آخرین اخبار
فراتر از نفت

پروژه های جدید پایین دستی صنعت نفت عراق

تاکید معاون وزیر نفت بر لزوم صیانت از سرمایه های صنعت پتروشیمی

رکورد تولید دومین غول MTBE پتروشیمی ایران شکسته شد

تازه‌ترین دورنمای انرژی بی‌پی

وزیر دفاع: پتروشیمی نگین مکران یک طرح ملی است

همایش بین‌المللی معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری و توسعه‌ پایدار در سواحل مکران

امضای تفاهم نامه شرکت پژوهش و فناوری با هلدینگ خلیج فارس

نگهداشت انرژی یک ضرورت ملی است

نیکلاس مادورو:۷۰ درصد افت تولید نفت را احیا می‌کنیم

کسب رتبه اول میزان تولید توسط پتروشیمی پردیس

تهران، میزبان اولین نمایشگاه بین المللی صنعت گاز ایران خواهد بود

درخشش پتروشیمی شیمی بافت در بین ۱۰۰ برند برتر صنعتی

تلاش ونزوئلا برای بازگشت به بازار نفت

تحقق "۹۸.۵" درصدی برنامه تولید گاز در سرخون و گشوی جنوبی

امکان عرضه بنزین کمتر از ۱۰۰۰ تومان فراهم می شود

بازار نفت اشباع می شود

مراحل سرمایه گذاری در تولید انرژی های تجدیدپذیر ایران

پتروشیمی خراسان پیشرو در کسب جوایز تعالی

برگزیدگان هشتمین همایش جایزه تعالی صنعت پتروشیمی معرفی شدند

راهکارهای نگهداشت توان تولید گاز در سرخون و گشوی جنوبی بررسی شد

توسعه پایدار صنعت پتروشیمی با استفاده از سیستم های نوین مدیریتی

فعالیت صیادان چینی در کانون آلودگی نفتی سانچی

مالچ طبیعی بهتر است یا مالچ صنعتی؟

تاپی بهتر است یا صلح ؟

اجرای ۸۰۰ کیلومتر شبکه گازرسانی در زاهدان تا پایان سال ۹۷

تولید،ذخیره سازی و مصرف؛ کلید فراگیر شدن انرژی نو و سوخت جایگزین هیدروژن

۱۳:۱ - ۱۳۹۶/۵/۹کد خبر: 63447
هیدروژن می تواند یکی از پاکترین، کاراترین و انعطاف پذیرترین راهکارهای ذخیره سازی انرژی به شمار رود

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، در سالهای اخیر، ما شاهد ارائه کاربردهای جدید برای سلولهای سوختی هستیم. در این میان، ایجاد نیروگاههای کوچک و متوسط سلولهای سوختی، مهمترین دستاورد این فناوری محسوب می شود. این تاسیسات به عنوان منبع پشتیبان تولید برق در مواقع اضطراری عمل نموده و برای کاربران امکان تولید مستقل برق را فراهم می کند

مثلا نمونه های خانگی سلولهای سوختی از ظرفیت تولید یک کیلووات برق برخوردارند. این عدد برابر مصرف یک خانوار ژاپنی است اما برای تامین برق مورد نیاز یک خانواده آمریکایی، کافی نیست.

از سوی دیگر، این فناوری از قابلیت ذخیره سازی انرژی الکتریسیته برخوردار است. در همه مناطق دنیا، ظرفیت تولید برق براساس زمان اوج مصرف و نه میانگین آن ایجاد می شود. صدها نیروگاه پرهزینه در نقاط مختلف دنیا وجود دارند که تنها در ساعات گرم فصل تابستان، وارد مدار می شوند. با توسعه انرژیهای تجدیدپذیر نیز، مشکل عدم انطباق ساعات تولید با زمانهای اوج مصرف، یک مساله لاینحل باقی مانده است. و تنها راه حل پیش رو، ذخیره سازی انرژی تولید شده است.

هیدروژن می تواند یکی از پاکترین، کاراترین و انعطاف پذیرترین راهکارهای ذخیره سازی انرژی به شمار رود. پس از تولید هیدروژن با روش الکترولیز می توان این گاز را ذخیره نمود و در زمانهای مورد نیاز در یک سلولهای سوختی خودرو و یا نیروگاه کوچک، از آن استفاده نمود. امکان انتقال این سوخت با خط لوله، از دیگر گزینه های در دسترس محسوب می شود.

با دستاوردهای جدید روش الکترولیز به عنوان روش ذخیره سازی انرژی، جذاب تر از گذشته شده است. البته چند روش دیگر ذخیره سازی انرژی مانند باتریهای بزرگ، سدهای تلمبه ای ذخیره ای و تولید هوای فشرده وجود دارند که برای پیش بینی برنده باید به انتظار آینده بنشینیم. و اگرچه فناوری سلولهای سوختی به صورت تجاری عرضه شده است، اما تا زمان فراگیر شدن آن همچنان باید سالها به انتظار بنشینیم.

در این شرایط، ایمنی یکی از مهمترین چالشهای کنونی به شمار می رود. هیدروژن، گازی است که به سرعت شعله ور می شود و در صورت قرار گرفتن در معرض هوایی اندک، به سرعت آتش می گیرد. صنایع مختلفی همانند تولید محصولات غذایی، فولاد و هوافضا سالهاست که به صورتی ایمن از این گاز استفاده می کنند. اما همچنان استانداردهای ذخیره سازی و استفاده از هیدروژن در سلولهای سوختی به کار گرفته شده در خودروها، تدوین و اجرایی نشده است. و این کار، نیازمند مشارکت کارشناسان دولتها، تولیدکنندگان، سازمانهای تجاری و سایر گروه های ذینفع است.

اما تردیدهای زیادی در مورد آینده وجود دارد. با وجودی که اکثر کارشناسان معتقدند الکتریسیته جایگزین سوختهای فسیلی خواهد بود، اما چگونگی تامین برق مورد نیاز با ابهامات زیادی روبرو است. هم اینک خودروهای هیبریدی و برقی فراگیرتر از خودروهای دارای سلولهای سوختی هستند و قیمتی ارزان تر دارند. با فناوریهای انقلابی تولید گاز شیل، جذابیت سلولهای سوختی در مقایسه با سایر رقبا کاهش یافته است. در مقابل، ما شاهد کاهش هزینه تولید هیدروژن با این منبع جدید بوده ایم. هرچند سایر منابع نیز از این دستاورد برای کاهش هزینه و بهبود مزیت رقابتی خویش بهره گرفته اند.

در مجموع، باید مشوقهای مالی، مالیاتی و تجاری گسترده تری برای خودروهای دارای پیشرانه هیدروژنی در نظر گرفته شود. توسعه زیرساختها، از دیگر ضرورتها است. و ساخت شبکه سراسری خطوط لوله انتقال هیدروژن، پیش شرط دسترسی سراسری و ارزان به این سوخت پاک همانند گاز طبیعی خواهد بود. تولید، ذخیره سازی و مصرف هیدروژن در مقیاس کوچک و کم هزینه، کلید فراگیر شدن این منبع انرژی تجدیدپذیر و سوخت جایگزین و فاقد آلایندگی است. و سرانجام اینکه، دستاوردهای دولتهای اروپایی و آسیایی در طراحی و تولید خودروهای هیدروژنی نشانگر آن است در آینده نزدیک، از هیدروژن بیشتر و بیشتر خواهیم شنید.


خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:هدروژن، سوخت، انرژی، hydrogen
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما