آخرین اخبار
فراتر از نفت

اتحادیه اروپا کره شمالی را تحریم نفتی کرد

واکنش وکیل بابک زنجانی به اظهارات قاضی

تامین گاز مطمئن و پایدار اولویت شرکت ملی گاز است

چوب حراج به تنها شرکت نفتی عربستان

نارضایتی گازپروم از توافق اوپک و روسیه

صادرات میعانات ایران افزایش می یابد

توضیحات طیب‌نیا در مورد گازکشی اختصاصی به باغچه‌اش

دیدار نفتی وزرای خارجه ایران و ازبکستان

کنایه کویت به متخلفان توافق اوپک

دلیل توقف ۸ ساله سوآپ آقای میرکاظمی بود

وزارت نفت هیچ نقشی در تعدیل نیروهای حفاری شمال ندارد

کنترل نیروهای عراقی بر ۲ حوزه نفتی دیگر

دیدار وزیر نفت با وزیر زمین وامور زیربنایی و حمل و نقل کره جنوبی/تصویری

امنیت نفت؛موضوع حیاتی برای تمام کشورها

مهمترین محور مذاکرات بین ایران و سئول

میزان ضرر اوپک از کاهش قیمت نفت

نفت با شدت گرفتن درگیری در عراق گران‌تر شد

هیات مدیره شستا کامل شد

نفت در سراب افزایش قیمت

روابط تهران و سئول رو به گسترش است

اجرای۳ ابرپروژه ملی در حوزه انرژی

چاشنی عراقی صعود نفت

قیمت خوراک پتروشیمی‌ها باید ثابت باشد

میدان کرنج آماده توسعه شد

نشت گاز در واحد بهره‎برداری شماره ۲ اهواز مهار شد

مدیر اندیشکده نپتا گیتا و سردبیر "نفت ما" در گفتگو با ایسکا نیوز:

شیفت پارادایمی در بازار جهانی نفت

۱۵:۵ - ۱۳۹۶/۵/۱۰کد خبر: 64477
بازار جهانی نفت قبض و بسط دارد و دیگر از الگوهای رایج و معمول پیروی نمی کند و به عبارت بهتر شیفت پاردایمی در آن اتفاق افتاده است. امروزه بازار جهانی نفت دچار آنتروپی و بی نظمی شده است و بعید است به این زودی ها به تعادل برسد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، مدیر موسسه مطالعات راهبردی و بین المللی نپتا گیتا گفت: امروزه تصمیمات اوپک بر بازار نفت بی تاثیر است و برخی از اوپک به عنوان ببر کاغذی نام می برند. در واقع، تصمیمات اوپک واقعاً بر عرضه یا قیمت جهانی نفت تاثیرگذار نبوده است.

"نادعلی بای" مدیر موسسه مطالعات راهبردی و بین المللی نپتا گیتا و سردبیر "نفت ما" در گفتگو با خبرنگار ایسکانیوز در خصوص وضعیت بازار جهانی نفت اظهار کرد: در همین ابتدا باید بگویم که بازار جهانی نفت قبض و بسط دارد و دیگر از الگوهای رایج و معمول پیروی نمی کند و به عبارت بهتر شیفت پاردایمی در آن اتفاق افتاده است. اگر دقت کرده باشید، اجرای توافق کاهش اوپک با روی کار آمدن ترامپ در آمریکا همزمان شد و سیاستهای ترامپ در حوزه نفت و انرژی که احیای صنعت شیل آمریکا را به دنبال داشت به نوعی توافق اوپک و تمدید آن را خنثی کرده است.

 

او تصریح کرد: انقلاب شیل و لغو قانون منع صادرات نفتی آمریکا، مناسبات جهان انرژی را تغییر داده است. تولید کنندگان شیل اویل تا پایان 2017، 30 درصد افزایش سرمایه گذاری خواهد داشت. هم اکنون میزان تولید آمریکا حدود 10 میلیون بشکه در روز شده است. در نتیجه تولیدکنندگان آمریکایی سهم مهمی از بازار اوپک را به دست آورده اند (صادرات نفت آمریکا به هند و چین)، و به سمت فروپاشی توافق کاهش تولید اوپک که در راستای تعادل بخشی به بازار تنظیم شده است، حرکت می کنند. به عنوان مثال سیتی گروپ پیشی بینی کرده که در صورت افزایش قیمت نفت به بالای 60 دلار ، موجب بازگشت 1.8 میلیون بشکه به بازار خواهد شد که 1 میلیون بشکه آن متعلق به تولیدکنندگان شیل اویل خواهد بود. در حالی که پیش بینی آژانس بین المللی انرژی از افزایش 1.3 میلیون بشکه ای تا پایان سال 2017 حکایت دارد و این افزایش متعلق به مناطقی همچون چین، هند، اروپا و خود آمریکاست.

 

بای ادامه داد: مراجعی همچون بلومبرگ، اداره اطلاع رسانی انرژی آمریکا، اویل پرایس و برخی دیگر قیمت هر بشکه نفت را تا پایان سال 2017 از 51 تا 60 دلار در پیش بینی کرده اند. مراجع معتبر دیگر همچون ریچموندز، گلدمن ساکس و غیره از قیمت 70 دلاری تا سال 2020 خبر داده اند. آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهانه اخیر خود از استمرار آشفتگی بازار نفت تا سال 2018 خبر داده است.

 

مدیر موسسه مطالعات راهبردی و بین المللی نپتا گیتا افزود:در واقع مخاطراتی همچون احیای صنعت شیل اویل در ایالات متحده، کاهش تقاضای کشورهایی همچون هند و چین به خاطر مقررات مبارزه با کاهش روپیه و یوان و ذخیره سازی نفت توسط آنها، قدرت یابی دوباره دلار سیاستهای حمایتگرانه ترامپ، عدم پایبندی اعضای اوپک به توافق به خاطر اینکه مدیریت درآمدهای مالی شان دچار بی انضباطی شده است، تغییر الگوی مصرف سوخت و انرژی به سمت سوختهای جایگزین و انرژیهای تجدیدپذیر، ما شاهد کاهش تقاضای نفت خواهیم بود.

بای در پاسخ به این سوال که با توجه به نشست اخیر اوپک آیا احتمال کاهش تولید وجود دارد اظهار کرد: همانطور که اشاره شد بحث عدم پایبندی برخی اعضا نیز مزید بر علت در عدم ثبات بازار شده است. امروزه بازار جهانی نفت دچار آنتروپی و بی نظمی شده است و بعید است به این زودی ها به تعادل برسد. باید اشاره کنم که قیمت 61 دلار در هر بشکه، نقطه مقاومت شدید خریداران نفت است که بعید به نظر می رسد این قیمت در آینده نزدیک تثبیت شود.

او تاکید کرد: امروزه تصمیمات اوپک روی بازار بی تاثیر است و برخی از اوپک به عنوان ببر کاغذی و امپراتور بدون لباس نام می برند. در واقع، تصمیمات اوپک واقعاً بر عرضه یا قیمت جهانی نفت تاثیرگذار نبوده واگر بوده چندان چشمگیر نبوده است. یکی از مطالعات دانشگاه ایلینوی نشان می دهد که اعضای اوپک در 96 درصد مواقع تقلب می کنند و بیش از سهمیه ای که سازمان برایشان تعیین کرده، تولید می کنند. حتی اعضای جدید نیز وقتی به اوپک پیوسته اند، تولید خود را کاهش نداده اند و تغییر سهمیه، تاثیری بر سطح تولید نفت ندارد به عنوان مثال اندونزی که بارها به اوپک پیوسته و از آن بیرون رفته است شرط عضویت چندباره خود را در معافیت از سهمیه بندی قرار داده است. حتی کشورهای غیر اوپک که به این توافق رسیده اند مثل قزاقستان اعلام کرده که از آن خارج خواهند شد. یا عربستان سعودی که بیشتر از سهمیه تعیین شده تولید کرده است. به نظر می رسد که اوپک دیگر یک کارتل کارآمد و تاثیرگذار نیست.

او ادامه داد: علاوه براین اقتصاد جهانی امروزه در برابر شوک های قیمت نفت یا اختلالات کوتاه مدت عرضه دیگر آسیب پذیر نیست و هستند تولیدکنندگانی همچون آمریکا، کانادا و مکزیک که در کوتاه مدت پاسخگوی تقاضای جهانی نفت باشند و این خلا را پر کنند هرچند ذخایر محدودی دارند. با این حال برخی نگاه معتدلی دارند و هنوز اوپک را یک بازیگر محوری و موثر در بازار جهانی نفت می دانند و معتقدند نقش اوپک را نمی توان نادیده انگاشت.

مدیر موسسه مطالعات راهبردی و بین المللی نپتا گیتا تصریح کرد: به‌هرحال قیمت های بالاتر نفت باعث بازگشت جدی تولیدکنندگان شیل اویل و وسوسه کشورهای عضو اوپک برای تولید بیشتر خواهد شد و این دورباطل جدال عرضه و تقاضا و ثبات بخشی بازار ادامه خواهد یافت. حتی برخی مراجع خواستار ضرورت پیوستن آمریکا به توافق کاهش تولید، تولیدکنندگان اوپک و غیر اوپک در راستای تعادل و ثبات بازار شده اند امری که در نوبه خود عجیب به نظر می رسد.

نکته مهم دیگری که نباید از آن غافل شد اینست که سرمایه گذاری‌های جدید در صنعت نفت بدون بکارگیری فناوری اینترنت اشیا (IOT) دیگر توجیه اقتصادی و بهره وری لازم را نخواهد داشت، موضوعی که توسط غول‌های نفتی جهان در حال اجراست.

منبع: ایسکا نیوز

http://iscanews.ir/news/822098/

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما