آخرین اخبار
فراتر از نفت

تلاش جمهوری کنگو برای پیوستن به اوپک

مقصر حادثه سانچی کیست؟

قرارداد الجزایر برای صرفه‌جویی در واردات سوخت

ادامه روند رو به رشد مصرف بنزین در کشور

انتقال پیکر ۳ جان باخته حادثه سانچی به کشور پس از آزمایش DNA

برنامه‌ای برای خروج از توافق اوپک مطرح نیست

قیمت بنزین در سال ۹۷ پلکانی افزایش نمی‌یابد

دعوت به تجمع برای گرامی داشت یاد شهدای نفتکش

چشم انداز بازار نفت در سال ۲۰۱۸

گزارش کمیسیون انرژی درباره حادثه نفتکش سانچی

افزایش ٩٠ درصدی حضور شرکتها در نمایشگاه نفت عسلویه

لزوم بررسی جعبه‌سیاه فله‌بر چینی در سانحه سانچی

"ساتا" حسابهای "حفاری شمال " را بلوکه کرد

اعزام ربات برای کشف زوایای پنهان بیشتری از سانچی

اجرای ۷ میلیارد دلار پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر در عربستان

بررسی‌های همه‌جانبه علل وقوع سانحه سانچی به زودی آغاز می‌شود

توسعه پتروشیمی نوری با مشارکت فرانسوی ها و ایتالیایی ها

اتحاد علیه نفت شیل

ایران، خروج پیکرهای جانباختگان از نفتکش غرق شده را پیگیری می کند

ازسرگیری فعالیت غول نفتی آمریکایی در شمال عراق

در ۸ماهه اول امسال چه قدر نفت فروختیم؟

ماجرای ٢ پسرخاله که در «سانچی» بودند+عکس

شناسایی دو لکه نفتی از سانحه سانچی در دریای چین

پاسخ پتروشیمی شیمی بافت به خبر "نفت ما"

خداوند هیچ پدر و مادری را چشم انتظار جگرگوشه اش نگذارد

توسعه مدیران؛ضرورت صنعت نفت در ایران ۱۴۰۰

ناصر مولایی
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۶/۵/۲۷کد خبر: 64770
مروری تاریخی بر سیر تحول اندیشه در حوزه منابع انسانی نشان از تغییرات تدریجی و تکاملی در نگرش به انسان و مدیریت آن در سازمان دارد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،به گونه ای که حوزه تخصصی اداره امور  نیروی انسانی در سازمان ها بر روی پیوستاری تاریخی از عنوان «امور پرسنلی» در اوایل قرن بیستم آغاز و در ادامه عناوین «امور اداری»؛«مدیریت پرسنلی»؛ «مدیریت اداری»؛«مدیریت منابع انسانی» و «مدیریت سرمایه انسانی»را به خود گرفته است.

آنچه در این سیر تطور اداره امور کارکنان طی یک قرن اخیر دیده می شود تغییر نگرش و بهبود دیدگاهها به نیروی انسانی و اداره امور آن است تا جایی که از نگاه «ابزار تولید» در «امور پرسنلی» به نگاه «شریک راهبردی» در «سرمایه انسانی» ارتقا یافته است.بدیهی است این تغییر نگرش متعالی حاصل ایفای نقش تاثیر گذار سرمایه انسانی در سازمانها بوده است.

این اهمیت و نقش تا بدانجا پیش رفت که طرح های توسعه و توانمندسازی نیروی انسانی بعنوان برنامه راهبردی سازمانهای پیش رو در دستور کار قرار گرفت و در این میان پرورش مدیران اهمیتی دوچندان یافت.

 با درک اهمیت موضوع و بویژه نگاه راهبردی وزیر محترم و مدیران ارشد  وزارت نفت و شرکتهای اصلی؛ضرورت توجه به پرورش و توسعه کارکنان و مدیران طی سه سال اخیر در دستور کار قرار گرفت و لذا به موازات توسعه مرکز ارزیابی شرکت ملی نفت ایران؛مرکز توسعه مدیران صنعت نفت با ابلاغ جناب مهندس زنگنه  ایجاد و آغاز بکار کرد.

در همین راستا  شرکت ملی نفت ایران نیز برنامه جامع«شناسایی؛ارزیابی و توسعه استعدادهای مدیریتی» را شروع کرد به گونه ای که درحال حاضر  ظرفیت مدیریتی قابل توجهی طی فرایندی علمی و کاربردی شناسایی و ضمن تعریف «مسیر شغلی»؛اطلاعات سوابق؛شایستگی ها؛ توانمندی ها و کارراهه شغلی آنان در سامانه بانک اطلاعات مدیران(که یکی از کارهای ارزنده انجام شده طی یک سال اخیر است) تغذیه گردیده و برای تعدادی از این استعدادها «برنامه توسعه»  تدوین شده است.

این اقدامات زمانی اهمیت پیدا می کند که اطلاع داشته باشیم  بخش قابل ملاحظه ای از ظرفیت مدیریتی شرکت ملی نفت ایران طی پنج سال آینده بازنشسته خواهد شد.براین اساس و با توجه به تکالیف مهم واگذار شده به نفت در برنامه ششم توسعه(از جمله افزایش تولید؛نگهداشت تولید؛بلوک های اکتشافی؛توسعه غرب کارون؛میادین مشترک و فازهای باقیمانده پارس جنوبی)شناسایی و پرورش مدیران جوان به مثابه یک الزام راهبردی برای صنعت نفت و شرکت ملی نفت ایران خواهد بود.لذا امید است با عملیاتی شدن این اولویت مهم شیخ الوزرا در حوزه منابع انسانی در چهار سال آینده؛ نسبت به اجرای عملی و کامل برنامه های جانشینی و جایگزینی برای  مدیران با استفاده از فرصت بدست آمده اقدام نمود.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما