آخرین اخبار
فراتر از نفت

اوپک: توافق نفتی باید حفظ شود

آیا صادرات گاز ایران تحریم خواهد شد؟

نهاد واسطه ای اتحادیه اروپایی برای مقابله با تحریم های آمریکا

تصادف اتوبوس با تانکر سوخت با ۲۰ کشته

کره بدنبال کسب معافیت از تحریم‌های نفتی ایران

افزایش کارتهای بازرگانی یک بار مصرف

دلیل آشفتگی بازار نفت تحریم‌ها نیست

زمستان داغ برای بازار نفت

جزئیات تزریق ارز پتروشیمی‌ها در سامانه نیما

مذاکرات فشرده اوپک و غیراوپک

بهیود کیفیت گازوئیل در ماه جاری

محال است تولید نفت ایران به صفر برسد

تولید نفت چین افزایش یافت

سرمایه گذاری مجارستان در پتروشیمی

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

خطای محاسبه در حذف نفت ایران

روسیه در خزر خط لوله نفتی احداث نمی کند

روسیه توانایی افزایش تولید نفت را ندارد

آزادسازی سقف رقابت محصولات پتروشیمی در بورس کالا

انجام تعهد "ماموت" در کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا

آمادگی نفت مناطق مرکزی برای تامین سوخت زمستانی

کاهش مصرف بنزین باید پیگیری شود

شفافیت در فعالیت پتروشیمی ها مشکل نیست

استیضاح زنگنه به کمیسیون انرژی نیامده است

فعالیت پالایشگاه‌های چین به پایین‌ترین حد رسید

نبرد انرژی های تجدیدپذیر با انرژی های فسیلی

۱۶:۴ - ۱۳۹۶/۴/۱۸کد خبر: 61867
گزارش سال ۲۰۱۶ آژانس بین‌المللی انرژی نشان می دهد که ما در حال تغییر این مسیر سریع تر از آنچه پیش بینی می شد هستیم. انرژی‌های تجدیدپذیر هم اکنون از زغالسنگ به عنوان بزرگترین منبع جهانی ظرفیت برق نصب‌ شده پیش افتاده اند. پیش بینیهای آژانس در ۵ سال اینده یا کمی بیشتر تصویری از تحقق این صنعت ارائه می دهد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،تغییر و تحول از سوختهای فسیلی به سمت یک جهان با کربن کمتر، یک اصلاح پیش روی تدریجی است تا یک حرکت دور برگردان. اما گزارش سال 2016 آژانس بین‌المللی انرژی نشان می دهد که ما در حال تغییر این مسیر سریع تر از آنچه پیش بینی می شد هستیم. انرژی‌های تجدیدپذیر هم اکنون از زغالسنگ به عنوان بزرگترین منبع جهانی ظرفیت برق نصب‌ شده پیش افتاده اند. پیش بینیهای آژانس در 5 سال اینده یا کمی بیشتر تصویری از تحقق این صنعت ارائه می دهد.

انرژی‌های تجدیدپذیر-به ویژه انرژی بادی و خورشیدی- رکورد ۱۵۳ گیگاوات ظرفیت برق در سال ۲۰۱۵ را تولید کردند که بیش از نیمی از ظرفیت برق جهان در آن سال بود و در مقایسه با سال ۲۰۱۴ نیز ۱۵ درصد افزایش داشته است. تولید 66 گیگاوات برق و رکورد 9 گیگاوات برق سلولهای فتوولتائیک خورشیدی بخش بزرگی از این برق را تولید کرده اند. این مهم بواسطه نیم میلیون پنل خورشیدی نصب شده به صورت روزانه در سرتاسر جهان بوده و در چین هر ساعت، 2 توربین بادی در سال 2015 نصب شده است.

دلایل این رشد بی‌سابقه و غیر منتظره بیشمار و متنوعند. آژانس مواردی همچون فناوریهای در حال پیشرفت، سیاستگذاری سازگارتر و رقابت در حال رشد را از عوامل کلیدی این تغییر و تحول بیان می کند. نیاز به کاهش انتشار کربن خود یک محرک و مشوق بزرگ است، اما بهبود کیفیت هوا و تمایل به متنوع سازی منابع انرژی برای بهبود امنیت انرژی و همچنین کمک به آنچه «نقطه عطف» انرژی‌های تجدیدپذیر نامیده می‌شود، در این تغییر و تحول موثرند.

اما ظرفیت یک چیز است و اتکای به خورشید که همواره بتابد و باد که همواره بوزد -در واقع فرآیند تولید برق- موضوع دیگری است که با هم تفاوت دارد.

"امره گنچر، استاد برنامه و ابتکار انرژی دانشگاه MIT می‌گوید: تبدیل ظرفیت برق انرژی‌های تجدیدپذیر به بزرگترین ظرفیت برق نصب‌ شده در جهان، رویدادی بسیار مهم در سیر تبدیل آن به یک اقتصاد پایدار و کاهش تغییرات آب و هوایی است. بهرجهت؛ به خاطر تغییرپذیری و تناوب منابع انرژی تجدیدپذیر، ظرفیت نصب ‌شده همیشه ظرفیت تولید را نشان نمی دهد."

به خاطر اینکه تولید برق از زغال‌سنگ می‌تواند فعال شده و سپس در صورت نیاز کنار گذاشته شود؛ از این رو خروجی برق بالاتری نسبت به خورشید و باد تولید می‌کند. جف لوگان، تحلیلگر ارشد انرژی در آزمایشگاه ملی انرژی‌های تجدیدپذیر ایالات متحده، می گوید: "آمار و ارقام آژانس بین المللی انرژی نشان می‌دهد که تولید برق از زغالسنگ ۴۰ درصد بیشتر از تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در سال ۲۰۱۴ بوده است."

وی معتقد است:"نیروگاههای زغالسنگ معمولا در اغلب بازارها، ۶۰ درصد زمان‌ها خروجی کامل دارند. نیروگاههای بادی ۳۵ تا ۴۰ درصد مواقع و نیروگاههای خورشیدی ۲۰ تا ۲۵ درصد مواقع خروجی کامل دارند. به همین دلیل ظرفیت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر از زغالسنگ بیشتر، اما تولید کلی آنها کمتر است."

آژانس بین‌المللی انرژی در چشم انداز جهانی انرژی در سال ۲۰۱۵، پیش‌بینی کرده بود که در سال ۲۰۳۰ میزان تولید انرژی‌های تجدیدپذیر، از میزان تولید زغالسنگ پیش خواهد افتاد، اما به نظر می‌رسد متخصصان این گزارش بسیار خوش‌بین بوده‌اند. آژانس هم اکنون پیش بینی می کند که انرژی‌های تجدیدپذیر در طی ۵ سال آینده، بیش از ۶۰ درصد در ظرفیت برق جهانی رشد داشته باشد و تا سال ۲۰۲۱، تولید آنها از ۷۶۰۰ تراوات ساعت فراتر رود. این مقدار برابر با مجموع تولید برق آمریکا و اروپا در حال حاضر می باشد.

در مقایسه با پیش‌بینیهای سال گذشته آژانس، ۱۳ درصد افزایش وجود داشته است. این تغییر بیانگر سیاستهای سازگار با انرژی‌های تجدیدپذیر در بازارهای کلیدی همچون ایالات متحده، چین، هند و مکزیک است. در طول همان دوره، پیش بینی می شود هزینه‌ها نیز به میزان ۲۵ درصد برای سلول‌های فتوولتاییک خورشیدی و ۱۵ درصد برای بادهای ساحلی کاهش یابد.

با سیاستهای بهتر، پیشرفت‌ پژوهشهای کوتاه‌مدت در زمینه‌ ذخیره‌سازی انرژی، ما را قادر می سازد تا در طول دوره‌ تولید، برق بیشتری از این منابع به دست آوریم. گنچر می گوید: "نیروگاههای برق پشتیبان که از راههای درست نصب و مدیریت شوند، می‌تواند برخی از موانع لحظه‌ای انرژی باد و خورشید را برطرف نموده و در پیمون مسیر انرژی‌های تجدیدپذیر به ما کمک کنند."

وی توضیح می‌دهد: "به عنوان مثال، با داشتن همزمان باد و خورشید در یک نیروگاه تولید برق، یک خروجی برق پایدارتر به دست می‌آید. یکپارچه ‌سازی سیستم‌های ذخیره‌ی انرژی در مقیاسهای مختلت، برای حصول اطمینان از تأمین مداوم برق از منابع تجدیدپذیر بسیار مهم و ضروری است. در طول دوره‌های در دسترس بودن انرژی‌های تجدیدپذیر، انرژی اضافی مهار و ذخیره می‌شود و انرژی ذخیره‌شده نیز زمانی که منابع انرژی‌های تجدیدپذیر در دسترس نباشند، مصرف خواهد شد.

فاتیما رضایی/نفت ما

منبع:

http://newatlas.com/renewables-capacity-coal-dust/46139


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما