آخرین اخبار
فراتر از نفت

توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در انتظار مجوز آمریکا

راه دشوار توافق رژیم حقوقی دریای خزر به خاطر منابع نفت و گاز

با پول نفت جام جهانی را به ایران بیاوریم

بهمنی : ضراب و زنجانی مراوده ای با من نداشتند

احتمال مهار آتش رگ سفید تا ساعاتی دیگر

جوابیه و تکذیبیه باشگاه نفت طلائیه تهران به خبر "نفت ما"

رونمایی یک استراتژی در نشست آینده اوپک

عملکرد ۱۰۰ روزه شرکت ملی نفت ایران

دکل های حفاری نفت آمریکا افزایش یافت

سواپ نفتی ایران و عراق ۱ ساله است

افزایش قطعی قیمت‌ حامل‌های انرژی

انگیزه های سوآپ نفتی ایران و عراق

احتمال تغییر در ارز نفتی روسیه

پرونده توزیع قیر رایگان بسته می‌شود

مدال روابط عمومی ایران به رضا طاهری رسید

سهم صندوق توسعه ملی از درآمد نفت ۳۲ درصد تعیین شد

ضرب الاجل دیوان عدالت اداری به شرکت ملی گاز

امضا بیش از ۵۰ تفاهمنامه همکاری با خارجی ها

روزانه ١٧ میلیون بشکه نفت از تنگه هرمز عبور می کند

۵۰هزار میلیارد اوراق مالی اسلامی برای میادین مشترک

حاکمیت فضای دوگانگی و ابهام با واگذاری حوزه برق به وزارت نفت

افزایش قیمت بنزین در راه است

کاهش بودجه وزارت نفت در سال 97

سوال نمایندگان از وزرای نفت و اقتصاد اعلام وصول شد

جزئیات بودجه ۹۷ / گازوئیل ۲۰ درصد گران می‎شود

پاکستان؛ پیشتاز در اکتشاف ذخایر گازی

۱۳:۳۰ - ۱۳۹۶/۵/۳کد خبر: 62306
آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده (USAID) اعلام کرده است که پاکستان رتبه ۱ را در کشف ذخایر گاز در اختیار دارد. همچنین ذخایر شیل گس و شیل اویل پاکستان بیشتر از ذخایر متعارف و غیرمتعارف همه کشورهای آسیای مرکزی است. پاکستان ۱۰.۱۵۹ تریلیون فوت مکعب ذخایر شیل گس و ۳.۳۲۳ میلیارد بشکه شیل اویل دارد که بیشتر از برآورد اداره اطلاع رسانی انرژی آمریکا (EIA) می باشد. ذخایر متعارف گاز پاکستان حدود ۲۰ تریلیون فوت مکعب و ذخایر نفت متعارف ۳۸۵ میلیارد بشکه برآورد شده است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، شرکت نفت پاکستان(PPL)،  اخیراً چاه افقی تایت گس میدان نائوشاهرو فیروزNF را حفاری و تکمیل کرد کل عمق افقی چا 4940 متر می باشد و بخش افقی در چیلتان 1300 متر است. چاه افقی نائوشاهرو یکی از عمیق ترین و طولانی ترین چاههای افقی با ذخیره تایت گس می باشد که در پاکستان حفر شده است. آن همچنین نخستین چاه پاکستان می باشد که با حفاری چندگانه ده مرحله ای توسعه و تکمیل می شود. شرکت نفت پاکستان این چاه را در سال 2014 پس از مطالعات گسترده زمین شناسی و ژئوفیزیکی برای طراحی چاه افقی بهینه در راستای ارزیابی این اکتشاف، کشف کرد. سنجش در حین فناوری حفاری با ارزیابی زمان واقعی به صورت موفقیت آمیزی در حفاری بخش افقی مورد استفاده قرار گرفت. براساس نتایج اولیه، این چاه 1.3 میلیون فوت مکعب در هر روز MMscfd گاز و 9 bbl/d میعانات تنها در مرحله اول دارد. شرکت نفت پاکستان در نظر دارد تا کار حفاری چندگانه ده مرحله ای را در این چاه انجام دهد که پیش بینی می شود حجم آن به صورت قابل توجهی افزایش یابد.

در مرحله اول حفاری افقی بلوک نائوشاهرو فیروز، در ایلت سند شرکت نفت پاکستان به عنوان مجری قرارداد 90 درصد سهم قانونی کار در اختیار دارد و 10 درصد باقیمانده متعلق به شرکت منابع نفتی آسیا می باشد. هم اکنون شرکت نفت پاکستان  به همراه شرکتهای فرعی خود 44 درصد سهم 26 بلوک اکتشافی که یکی از آنها در عراق قراردارد و 18 بلوک که از سه بلوک اجاره ای فراساحلی در پاکستان و دو امتیاز نامه ساحلی (خشکی) در یمن تشکیل شده است توسط شرکا با سرمایه گذاری مشترک اجرا می شود.

شرکت نفت پاکستان، هشت اکتشاف در بلوک 4 در جنوب گامبات (کبیر 1، حاتم 1، هادی 1 و ظفر 1،  دو اکتشاف در بلوک هاله (فضل 1، و بشار 1)، و یک اکتشاف هم در بلوکهای دوک سلطان و کوتری در دو سال گذشته انجام داده است.

در همین حال آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده (USAID) اعلام کرده است که پاکستان رتبه 1 را در کشف ذخایر گاز در اختیار دارد. همچنین ذخایر شیل گس و شیل اویل پاکستان بیشتر از ذخایر متعارف و غیرمتعارف همه کشورهای آسیای مرکزی است. پاکستان 10.159 تریلیون فوت مکعب ذخایر شیل گس و 3.323 میلیارد بشکه شیل اویل دارد که بیشتر از برآورد اداره اطلاع رسانی انرژی آمریکا (EIA) می باشد. ذخایر متعارف گاز پاکستان حدود 20 تریلیون فوت مکعب و ذخایر نفت متعارف 385 میلیارد بشکه برآورد شده است. در همین حال ذخایر عظیم نفت و گاز در پنجاب و بلوچستان کشف شده است. تولید گاز پاکستان 3.95 فوت میلیارد مکعب در سال آتی خواهد بود در حالی که تقاضا 6.45 فوت مکعب در روز است. اگر ذخایر بالقوه گاز کشف نشده بود این میزان تولید به 2.61 میلیارد فوت مکعب در سال 2028 کاهش می یابد. پاکستان، ایالات متحده و نروژ سه کشور پیشتاز در اکتشاف ذخایر گازی می باشند.

فاتیما رضایی/نفت ما

 

 

 

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما