آخرین اخبار
فراتر از نفت

استخدام در شرکت پتروپالایش کنگان+شرایط

زنگنه افزایش قیمت بنزین را تکذیب نکرد

توسعه در غرب کارون، مصداق اجرای سیاست‎های اقتصاد مقاومتی است

قیمت بنزین عربستانی‌ها را نقره‌داغ می‌کند

افزایش قیمت بنزین در بودجه لحاظ شده است

از محضرتان قیر تقاضا داریم؛منت بگذارید شما شازده وزیر

واکنش پالایش و پخش به افزایش قیمت بنزین

نفت ۶۵ دلاری شد

گرانی بنزین خط قرمز مجلس است

بزرگ‌ترین خط لوله نفت انگلیس تعطیل شد

خرید از شرکت های ایرانی نیازمند مناقصه است

وصل آخرین شهر بی‌گاز یزد به شبکه

بنزین از اول دی ۱۵۰۰ تومان می‌شود!

سناریوهای تامین مالی تکمیل فازهای باقیمانده پالایشگاه ستاره خلیج فارس

علت بی‎گازی زاهدانی‌ها

نفت؛بلا یا عصای دست دولت روحانی؟

حمایت NPC از توسعه پژوهش در پتروشیمی

نقشه خروج از توافق نفتی

توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در انتظار مجوز آمریکا

راه دشوار توافق رژیم حقوقی دریای خزر به خاطر منابع نفت و گاز

با پول نفت جام جهانی را به ایران بیاوریم

بهمنی : ضراب و زنجانی مراوده ای با من نداشتند

احتمال مهار آتش رگ سفید تا ساعاتی دیگر

جوابیه و تکذیبیه باشگاه نفت طلائیه تهران به خبر "نفت ما"

رونمایی یک استراتژی در نشست آینده اوپک

تولید،ذخیره سازی و مصرف؛ کلید فراگیر شدن انرژی نو و سوخت جایگزین هیدروژن

۱۳:۱ - ۱۳۹۶/۵/۹کد خبر: 63447
هیدروژن می تواند یکی از پاکترین، کاراترین و انعطاف پذیرترین راهکارهای ذخیره سازی انرژی به شمار رود

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، در سالهای اخیر، ما شاهد ارائه کاربردهای جدید برای سلولهای سوختی هستیم. در این میان، ایجاد نیروگاههای کوچک و متوسط سلولهای سوختی، مهمترین دستاورد این فناوری محسوب می شود. این تاسیسات به عنوان منبع پشتیبان تولید برق در مواقع اضطراری عمل نموده و برای کاربران امکان تولید مستقل برق را فراهم می کند

مثلا نمونه های خانگی سلولهای سوختی از ظرفیت تولید یک کیلووات برق برخوردارند. این عدد برابر مصرف یک خانوار ژاپنی است اما برای تامین برق مورد نیاز یک خانواده آمریکایی، کافی نیست.

از سوی دیگر، این فناوری از قابلیت ذخیره سازی انرژی الکتریسیته برخوردار است. در همه مناطق دنیا، ظرفیت تولید برق براساس زمان اوج مصرف و نه میانگین آن ایجاد می شود. صدها نیروگاه پرهزینه در نقاط مختلف دنیا وجود دارند که تنها در ساعات گرم فصل تابستان، وارد مدار می شوند. با توسعه انرژیهای تجدیدپذیر نیز، مشکل عدم انطباق ساعات تولید با زمانهای اوج مصرف، یک مساله لاینحل باقی مانده است. و تنها راه حل پیش رو، ذخیره سازی انرژی تولید شده است.

هیدروژن می تواند یکی از پاکترین، کاراترین و انعطاف پذیرترین راهکارهای ذخیره سازی انرژی به شمار رود. پس از تولید هیدروژن با روش الکترولیز می توان این گاز را ذخیره نمود و در زمانهای مورد نیاز در یک سلولهای سوختی خودرو و یا نیروگاه کوچک، از آن استفاده نمود. امکان انتقال این سوخت با خط لوله، از دیگر گزینه های در دسترس محسوب می شود.

با دستاوردهای جدید روش الکترولیز به عنوان روش ذخیره سازی انرژی، جذاب تر از گذشته شده است. البته چند روش دیگر ذخیره سازی انرژی مانند باتریهای بزرگ، سدهای تلمبه ای ذخیره ای و تولید هوای فشرده وجود دارند که برای پیش بینی برنده باید به انتظار آینده بنشینیم. و اگرچه فناوری سلولهای سوختی به صورت تجاری عرضه شده است، اما تا زمان فراگیر شدن آن همچنان باید سالها به انتظار بنشینیم.

در این شرایط، ایمنی یکی از مهمترین چالشهای کنونی به شمار می رود. هیدروژن، گازی است که به سرعت شعله ور می شود و در صورت قرار گرفتن در معرض هوایی اندک، به سرعت آتش می گیرد. صنایع مختلفی همانند تولید محصولات غذایی، فولاد و هوافضا سالهاست که به صورتی ایمن از این گاز استفاده می کنند. اما همچنان استانداردهای ذخیره سازی و استفاده از هیدروژن در سلولهای سوختی به کار گرفته شده در خودروها، تدوین و اجرایی نشده است. و این کار، نیازمند مشارکت کارشناسان دولتها، تولیدکنندگان، سازمانهای تجاری و سایر گروه های ذینفع است.

اما تردیدهای زیادی در مورد آینده وجود دارد. با وجودی که اکثر کارشناسان معتقدند الکتریسیته جایگزین سوختهای فسیلی خواهد بود، اما چگونگی تامین برق مورد نیاز با ابهامات زیادی روبرو است. هم اینک خودروهای هیبریدی و برقی فراگیرتر از خودروهای دارای سلولهای سوختی هستند و قیمتی ارزان تر دارند. با فناوریهای انقلابی تولید گاز شیل، جذابیت سلولهای سوختی در مقایسه با سایر رقبا کاهش یافته است. در مقابل، ما شاهد کاهش هزینه تولید هیدروژن با این منبع جدید بوده ایم. هرچند سایر منابع نیز از این دستاورد برای کاهش هزینه و بهبود مزیت رقابتی خویش بهره گرفته اند.

در مجموع، باید مشوقهای مالی، مالیاتی و تجاری گسترده تری برای خودروهای دارای پیشرانه هیدروژنی در نظر گرفته شود. توسعه زیرساختها، از دیگر ضرورتها است. و ساخت شبکه سراسری خطوط لوله انتقال هیدروژن، پیش شرط دسترسی سراسری و ارزان به این سوخت پاک همانند گاز طبیعی خواهد بود. تولید، ذخیره سازی و مصرف هیدروژن در مقیاس کوچک و کم هزینه، کلید فراگیر شدن این منبع انرژی تجدیدپذیر و سوخت جایگزین و فاقد آلایندگی است. و سرانجام اینکه، دستاوردهای دولتهای اروپایی و آسیایی در طراحی و تولید خودروهای هیدروژنی نشانگر آن است در آینده نزدیک، از هیدروژن بیشتر و بیشتر خواهیم شنید.


خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:هدروژن، سوخت، انرژی، hydrogen
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما