آخرین اخبار
فراتر از نفت

اوپک: توافق نفتی باید حفظ شود

آیا صادرات گاز ایران تحریم خواهد شد؟

نهاد واسطه ای اتحادیه اروپایی برای مقابله با تحریم های آمریکا

تصادف اتوبوس با تانکر سوخت با ۲۰ کشته

کره بدنبال کسب معافیت از تحریم‌های نفتی ایران

افزایش کارتهای بازرگانی یک بار مصرف

دلیل آشفتگی بازار نفت تحریم‌ها نیست

زمستان داغ برای بازار نفت

جزئیات تزریق ارز پتروشیمی‌ها در سامانه نیما

مذاکرات فشرده اوپک و غیراوپک

بهیود کیفیت گازوئیل در ماه جاری

محال است تولید نفت ایران به صفر برسد

تولید نفت چین افزایش یافت

سرمایه گذاری مجارستان در پتروشیمی

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

خطای محاسبه در حذف نفت ایران

روسیه در خزر خط لوله نفتی احداث نمی کند

روسیه توانایی افزایش تولید نفت را ندارد

آزادسازی سقف رقابت محصولات پتروشیمی در بورس کالا

انجام تعهد "ماموت" در کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا

آمادگی نفت مناطق مرکزی برای تامین سوخت زمستانی

کاهش مصرف بنزین باید پیگیری شود

شفافیت در فعالیت پتروشیمی ها مشکل نیست

استیضاح زنگنه به کمیسیون انرژی نیامده است

فعالیت پالایشگاه‌های چین به پایین‌ترین حد رسید

انرژی الکتریکی آلوده

۱۴:۳۸ - ۱۳۹۶/۶/۴کد خبر: 65915
انرژی آلوده، نویز یا سیگنال ناخواسته موجود در شبکه الکتریکی است که به سیگنال ۵۰ و یا ۶۰ هرتز تحمیل می شود و شکل موج و یونیفرم آن را معوج کرده و از حالت سینوسی خالص و تک فرکانس خارج می سازد. هرچقدر میزان شکل موج الکتریکی (ولتاژ و جریان) از شکل موج سینوسی ۵۰ و یا ۶۰ هرتز فاصله می گیرد، کیفیت برق نامرغوب تر می گردد و آلودگی انرژی الکتریکی بیشتر خواهد شد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، امروزه اثرات میدان های الکترومغناطیسی، با عنوان آلودگی الکترومغناطیسی مورد توجه قرار گرفته است. از اینرو ضررت حمایت از سلامت کودکان و لزوم حفاظت از سلامت مغز انسانهای آینده در برابر تابش مستقیم امواج الکترو مغناطیسی، بویژه امواج ناشی از سیسم های ارتباطی بی سیم و تلفن همراه،  بیش از پیش احساس می گردد.

کیفیت برق به تولید و توزیع برق مربوط می شود. در برخی از کشورهای دنیا مانند آمریکا و کانادا و عربستان سعودی نیروگاهها، الکتریسیته با شکل موج سینوسی 60 هرتز تولید می کنند و در ایران و اکثر کشورهای اروپایی نیروگاهها، الکترسیته با شکل موج سینوسی 50 هرتز تولید می کنند. کیفیت و شرایط الکتریسیته تحویلی به مشتری در قالب ولتاژ و خرید الکتریسیته توسط مصرف کننده در قالب جریان را کیفیت برق می گویند. انرژی آلوده، نویز یا سیگنال ناخواسته موجود در شبکه الکتریکی است که به سیگنال 50 و یا 60 هرتز تحمیل می شود و شکل موج و یونیفرم آن را معوج کرده و از حالت سینوسی خالص و تک فرکانس خارج می سازد. هرچقدر میزان شکل موج الکتریکی (ولتاژ و جریان) از شکل موج سینوسی 50 و یا 60 هرتز فاصله می گیرد، کیفیت برق نامرغوب تر می گردد و آلودگی انرژی الکتریکی بیشتر خواهد شد.

به طور کلی منابع آلوده کننده انرژی الکتریسیته عبارند از: 1کامپیوترها، 2- موتورهای با دور متغیر، 3- دستگاههای تلویزیون، 4- دستگاههای بازی و سرگرمی، 5- لامپ های کم مصرف، 6- چراغهای با تنظیم قابلیت روشنایی، 7- لوازم برقی، 8- اتصال کوتاه در خطوط و تغذیه مانند شل شدن کابل ها و تماس رسانای برقدار با شاخه های درختان و غیره.

هنگام بروز پدیده نامطلوب قوس و یا اتصال کوتاه ناشی از شل شدن کابل های خطوط برق و یا تماس شاخه های درختان با آنها، انرژی آلوده تولید خواهد شد. بنابراین انرژی آلوده قبل از صنعت تلفن همراه هم وجود داشته است. انرژی آلوده در دهه 1970، یعنی از زمانی که استفاده از فناوریهای الکترونیکی شروع شده و بشر تجهیزات کاهش دهنده مصرف برق را اجرا کرده است، به یک مساله جدی تبدیل شده است و در نتیجه فرسوده شدن تجهیزات و تاسیسات زیربنایی و با استفاده روز افزون از فناوریهای بی سیم و غیره، وضعیت همچنان وخیم تر شده است. با اینوجود، امروزه بخشی از عوامل انرژی آلوده، تاثیر متقابل امواج رادیووی و خطوط انتقال انرژی الکتریسیته می باشد.

اگر از کامپیوتر، تلویزیون پلاسما، چراغ دیمر با قابلیت تنظیم نور ، لامپ های فلورسنت، تجهیزات کاهش دهنده مصرف برق استفاده می کنیم و یا همسایگانی داشته باشیم که امواج ناشی از تجهیزات موجود در منزلشان را از طریق ترانسفورماتور مشترک، به اشتراک می گذرند، حتما انرژی الوده در منلمان خواهیم داشت و معمولا وقتی برق وارد یک خانه می وشد، پس از طی آخرین مرحله وارد ترانسفورماتوری می شود که ولتاژ مناسب تولید می کند و اغلب برق چند مشترک خانگی به یک ترانسفورماتور متصل می گردد که آن مشترکین کیفیت برق یکسانی دارند. بنابراین به عنوان مثال وجود یک چراغ دیمر قابل تنظیم روشنایی در یکی از این خانه ها، می تواند  بر کیفیت برق سایر خانه های مجاور که به همان ترانسفورماتور متصل می باشند، تاثیر بگذارد. 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما