آخرین اخبار
فراتر از نفت

اتحادیه اروپا کره شمالی را تحریم نفتی کرد

واکنش وکیل بابک زنجانی به اظهارات قاضی

تامین گاز مطمئن و پایدار اولویت شرکت ملی گاز است

چوب حراج به تنها شرکت نفتی عربستان

نارضایتی گازپروم از توافق اوپک و روسیه

صادرات میعانات ایران افزایش می یابد

توضیحات طیب‌نیا در مورد گازکشی اختصاصی به باغچه‌اش

دیدار نفتی وزرای خارجه ایران و ازبکستان

کنایه کویت به متخلفان توافق اوپک

دلیل توقف ۸ ساله سوآپ آقای میرکاظمی بود

وزارت نفت هیچ نقشی در تعدیل نیروهای حفاری شمال ندارد

کنترل نیروهای عراقی بر ۲ حوزه نفتی دیگر

دیدار وزیر نفت با وزیر زمین وامور زیربنایی و حمل و نقل کره جنوبی/تصویری

امنیت نفت؛موضوع حیاتی برای تمام کشورها

مهمترین محور مذاکرات بین ایران و سئول

میزان ضرر اوپک از کاهش قیمت نفت

نفت با شدت گرفتن درگیری در عراق گران‌تر شد

هیات مدیره شستا کامل شد

نفت در سراب افزایش قیمت

روابط تهران و سئول رو به گسترش است

اجرای۳ ابرپروژه ملی در حوزه انرژی

چاشنی عراقی صعود نفت

قیمت خوراک پتروشیمی‌ها باید ثابت باشد

میدان کرنج آماده توسعه شد

نشت گاز در واحد بهره‎برداری شماره ۲ اهواز مهار شد

پتروشیمی جم در راه بورس استانبول

۹:۱۷ - ۱۳۹۶/۵/۱۷کد خبر: 64594
سهام پتروشیمی جم به‌عنوان یک مگاپروژه ایرانی و چهارمین واحد برتر الفین جهان که دست‌کم ۲میلیارد دلار ارزش دارد، به‌زودی در بورس استانبول عرضه می‌شود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، سال قبل وقتی حسن روحانی به ترکیه سفر کرد زمزمه‌های عرضه سهام پتروشیمی جم مطرح شد. قرار بود بعد از آنکه صورت‌های مالی این شرکت را یک حسابرس بین‌المللی تأیید کرد صندوق بازنشستگی کشوری به‌عنوان سهامدار عمده این شرکت سهام این شرکت بزرگ را در بورس استانبول عرضه کند.

مطابق آخرین اخبار دریافتی مراحل پایانی مذاکرات بین بورس‌های تهران و استانبول برای عرضه سهام در جریان است و دیروز در جریان انجام یک کنفرانس ویدئویی بین 2 بورس بزرگ منطقه توافق‌های نهایی در این‌باره انجام شده است. صندوق بازنشستگی که با خرید هزاران میلیارد تومان از سهام شرکت‌های بورس، از بزرگ‌ترین بازیگران بورس است، قصد دارد 15درصد از سهام این شرکت را در استانبول عرضه کند.

پتروشیمی جم اکنون با ارزشی معادل 7600میلیارد تومان دست‌کم 2میلیارد دلار ارزش دارد و جزو 10شرکت بزرگ بورس است. صندوق بازنشستگی همچنین درنظر دارد بخشی از سهام شرکت ملی نفتکش و پروپیلن جم را در بورس تهران واستانبول عرضه کند. تحلیلگران فقط ارزش سهام شرکت ملی نفتکش ایران را 5میلیارد دلار برآورد می‌کنند.

شرکت ملی نفتکش ایران پس‌ازخرید ٢٠ شناور حمل نفت‌خام در دو سال و نیم گذشته از کشور چین، هم‌اکنون 42 نفتکش غول‌پیکر (ویالسیسی) در ناوگان خود دارد و هم‌اکنون بزرگ‌ترین ناوگان نفتکش‌های غول‌پیکر دنیاست. این شرکت هم‌اکنون در حال مذاکره برای بازگشت به بنادر اروپایی پس از لغو تحریم‌هاست.

بخش دیگری از سهام این شرکت در اختیار تأمین اجتماعی است. شرکت‌های شبه دولتی سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری برای اصلاح ساختارشان نیاز به عرضه سهام شرکت‌های زیر مجموعه‌شان دارند.این اتفاق‌ها بعد از ان افتاد که رئیس‌جمهور در سفر به ترکیه مذاکراتی با مقامات بورس استانبول انجام داده است. هنوز مقامات بورس تهران خبر‌های مربوط به عرضه سهام پتروشیمی جم در بورس استانبول را علنی نکرده‌اند اما خبر‌های دریافتی همشهری نشان می‌دهد که مذاکرات نهایی برای عرضه پتروشیمی جم انجام شده و صورت‌های مالی این شرکت نیز از سوی یک حسابرس بزرگ بین‌المللی تأیید شده است.

دیروز 5عصر به وقت تهران جلسه‌ای از طریق ویدئو کنفرانس بین مقامات ارشد بورس استانبول و بورس تهران برگزار شد و مقدمات عرضه سهام پتروشیمی جم مورد بحث و بررسی قرار گرفت.آن طور که خبرهای دریافتی نشان می‌دهد توافق‌های نهایی در این زمینه انجام شده است. اهمیت عرضه سهام این شرکت در بورس استانبول به قدری است که قادر است حتی روی شاخص بورس تهران هم تأثیر داشته باشد. درصورتی که سهام این شرکت به قیمت بالاتری نسبت به بورس تهران عرضه شود پیش‌بینی می‌شود این موضوع روی قیمت سهام همه شرکت‌های بورس اثربگذارد.

پیش از این شرکت‌های ملی صنایع مس، سرمایه‌گذاری غدیر و فولاد مبارکه اصفهان هم تلاش کرده بودند که سهامشان را در بورس‌های خارجی عرضه کنند اما به‌دلیل اینکه صورت‌های مالی‌شان با استاندارد‌های بین‌المللی همخوانی نداشت در این راه موفق نبودند.

یکی دیگر از شرکت هایی‌که قرار بود سهامش به‌طور همزمان در3بورس تهران، استانبول و ژوهانسبورگ عرضه شود، شرکت ایرانسل بود. همزمان با پرونده عرضه سهام پتروشیمی جم پرونده عرضه سهام ایرانسل در بورس تهران، آفریقای جنوبی و استانبول هم در دست بررسی است اما به‌دلیل پیچیدگی‌های قرارداد منعقد شده میان طرف ایران و آفریقایی عرضه سهام این شرکت با دشواری‌های بزرگی مواجه شده است.

سهامدار عمده شرکت ایرانسل باید بر اساس قانونی که در سال 84 به‌تصویب رسید، برای انطباق با شرایط و روال وزارت ارتباطات‌وفناوری اطلاعات، 21درصد کل سهام دارند ه پروانه را طی 3 سال از طریق بورس واگذارکرد اما باگذشت 12سال از آن تاریخ سهام این شرکت همچنان نه در بورس تهران و نه در بورس‌های منطقه‌ای عرضه نشده است. طولانی شدن زمان عرضه سهام ایرانسل در بازار سهام به این دلیل است که در زمان عقدقرار داد مشارکت شرکت‌ام تی ان آفریقای جنوبی برای تاسیس شرکت ایرانسل هیچ بندی در قرارداد برای اینکه طرف آفریقایی ملزم به عرضه سهام از طریق بورس است نشده بود.

این در حالی است که براساس قانون سهام این شرکت باید بعد از مدتی در بورس عرضه می‌شد و مسئولان دولت بارها از این موضوع سخن گفته بودند که طرف آفریقایی موظف است پس از مدتی سهامش را عرضه کند. ماجرا از این قرار است که اگر قرار باشد هریک از طرفین بخشی از سهامشان را عرضه کنند کرسی‌های هیأت مدیره را به نفع دیگری از دست خواهند دادو این موضوع در نحوه مدیریت ایرانسل تغییرات بزرگی ایجاد خواهد کرد بر همین اساس هیچ‌یک از طرفین حاضر به عرضه سهام نیستند. هم‌اکنون 49درصد از سهام این شرکت در اختیار ‌ام تی ان آفریقای جنوبی و 51درصد در اختیار طرف ایرانی است بنابر این اگر قرار باشد سهامدار ایرانی بخشی از سهامش را بفروشد کنترل این شرکت را از دست می‌دهد.

پیش از این یکی از مسئولان سابق سازمان بورس و از مدیران فعلی بورس تهران راه‌حلی را برای حل مشکل عرضه سهام ایرانسل ارائه کرده بود که از جزئیات به نتیجه رسیدن این راه‌حل اطلاعاتی در دست نیست. در تازه‌ترین رویداد سال قبل هیأتی متشکل از شرکت‌ام تی ان آفریقای جنوبی به تهران سفر کرد و در ملاقات با مقامات بورس تهران راه‌حل‌های عرضه سهام را بررسی کرد.

آنطور که مسئولان بورس تهران هم سال قبل تأیید کردند به‌دنبال انجام این مذاکرات در خواست عرضه سهام ایرانسل به مقامات بورس تهران ارسال شده اما بورس تهران در تلاش است بخشی از سهام این شرکت را در بورس‌های استانبول و ژوهانسبورگ هم به‌صورت همزمان عرضه کند. به اعتقاد کارشناسان درصورت عرضه سهام این شرکت‌ها در بورس‌های بین‌المللی راهی برای عرضه سهام سایر شرکت‌های ایرانی در بورس‌های منطقه‌ای هم باز شده و بازار سهام ایران از حالت جزیره‌ای خارج خواهد شد و به یک بورس منطقه‌ای تبدیل می‌شود. به زعم تحلیلگران این اتفاقات همچنین اثرات بین‌المللی و سیاسی مناسبی برای تحکیم روابط دیپلماتیک ایران دارد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما