آخرین اخبار
فراتر از نفت

جزئیات احداث دومین پایانه صادراتی نفت

میدان نفتی الشراره تعطیل شد

برخورد یک ناوشکن آمریکا با یک نفتکش

قیمت نفت کاهش یافت

" تترا " تائیدیه آزمایشگاه بلژیک را دریافت کرد

تشریح جزییات زمان بندی فرآیند مناقصه آزادگان

ماجرای استخدام نمایندگان در نفت

۱۰ پرسش کلیدی از آینده نفت

تشریح اهداف ضربتی وزارت نفت

پیامدهای جبران ناپذیر حوادث صنعتی بر توسعه کشور

تبریک دبیر کل اوپک به زنگنه

چالش های اوپک ادامه دارد

افزایش سرمایه‌گذاری چین در اکتشاف نفت و گاز

امیدواری به صادرات نفت به روسیه از مهر

اوپک رقابت را به شیل آمریکا می‌بازد

حضور شرکت‌های نفتی آمریکایی به نفع کشور است

لبخند زنگنه در مجلس/تصویری

افزایش تولید نفت در دوران «زنگنه»

«زنگنه» مکتب اعتماد به نفس را بنیاد نهاد

امروز بیشتر از قطر نفت و گاز تولید می‌کنیم

هشت گلوگاه تجارت جهانی نفت

تکذیب واگذاری بهداشت و درمان نفت به بخش خصوصی

اوضاع و احوال تاپیکو بعد از برجام

چرخش غیرمنتظره نفت جهانی

رفتارشناسی مطبوعات آمریکایی در قبال کودتای ۲۸ مرداد

ایران؛ گزینه نخست استراتژی تنوع بخشی اتحادیه اروپایی در واردات گاز

۱۳:۳۰ - ۱۳۹۶/۵/۱۸کد خبر: 64636
اتحادیه اروپا در استراتژی انرژی خود پس از روسیه و الجزایر، ایران را سومین گزینه واردات گاز در افق ۲۰۳۰ می بیند. بنابراین با توجه به اینکه اتحادیه اروپا در مسیر تنوع بخشی به تامین کننده¬گان گاز طبیعی خودگام برمی دارد، ایران گزینه نخست در اجرای استراتژی یاد شده از سوی اتحادیه اروپا می باشد. از طرفی دیگر وزن سنگین ایران در بازار انرژی اروپا به گونه ای است که بدون حضور و مشارکت این کشور در پروژه ناباکو، وجه اقتصادی بودن این پروژه زیر سوال خواهد رفت.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، اتحادیه اروپا در استراتژی انرژی خود پس از روسیه و الجزایر، ایران را سومین گزینه واردات گاز در افق 2030 می بیند. بنابراین با توجه به اینکه اتحادیه اروپا در مسیر تنوع بخشی به تامین کننده­گان گاز طبیعی خودگام برمی دارد، ایران گزینه نخست در اجرای استراتژی یاد شده از سوی اتحادیه اروپا می باشد. از طرفی دیگر وزن سنگین ایران در بازار انرژی اروپا به گونه ای است که بدون حضور و مشارکت این کشور  در پروژه ناباکو، وجه اقتصادی بودن این پروژه زیر سوال خواهد رفت.

در این راستا از سوی ایران نیز لازم است که گامهایی جهت حضور فعال و موثرتر برداشته شود، بر همین اساس تقویت نقش ایران در بازارهای انرژی اروپا با چالش هایی مواجه است به طوریکه برطرف کردن انها لازم و ضروری می نماید، که در اینجا به چند نمونه از انها اشاره می شود. نخست، مصزف بالای انرژی گاز در ایران در کنار عدم سرمایه گذاری در بخش توسعه میادین گازی این کشور یک مشکل جدی در این رابطه است. دوم، عدم توجه و اولویت دهی متوازن ایران به بازار انرژی غربی همچون بازارهای شرقی نظیر چین و هند می باشد. سوم، ضرورت متنوع سازی کشورهای دوست و خروج از وضعیت قرین انزوا از طریق پیگیری سیاست تنش زدایی جهت فراهم کردن شرایط بهتری  برای فروش نفت. همچنین ایران در کنار صادرات نفت می­تواند جایگاه تعیین­کننده مطمئن و قابل­اعتماد گاز برای اروپا را بیابد. چهارم، لزوم اتخاد دیپلماسی انرژی فعال و هماهنگ بویژه در خصوص پروژه خط لوله گاز نابوکو.

 لذا به رغم موانع سیاسی و فنی در مورد حضور ایران در این پروژه و نیز نقش ایران در سیاست انرژی اتحادیه اروپا، اما در شرایط فعلی با توجه به شکستن یخ تحریم و مذاکرات در مورد مساله هسته ای ایران و نیاز اتحادیه اروپا در مورد دستیابی به بازارهای جدید تولیدکننده انرژی برای رفع نیازهای روبه رشد خود زمینه برای نقش افرینی بیشتر ایران در این عرصه فراهم شده است. با توجه به موارد ذکر شده در خصوص تلاش کشورهای اتحادیه اروپا در خصوص تامین امنیت انرژی خود و کاهش وابستگی به منابع انرژی روسیه، این امر زمینه مناسبی برای جمهوری اسلامی ایران فراهم می سازد که از این موقعیت برای چانه­زنی با مقامات اروپایی در زمینه تامین انرژی مورد نیاز انها و همچنین تأمین منافع و امنیت ملی خود بهره برداری نماید

با توجه به جایگاه برتر روسیه در  عرصه انرژی و وابستگی اتحادیه اروپا به این کشور در زمینه تامین انرژی مورد نیاز خود و همچنین تلاش مسکو برای استفاده و بهره برداری از انرژی به عنوان یک اهرم فشار و تبدیل ان به ابزاری سیاسی و امنیتی برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی خود، نگرانی هایی برای اروپا در زمینه امنیت انرژی بوجود آورده است. این مساله اتحادیه اروپا را بران داشته است تا به متنوع سازی منابع انرژی خود بپردازد که از جمله گزینه های موجود می­توان به منابع انرژی شمال آفریقا، آسیای مرکزی و قفقاز و منطقه خاورمیانه بویژه منابع گازی ایران اشاره کرد. این خود فرصتی نیز برای جمهوری اسلامی ایران است تا ضمن رفع چالش ها و مشکلات داخلی و با توجه به روند روبه جلو و مثبت مذاکرات هسته ای شرایط را برای جذب سرمایه گذاران خارجی در حوزه انرژی از طریق اتخاذ دیپلماسی فعال و هماهنگ فراهم نموده و در جهت تقویت نقش و جایگاه خود در بازارهای انرژی جهان گام بردارد.

سامان محمدی


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما