آخرین اخبار
فراتر از نفت

تقاضای فزاینده انرژی هند و توسعه میدان گازی فرزاد B

۱۰:۶ - ۱۳۹۶/۶/۶کد خبر: 65956
ایران، کلید امنیت انرژی هند است و حفظ و توسعه روابط دوستانه، با توجه به نیاز فزاینده این کشور به منابع انرژی، یک امر حیاتی به شمار می رود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، "علی کاردر" معاون وزیر نفت در مورد مذاکره با شرکتهای خارجی برای توسعه میدان گازی فرزاد B گفته است: مذاکره با هند و گاز پروم نفت ادامه دارد و چنانچه پیشنهاد فنی و مالی مناسبی ارائه کنند توسعه میدان فرزاد B  به آنها سپرده می‌شود. حجم گاز درجای میدان گازی فرزاد B، بیش از ۲۱ تریلیون فوت‌ مکعب برآورد شده که ۱۲.۵ تریلیون آن قابل استحصال است و طبق برنامه قرار است با توسعه میدان در فاز نخست از این میدان روزانه ۱.۱ میلیارد فوت مکعب گاز تولید شود.

دهلی نو، حفظ روابط دوستانه با ایران را در راستای منافع ملی خود می بیند..سرمایه گذاریهای هند در بخش انرژی و زیرساخت ایران پیامدهای مثبتی خواهد داشت. با اینحال اختلاف ایران و هند در مورد توسعه میدان گازی فرزاد B ، بیانگر روابط پیچیده تهران و دهلی نو است. تقاضای روزافزون هند به گاز طبیعی با توجه به نیاز فزاینده این کشور به سوخت و امضای توافقنامه اقلیمی پاریس و با توجه به اینکه هند از مشتریان مهم نفت و گاز ایران است، گاز ایران را برای هند بسیار مهم می سازد.

«شرکت ONGC Videsh» هند میدان گازی «فرزاد B» را در سال ٢٠٠٩ کشف کرد. در آن زمان، هند با دشوار شدن پیشرفت کار در نتیجه تحریم ایران از سوی غرب، سود خود در این طرح را از دست داد. با اینوجود، دهلی نو خرید نفت و گاز را از ایران ادامه داد و علیرغم تحریم های آمریکا، پول آنها را به دلار پرداخت می کرد. تشدید تحریم های ایران توسط دولت اوباما در سال ٢٠١١ ، سرمایه گذاری و دسترسی به بانک های بین المللی را بسیار دشوارتر کرد و در نتیجه هند ابتدا از یورو و در نهایت روپیه برای پرداخت بهای واردات نفت و تسهیل این فرآیند استفاده کرد.

منافع هند در این میدان گازی پس از امضای برجام در سال ٢٠١٥ که از سرگیری فعالیت های شرکتهای نفت و گاز را امکان پذیر می کرد، دوباره از سر گرفته شد. با وجود این، اجازه رسمی به «گازپروم»، غول گازی روسیه، در همان ابتدا برای توسعه این میدان گازی نشان می دهد که ایران برای تمدید مستثناء سازی برای کنسرسیوم هندی شرکت « ONGC-VL» آماده نیست و جالبتر اینکه این شرکت نیز با «گازپروم» در روسیه سرمایه گذاری مشترک دارد. «گازپروم» نیز در نتیجه تهدید صادرات گاز مسکو به اروپا به خاطر تحریمهای جدید کنگره آمریکا که دولت ترامپ نیز آن را امضا کرده، دچار مشکل شده است. بنا براین تلاش برای توسعه فرزادB در شرایط کنونی، که تحریم های جدید دولت ترامپ علیه ایران، ممکن است در آینده نزدیک صادرات انرژی را به خطر بیندازد، بیشترین منفعت را برای هند دربر خواهد داشت.

 استراتژی دهلی نو در کاهش واردات نفت از ایران به عنوان ترفندی در این رقابت دشوار، فقط موجب آزده خاطر شدن تهران شده و سرمایه گذاریهای آتی را دشوار می کند. شایان ذکر است که ایران سومین تأمین کننده نفت هند می باشد.

ناامیدی هند از حفظ سهم انرژی خود در ایران در این واقعیت مشهود است که کنسرسیوم هندی خواستار سرمایه گذاری ١١ میلیارد دلاری در این پروژه است. در حالی هند تلاش بلندپروازانه انجام می دهد که بر اساس گزارش اوپک پیش بینی می شود بیشترین تقاضای نفت جهان متعلق به هند باشد. همچنین با توجه به افزایش تقاضا گاز هند، پیش بینی می شود واردات گاز طبیعی مایع شده (LNG) هند به «نرخ رشد سالانه ترکیبی» ٨,٩٢ درصد افزایش یابد. در سال ٢٠١٦ شاهد بالاترین نرخ رشد فروش سوخت، یعنی ١٠.٧ درصد، بودیم. این عطش به منابع نفت و گاز نتیجه شهری شدن سریع و رشد اقتصادی است که موجب می شود ایران، یعنی دومین کشور دارای بزرگترین ذخایر گازی اثبات شده در جهان، به شریکی بی بدیل در تأمین گاز تبدیل شود.  با وجود این، هند تنها کشوری نیست که برای نفت و گاز در منطقه رقابت می کند بلکه چین نیز تلاشهای خود را افزوده است.

در مجموع، باید گفت که ایران، کلید امنیت انرژی هند است و حفظ و توسعه روابط دوستانه، با توجه به نیاز فزاینده این کشور به منابع انرژی، یک امر حیاتی به شمار می رود.

http://www.orfonline.org/expert-speaks/india-iran-more-than-what-meets-eye/


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما