آخرین اخبار
فراتر از نفت

پیشنهاد سریلانکا به ایران برای تهاتر چای با نفت

کسی که سیاست بداند جلوی صادرات نفت ایران را نمی گیرد

روایت تنها زن جوشکار یک سایت نفتی

پایانه های نفتی می تواند الگوی دیگر شرکت ها باشد

رشد 42 درصدی قیمت روغن با تصمیمات پالایش و پخش

افزایش قیمت گاز طبیعی در مصر

ضرر آمریکا از تحریم نفت ایران

پیام تسلیت مدیرعامل پتروشیمی مکران در پی درگذشت پروفسور فرور

برای عرضه نفت در بورس مانعی وجود ندارد

امروز؛ آغاز پیش‌پرداخت کارمزد در جایگاه‌های سوخت

سعودی‌ها برای فروش نفت به مشکل خوردند

وزیر نفت به مجلس می رود

شکایت ایران به دیوان دادگستری بین المللی برای مقابله قانونی با تحریمهای آمریکا

برگزاری همایش شورای‌عالی حقوقی شستان در پتروشیمی مکران

پیشنهاد دولت برای دو نرخی‌شدن بنزین

ایران چقدر نفت صادر کرد؟

قیمت نفت به ۷۳ دلار رسید

عرضه فرآورده‌های پالایشی در بورس انرژی

سازمان نفتی جدید تشکیل می‌ شود

ادامه واردات نفت ترکیه از ایران

بازدید مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس از پتروشیمی دهدشت

رئیس سازمان حراست نفت منصوب شد

سرانجام لابی در شرکت نفت جنوب؛پول را دادند؛ضمانتنامه نگرفتند؛کالای دست دوم تحویل گرفتند!

ایران در این شرایط به توتال نیاز ندارد

تاوان نفتی عربستان سعودی

صادرات سالانه ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز خط لوله تاپی از سال ۲۰۲۰

۱۶:۳۹ - ۱۳۹۶/۶/۲۲کد خبر: 67224
هزینه این خط لوله تا ۱۱ میلیارد دلار برآورد شده و قرار است سالانه ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز را به مدت ۳۰ سال از آسیای مرکزی به جنوب قاره آسیا انتقال دهد و تا پایان سال ۲۰۱۹ تکمیل خواهد شد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،    ترکمنستان به لحاظ متغیرهایی چندازجمله: اقتصاد، اقلیت ترکمن‌های افغانی ، مولفه‌های امنیتی، ثبات و تلاش برای میانجیگری در مذاکرات صلح)، بسترهای روابط خود را با افغانستان فراهم کرده و تلاش می‌کند تا روابط دو کشور ثبات و قوام بیشتری یابد. افغانستان، اهمیت زیادی برای گسترش روابط با ترکمنستان، به خصوص در بخش انرژی قائل است. تا جایی که حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان، در نامه‌ای به قربان‌قلی بردی‌محمد‌اف، رئیس جمهور ترکمنستان، گفت: مردم افغانستان از گسترش مناسبات با برادران ترکمنی خود قدردانی می‌کند و صادقانه به دنبال گسترش و تقویت روابط هستند و در مراسم بیستمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان دو کشور در سال 2012 نیز، رئیس جمهور افغانستان، از گسترش روابط دوستانه به خصوص در بخش انرژی میان دو کشور ابراز خشنودی کرد. این مقام کابل معتقد است که، پروژه ساخت خط لوله تاپی، دارای اهمیت ویژه‌ای برای اقتصاد افغانستان است که در حال حاضر با ساخت این پروژه یک سیستم انرژی بزرگ مرزی پیاده‌سازی شده است که حجم صادرات توسط آن تا پنج برابر افزایش خواهد یافت.

    اصلی‌ترین دلیل اقدام ترکمنستان برای میزبانی مذاکرات صلح افغانستان، مربوط به خط لوله تاپی می‌باشد. زیرا یکی از عمده‌ترین دلایلی که تا زمان حال این خط لوله به مرحله عملیاتی نرسیده است، وضعیت امنیتی بی‌ثبات افغانستان است. به خصوص اینکه این خط لوله از مناطق نا‌آرام افغانستان مثل استان‌های، هلمند و قندهار عبور می‌کند. بنابراین کمک این کشور به ایجاد صلح و ثبات در افغانستان باعث کمک به اجرایی شدن پروژه خط لوله گاز تاپی می‌باشد، که ترکمنستان در این صورت می‌تواند از وضعیت ترانزیتی این کشور استفاده‌ی لازم را ببرد. به خصوص اینکه در زمینه انرژی به ویژه برق و گاز، که ترکمنستان یکی از صادرکنندگان آن در منطقه محسوب می‌شود، بازار افغانستان برای ترکمن‌ها و نیز نقش کابل در ترانزیت آن، اهمیت زیادی دارد.

 

     از سال 1989، ترکمنستان عرضه گاز طبیعی به بازار آسیا را از طریق افغانستان، پاکستان و هند گسترش داده است و طرح خط لوله انتقال گاز تاپی، یکی از طرح‌هایی است که، جهت انتقال گاز ترکمنستان به افغانستان، پاکستان و هند در نظر گرفته شده است.  برای اجرای این پروژه، شرکت یونوکال واقع در کالیفرنیا، که مشغول به استخراج نفت و گاز در سایر نقاط جهان است، به عنوان مجری اصلی طرح وارد پروژه شد. ولی به دلیل وضعیت سیاسی پیچیده در اواخر سال 1990 و نتیجه ی بد فعالیت طالبان و به واسطه‌ مسئله‌ بی‌ثباتی در افغانستان، این پروژه ناتمام ماند و شرکت یونوکال آن را رها کرد. اگر به عقب برگردیم در طول سال‌های 1991 تا 1994، این لوله از پشتیبانی گسترده ایالات متحده به عنوان بخشی از راهبرد جاده ابریشم جدید برخوردار خواهد شد.

     در ژوئیه سال 2013، رئیس شرکت دولتی ترکمن‌گاز ترکمنستان و رئیس شرکت گاز افغانستان، موافقتنامه‌ای را درمورد خرید و فروش گاز امضاء کردند. در این معامله گازی، پس از اینکه خط لوله تاپی به اتمام رسد، افغانستان، 500 میلیون مترمکعب گاز ترکمنستان را در ده سال اول خریداری خواهد نمود. که این رقم در دهه دوم و سوم، به ترتیب به یک میلیارد و 5/1 میلیارد مترمکعب در سال خواهد رسید. بر اساس برآوردهای کارشناسان انرژی، افغانستان از طریق این خط لوله 500 میلیون دلار در سال هزینه حمل و نقل دریافت خواهد نمود و منجر به ایجاد فرصت‌های شغلی در افغانستان خواهد شد. با این حال بی‌ثباتی در کشور افغانستان، هنوز مانعی برای اجرای این پروژه است که در این رابطه وزیر نفت و معادن افغانستان در 17 جولای، به روزنامه نگاران گفت: که افغانستان امنیت این پروژه را با استقرار 9 تا 12 هزار هزار نیروی نظامی تضمین خواهد نمود. که در این رابطه مطبوعات افغانستان گزارش دادند که این کشور، همه‌ هزینه‌های مرتبط با استقرار پلیس را پوشش می‌دهد. گروه‌های شورشی طالبان، هنوز بیانیه‌ای در رابطه با این پروژه نداده‌اند. نمایندگان بانک توسعه آسیایی می‌گویند: که این پروژه دارای دارای اهمیت اقتصادی و سیاسی بسیار مهمی برای منطقه است و با ساخت این پروژه، انتظار می‌رود که هزاران شغل در طول مسیر آن ایجاد شود. اعضای تاپی، یک موافقتنامه را با بانک توسعه آسیایی، امضاء کردند که انتظار می‌رود این بانک 5/7 میلیارد دلار، تأمین مالی این پروژه را در آینده نزدیک بر عهده گیرد. شرکت پترولیوم و وزیر گاز طبیعی هند، امیدوارند که این خط لوله تا پایان سال 2019، به واقعیت تبدیل شده و به بهره‌برداری برسد. خط لوله تاپی، از آنجا برای ترکمنستان اهمیت دارد که این کشور، تلاش می‌کند با متنوع ساختن بازارهای موجود خود، عملا نقش مهمی در بازار یک میلیاردی جنوب آسیا و شبه قاره هند، داشته باشد. تا در کنار تأمین امنیت بیشتر درآمدهای خود، از حجم فشارهای واردکنندگان بر خود بکاهد و ابزارهایی نیز برای بازی در حوزه اقتصاد و سیاست در دست داشته باشد.

پس از دو دهه فراز و نشیب، آرزوهای دو کشور ترکمنستان و افغانستان در حال به واقعیت پیوستن است بدینگونه که کار پروژه بزرگ 10 میلیارد دلاری انتقال گاز از آسیای مرکزی به جنوب آسیا آغاز شده است. این پروژه بزرگ، در 13 دسامبر  2015 توسط روسای جمهور افغانستان و ترکمنستان، معاون رئیس جمهور هند و نخست وزیر پاکستان در شهر ماری ترکمنستان به صورت رسمی کلنگ خورد. پروژه تاپی، 1814 کیلومتر طول دارد که پس از 214 کیلومتر از میدان گازی «گالکینیش» در دولت آباد در خاک ترکمنستان، به طول 774  کیلومتر از طریق استانهای هرات، فراه، هلمند و قندهار تا پاکستان امتداد می یابد. این پروژه، پس از 826 کیلومتر در خاک پاکستان که از طریق کویته به ایالت پنجاب می رسد، در منطقه «فاضیلکا» در هند به پایان خواهد رسید. هزینه این خط لوله تا ۱۱ میلیارد دلار برآورد شده و قرار است سالانه ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز را به مدت 30 سال از آسیای مرکزی به جنوب قاره آسیا انتقال دهد و تا پایان سال 2019 تکمیل خواهد شد. این پروژه در دو فاز تکمیل خواهد شد و مرحله اول یک سال طول می کشد شامل اجرای برنامه ریزی امنیتی، مدیریت پروژه، نهایی کردن موافقتنامه ها، طراحی پروژه، مطالعات زیست محیطی و اجتماعی، مین زدایی و بررسی خرید زمین، و مرحله دوم که سه سال طول می کشد ساخت اصلی خط لوله است.

پروژه تاپی با تمام بزرگ بودنش در سطح منطقه، مشکلات، چالشها و فرصتهایی نیز برای هر چهار کشور دارد. دشواریهای تأمین مالی این پروژه و نگرانی درباره امنیت افغانستان سبب تأخیر در آغاز ساخت تاپی شده است. عملیات اجرایی خط لوله گاز تاپی هم اکنون در خاک ترکمنستان در حال ادامه است و کار طراحی و مهندسی در افغانستان در 21 فوریه 2017 منعقد شد، در پاکستان هنوز تنها کارهای تحقیقاتی و مطالعاتی این طرح در در دست اجرا است. «محمدمراد امانف» مدیر ارشد پروژه «تاپی» اخیرا در کنگره بین‌المللی گاز ترکمنستان گفت: تاپی اواخر سال 2019 در افغانستان و پاکستان به پایان خواهد رسید و اولین گاز از طریق خط لوله گاز تاپی اوایل سال 2020 منتقل می‌شود.

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما