آخرین اخبار
فراتر از نفت

فکری به حال صادرات پتروشیمی شود

ضرر ژاپنی ها از تحریم های نفتی ایران

وزارت اطلاعات دچار هیجانات و تسویه حساب های جناحی نمی شود

پیشنهاد سریلانکا به ایران برای تهاتر چای با نفت

کسی که سیاست بداند جلوی صادرات نفت ایران را نمی گیرد

روایت تنها زن جوشکار یک سایت نفتی

افزایش قیمت گاز طبیعی در مصر

ضرر آمریکا از تحریم نفت ایران

پیام تسلیت مدیرعامل پتروشیمی مکران در پی درگذشت پروفسور فرور

برای عرضه نفت در بورس مانعی وجود ندارد

امروز؛ آغاز پیش‌پرداخت کارمزد در جایگاه‌های سوخت

سعودی‌ها برای فروش نفت به مشکل خوردند

وزیر نفت به مجلس می رود

شکایت ایران به دیوان دادگستری بین المللی برای مقابله قانونی با تحریمهای آمریکا

برگزاری همایش شورای‌عالی حقوقی شستان در پتروشیمی مکران

پیشنهاد دولت برای دو نرخی‌شدن بنزین

ایران چقدر نفت صادر کرد؟

قیمت نفت به ۷۳ دلار رسید

عرضه فرآورده‌های پالایشی در بورس انرژی

سازمان نفتی جدید تشکیل می‌ شود

ادامه واردات نفت ترکیه از ایران

بازدید مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس از پتروشیمی دهدشت

رئیس سازمان حراست نفت منصوب شد

سرانجام لابی در شرکت نفت جنوب؛پول را دادند؛ضمانتنامه نگرفتند؛کالای دست دوم تحویل گرفتند!

ایران در این شرایط به توتال نیاز ندارد

ایران؛ گزینه نخست استراتژی تنوع بخشی اتحادیه اروپایی در واردات گاز

۱۳:۳۰ - ۱۳۹۶/۵/۱۸کد خبر: 64636
اتحادیه اروپا در استراتژی انرژی خود پس از روسیه و الجزایر، ایران را سومین گزینه واردات گاز در افق ۲۰۳۰ می بیند. بنابراین با توجه به اینکه اتحادیه اروپا در مسیر تنوع بخشی به تامین کننده¬گان گاز طبیعی خودگام برمی دارد، ایران گزینه نخست در اجرای استراتژی یاد شده از سوی اتحادیه اروپا می باشد. از طرفی دیگر وزن سنگین ایران در بازار انرژی اروپا به گونه ای است که بدون حضور و مشارکت این کشور در پروژه ناباکو، وجه اقتصادی بودن این پروژه زیر سوال خواهد رفت.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، اتحادیه اروپا در استراتژی انرژی خود پس از روسیه و الجزایر، ایران را سومین گزینه واردات گاز در افق 2030 می بیند. بنابراین با توجه به اینکه اتحادیه اروپا در مسیر تنوع بخشی به تامین کننده­گان گاز طبیعی خودگام برمی دارد، ایران گزینه نخست در اجرای استراتژی یاد شده از سوی اتحادیه اروپا می باشد. از طرفی دیگر وزن سنگین ایران در بازار انرژی اروپا به گونه ای است که بدون حضور و مشارکت این کشور  در پروژه ناباکو، وجه اقتصادی بودن این پروژه زیر سوال خواهد رفت.

در این راستا از سوی ایران نیز لازم است که گامهایی جهت حضور فعال و موثرتر برداشته شود، بر همین اساس تقویت نقش ایران در بازارهای انرژی اروپا با چالش هایی مواجه است به طوریکه برطرف کردن انها لازم و ضروری می نماید، که در اینجا به چند نمونه از انها اشاره می شود. نخست، مصزف بالای انرژی گاز در ایران در کنار عدم سرمایه گذاری در بخش توسعه میادین گازی این کشور یک مشکل جدی در این رابطه است. دوم، عدم توجه و اولویت دهی متوازن ایران به بازار انرژی غربی همچون بازارهای شرقی نظیر چین و هند می باشد. سوم، ضرورت متنوع سازی کشورهای دوست و خروج از وضعیت قرین انزوا از طریق پیگیری سیاست تنش زدایی جهت فراهم کردن شرایط بهتری  برای فروش نفت. همچنین ایران در کنار صادرات نفت می­تواند جایگاه تعیین­کننده مطمئن و قابل­اعتماد گاز برای اروپا را بیابد. چهارم، لزوم اتخاد دیپلماسی انرژی فعال و هماهنگ بویژه در خصوص پروژه خط لوله گاز نابوکو.

 لذا به رغم موانع سیاسی و فنی در مورد حضور ایران در این پروژه و نیز نقش ایران در سیاست انرژی اتحادیه اروپا، اما در شرایط فعلی با توجه به شکستن یخ تحریم و مذاکرات در مورد مساله هسته ای ایران و نیاز اتحادیه اروپا در مورد دستیابی به بازارهای جدید تولیدکننده انرژی برای رفع نیازهای روبه رشد خود زمینه برای نقش افرینی بیشتر ایران در این عرصه فراهم شده است. با توجه به موارد ذکر شده در خصوص تلاش کشورهای اتحادیه اروپا در خصوص تامین امنیت انرژی خود و کاهش وابستگی به منابع انرژی روسیه، این امر زمینه مناسبی برای جمهوری اسلامی ایران فراهم می سازد که از این موقعیت برای چانه­زنی با مقامات اروپایی در زمینه تامین انرژی مورد نیاز انها و همچنین تأمین منافع و امنیت ملی خود بهره برداری نماید

با توجه به جایگاه برتر روسیه در  عرصه انرژی و وابستگی اتحادیه اروپا به این کشور در زمینه تامین انرژی مورد نیاز خود و همچنین تلاش مسکو برای استفاده و بهره برداری از انرژی به عنوان یک اهرم فشار و تبدیل ان به ابزاری سیاسی و امنیتی برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی خود، نگرانی هایی برای اروپا در زمینه امنیت انرژی بوجود آورده است. این مساله اتحادیه اروپا را بران داشته است تا به متنوع سازی منابع انرژی خود بپردازد که از جمله گزینه های موجود می­توان به منابع انرژی شمال آفریقا، آسیای مرکزی و قفقاز و منطقه خاورمیانه بویژه منابع گازی ایران اشاره کرد. این خود فرصتی نیز برای جمهوری اسلامی ایران است تا ضمن رفع چالش ها و مشکلات داخلی و با توجه به روند روبه جلو و مثبت مذاکرات هسته ای شرایط را برای جذب سرمایه گذاران خارجی در حوزه انرژی از طریق اتخاذ دیپلماسی فعال و هماهنگ فراهم نموده و در جهت تقویت نقش و جایگاه خود در بازارهای انرژی جهان گام بردارد.

سامان محمدی


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما