آخرین اخبار
فراتر از نفت

آغاز ساخت خط لوله‌های پایانه جاسک

مجلس بودجه ۹۷ را تصویب کرد

مردم می توانند در خانه خود بنزین بزنند

سقف پاداش پایان خدمت بازنشستگان مشخص شد

قراردادهای عراق با شرکتهای خارجی برای تولید برق

مخالفت با قراردادهای جدید نفتی برای لج‌بازی با دولت

تجهیز تهران به سیستم قطع گاز در زمان بحران

شرایط برای شیرین‌سازی گاز ترش فازهای ۶ تا ۸ مهیاست

راهکار ایجاد ارزش افزوده در محصول جانبی بنزین حاصل از فرایندهای تبدیل متانول به پروپیلن

پتروشیمی بندرامام تندیس بلورین جایزه ملی مدیریت مالی را کسب کرد

مشعل گاز ۶ روستای رامسر با حضور معاون رئیس‌جمهوری روشن شد

انستیتو فرآورش گاز، در دو فاز افتتاح شد

اعطای نشان رضایت‌مندی مشتری به پتروشیمی مروارید

اوپک و غیراوپک ماه ژوئن ۲۰۱۸ همکاری بلندمدت با یکدیگر را بررسی می کنند

تامین ۵ میلیارد مترمکعب حقابه زیست محیطی خوزستان

تلاش برای بازگشایی خط‌ لوله کرکوک-جیهان

خوش‌بینی بارکیندو به آمار نفتی

افزایش صادرات نفت عربستان

شرکت نفت پاسارگاد "صنعت سبز" شد

نقش انرژی و ترانزیت در روابط ایران و هند

در تولید بنزین به استاندارد یورو۵ رسیده‌ایم

جزییات افزایش تولید از میادین غرب کارون

نفت و گاز فراساحلی به دنبال تعویق پروژه‌ها

قیمت نفت کاهش یافت

شرکت نفت پاسارگاد در بین صد شرکت برتر ایران

انقلاب در ذخیره سازی انرژی با توسعه خودروهای با باتری لیتیومی

۱۰:۳۸ - ۱۳۹۶/۵/۸کد خبر: 63403
شرکت جنرال الکتریک به دنبال ایجاد انقلاب در چگونگی مصرف انرژی بوده و مدیران این شرکت معتقدند آینده صنعت انرژی در بخش های مصرف صنعتی، تجاری و شهری با ذخیره سازی آن پیوند خورده است. به عبارت دیگر، باتری ها تنها برای استفاده در خودروها، تلفن ها و ماشین حساب ها نیستند. چرا که در ساختمان های مسکونی و شبکه های سراسری توزیع برق نیز می توان از آنها بهره برد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، دلایل و شواهد مختلفی وجود دارد که نشان می دهد فناوری های ذخیره سازی انرژی در بسیاری از مناطق دنیا به سرعت در حال گسترش هستند. و خودروها و پارکینگ خانه شما در اولویت نخست ذخیره سازی انرژی قرار دارند. پس از هیدروژن و هلیوم، لیتیوم در سومین خانه جدول تناوبی قرار دارد. این سه عنصر، منبع تولید انرژی بی پایان خورشید هستند و این بار می توانند سوخت خودروی شما را تامین کنند.

شرکت های خودروسازی صاحب نام دنیا در حال توسعه مدل های مختلف خودروهای دارای باتری های لیتیومی هستند و تا پایان دهه کنونی، ما شاهد عرضه خودروهای جدید دارای باتری های لیتیومی خواهیم بود.

بررسی ها نشان می دهد خودروهای ما به صورت میانگین در 95 درصد زمان ها، بدون استفاده در پارکینگ ها متوقف هستند و می توان از این زمان برای شارژ نمودن باتری های آنها به ویژه از منابع تجدیدپذیر بهره برد. در قرن بیستم، بخش اعظم انرژی برق از سوزاندن زغال سنگ، گاز طبیعی و یا طرح های برقابی تامین می گردید. اما در سال های اخیر، انرژی های پاک و تجدیدپذیر به سرعت در حال جایگزینی با سوخت های فسیلی هستند. خوشبختانه هزینه تولید انرژی از منابع پاک به سرعت در حال کاهش بوده و بهبود فناوری ها و استقبال شهروندان از آنها، راه را برای توسعه این منابع هموارتر از همیشه نموده است.

گزارش منتشر شده توسط موسسه پژوهشی لاکس نشان می دهد که صنعت ذخیره سازی انرژی، به یک کسب و کار 33 میلیارد دلاری تبدیل گردیده که سالانه 100گیگاوات ساعت برق ارائه می نماید. براساس پیش بینی این موسسه در سال 2020 ، نرخ مشابه از مرز 50 میلیارد دلار فراتر خواهد رفت. از سوی دیگر، در پایان دهه کنونی، دنیای ما از 160 گیگاوات ساعت ظرفیت ذخیره سازی برخوردار خواهد بود.

گفته می شود قیمت باتری های ذخیره سازی به زودی به 175 دلار برای هر کیلووات ساعت کاهش می یابد. بدین ترتیب قیمت یک باتری 60 کیلووات ساعتی که توانایی تامین انرژی یک خودرو برای پیمایش 200 مایل را دارا است، حدود 10000 دلار خواهد بود.

شبکه بلومبرگ پیش بینی نموده که حدود 2 گیگاوات ظرفیت ذخیره سازی انرژی برق در سال جاری ایجاد خواهد شد. ایالات متحده رهبر این بازار جدید بوده و کشورهای آلمان، ژاپن و کره جنوبی از دولت های پیشرو در این بخش خواهند بود.

شرکت جنرال الکتریک اعلام نموده که در سال 2020 ، هزینه ذخیره سازی انرژی به نصف نرخ کنونی کاهش خواهد یافت. این شرکت هم اکنون 40 گیگاوات ساعت سامانه ذخیره سازی عملیاتی دارد و 65 مگاوات ساعت دیگر نیز تا سال آینده به این ظرفیت افزوده می گردد.

شرکت جنرال الکتریک به دنبال ایجاد انقلاب در چگونگی مصرف انرژی بوده و مدیران این شرکت معتقدند آینده صنعت انرژی در بخش های مصرف صنعتی، تجاری و شهری با ذخیره سازی آن پیوند خورده است. به عبارت دیگر، باتری ها تنها برای استفاده در خودروها، تلفن ها و ماشین حساب ها نیستند. چرا که در ساختمان های مسکونی و شبکه های سراسری توزیع برق نیز می توان از آنها بهره برد.

شبکه های انتقال برق را باید یکی از بزرگترین دستاوردهای مهندسی در قرن بیستم به شمار آورد. اما این شبکه بزرگ، فاقد امکان ذخیره سازی انرژی است. انرژی برقی که هم اینک اتاق شما را روشن نموده، لحظاتی پیش در نیروگاهی دهها و یا صدها کیلومتر دورتر تولید شده است.

به هر ترتیب، ذخیره سازی یک مفهوم پیچیده است که با فناوری های مختلفی در هم آمیخته است. این حوزه از رشد چشمگیری در سال های اخیر برخوردار بوده و ارزش قابل توجهی برای مصرف کنندگان انرژی به ارمغان می آورد. همچنین ترکیب این سامانه با صفحه های تولید انرژی خورشیدی در منازل و مجتمع های مسکونی، یک دستاورد بزرگ محسوب می گردد. هرچند با کاهش قیمت نفت در یک سال گذشته، ما شاهد کاهش رشد این فناوری بوده ایم.

فراموش نکنید که ذخیره سازی انرژی همچنان در دوره ابتدایی رشد خود قرار دارد و در دهه فرارو، شاهد رشد چشمگیر آن خواهیم بود. در سال 2013 ، 56 مگاوات ظرفیت ذخیره سازی انرژی ایجاد گردیده است. در سال 2015 ، مجموع ظرفیت ذخیره سازی انرژی به 230 مگاوات افزایش یافت و تا پایان سال 2016، در مجموع 290 مگاوات ظرفیت ذخیره سازی انرژی ایجاد شد. مثلا هم اینک بر روی بام %16 درصد خانه های ایالت اوهایو صفحه های خورشیدی نصب شده است. و با ذخیره سازی انرژی می توان مبلغ پرداختی مصرف کنندگان را کاهش چشمگیری داد. همچنین با اتصال برق تولید شده به شبکه سراسری، امکان مدیریت مصرف شبکه و بهبود پایداری آن فراهم می گردد.

منبع: www.oilprice.com

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما