آخرین اخبار
فراتر از نفت

جوابیه شرکت انتقال گاز به یک گزارش +پاسخ"نفت ما"

کمک ۱۰۰ میلیون یورویی توتال برای بازسازی کلیسای نوتردام

راهکارهای برون رفت از معضل بیکاری در خوزستان

قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی نیازمند تصمیمات منطقی و جسورانه است

کشف میدان نفتی جدید توسط اکسون موبیل

قرارداد نفتی باکو با bp

حفاران نفتی چین زیر گوش آمریکا

امریکا تحریم‌های ایران را کاهش می‌دهد

تخلف روسیه از توافق با اوپک

مصر جلوی عبور نفتکش‌های ایرانی را نمی‌‌گیرد

صادرات نفت عربستان کاهش یافت

کمک عربستان به عراق برای اکتشاف گاز

کدام کشورها بزرگترین ذخایر نفت جهان را دارند؟

افزایش صادرات نفت ایران به چین

اتصال پالایشگاه روغن‌سازی ایرانول در آبادان به برق شهر

انتقاد برخی تولیدکنندگان بزرگ از روند طولانی تایید گواهی ثبت آماری

جوابیه شرکت انتقال گاز به گزارش "نفت ما"+پاسخ "نفت ما"

کناره گیری وزیر انرژی آمریکا از دولت

آمریکا صادرات نفت را ۲ برابر کرد

اعزام کاروان کمک‌های نفت فلات قاره به مناطق سیل‌زده

شرکت حفاری توران برنده قرارداد ۵۰۰ میلیون دلاری بی پی در دریای خزر

افزایش قیمت CNG ابلاغ شد

تمدید قرارداد حفاری و مهندسی bp در خزر

ارسال دومین محموله کمک های کارکنان آغاجاری به مناطق سیل زده

صادرات ماهانه نفت ایران به پایین‌ترین رقم رسید

اولین قرارداد شل در صنعت پتروشیمی امضا شد

۱۳:۳۰ - ۱۳۹۶/۴/۱۸کد خبر: 61851
اولین قرارداد رسمی شرکت شل انگلیس در قالب فروش لایسنس و انجام مهندسی پایه یک واحد ۱۲۰ هزار تنی تولید اتیلن اکساید در صنعت پتروشیمی ایران امضا شد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، با گذشت حدود 10 ماه از امضای تفاهم نامه همکاری بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت شل، اولین قرارداد این شرکت انگلیسی-هلندی در قالب فروش لایسنس و انجام مهندسی پایه احداث یک واحد تولید اتیلن اکساید در صنعت پتروشیمی ایران امضا شده است.

بر این اساس شرکت صنایع پتروشیمی ابن سینا همدان و شل انگلیس قراردادی به منظور فروش دانش فنی (لایسنس) و مهندسی پایه احداث یک واحد 120 هزار تنی تولید اتیلن اکساید امضا کردند و حتی تاکنون نشست مشترک با شرکت شل در آمستردام هلند به منظور       kom       (Kick-off meeting) و به اصلاح شروع رسمی پروژه بین دو شرکت انجام گرفته است.

پتروشیمی ابن سینا همچنین علاوه بر امضای قرارداد خرید لایسنس و انجام مهندسی پایه با شرکت شل، قراردادهای مشابه دیگری برای خرید لایسنس و مهندسی پایه با شرکت «سولزر» سوئیس برای واحد اتانول آمین، گلایکول اتر و شرکت «باس» سوئیس برای واحد اتو اکسیلات امضا کرده است.

از سوی دیگر درحالی اولین قرارداد با شرکت شل امضا شده که پیش از اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه صنایع نفت و پتروشیمی ایران، این شرکت انگلیسی در سه مجتمع پتروشیمی که هم اکنون در مدار بهره‌برداری قرار دارند سابقه همکاری در قالب فروش لایسنس و انجام مهندسی پایه داشته است.

شرکت شل انگلیس تاکنون در ساخت واحد 443 هزار تنی تولید اتیلن گلایکول پتروشیمی مارون، واحد 553 هزار تنی منو، دی و تری اتیلن گلایکول پتروشیمی مروارید و واحد 443 هزار تنی منو، دی و تری اتیلن گلایکول پتروشیمی فرساشیمی سابقه مشارکت در صنایع پتروشیمی ایران را داشته است.

 

مهمترین محور گفتگوهای ایران و شل در صنعت پتروشیمی

 شرکت شل انگلیس با توجه به سابقه طولانی مشارکت در ساخت و بهره برداری واحدهای GTL در قطر از سال گذشته تاکنون مذاکرات متعددی را با شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای انجام سرمایه گذاری مستقیم در ساخت یک واحد GTL در ایران آغاز کرده که گفتگوهای دوجانبه کماکان بین دو طرف برای دستیابی به توافق نهایی در حال انجام است.

ساخت یک مجتمع جدید GTL تنها محور آغاز مشارکت‌های جدید شرکت شل در صنایع پتروشیمی ایران نبوده و این شرکت انگلیسی و هلندی تاکنون گفتگوهایی را با مشارکت در ساخت دو طرح تولید اتیلن اکساید در قالب طرح توسعه پتروشیمی مارون و ساخت یک واحد جدید MTO برای تبدیل متانول به اتیلن با مسئولان صنعت پتروشیمی کشور آغاز کرده است.

در همین حال، «رحیم شریف موسوی» مدیرعامل شرکت پتروشیمی مارون اخیرا از عقد قرارداد مهندسی با شرکت شل انگلیس خبر داده و گفته است: به دنبال ساخت دو طرح تولید اتیلن اکساید بوده که برای بخش مهندسی این دو طرح با شرکت‌های شل هلند و دو شرکت ایتالیایی از جمله «تکنی مونت» مذاکره شده که در مرحله عقد قرارداد هستیم.

این مقام مسئول، تاکید کرده است: احتمال دارد این قرارداد مهندسی با شل در هفته‌های آتی نهایی شود و شاهد آغاز کار برای طرح‌های جدید شرکت پتروشیمی مارون باشیم.

همزمان با قوت گرفتن مشارکت شل در طرح توسعه پتروشیمی مارون، «حسین علیمراد» مدیر سرمایه گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم اواسط اردیبشهت ماه امسال و در حاشیه برگزاری نمایشگاه نفت تهران از آغاز مذاکرات با شل انگلیس برای اجرا و انتقال تکنولوژی طرح‌های تبدیل متانول به اتیلن MTO در صنعت پتروشیمی ایران خبر داده بود.

شمارش معکوس امضای این قرارداد درحالی آغاز شده که اردیبهشت ماه امسال، «هانس نایکهامپ» رئیس دپارتمان ایران در شرکت شل انگلیس با معرفی «اولیور تورل» به عنوان مسئول شل در مطالعات داخل ایران، اعلام کرده بود: مذاکرات و مطالعات نهایی برای احداث یک واحد GTL و سرمایه گذاری مستقیم در صنایع پتروشیمی ایران مطابق با تفاهم نامه امضا شده با شرکت ملی صنایع پتروشیمی آغاز شده است.

 

منبع:  پایگاه اطلاع رسانی انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی ایران


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما