آخرین اخبار
فراتر از نفت

اتحادیه اروپا کره شمالی را تحریم نفتی کرد

واکنش وکیل بابک زنجانی به اظهارات قاضی

تامین گاز مطمئن و پایدار اولویت شرکت ملی گاز است

چوب حراج به تنها شرکت نفتی عربستان

نارضایتی گازپروم از توافق اوپک و روسیه

صادرات میعانات ایران افزایش می یابد

توضیحات طیب‌نیا در مورد گازکشی اختصاصی به باغچه‌اش

دیدار نفتی وزرای خارجه ایران و ازبکستان

کنایه کویت به متخلفان توافق اوپک

دلیل توقف ۸ ساله سوآپ آقای میرکاظمی بود

وزارت نفت هیچ نقشی در تعدیل نیروهای حفاری شمال ندارد

کنترل نیروهای عراقی بر ۲ حوزه نفتی دیگر

دیدار وزیر نفت با وزیر زمین وامور زیربنایی و حمل و نقل کره جنوبی/تصویری

امنیت نفت؛موضوع حیاتی برای تمام کشورها

مهمترین محور مذاکرات بین ایران و سئول

میزان ضرر اوپک از کاهش قیمت نفت

نفت با شدت گرفتن درگیری در عراق گران‌تر شد

هیات مدیره شستا کامل شد

نفت در سراب افزایش قیمت

روابط تهران و سئول رو به گسترش است

اجرای۳ ابرپروژه ملی در حوزه انرژی

چاشنی عراقی صعود نفت

قیمت خوراک پتروشیمی‌ها باید ثابت باشد

میدان کرنج آماده توسعه شد

نشت گاز در واحد بهره‎برداری شماره ۲ اهواز مهار شد

ایران؛ گزینه نخست استراتژی تنوع بخشی اتحادیه اروپایی در واردات گاز

۱۳:۳۰ - ۱۳۹۶/۵/۱۸کد خبر: 64636
اتحادیه اروپا در استراتژی انرژی خود پس از روسیه و الجزایر، ایران را سومین گزینه واردات گاز در افق ۲۰۳۰ می بیند. بنابراین با توجه به اینکه اتحادیه اروپا در مسیر تنوع بخشی به تامین کننده¬گان گاز طبیعی خودگام برمی دارد، ایران گزینه نخست در اجرای استراتژی یاد شده از سوی اتحادیه اروپا می باشد. از طرفی دیگر وزن سنگین ایران در بازار انرژی اروپا به گونه ای است که بدون حضور و مشارکت این کشور در پروژه ناباکو، وجه اقتصادی بودن این پروژه زیر سوال خواهد رفت.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، اتحادیه اروپا در استراتژی انرژی خود پس از روسیه و الجزایر، ایران را سومین گزینه واردات گاز در افق 2030 می بیند. بنابراین با توجه به اینکه اتحادیه اروپا در مسیر تنوع بخشی به تامین کننده­گان گاز طبیعی خودگام برمی دارد، ایران گزینه نخست در اجرای استراتژی یاد شده از سوی اتحادیه اروپا می باشد. از طرفی دیگر وزن سنگین ایران در بازار انرژی اروپا به گونه ای است که بدون حضور و مشارکت این کشور  در پروژه ناباکو، وجه اقتصادی بودن این پروژه زیر سوال خواهد رفت.

در این راستا از سوی ایران نیز لازم است که گامهایی جهت حضور فعال و موثرتر برداشته شود، بر همین اساس تقویت نقش ایران در بازارهای انرژی اروپا با چالش هایی مواجه است به طوریکه برطرف کردن انها لازم و ضروری می نماید، که در اینجا به چند نمونه از انها اشاره می شود. نخست، مصزف بالای انرژی گاز در ایران در کنار عدم سرمایه گذاری در بخش توسعه میادین گازی این کشور یک مشکل جدی در این رابطه است. دوم، عدم توجه و اولویت دهی متوازن ایران به بازار انرژی غربی همچون بازارهای شرقی نظیر چین و هند می باشد. سوم، ضرورت متنوع سازی کشورهای دوست و خروج از وضعیت قرین انزوا از طریق پیگیری سیاست تنش زدایی جهت فراهم کردن شرایط بهتری  برای فروش نفت. همچنین ایران در کنار صادرات نفت می­تواند جایگاه تعیین­کننده مطمئن و قابل­اعتماد گاز برای اروپا را بیابد. چهارم، لزوم اتخاد دیپلماسی انرژی فعال و هماهنگ بویژه در خصوص پروژه خط لوله گاز نابوکو.

 لذا به رغم موانع سیاسی و فنی در مورد حضور ایران در این پروژه و نیز نقش ایران در سیاست انرژی اتحادیه اروپا، اما در شرایط فعلی با توجه به شکستن یخ تحریم و مذاکرات در مورد مساله هسته ای ایران و نیاز اتحادیه اروپا در مورد دستیابی به بازارهای جدید تولیدکننده انرژی برای رفع نیازهای روبه رشد خود زمینه برای نقش افرینی بیشتر ایران در این عرصه فراهم شده است. با توجه به موارد ذکر شده در خصوص تلاش کشورهای اتحادیه اروپا در خصوص تامین امنیت انرژی خود و کاهش وابستگی به منابع انرژی روسیه، این امر زمینه مناسبی برای جمهوری اسلامی ایران فراهم می سازد که از این موقعیت برای چانه­زنی با مقامات اروپایی در زمینه تامین انرژی مورد نیاز انها و همچنین تأمین منافع و امنیت ملی خود بهره برداری نماید

با توجه به جایگاه برتر روسیه در  عرصه انرژی و وابستگی اتحادیه اروپا به این کشور در زمینه تامین انرژی مورد نیاز خود و همچنین تلاش مسکو برای استفاده و بهره برداری از انرژی به عنوان یک اهرم فشار و تبدیل ان به ابزاری سیاسی و امنیتی برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی خود، نگرانی هایی برای اروپا در زمینه امنیت انرژی بوجود آورده است. این مساله اتحادیه اروپا را بران داشته است تا به متنوع سازی منابع انرژی خود بپردازد که از جمله گزینه های موجود می­توان به منابع انرژی شمال آفریقا، آسیای مرکزی و قفقاز و منطقه خاورمیانه بویژه منابع گازی ایران اشاره کرد. این خود فرصتی نیز برای جمهوری اسلامی ایران است تا ضمن رفع چالش ها و مشکلات داخلی و با توجه به روند روبه جلو و مثبت مذاکرات هسته ای شرایط را برای جذب سرمایه گذاران خارجی در حوزه انرژی از طریق اتخاذ دیپلماسی فعال و هماهنگ فراهم نموده و در جهت تقویت نقش و جایگاه خود در بازارهای انرژی جهان گام بردارد.

سامان محمدی


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما