آخرین اخبار
فراتر از نفت

پروژه های جدید پایین دستی صنعت نفت عراق

تاکید معاون وزیر نفت بر لزوم صیانت از سرمایه های صنعت پتروشیمی

رکورد تولید دومین غول MTBE پتروشیمی ایران شکسته شد

تازه‌ترین دورنمای انرژی بی‌پی

وزیر دفاع: پتروشیمی نگین مکران یک طرح ملی است

همایش بین‌المللی معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری و توسعه‌ پایدار در سواحل مکران

امضای تفاهم نامه شرکت پژوهش و فناوری با هلدینگ خلیج فارس

نگهداشت انرژی یک ضرورت ملی است

نیکلاس مادورو:۷۰ درصد افت تولید نفت را احیا می‌کنیم

کسب رتبه اول میزان تولید توسط پتروشیمی پردیس

تهران، میزبان اولین نمایشگاه بین المللی صنعت گاز ایران خواهد بود

درخشش پتروشیمی شیمی بافت در بین ۱۰۰ برند برتر صنعتی

تلاش ونزوئلا برای بازگشت به بازار نفت

تحقق "۹۸.۵" درصدی برنامه تولید گاز در سرخون و گشوی جنوبی

امکان عرضه بنزین کمتر از ۱۰۰۰ تومان فراهم می شود

بازار نفت اشباع می شود

مراحل سرمایه گذاری در تولید انرژی های تجدیدپذیر ایران

پتروشیمی خراسان پیشرو در کسب جوایز تعالی

برگزیدگان هشتمین همایش جایزه تعالی صنعت پتروشیمی معرفی شدند

راهکارهای نگهداشت توان تولید گاز در سرخون و گشوی جنوبی بررسی شد

توسعه پایدار صنعت پتروشیمی با استفاده از سیستم های نوین مدیریتی

فعالیت صیادان چینی در کانون آلودگی نفتی سانچی

مالچ طبیعی بهتر است یا مالچ صنعتی؟

تاپی بهتر است یا صلح ؟

اجرای ۸۰۰ کیلومتر شبکه گازرسانی در زاهدان تا پایان سال ۹۷

ایران؛ گزینه نخست استراتژی تنوع بخشی اتحادیه اروپایی در واردات گاز

۱۳:۳۰ - ۱۳۹۶/۵/۱۸کد خبر: 64636
اتحادیه اروپا در استراتژی انرژی خود پس از روسیه و الجزایر، ایران را سومین گزینه واردات گاز در افق ۲۰۳۰ می بیند. بنابراین با توجه به اینکه اتحادیه اروپا در مسیر تنوع بخشی به تامین کننده¬گان گاز طبیعی خودگام برمی دارد، ایران گزینه نخست در اجرای استراتژی یاد شده از سوی اتحادیه اروپا می باشد. از طرفی دیگر وزن سنگین ایران در بازار انرژی اروپا به گونه ای است که بدون حضور و مشارکت این کشور در پروژه ناباکو، وجه اقتصادی بودن این پروژه زیر سوال خواهد رفت.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، اتحادیه اروپا در استراتژی انرژی خود پس از روسیه و الجزایر، ایران را سومین گزینه واردات گاز در افق 2030 می بیند. بنابراین با توجه به اینکه اتحادیه اروپا در مسیر تنوع بخشی به تامین کننده­گان گاز طبیعی خودگام برمی دارد، ایران گزینه نخست در اجرای استراتژی یاد شده از سوی اتحادیه اروپا می باشد. از طرفی دیگر وزن سنگین ایران در بازار انرژی اروپا به گونه ای است که بدون حضور و مشارکت این کشور  در پروژه ناباکو، وجه اقتصادی بودن این پروژه زیر سوال خواهد رفت.

در این راستا از سوی ایران نیز لازم است که گامهایی جهت حضور فعال و موثرتر برداشته شود، بر همین اساس تقویت نقش ایران در بازارهای انرژی اروپا با چالش هایی مواجه است به طوریکه برطرف کردن انها لازم و ضروری می نماید، که در اینجا به چند نمونه از انها اشاره می شود. نخست، مصزف بالای انرژی گاز در ایران در کنار عدم سرمایه گذاری در بخش توسعه میادین گازی این کشور یک مشکل جدی در این رابطه است. دوم، عدم توجه و اولویت دهی متوازن ایران به بازار انرژی غربی همچون بازارهای شرقی نظیر چین و هند می باشد. سوم، ضرورت متنوع سازی کشورهای دوست و خروج از وضعیت قرین انزوا از طریق پیگیری سیاست تنش زدایی جهت فراهم کردن شرایط بهتری  برای فروش نفت. همچنین ایران در کنار صادرات نفت می­تواند جایگاه تعیین­کننده مطمئن و قابل­اعتماد گاز برای اروپا را بیابد. چهارم، لزوم اتخاد دیپلماسی انرژی فعال و هماهنگ بویژه در خصوص پروژه خط لوله گاز نابوکو.

 لذا به رغم موانع سیاسی و فنی در مورد حضور ایران در این پروژه و نیز نقش ایران در سیاست انرژی اتحادیه اروپا، اما در شرایط فعلی با توجه به شکستن یخ تحریم و مذاکرات در مورد مساله هسته ای ایران و نیاز اتحادیه اروپا در مورد دستیابی به بازارهای جدید تولیدکننده انرژی برای رفع نیازهای روبه رشد خود زمینه برای نقش افرینی بیشتر ایران در این عرصه فراهم شده است. با توجه به موارد ذکر شده در خصوص تلاش کشورهای اتحادیه اروپا در خصوص تامین امنیت انرژی خود و کاهش وابستگی به منابع انرژی روسیه، این امر زمینه مناسبی برای جمهوری اسلامی ایران فراهم می سازد که از این موقعیت برای چانه­زنی با مقامات اروپایی در زمینه تامین انرژی مورد نیاز انها و همچنین تأمین منافع و امنیت ملی خود بهره برداری نماید

با توجه به جایگاه برتر روسیه در  عرصه انرژی و وابستگی اتحادیه اروپا به این کشور در زمینه تامین انرژی مورد نیاز خود و همچنین تلاش مسکو برای استفاده و بهره برداری از انرژی به عنوان یک اهرم فشار و تبدیل ان به ابزاری سیاسی و امنیتی برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی خود، نگرانی هایی برای اروپا در زمینه امنیت انرژی بوجود آورده است. این مساله اتحادیه اروپا را بران داشته است تا به متنوع سازی منابع انرژی خود بپردازد که از جمله گزینه های موجود می­توان به منابع انرژی شمال آفریقا، آسیای مرکزی و قفقاز و منطقه خاورمیانه بویژه منابع گازی ایران اشاره کرد. این خود فرصتی نیز برای جمهوری اسلامی ایران است تا ضمن رفع چالش ها و مشکلات داخلی و با توجه به روند روبه جلو و مثبت مذاکرات هسته ای شرایط را برای جذب سرمایه گذاران خارجی در حوزه انرژی از طریق اتخاذ دیپلماسی فعال و هماهنگ فراهم نموده و در جهت تقویت نقش و جایگاه خود در بازارهای انرژی جهان گام بردارد.

سامان محمدی


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما