آخرین اخبار
فراتر از نفت

پالایشگاه نفت لاوان/تصویری

تصمیمی درباره قیمت بنزین گرفته نشده است

قیمت بنزین در آمریکا به کمترین رقم رسید

تولید نفت روسیه کاهش می‌یابد

قرارداد جامع همکاری اوپک و غیراوپک

قیمت نفت ۲ درصد سقوط کرد

نفت ایران در آسیا ارزان شد

رایزنی نفتی وزرای آمریکا و عربستان

مهار حریق در پارس جنوبی

بازگشت پول نفت به خزانه تضمین شده است

افتخاری دیگر در شرکت پلی پروپیلن جم

پاسخ بازرگانی پتروشیمی به حواشی پتروشیمی ایلام

انتصاب های جدید در شرکت متن

سرنوشت فروش نفت به ناجا مشخص نیست

کشف میدان نفت و گاز غیر متعارف در آمریکا

احتمال تعطیلی بزرگترین میدان نفتی لیبی

اویک برنده مناقصه توسعه میدان نفتی رامشیر شد

اولویت سازمان منطقه ویژه پارس

افتتاح آخرین واحد میدان گازی قطب شمال

تجمع رانندگان مستقر در دکل های شرکت ملی حفاری/عکس

پرداخت مطالبات پرسنل شرکت ملی حفاری حق قانونی شان است

ژنرال سابق ونزوئلا رئیس اوپک شد

راهکاری جهت حرکت به سمت توسعه ی پایدار نفت

تردید در تحقق درآمدهای بودجه ۹۸

فراخوان رفقا برای انتصاب در پست های مدیریتی!

مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه نفت در گفت و گو با " نفت ما " خبر داد:

برنامه ریزی برای تولید ۶۰۰ هزار بشکه ای نفت از آزادگان

ویدا عابدی
۸:۳۰ - ۱۳۹۶/۶/۲۶کد خبر: 67269
تلاش های ۴ ساله وزارت نفت برای ایجاد جذابیت در قراردادهای جدید نفتی به سرانجام رسید و توتال اولین شرکتی بود که در قالب قراردادهای جدید نفتی به پای میز مذاکره آمد و سرانجام فاز ۱۱ را به نام خود ثبت کرد.فرو ریختن تابوی عدم حضور غولهای نفتی با امضای این قرارداد فروریخت و امروز میدان نفتی آزادگان در سیبل هدف وزارت نفت برای واگذاری این میدان نفتی به غولهای بزرگ نفتی است که طبق گفته مهندس شهنازی زاده دعوت نامه برای حضور در این مناقصه برای ۵۱ شرکت بین المللی ارسال شده است تا در ۶ ماه آینده این میدان نفتی طبق دستور وزیر نفت تعیین تکلیف شود.

 گفت و گوی آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی  '' نفت ما ''با مهندس سید نورالدین شهنازی زاده، مدیرعامل و رئیس هئیت مدیره شرکت مهندسی و توسعه نفت را در ادامه بخوانید.

جناب مهندس !در ابتدا در خصوص آخرین روند برگزاری مناقصه میدان نفتی آزادگان بفرمایید .

طبق برنامه ریزی های صورت گرفته قرار است میدان آزادگان به صورت یکپارچه و در قالب الگوی جدید قرارداد های نفتی به مناقصه بین المللی گذاشته شود و پیمانکاران نیز در قالب یک کنسرسیوم انتخاب شوند .

سعی کرده ایم در این مناقصه روش ها و آیین نامه های مختلفی را دخالت دهیم به همین دلیل ابتدا لیست بلندی شامل  51 شرکت بین المللی که دارای خصوصیات و ویژگی هایی که مد نظر ما بوده رسیده ایم که برای آن ها دعوت نامه نیز ارسال شده ، از این تعداد 17 شرکت اظهار علاقه برای حضور در میدان آزادگان کرده اند که به این شرکت ها در قالب یک تفاهم نامه محرمانگی اجازه داده شده تا مطالعات بیشتر و تفصیلی بدون هیچ هزینه ای را در خصوص این میدان شروع کنند .

 نتیجه آن چه شده است ؟

 تعدادی از شرکت ها مثل: شل، توتال، اینپکس نتیجه مطالعات را ارائه کرده اند .

 شرکت های ایرانی در بین شرکت های خارجی نبوده اند ؟

یک شرکت کار مطالعاتی را شروع کرده اما نتیجه آن را هنوز ارائه نکرده و منتظر هستیم طی 2 تا 3 ماه آینده این شرکت نیز طرح خود را ارائه نماید .

 مطالعات در چه زمینه هایی است ؟

اطلاعات در خصوص میزان نفت درجا، نوع لایه ها، میزان درصد هر یک از لایه ها و به طور کلی شمای کلی از میدان نفتی آزادگان را شامل می شود .

 برای زمینه سازی بهتر طرح ارائه شده توسط شرکت ها تاکنون چه اقداماتی صورت گرفته است ؟

پیش از اینکه آن ها طرح های مطالعاتی فنی و مالی را ارائه دهند از آن ها دعوت شد تا طی جلساتی که در تهران برگزار شد، دید کلی به آن ها داده شود، دیتا سنتری نیز در شرکت اکتشاف ایجاد کرده ایم که آن ها را به آنجا دعوت کردیم، همچنین 2 روز متوالی را نیز آن ها را به منطقه بردیم تا از نزدیک شاهد میدان نفتی که مرتبط با حوزه فعالیت آن ها بود باشند  تا در آینده اگر قرار است در این میدان فعالیت داشته باشند، با زیر ساخت های آن آشنایی کامل داشته باشند.  چه شرکت هایی حضور داشتند؟

باید عرض کنم که حضور شرکت ها در این برنامه ها اجباری نبوده و شرکت هایی که از قبل با میدان آشنایی داشتند حضور نداشتند ، در واقع این برنامه ها تسهیلاتی بود که ما در اختیار شرکت ها قرار دادیم و آن ها می توانستند از آن استفاده کنند  تا بتوانند درک و فهم مشترکی از میدان داشته باشند تا در پروپوزال ارائه شده قیمت و زمان بندی مناسب را پیشنهاد دهند .

علاوه بر آن جلسه پرسش و پاسخی را بعد از آن برگزار کردیم که در این جلسه انصاف و برابری در خصوص ارائه توضیحات و اطلاعات برای شرکت کنندگان در مناقصه رعایت شد .

 جناب مهندس! مناقصه میدان نفتی آزادگان چه زمانی برگزار خواهد شد؟

 طبق برنامه ای که ما تعریف کرده ایم پروسه برگزاری مناقصه میدان نفتی آزادگان 8 تا 9 ماه به طول می انجامد اما برنامه ای که وزارت نفت به ما تکلیف کرده باید ظرف 6 ماه آینده فرایند برگزاری مناقصه انجام شده باشد .

 با این حساب پس میدان نفتی آزادگان نیز در بین 10 قراردادی که وزیر نفت وعده امضای آن را تا پایان سال داده بودند قرار دارد.

بله به احتمال زیاد .

 مناقصه به چه صورت خواهد بود؟

کنسرسیومی که قرار است میدان نفتی آزادگان به آن سپرده شود شامل یک شرکت خارجی به عنوان اپراتور، یک شریک خارجی و یک شرکت ایرانی با حداقل سهم 20 درصدی خواهد بود .شرکت ایرانی را نیز شرکت های خارجی از بین شرکت هایی که در فهرست E&P ها قرار دارند انتخاب و به وزارت نفت معرفی خواهند کرد .لیست E&P را نیز در اختیار شرکت هایی که تمایل به حضور در مناقصه میدان نفتی آزادگان را دارند قرار داده ایم . علت حضور شرکت های ایرانی هم این است که علاوه بر توسعه میدان انتقال تکنولوژی نیز به صورت همزمان صورت گیرد .

 برنامه ریزی برای تولید نفت از میدان آزادگان چقدر است ؟

بنا داریم تولید نفت این میدان را در 2 فاز به 600 هزار بشکه نفت در روز برسانیم .

 میزان تولید فعلی چقدر است ؟

حدود 135 هزار بشکه در روز است . پیش بینی ما بر این است تا انتخاب پیمانکار جدید این مقدار را به 200 هزار بشکه برسانیم.

 برنامه ریزی برای تولید نفت از میادین غرب کارون چقدر است ؟

 برنامه داریم 1 میلیون و 200 هزار بشکه نفت از این میادین استخراج کنیم البته طی یک برنامه ریزی بلند مدت و با حفظ ضریب بازیافت . در شرایط کنونی از این میادین نزدیک400 هزار بشکه نفت در روز تولید می شود.

 تمام میادین غرب کارون توسط مدل جدید قراردادهای نفتی قرار است توسعه پیدا کنند؟

وزارت نفت برنامه دارد کل میادین نفتی که حدود 51 میدان است را از طریق الگوی جدید قراردادهای نفتی معروف به IPC جلو ببرد . اگر در اجرای این مدل مشکلی به وجود آید قطعا استراتژی وزارت نفت نیز تغییر خواهد کرد .اما فعلا این 51 میدان با رقمی حدود 150 میلیارد دلار که 100 میلیارد آن از طریق سرمایه خارجی و مابقی از صندوق توسعه ملی تامین خواهد شد قرار است توسعه یابند.مدل جدید قراردادهای نفتی در واقع نسخه به روز شده و توسعه یافته قراردادهای بای بک است و به نظر       می رسد بتواند پاسخگوی نیاز شرکت های خارجی برای حضور در صنعت نفت ایران باشد .

  در مطالعات ارائه شده توسط شرکت ها آیا به ضریب برداشت میادین نیز اشاره شده است؟

بله 100 درصد ، در فاکتورهای ارزیابی ما ، یکی از مواردی که به صورت جدی دنبال می شود ، افزایش و حفظ ضریب برداشت است .همه شرکت ها نیز در برنامه ارائه شده به حداکثر ضریب برداشتی که می توانند از میدان داشته باشند اشاره کرده اند .

 این ضریب برداشت چقدر عنوان شده است ؟

متفاوت است ، تعیین ضریب برداشت به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد ، نباید این تصور وجود داشته باشد که افزایش این ضریب اتفاق خوبی است .بالاترین هنر یک مهندس نفت در این است که نفت را بدون کاهش تولید در زمان طولانی تری بتواند استخراج کند.

 البته باید با استفاده از تکنولوژی های خاص این ضریب برداشت را از میادین موجود افزایش دهیم که این کار را نیز در دستور کار داریم . البته یک تبصره در خصوص میادین مشترک در برداشت غیر صیانتی وجود دارد ولی به طور کلی باید تولید مستمر را مد نظر قرار داد .

 

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما