش وابستگی باشد، اما ملاحظات زیست محیطی و محدودیت های فناوری مانع از ترسیم چشم انداز امیدوارکننده ای برای آینده انرژی این غول اقتصادی می شود. از اینرو چین باید به ایفای نقش فعال در خلیج فارس بیندیشد و بکوشد با حفظ پایداری در حوزه خلیج فارس، ثبات رشد خود را تأمین کند. یکی از  کارشناسان برجسته چینی در این باره می گوید: "هنگامی که چین مجبور باشد بین آمریکا، عربستان سعودی و ایران یکی را انتخاب کند، آن زمان پایان دنیا است".

از سوی دیگر، کشورهای منطقه نیز تعامل با چین را دارای فرصت های رقابتی ویژه می دانند. از منظر سیاسی، چین برای کشورهای حوزه خلیج فارس نقش یک اهرم قدرت را بازی می کند که هم در برابر کشورهای همسایه و هم در برابر آمریکا کارگشا است. از منظر اقتصادی باید توجه داشت که کشورهای حوزه خلیج فارس از تجربه حضور طولانی مدت آمریکا در خلیج فارس به این نتیجه رسیده اند که آمریکا نمی تواند حافظ منافع صادرات نفت آنان باشد.

در حالیکه آمریکا به دنبال استقلال از وابستگی به منابع انرژی خلیج فارس است، چین با شعار امنیت انرژی می کوشد که تعامل مبتنی بر تجارت انرژی را برقرار کند. چین در عمل نیز به ثبات منطقه علاقه مندتر است و این برای رهبران کشورهای منطقه جذابیت بالایی دارد. ضمن اینکه کشورها در تعامل با چین به بسیاری از کالاهای آمریکایی نیز دسترسی خواهند داشت. این جذابیت ها با احتساب روند فزونی قدرت چین و نیاز این کشور به انرژی، بیشتر نیز خواهد شد.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی، تبادل تجاری خود با چین را به خوبی افزایش داده اند.  عربستان در سال های اخیر به تولید گاز خود افزوده تا از تقاضای داخلی نفت بکاهد و بتواند با افزایش ظرفیت صادرات، نیازهای چین را تأمین کند. امارات نیز احداث خط لوله فجیره را توسط یک شرکت چینی و برای دورزدن تنگه هرمز و تأمین هدف مشابه عربستان دنبال می کند.

در حالیکه چین تمایل ویژه ای به تجارت با ایران دارد، تحریمها و موانع سیاسی و اقتصادی مانع از گسترش تعاملات دو کشور شده بود. ایران هم می تواند تأمین کننده انرژی چین باشد و هم از مداخلات زیان آور آمریکا در آسیا بکاهد. اما تحریمها باعث شده بود تا هزینه هایی را به چین تحمیل شود ؛ به طوری که معاون موسسه مطالعات بین المللی چین در این باره می گوید: "ما هرگز شکایتی از سوی آمریکا درباره روابط چین با عربستان نمی شنویم، اما آنها همیشه از ارتباط ما با ایران گله دارند".

. نکته مهم دیگر، قابلیت اطمینان در  عرضه نفت از سوی ایران است.که با توافق هسته ای و اجرای برجام این موضوع حل شده است و  صنعت نفت ایران از انزوا خارج شده، هم واسطه گری صوری چین و هم ارزان خریدن نفت از ایران به پایان رسیده است.

چین هم از رفع اختلاف ایران و غرب و هم از تشدید آن آسیب دیده و با برجام رویکرد سیاسی و اقتصادی چین به ایران نیز تغییر کرده است. برجام، سبب برتری اقتصادی و سیاسی ایران در منطقه شده و همزمان جایگاه ایران را نسبت به کشورهای عربی در روابط تجاری با چین بهبود بخشیده است. افزایش ظرفیت تولید نفت ایران  از یک سو و دیپلماسی بین المللی کارآمد از سوی دیگر می تواند نویدبخش این تغییر مهم بوده و فرصت های راهبردی کم نظیری را برای جمهوری اسلامی ایران به ارمغان بیاورد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما