آخرین اخبار
فراتر از نفت

اتحادیه اروپا کره شمالی را تحریم نفتی کرد

واکنش وکیل بابک زنجانی به اظهارات قاضی

تامین گاز مطمئن و پایدار اولویت شرکت ملی گاز است

چوب حراج به تنها شرکت نفتی عربستان

نارضایتی گازپروم از توافق اوپک و روسیه

صادرات میعانات ایران افزایش می یابد

توضیحات طیب‌نیا در مورد گازکشی اختصاصی به باغچه‌اش

دیدار نفتی وزرای خارجه ایران و ازبکستان

کنایه کویت به متخلفان توافق اوپک

دلیل توقف ۸ ساله سوآپ آقای میرکاظمی بود

وزارت نفت هیچ نقشی در تعدیل نیروهای حفاری شمال ندارد

کنترل نیروهای عراقی بر ۲ حوزه نفتی دیگر

دیدار وزیر نفت با وزیر زمین وامور زیربنایی و حمل و نقل کره جنوبی/تصویری

امنیت نفت؛موضوع حیاتی برای تمام کشورها

مهمترین محور مذاکرات بین ایران و سئول

میزان ضرر اوپک از کاهش قیمت نفت

نفت با شدت گرفتن درگیری در عراق گران‌تر شد

هیات مدیره شستا کامل شد

نفت در سراب افزایش قیمت

روابط تهران و سئول رو به گسترش است

اجرای۳ ابرپروژه ملی در حوزه انرژی

چاشنی عراقی صعود نفت

قیمت خوراک پتروشیمی‌ها باید ثابت باشد

میدان کرنج آماده توسعه شد

نشت گاز در واحد بهره‎برداری شماره ۲ اهواز مهار شد

آیا دموکراسی در ونزوئلا، قربانی منافع نفتی آمریکا می شود؟

۱۵:۳۳ - ۱۳۹۶/۵/۱۵کد خبر: 64561
آمریکا که پس انتخاب اعضای مجلس موسسان در ونزوئلا تا کنون مقرراتی برای تحریم کنسرن های نفتی این کشور یا مدیران آن وضع نکرده است. با یک استثناء: آخرین تحریم فقط شامل حال نیکلاس مازور رئیس جمهور ونزوئلا می شود. انتظار نمی‌رود که آمریکا معاملات نفتی‌اش با ونزوئلا را متوقف کند. اما این احتمال وجود دارد که صدور نفت سبک آمریکا به ونزوئلا متوقف شود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،ونزوئلا که یکی از کشورهای مهم نفت‌خیز در جهان به شمار می‌آید با بحران اقتصادی دست به گریبان است. بدهی دولت و تورم در حال افزایش است و کمبود مواد غذایی و دارویی در این کشور آشکارتر از پیش. وضعیت امنیتی هم روزبه‌روز بدتر می‌شود. پیروزی بحث‌برانگیز اخیر حزب سوسیالیست حاکم بر ونزوئلا در انتخابات مجلس مؤسسان این کشور، متضمن اختیارات بیشتری برای نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلاست. آمریکا نیز در اعتراض به این اقدام، تحریم‌هایی را علیه نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا وضع کرد. وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد کلیه داراییهای نیکلاس مادورو در خاک آمریکا مسدود می شود و هیچ شهروند آمریکایی اجازه همکاری با او را نخواهد داشت.

در پرتو این تحولات برای نخستین بار در هفته‌های اخیر قیمت نفت خام از نوع CLc1 از ۵۰ دلار به ازای هر بشکه فراتر رفت. افزایش قیمت نفت خام اگر پایدار باشد، ممکن است بر کشورهای خاورمیانه هم اثر بگذارد. با اینحال انتخابات مجلس مؤسسان در ونزوئلا که توسط بسیاری از کشور از جمله اتحادیه اروپایی به رسمیت شناخته نشده، بازار نفت خام را تحت تأثیر قرار داده است. انتظار نمی‌رود که آمریکا معاملات نفتی‌اش با ونزوئلا را متوقف کند. اما این احتمال وجود دارد که صدور نفت سبک آمریکا به ونزوئلا متوقف شود. ونزوئلا نفت برنت آمریکا را با نفت سنگین‌ خود درهم می‌آمیزد و آن را برای عرضه در بازارهای جهانی آماده می‌کند.

صنعت نفت ونزوئلا به دلیل مشکلاتی که در پالایش نفت دارد، عمیقاً به نفت برنت آمریکا  وابسته است. از سوی دیگر پالایشگاههای آمریکا هم به نفت سنگین ونزوئلا نیاز دارند. در چهار ماه نخست سال جاری، ایالات متحده آمریکا هر روز ۷۲۴ هزار بشکه نفت سنگین ونزوئلا را که معادل ۹ درصد از کل حجم واردات نفت آمریکاست خریداری کرده است.

برخی پالایشگاههای آمریکا، برای مثال پالایشگاه «والرو انرژی» با ظرفیت 3 میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز، یا پالایشگاه «ماراتن پترولیم» که بیشتر در زمینه جایگاههای پمپ‌ بنزین و صنایع پتروشیمی فعالیت دارد، از نفت سنگین ونزوئلا استفاده می‌کنند و نمی‌توانند به سادگی نفت خام خاورمیانه را جایگزین نفت خام ونزوئلا کنند.

دولت ترامپ برگزاری این انتخابات را محکوم کرده است و نیکی هیلی نماینده آمریکا نیز در سازمان ملل متحد آن را «انتخابات ساختگی» مادورو خواند که ونزوئلا را یک گام دیگر به سمت دیکتاتوری پیش می‌برد.

در همین حال، ویکی لیکس حدس می زند در سیاست آمریکا در قبال ونزوئلا، عامل تعییین کننده، همچنان منافع نفتی است. ویکی لیکس از یک تلگرام وزارت خارجه آمریکا یاد می کند که در آن  نقشی که ونزوئلا باید ایفا کند توصیف شده است. ویکی لیکس  اخیرا در توئیتر پرسشی را مطرح ساخت که  خود  نیز بلافاصله جواب احتمالی  آن را داد: "اگر وزارت خارجه آمریکا موضوعی را محرمانه بخواند، یعنی در واقع خط مشی سیاسی را مشخص سازد، موضوع مورد نظر عبارتست از نفت. ویکی لیکس به عنوان نمونه سند تلگرامی را ارائه می دهد که چند دهه پیش نوشته شده و صاف و ساده خط مشی سیاسی آمریکا را در برابر کشوری که دارای بزرگترین ذخائر نفتی جهان – ونزوئلا- است مشخص می سازد. در متن تلگرام چنین آمده است که آنچه در درجه اول مورد توجه واشنگتن است اینست که ونزوئلا کماکان بخش مهمی از واردات نفت آمریکا را تامین کند و در مورد تعیین بهای نفت در اوپک موضعی متعادل و حاکی از حس مسئولیت  اختیار کند.

به نظر می رسد در خط مشی سیاست خارجی آمریکا تغییر چندانی حاصل نشده است. در اواسط ماه ژوئن  نیکلاس مادور یک قرارداد نفتی با یک شرکت آمریکایی بنام Horizontal Well Drillings منعقد ساخت.  طبق این قرار داد که ارزش آن به 1،3 میلیارد دلار بالغ می گردد، طی سه سال 200 چاه تازه نفت زده می شود و روزی 105000 بشکه نفت استخراج گردد.

آمریکا به این هم راضی نیست و ونزوئلا را یک مستعمره نفتی و حیاط خلوت نفتی خود می خواهد. آنچه جالب توجه است این است که آمریکا که پس انتخاب اعضای مجلس موسسان در ونزوئلا تا کنون مقرراتی برای تحریم کنسرن های نفتی این کشور یا مدیران آن وضع نکرده است. با یک استثناء: آخرین تحریم فقط شامل حال نیکلاس مازور رئیس جمهور ونزوئلا می شود.

میثم قدیری/ نفت ما


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما