آخرین اخبار
فراتر از نفت

راه دشوار توافق رژیم حقوقی دریای خزر به خاطر منابع نفت و گاز

با پول نفت جام جهانی را به ایران بیاوریم

بهمنی : ضراب و زنجانی مراوده ای با من نداشتند

احتمال مهار آتش رگ سفید تا ساعاتی دیگر

جوابیه و تکذیبیه باشگاه نفت طلائیه تهران به خبر "نفت ما"

رونمایی یک استراتژی در نشست آینده اوپک

عملکرد ۱۰۰ روزه شرکت ملی نفت ایران

دکل های حفاری نفت آمریکا افزایش یافت

سواپ نفتی ایران و عراق ۱ ساله است

افزایش قطعی قیمت‌ حامل‌های انرژی

انگیزه های سوآپ نفتی ایران و عراق

احتمال تغییر در ارز نفتی روسیه

پرونده توزیع قیر رایگان بسته می‌شود

مدال روابط عمومی ایران به رضا طاهری رسید

سهم صندوق توسعه ملی از درآمد نفت ۳۲ درصد تعیین شد

ضرب الاجل دیوان عدالت اداری به شرکت ملی گاز

امضا بیش از ۵۰ تفاهمنامه همکاری با خارجی ها

روزانه ١٧ میلیون بشکه نفت از تنگه هرمز عبور می کند

۵۰هزار میلیارد اوراق مالی اسلامی برای میادین مشترک

حاکمیت فضای دوگانگی و ابهام با واگذاری حوزه برق به وزارت نفت

افزایش قیمت بنزین در راه است

کاهش بودجه وزارت نفت در سال 97

سوال نمایندگان از وزرای نفت و اقتصاد اعلام وصول شد

جزئیات بودجه ۹۷ / گازوئیل ۲۰ درصد گران می‎شود

روابط پشت پرده آقای ب.ت با جهانیان چیست؟!

ایران؛ گزینه نخست استراتژی تنوع بخشی اتحادیه اروپایی در واردات گاز

۱۳:۳۰ - ۱۳۹۶/۵/۱۸کد خبر: 64636
اتحادیه اروپا در استراتژی انرژی خود پس از روسیه و الجزایر، ایران را سومین گزینه واردات گاز در افق ۲۰۳۰ می بیند. بنابراین با توجه به اینکه اتحادیه اروپا در مسیر تنوع بخشی به تامین کننده¬گان گاز طبیعی خودگام برمی دارد، ایران گزینه نخست در اجرای استراتژی یاد شده از سوی اتحادیه اروپا می باشد. از طرفی دیگر وزن سنگین ایران در بازار انرژی اروپا به گونه ای است که بدون حضور و مشارکت این کشور در پروژه ناباکو، وجه اقتصادی بودن این پروژه زیر سوال خواهد رفت.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، اتحادیه اروپا در استراتژی انرژی خود پس از روسیه و الجزایر، ایران را سومین گزینه واردات گاز در افق 2030 می بیند. بنابراین با توجه به اینکه اتحادیه اروپا در مسیر تنوع بخشی به تامین کننده­گان گاز طبیعی خودگام برمی دارد، ایران گزینه نخست در اجرای استراتژی یاد شده از سوی اتحادیه اروپا می باشد. از طرفی دیگر وزن سنگین ایران در بازار انرژی اروپا به گونه ای است که بدون حضور و مشارکت این کشور  در پروژه ناباکو، وجه اقتصادی بودن این پروژه زیر سوال خواهد رفت.

در این راستا از سوی ایران نیز لازم است که گامهایی جهت حضور فعال و موثرتر برداشته شود، بر همین اساس تقویت نقش ایران در بازارهای انرژی اروپا با چالش هایی مواجه است به طوریکه برطرف کردن انها لازم و ضروری می نماید، که در اینجا به چند نمونه از انها اشاره می شود. نخست، مصزف بالای انرژی گاز در ایران در کنار عدم سرمایه گذاری در بخش توسعه میادین گازی این کشور یک مشکل جدی در این رابطه است. دوم، عدم توجه و اولویت دهی متوازن ایران به بازار انرژی غربی همچون بازارهای شرقی نظیر چین و هند می باشد. سوم، ضرورت متنوع سازی کشورهای دوست و خروج از وضعیت قرین انزوا از طریق پیگیری سیاست تنش زدایی جهت فراهم کردن شرایط بهتری  برای فروش نفت. همچنین ایران در کنار صادرات نفت می­تواند جایگاه تعیین­کننده مطمئن و قابل­اعتماد گاز برای اروپا را بیابد. چهارم، لزوم اتخاد دیپلماسی انرژی فعال و هماهنگ بویژه در خصوص پروژه خط لوله گاز نابوکو.

 لذا به رغم موانع سیاسی و فنی در مورد حضور ایران در این پروژه و نیز نقش ایران در سیاست انرژی اتحادیه اروپا، اما در شرایط فعلی با توجه به شکستن یخ تحریم و مذاکرات در مورد مساله هسته ای ایران و نیاز اتحادیه اروپا در مورد دستیابی به بازارهای جدید تولیدکننده انرژی برای رفع نیازهای روبه رشد خود زمینه برای نقش افرینی بیشتر ایران در این عرصه فراهم شده است. با توجه به موارد ذکر شده در خصوص تلاش کشورهای اتحادیه اروپا در خصوص تامین امنیت انرژی خود و کاهش وابستگی به منابع انرژی روسیه، این امر زمینه مناسبی برای جمهوری اسلامی ایران فراهم می سازد که از این موقعیت برای چانه­زنی با مقامات اروپایی در زمینه تامین انرژی مورد نیاز انها و همچنین تأمین منافع و امنیت ملی خود بهره برداری نماید

با توجه به جایگاه برتر روسیه در  عرصه انرژی و وابستگی اتحادیه اروپا به این کشور در زمینه تامین انرژی مورد نیاز خود و همچنین تلاش مسکو برای استفاده و بهره برداری از انرژی به عنوان یک اهرم فشار و تبدیل ان به ابزاری سیاسی و امنیتی برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی خود، نگرانی هایی برای اروپا در زمینه امنیت انرژی بوجود آورده است. این مساله اتحادیه اروپا را بران داشته است تا به متنوع سازی منابع انرژی خود بپردازد که از جمله گزینه های موجود می­توان به منابع انرژی شمال آفریقا، آسیای مرکزی و قفقاز و منطقه خاورمیانه بویژه منابع گازی ایران اشاره کرد. این خود فرصتی نیز برای جمهوری اسلامی ایران است تا ضمن رفع چالش ها و مشکلات داخلی و با توجه به روند روبه جلو و مثبت مذاکرات هسته ای شرایط را برای جذب سرمایه گذاران خارجی در حوزه انرژی از طریق اتخاذ دیپلماسی فعال و هماهنگ فراهم نموده و در جهت تقویت نقش و جایگاه خود در بازارهای انرژی جهان گام بردارد.

سامان محمدی


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما