آخرین اخبار
فراتر از نفت

میدان کرنج آماده توسعه شد

نشت گاز در واحد بهره‎برداری شماره ۲ اهواز مهار شد

لزوم اجرای تخفیفات نرخ خوراک مایع برای جلوگیری از ورشکستگی شرکت‌ها

جزییات راه اندازی بزرگترین طرح تولید ABS صنعت پتروشیمی ایران

فاز اول صادرات یکپارچه پتروشیمی ایران کلید خورد

رقابت جدید ایران و عربستان در تولید یک محصول خاص پتروشیمی

دغدغه‌ای جدی‌تر از برجام برای بازار نفت!

ادامه تولید نفت با وجود عملیات ارتش عراق

انفجار در میدان نفتی لوئیزیانای آمریکا

صدور حکم همدستان بابک زنجانی

تکذیب تغییر مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس

سهم ۷۰ درصدی پارس‌جنوبی در تولید گاز کشور

تاکید ایران بر فریز نفتی

تدوین برنامه نوسازی تاسیسات فرسوده مناطق نفت‌خیز جنوب

تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا یک سال و نیم دیگر

تقاضا برای نفت افزایش می یابد

آغاز جلسه دادگاه همدستان بابک زنجانی

بی تاثیری بازار نفت به تنش های ایران و آمریکا

قیمت نفت افزایش یافت

تهدیدات اصلی صنعت پتروشیمی ایران

تکذیب کاهش خرید نفت توسط مشتریان آسیایی

معارفه مدیرعامل شرکت پالایش و پخش/تصویری

پیش‌بینی غیرمعمول از بازار نفت

آخرین وضعیت توسعه لایه‌های نفتی پارس جنوبی

انجام اقدامات مقدماتی برای فعالیت «توتال» در ایران

پاکستان؛ پیشتاز در اکتشاف ذخایر گازی

۱۳:۳۰ - ۱۳۹۶/۵/۳کد خبر: 62306
آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده (USAID) اعلام کرده است که پاکستان رتبه ۱ را در کشف ذخایر گاز در اختیار دارد. همچنین ذخایر شیل گس و شیل اویل پاکستان بیشتر از ذخایر متعارف و غیرمتعارف همه کشورهای آسیای مرکزی است. پاکستان ۱۰.۱۵۹ تریلیون فوت مکعب ذخایر شیل گس و ۳.۳۲۳ میلیارد بشکه شیل اویل دارد که بیشتر از برآورد اداره اطلاع رسانی انرژی آمریکا (EIA) می باشد. ذخایر متعارف گاز پاکستان حدود ۲۰ تریلیون فوت مکعب و ذخایر نفت متعارف ۳۸۵ میلیارد بشکه برآورد شده است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، شرکت نفت پاکستان(PPL)،  اخیراً چاه افقی تایت گس میدان نائوشاهرو فیروزNF را حفاری و تکمیل کرد کل عمق افقی چا 4940 متر می باشد و بخش افقی در چیلتان 1300 متر است. چاه افقی نائوشاهرو یکی از عمیق ترین و طولانی ترین چاههای افقی با ذخیره تایت گس می باشد که در پاکستان حفر شده است. آن همچنین نخستین چاه پاکستان می باشد که با حفاری چندگانه ده مرحله ای توسعه و تکمیل می شود. شرکت نفت پاکستان این چاه را در سال 2014 پس از مطالعات گسترده زمین شناسی و ژئوفیزیکی برای طراحی چاه افقی بهینه در راستای ارزیابی این اکتشاف، کشف کرد. سنجش در حین فناوری حفاری با ارزیابی زمان واقعی به صورت موفقیت آمیزی در حفاری بخش افقی مورد استفاده قرار گرفت. براساس نتایج اولیه، این چاه 1.3 میلیون فوت مکعب در هر روز MMscfd گاز و 9 bbl/d میعانات تنها در مرحله اول دارد. شرکت نفت پاکستان در نظر دارد تا کار حفاری چندگانه ده مرحله ای را در این چاه انجام دهد که پیش بینی می شود حجم آن به صورت قابل توجهی افزایش یابد.

در مرحله اول حفاری افقی بلوک نائوشاهرو فیروز، در ایلت سند شرکت نفت پاکستان به عنوان مجری قرارداد 90 درصد سهم قانونی کار در اختیار دارد و 10 درصد باقیمانده متعلق به شرکت منابع نفتی آسیا می باشد. هم اکنون شرکت نفت پاکستان  به همراه شرکتهای فرعی خود 44 درصد سهم 26 بلوک اکتشافی که یکی از آنها در عراق قراردارد و 18 بلوک که از سه بلوک اجاره ای فراساحلی در پاکستان و دو امتیاز نامه ساحلی (خشکی) در یمن تشکیل شده است توسط شرکا با سرمایه گذاری مشترک اجرا می شود.

شرکت نفت پاکستان، هشت اکتشاف در بلوک 4 در جنوب گامبات (کبیر 1، حاتم 1، هادی 1 و ظفر 1،  دو اکتشاف در بلوک هاله (فضل 1، و بشار 1)، و یک اکتشاف هم در بلوکهای دوک سلطان و کوتری در دو سال گذشته انجام داده است.

در همین حال آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده (USAID) اعلام کرده است که پاکستان رتبه 1 را در کشف ذخایر گاز در اختیار دارد. همچنین ذخایر شیل گس و شیل اویل پاکستان بیشتر از ذخایر متعارف و غیرمتعارف همه کشورهای آسیای مرکزی است. پاکستان 10.159 تریلیون فوت مکعب ذخایر شیل گس و 3.323 میلیارد بشکه شیل اویل دارد که بیشتر از برآورد اداره اطلاع رسانی انرژی آمریکا (EIA) می باشد. ذخایر متعارف گاز پاکستان حدود 20 تریلیون فوت مکعب و ذخایر نفت متعارف 385 میلیارد بشکه برآورد شده است. در همین حال ذخایر عظیم نفت و گاز در پنجاب و بلوچستان کشف شده است. تولید گاز پاکستان 3.95 فوت میلیارد مکعب در سال آتی خواهد بود در حالی که تقاضا 6.45 فوت مکعب در روز است. اگر ذخایر بالقوه گاز کشف نشده بود این میزان تولید به 2.61 میلیارد فوت مکعب در سال 2028 کاهش می یابد. پاکستان، ایالات متحده و نروژ سه کشور پیشتاز در اکتشاف ذخایر گازی می باشند.

فاتیما رضایی/نفت ما

 

 

 

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما