آخرین اخبار
فراتر از نفت

راه دشوار توافق رژیم حقوقی دریای خزر به خاطر منابع نفت و گاز

با پول نفت جام جهانی را به ایران بیاوریم

بهمنی : ضراب و زنجانی مراوده ای با من نداشتند

احتمال مهار آتش رگ سفید تا ساعاتی دیگر

جوابیه و تکذیبیه باشگاه نفت طلائیه تهران به خبر "نفت ما"

رونمایی یک استراتژی در نشست آینده اوپک

عملکرد ۱۰۰ روزه شرکت ملی نفت ایران

دکل های حفاری نفت آمریکا افزایش یافت

سواپ نفتی ایران و عراق ۱ ساله است

افزایش قطعی قیمت‌ حامل‌های انرژی

انگیزه های سوآپ نفتی ایران و عراق

احتمال تغییر در ارز نفتی روسیه

پرونده توزیع قیر رایگان بسته می‌شود

مدال روابط عمومی ایران به رضا طاهری رسید

سهم صندوق توسعه ملی از درآمد نفت ۳۲ درصد تعیین شد

ضرب الاجل دیوان عدالت اداری به شرکت ملی گاز

امضا بیش از ۵۰ تفاهمنامه همکاری با خارجی ها

روزانه ١٧ میلیون بشکه نفت از تنگه هرمز عبور می کند

۵۰هزار میلیارد اوراق مالی اسلامی برای میادین مشترک

حاکمیت فضای دوگانگی و ابهام با واگذاری حوزه برق به وزارت نفت

افزایش قیمت بنزین در راه است

کاهش بودجه وزارت نفت در سال 97

سوال نمایندگان از وزرای نفت و اقتصاد اعلام وصول شد

جزئیات بودجه ۹۷ / گازوئیل ۲۰ درصد گران می‎شود

روابط پشت پرده آقای ب.ت با جهانیان چیست؟!

آمادگی شرکتهای آذری و روسی برای کمک به استخراج نفت ایران در دریای خزر

۰:۱۵ - ۱۳۹۶/۵/۱۶کد خبر: 64562
شرکت سوکار اخیراً سکوی حفاری نسل ششمی به قیمت بالای ۱ میلیارد دلار راه اندازی کرده که فعلا در پروژه آبشرون فعال است اما بعداً می تواند در پروژه های ایران فعال شود. این سکو بزرگترین سکوی منطقه است. در رابطه با لوله گذاری دریایی، آذربایجان بهترین بارژهای خزر را دارد که در پروژه های روسیه و دیگر کشورهای ساحلی هم فعالیت دارد. به هر حال می تواند به عنوان کنتراکتور و پیمانکار وارد بخشی از فعالیتها شود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،آقای زنگنه وزیر نفت هفته گذشته در مراسم افتتاح خط لوله انتقال گاز دامغان-ساری، در مورد سرنوشت توسعه ذخایر نفتی در دریای خزر گفت: در موضوع اکتشافات نفتی دریای خزر به مشارکت شرکتهای معتبر خارجی نیاز است که با برداشته شدن تحریمها امیدواریم این شرکتهای سرمایه گذار بیایند. زنگنه با بیان اینکه "ایران هنوز تجربه اکتشافات نفتی در عمق 800 متری دریای خزر را ندارد و همچنین در تامین مالی و تکنولوژی برای این کار هم هنوز با مشکل مواجه هستیم"، گفت: البته بخشی از اکتشافات در خشکی را در استان گلستان با منابع خودمان باید انجام بدهیم تا انشا الله به توسعه آن در دریا برسیم. علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، نیز در تیرماه در نشست شورای اداری استان گیلان بر لزوم سرمایه‌گذاری در حوزه برداشت نفت از دریای خزر تاکید نموده بود.

"محسن دلاویز" مدیر عامل شرکت نفت خزر، پیشتر در بیست و دومین نمایشگاه نفت و گاز تهران گفته بود: کشف نفت در دریای خزر و روشن شدن مشعل سکوی عظیم ایران امیرکبیر را نقطه عطف صنعت نفت در کسب دانش حفاری در آبهای عمیق و دستیابی به منابع هیدروکربنی در دریای خزر می دانیم. دلاویز، در خصوص موضوع توسعه و تولید نفت از دریای خزر افزود؛ این مساله به عنوان یک اولویت، با چالشها و پیچیدگیهای متعددی مواجه است که دستیابی به فناوریهای خاص آب عمیق از جمله ضرورتهای ورود قاطعانه به این عرصه است. وی توجه به موضوع انتقال تکنولوژی و جذب فرصتهای سرمایه گذاری را یکی از راهبردهای صنعت نفت در توسعه اقتصادی کشور دانست و از امکان امضای تفاهم‌نامه مطالعاتی با شرکت لوکاویل روسیه خبر داد و گفت این تفاهم‌نامه همکاری با هدف مطالعه حوزه جنوبی دریای خزر امضا میشود.

 در همین حال، رامین خودآفرین رئیس امور بینالملل شرکت نفت خزر نیز از تشکیل کمیته سرمایهگذاری در این شرکت خبر داد و گفت: این کمیته با هدف انجام فعالیتهای هدفمند به منظور جذب سرمایه و فناوری و تحقق اهداف توسعهای در خزر تشکیل شده است و مذاکرات متعددی را به این منظور دنبال میکند. وی به مذاکره با شرکتهای توانمند بینالمللی برای جذب مشارکت و سرمایهگذاری در مطالعه، اکتشاف، توسعه و تولید نفت در دریای خزر اشاره کرده و گفت: جلسات مشترکی با نمایندگان صندوقهای انرژی و شرکتهای خارجی نفت و گاز اعم از شرکتهای فعال در حوزه حفاری، اکتشاف و ... از کشورهای نروژ، روسیه و چین در شرکت نفت خزر برگزار شده و در جریان آن، فرصتهای همکاری به منظور انجام فعالیتهای توسعهای در خزر بررسی شده است.

"دالغا خاتین اوغلو"، کارشناس نشریه تخصصی اروپایی Natural Gas World و مدیر اخبار ایران بخش انگلیسی خبرگزاری ترند در گفت و گو با "نفت ما"  در پاسخ به این پرسش که آیا امکان همکاری شرکت سوکارSocar با ایران در اکتشاف و حفاری در دریای خزر وجود دارد؟ گفت: "بله، شرکت سوکار اخیراً سکوی حفاری نسل ششمی به قیمت بالای 1 میلیارد دلار راه اندازی کرده که فعلا در پروژه آبشرون فعال است اما بعداً می تواند در پروژه های ایران فعال شود. این سکو بزرگترین سکوی منطقه است. در رابطه با لوله گذاری دریایی، آذربایجان بهترین بارژهای خزر را دارد که در پروژه های روسیه و دیگر کشورهای ساحلی هم فعالیت دارد.  به هر حال می تواند به عنوان کنتراکتور و پیمانکار وارد بخشی از فعالیتها شود، اما نمی تواند وارد توسعه میادین شود، چرا که برای نمونه سردار جنگل احتمالا 10-20 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. فعلا سوکار تمرکز خود را بر سرمایه گذاری روی پروژه های خود گذاشته است.

"راسیم ولی اف" معاون رئیس بخش علمی و فنی شرکت SOCAR جمهوری آذربایجان نیز در گفتگو با نفت ما گفت: آماده انتقال فناوری حفاری آبهای عمیق به ایران هستیم. وی تاکید کرد که با توجه به سفرهای متعدد مقامات عالیرتبه دو کشور، و اراده جدی دو طرف قطعا همکاریهای سوکار با ایران در حوزه نفت و گاز افزایش می یابد. سوکار می تواند با توجه به فعالیت بین المللی در کشور دوست و برادر خود ایران، سرمایه گذاری کند کما اینکه در دوران تحریم همکاریهایی داشته ایم. ایران علیرغم اینکه با توجه به تحریمها در بسیاری از حوزه ها خودکفا شده، اما نتوانسته از فناوری روز دنیا استفاده کند و سوکار با توجه در اختیار داشتن انحصای فناوری حفاری در اعماق زیاد در حوزه دریای خزر، می تواند به ایران کمک کند. در نتیجه، ایران همچنین می تواند از موقعیت ترانزیتی انرژی خود به نحو مطلب استفاده کند.

«زائور سایفولین» مدیر فروش و تجارت خارجی شرکت شرکت VELAN روسیه نیز در در مورد سرمایه گذاری شرکتهای روسی در صنت نفت ایران در دریای خزر به "نفت ما" گفت: "ایران تمام تلاش خود را برای بازگرداندن شرکتهای خارجی کرده است که قابل تحسین است. فرصتهای بسیار مطلوبی برای گسترش فعالیتها در بازار نفت و گاز ایران وجود دارد و ما خواهان گسترش فعالیتهای خود در این بازار هستیم. روسیه خود را رقیب ایران در بازار انرژی نمی داند و آماده است تا تکنولوژی خود را در اختیار ایران در استخراج نفت از دریای خزر بگذارد. ایران به همراه جمهوری آذربایجان و ترکیه می تواند نقش مهمی در تامین انرژی اروپا ایفا کند. ضمنا ترکمنستان و قزاقستان نیز می توانند از موقعیت ترانزیتی ایران استفاده کنند و هر طرحی برای به حاشیه راندن روسیه در بازار انرژی اروپا محکوم به شکست است. 

فاتیما رضایی/ نفت ما


خبرهای مرتبط:» نظرات بینندگان
» sahand | ساعت ۱۶:۹ - ۱۳۹۶/۵/۱۸
1
0
حدود ۸ سال ما در سکوی امیر کبیر و در عمق ۷۰۰-۸۰۰ متری خزر حفاری کردیم و به نفت هم رسیدیم حالا آقای .... می فرمایند ما تجربه اکتشافات در ۸۰۰ متری نداریم.

مثل اینکه شما خواب بودید وقتی حفاری شمال داشت سالها تو خزر حفاری می کرد.

فقط متاسفم برای ..... که شرکت های پیمانکار داخلی براش پشیزی ارزش نداره.

چون خودش چشم رنگی هست از چشم رنگی ها خوشش میاد نه از کارگرهای بدبخت نفت ایران.


پاسخ:
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما