آخرین اخبار
فراتر از نفت

مکاتبه جدید پتروشیمی‌‌ها با وزیر نفت

پولشویی ۲۰۰ میلیارد یورویی در اروپا

"کاردر" و برخی معاونان زنگنه به دنبال استفاده از قانون پاره وقت!

شمارش معکوس برای افتتاح یک پروژه گازی

روسیه می‌تواند برای نفت ایران بازاریابی کند

بلاتکلیفی داوطلبان آزمون استخدامی وزارت نفت

چگونه اوپک ابزار دست امریکا شده است؟

مردم چشم به همت وزارت دفاع و پتروشیمی مکران دوختند

افتتاح تعدادی از پروژه‌های هلدینگ خلیج فارس

احتمال نفت ۹۰ دلاری در نوامبر

رشد قیمت نفت در پایان هفته پرنوسان

نمایندگان نفت ایران وارد الجزیره شدند

گام مهم دولت برای مقابله با تحریم

دعوای میز مدیرعاملی در "فولاد اکسین خوزستان"!

کره به نفت ایران وابسته است

شیل اُویل آمریکا پاسخگوی بازار نیست

ایران ۳۵۶ هزار تن LPG صادر کرد

نوسان ارزی واگذاری شستا را به تاخیر انداخت

ترامپ اوپک را به افزایش قیمت نفت متهم کرد

وضعیت تامین بنزین در شرایط تحریم نفتی

ورود کمیسیون انرژی به تشکیل بورس نفت

بایدها و نبایدهای تشکیل بورس نفت

گزینه‌های ژاپن برای جایگزینی نفت ایران

هشدار صندوق بین المللی پول به انگلیس

نباید به دلیل ترس از مرگ خودکشی کرد

تجربه هوشمند سازی شبکه برق هند

۱۴:۳۹ - ۱۳۹۶/۴/۲۰کد خبر: 61955
سازمانهای رگولاتوری در کشورهای مختلف همانند چین، ایتالیا، هند و آمریکا به نصب و توسعه کنتورهای برق هوشمند علاقمند شده‌اند و پیش بینی می شود که طی سالهای ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱، تقاضا برای کنتورهای هوشمند به طور چشمگیری افزایش یابد. در این میان، پیش‌بینی می‌شود که به دلیل افزایش سطح استانداردهای زندگی و تسریع روند شهرسازی، بخش خدمات خانگی بیشترین سهم را در این افزایش تقاضا خواهد داشت و حدود ۸۲درصد از سهم این بازار را در سطح جهانی به خود اختصاص خواهد داد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،شرکت Northeast Group ، پیش‌بینی می‌کند که طی سالهای 2017 تا 2027، هند در حدود 44.9میلیارد دلار در بخش زیرساخت شبکه هوشمند سرمایه‌گذاری کند. به عقیده تحلیلگران این گروه تحقیقاتی، کشور هند همیشه به عنوان یکی از فرصتهای چشمگیر توسعه شبکه هوشمند برای سرمایه‌گذاران بین‌المللی تلقی شده است. البته علیرغم برنامه‌های متعددی که دولت هند در این زمینه داشته است، روند درآمدزایی از این پتانسیل تا همین اواخر بسیار کند بوده است. اما در نهایت، شاهد هستیم که فاز آزمایشی طرحهای شرکتهای بهره‌بردار برای توسعه این شبکه‌ها به اتمام رسیده است. به نظر می‌رسد که اقدامات شرکتهای بهره‌بردار هندی برای پاسخگو بودن شبکه‌های توزیع انرژی در برابر تقاضای روزافزون برای انرژی، یکی از عوامل اصلی ترغیب سرمایه‌گذاری در شبکه‌های هوشمند طی سالهای 2017 تا 2027 باشد.

پیش بینی می شود که دولت هند نقشی کلیدی را در مدرنیزه کردن زیرساخت توزیع انرژی اش ایفا کند، به خصوص در سطح دولتهای محلی‌ که طرحهای تشویقی همانند برنامه‌های توسعه شهر هوشمند و طرح توسعه شبکه هوشمند ملی (NSGM) اجرا می‌شود. طرح توسعه شبکه هوشمند ملی در اصل، چارچوب و دستورالعمل‌هایی را برای مدرنیزه کردن زیرساخت شبکه هوشمند این کشور از طریق توسعه فناوریهای نوآورانه طی 10سال آینده و متعاقبا ارتقاء عملکرد شرکتهای بهره‌بردار ارائه می‌دهد.

بر اساس اعلام شرکت تحقیقاتی Technavio، پیش‌بینی می‌شود که بازار جهانی کنتورهای برق هوشمند طی سال‌های 2017 تا 2021 در حدود 13.16میلیارد دلار درآمدزایی داشته باشد و به دلیل تسریع پیاده‌سازی شبکه‌های برق هوشمند، این بازار رشد 9درصدی را تجربه خواهد کرد. یکی از دلایل رشد بازار جهانی کنتورهای برق هوشمند، افزایش تقاضا برای برق و متعاقبا، تلاش دولتها برای استفاده از این فناوری جدید در جهت کاهش مصرف انرژی و فراهم کردن دسترسی به انرژی در مناطقی است که تحت پوشش شبکه‌های برق فعلی قرار ندارند.

نتایج تحلیل بازار این شرکت نشان می‌دهد که سازمانهای رگولاتوری در کشورهای مختلف همانند چین، ایتالیا، هند و آمریکا به نصب و توسعه کنتورهای برق هوشمند علاقمند شده‌اند و پیش بینی می شود که طی سالهای 2017 تا 2021، تقاضا برای کنتورهای هوشمند به طور چشمگیری افزایش یابد. در این میان، پیش‌بینی می‌شود که به دلیل افزایش سطح استانداردهای زندگی و تسریع روند شهرسازی، بخش خدمات خانگی بیشترین سهم را در این افزایش تقاضا خواهد داشت و حدود 82درصد از سهم این بازار را در سطح جهانی به خود اختصاص خواهد داد.

دو شرکت بهره‌بردار هندی با نامهای Tata Powerو North Delhi Power با همکاری یکدیگر، مطالعاتی را در مورد توسعه ساختاری در جهت تسهیل پیاده‌سازی کنتورهای برق هوشمند در شهر نویدا انجام داده‌اند. تمرکز این مطالعات بر تعداد و نوع کنتورهای برق هوشمند قرار دارد که این دو شرکت بهره‌بردار باید مشتریان خود در شهر نویدا را به آن مجهز نمایند. در اصل، این دو شرکت قصد دارند تا یک مدل تأمین مالی قابل اطمینان را برای نصب کنتورهای برق هوشمند به روشی مقرون به صرفه شناسایی کنند. نتایج این مطالعات به این دو شرکت کمک می‌کند که مدل‌های تجاری مناسب برای بازگشت سرمایه‌گذاریهای انجام شده در توسعه فناوری کنتور هوشمند را شناسایی و طراحی کنند.

در همین حال، شرکت توزیع‌کننده برق دهلی نو موسوم به TPDDLدر مشارکت با شرکت Landis+Gyr قصد دارد 2 میلیون کنتور هوشمند را در شهر دهلی نو نصب و راه‌اندازی کند. این کنتورهای هوشمند برای مشترکین TPDDL که میزان مصرف برق آنها ماهانه بیش از 10 کیلو وات بر ساعت است، نصب خواهد شد. این شرکت بهره‌بردار هندی، مبلغ 29.8 میلیون دلار بر روی پروژه کنتورهای هوشمند سرمایه‌گذاری کرده است. این شرکت قصد دارد در آینده نزدیک این کنتورهای هوشمند را برای مشترکین دارای مصرف ماهیانه 5 کیلووات در ساعت نیز نصب و راه‌اندازی کند. با اجرای این پروژه، شرکت TPDDL می‌تواند به تقاضای جدید مشتریان خود پاسخ مثبت داده و با اجرای طرحهای کارآمدی مصرف انرژی، به مشتریان کمک کند که میزان مصرف انرژی و به دنبال آن، هزینه‌های مصرف انرژی را کاهش دهند. سرمایه‌گذاری بر روی کنتورهای هوشمند به TPDDL کمک می‌کند که 25 مگاوات از مصرف انرژی را در بازه‌های زمانی اوج تقاضای انرژی صرفه‌جویی کند. کنتورهای هوشمند به عرضه‌کنندگان انرژی امکان می‌دهند دیتای مربوط به مصرف انرژی و وضعیت شبکه‌های انرژی را به صورت بهنگام به مشتریان خود ارسال کرده و ارتباط لازم برای این امر را برقرار کنند.

شرکت سیسکو نیز اعلام کرده است که قصد دارد با استفاده از فناوری اتصال تجهیزات، 100 شهر در هند را به شهرهای هوشمند تبدیل نماید. سیسکو در حال حاضر در حال رایزنی با مقامات دولتی هند برای دیجیتالی کردن 14 شهر این کشور است که البته این فقط آغاز راه است. چاک رابینز، مدیرعامل سیسکو در این زمینه گفته است: «ما قصد داریم طی پنج تا هفت سال آینده، تعداد شهرهای هوشمند این کشور را هم راستا با طرحها و برنامه‌های داخلی این کشور، به 100 شهر افزایش دهیم. ما همکاری نزدیکی با همتایان خود در این کشور داریم، چراکه آنها توانایی و قابلیت تحقق این هدف را دارند.» رابینز در ادامه افزود: «نکته جذاب و قابل توجه اینست که توسعه این فناوری در هند می‌تواند به یادگیری بهتر دانش‌آموزان و همچنین، توسعه خدمات مراقبت پزشکی در روستاهای هند کمک کند.» لازم به ذکر است که در حال حاضر در حدود 23میلیارد تجهیزات متصل در اقصی نقاط جهان وجود دارد و پیش‌بینی می‌شود که این تعداد تا سال 2020، به حدود 50 میلیارد برسد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما