آخرین اخبار
فراتر از نفت

فکری به حال صادرات پتروشیمی شود

ضرر ژاپنی ها از تحریم های نفتی ایران

وزارت اطلاعات دچار هیجانات و تسویه حساب های جناحی نمی شود

پیشنهاد سریلانکا به ایران برای تهاتر چای با نفت

کسی که سیاست بداند جلوی صادرات نفت ایران را نمی گیرد

روایت تنها زن جوشکار یک سایت نفتی

افزایش قیمت گاز طبیعی در مصر

ضرر آمریکا از تحریم نفت ایران

پیام تسلیت مدیرعامل پتروشیمی مکران در پی درگذشت پروفسور فرور

برای عرضه نفت در بورس مانعی وجود ندارد

امروز؛ آغاز پیش‌پرداخت کارمزد در جایگاه‌های سوخت

سعودی‌ها برای فروش نفت به مشکل خوردند

وزیر نفت به مجلس می رود

شکایت ایران به دیوان دادگستری بین المللی برای مقابله قانونی با تحریمهای آمریکا

برگزاری همایش شورای‌عالی حقوقی شستان در پتروشیمی مکران

پیشنهاد دولت برای دو نرخی‌شدن بنزین

ایران چقدر نفت صادر کرد؟

قیمت نفت به ۷۳ دلار رسید

عرضه فرآورده‌های پالایشی در بورس انرژی

سازمان نفتی جدید تشکیل می‌ شود

ادامه واردات نفت ترکیه از ایران

بازدید مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس از پتروشیمی دهدشت

رئیس سازمان حراست نفت منصوب شد

سرانجام لابی در شرکت نفت جنوب؛پول را دادند؛ضمانتنامه نگرفتند؛کالای دست دوم تحویل گرفتند!

ایران در این شرایط به توتال نیاز ندارد

آمادگی شرکتهای آذری و روسی برای کمک به استخراج نفت ایران در دریای خزر

۰:۱۵ - ۱۳۹۶/۵/۱۶کد خبر: 64562
شرکت سوکار اخیراً سکوی حفاری نسل ششمی به قیمت بالای ۱ میلیارد دلار راه اندازی کرده که فعلا در پروژه آبشرون فعال است اما بعداً می تواند در پروژه های ایران فعال شود. این سکو بزرگترین سکوی منطقه است. در رابطه با لوله گذاری دریایی، آذربایجان بهترین بارژهای خزر را دارد که در پروژه های روسیه و دیگر کشورهای ساحلی هم فعالیت دارد. به هر حال می تواند به عنوان کنتراکتور و پیمانکار وارد بخشی از فعالیتها شود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،آقای زنگنه وزیر نفت هفته گذشته در مراسم افتتاح خط لوله انتقال گاز دامغان-ساری، در مورد سرنوشت توسعه ذخایر نفتی در دریای خزر گفت: در موضوع اکتشافات نفتی دریای خزر به مشارکت شرکتهای معتبر خارجی نیاز است که با برداشته شدن تحریمها امیدواریم این شرکتهای سرمایه گذار بیایند. زنگنه با بیان اینکه "ایران هنوز تجربه اکتشافات نفتی در عمق 800 متری دریای خزر را ندارد و همچنین در تامین مالی و تکنولوژی برای این کار هم هنوز با مشکل مواجه هستیم"، گفت: البته بخشی از اکتشافات در خشکی را در استان گلستان با منابع خودمان باید انجام بدهیم تا انشا الله به توسعه آن در دریا برسیم. علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، نیز در تیرماه در نشست شورای اداری استان گیلان بر لزوم سرمایه‌گذاری در حوزه برداشت نفت از دریای خزر تاکید نموده بود.

"محسن دلاویز" مدیر عامل شرکت نفت خزر، پیشتر در بیست و دومین نمایشگاه نفت و گاز تهران گفته بود: کشف نفت در دریای خزر و روشن شدن مشعل سکوی عظیم ایران امیرکبیر را نقطه عطف صنعت نفت در کسب دانش حفاری در آبهای عمیق و دستیابی به منابع هیدروکربنی در دریای خزر می دانیم. دلاویز، در خصوص موضوع توسعه و تولید نفت از دریای خزر افزود؛ این مساله به عنوان یک اولویت، با چالشها و پیچیدگیهای متعددی مواجه است که دستیابی به فناوریهای خاص آب عمیق از جمله ضرورتهای ورود قاطعانه به این عرصه است. وی توجه به موضوع انتقال تکنولوژی و جذب فرصتهای سرمایه گذاری را یکی از راهبردهای صنعت نفت در توسعه اقتصادی کشور دانست و از امکان امضای تفاهم‌نامه مطالعاتی با شرکت لوکاویل روسیه خبر داد و گفت این تفاهم‌نامه همکاری با هدف مطالعه حوزه جنوبی دریای خزر امضا میشود.

 در همین حال، رامین خودآفرین رئیس امور بینالملل شرکت نفت خزر نیز از تشکیل کمیته سرمایهگذاری در این شرکت خبر داد و گفت: این کمیته با هدف انجام فعالیتهای هدفمند به منظور جذب سرمایه و فناوری و تحقق اهداف توسعهای در خزر تشکیل شده است و مذاکرات متعددی را به این منظور دنبال میکند. وی به مذاکره با شرکتهای توانمند بینالمللی برای جذب مشارکت و سرمایهگذاری در مطالعه، اکتشاف، توسعه و تولید نفت در دریای خزر اشاره کرده و گفت: جلسات مشترکی با نمایندگان صندوقهای انرژی و شرکتهای خارجی نفت و گاز اعم از شرکتهای فعال در حوزه حفاری، اکتشاف و ... از کشورهای نروژ، روسیه و چین در شرکت نفت خزر برگزار شده و در جریان آن، فرصتهای همکاری به منظور انجام فعالیتهای توسعهای در خزر بررسی شده است.

"دالغا خاتین اوغلو"، کارشناس نشریه تخصصی اروپایی Natural Gas World و مدیر اخبار ایران بخش انگلیسی خبرگزاری ترند در گفت و گو با "نفت ما"  در پاسخ به این پرسش که آیا امکان همکاری شرکت سوکارSocar با ایران در اکتشاف و حفاری در دریای خزر وجود دارد؟ گفت: "بله، شرکت سوکار اخیراً سکوی حفاری نسل ششمی به قیمت بالای 1 میلیارد دلار راه اندازی کرده که فعلا در پروژه آبشرون فعال است اما بعداً می تواند در پروژه های ایران فعال شود. این سکو بزرگترین سکوی منطقه است. در رابطه با لوله گذاری دریایی، آذربایجان بهترین بارژهای خزر را دارد که در پروژه های روسیه و دیگر کشورهای ساحلی هم فعالیت دارد.  به هر حال می تواند به عنوان کنتراکتور و پیمانکار وارد بخشی از فعالیتها شود، اما نمی تواند وارد توسعه میادین شود، چرا که برای نمونه سردار جنگل احتمالا 10-20 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. فعلا سوکار تمرکز خود را بر سرمایه گذاری روی پروژه های خود گذاشته است.

"راسیم ولی اف" معاون رئیس بخش علمی و فنی شرکت SOCAR جمهوری آذربایجان نیز در گفتگو با نفت ما گفت: آماده انتقال فناوری حفاری آبهای عمیق به ایران هستیم. وی تاکید کرد که با توجه به سفرهای متعدد مقامات عالیرتبه دو کشور، و اراده جدی دو طرف قطعا همکاریهای سوکار با ایران در حوزه نفت و گاز افزایش می یابد. سوکار می تواند با توجه به فعالیت بین المللی در کشور دوست و برادر خود ایران، سرمایه گذاری کند کما اینکه در دوران تحریم همکاریهایی داشته ایم. ایران علیرغم اینکه با توجه به تحریمها در بسیاری از حوزه ها خودکفا شده، اما نتوانسته از فناوری روز دنیا استفاده کند و سوکار با توجه در اختیار داشتن انحصای فناوری حفاری در اعماق زیاد در حوزه دریای خزر، می تواند به ایران کمک کند. در نتیجه، ایران همچنین می تواند از موقعیت ترانزیتی انرژی خود به نحو مطلب استفاده کند.

«زائور سایفولین» مدیر فروش و تجارت خارجی شرکت شرکت VELAN روسیه نیز در در مورد سرمایه گذاری شرکتهای روسی در صنت نفت ایران در دریای خزر به "نفت ما" گفت: "ایران تمام تلاش خود را برای بازگرداندن شرکتهای خارجی کرده است که قابل تحسین است. فرصتهای بسیار مطلوبی برای گسترش فعالیتها در بازار نفت و گاز ایران وجود دارد و ما خواهان گسترش فعالیتهای خود در این بازار هستیم. روسیه خود را رقیب ایران در بازار انرژی نمی داند و آماده است تا تکنولوژی خود را در اختیار ایران در استخراج نفت از دریای خزر بگذارد. ایران به همراه جمهوری آذربایجان و ترکیه می تواند نقش مهمی در تامین انرژی اروپا ایفا کند. ضمنا ترکمنستان و قزاقستان نیز می توانند از موقعیت ترانزیتی ایران استفاده کنند و هر طرحی برای به حاشیه راندن روسیه در بازار انرژی اروپا محکوم به شکست است. 

فاتیما رضایی/ نفت ما


خبرهای مرتبط:» نظرات بینندگان
» sahand | ساعت ۱۶:۹ - ۱۳۹۶/۵/۱۸
1
0
حدود ۸ سال ما در سکوی امیر کبیر و در عمق ۷۰۰-۸۰۰ متری خزر حفاری کردیم و به نفت هم رسیدیم حالا آقای .... می فرمایند ما تجربه اکتشافات در ۸۰۰ متری نداریم.

مثل اینکه شما خواب بودید وقتی حفاری شمال داشت سالها تو خزر حفاری می کرد.

فقط متاسفم برای ..... که شرکت های پیمانکار داخلی براش پشیزی ارزش نداره.

چون خودش چشم رنگی هست از چشم رنگی ها خوشش میاد نه از کارگرهای بدبخت نفت ایران.


پاسخ:
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما