آخرین اخبار
فراتر از نفت

افزایش قیمت سبد نفتی اوپک

اطلاعیه نخستین عرضه نفت‎خام سنگین شرکت نفت

ایران؛ موضوع اصلی دیدار اعضای اوپک

پتروشیمی ایران تحریم‌پذیر نیست

کاهش ۳۰ درصدی صادرات میعانات گازی

تعویق تحریم‌های نفتی ثانویه ونزوئلا

رکورد قیمت نفت شکسته شد

هند به تحریم نفتی آمریکا علیه ایران تن داد؟

برای فروش نفت برنامه داریم

نصب و راه اندازی یک سیستم جدید در نفت آجاری

تولید نفت میدان دورود افزایش یافت

حضور مدیر عاملNPC در مجلس/تصویری

احداث پتروشیمی در فلات مرکزی ممنوع شود

عراق به گاز ایران نیاز دارد

برخی رسانه ها با بزرگنمایی دروغین دادگاه پتروشیمی به دنبال اهداف سیاسی هستند

مخالفت هند با توقف واردات نفت ایران

نفت عراق جایگزین نفت ایران می شود؟

امضای موافقتنامه اکتشاف و تولید انی با شرکت نفت راس الخیمه

سرمایه گذاری ۱۵ میلیارد دلاری شل در صنعت نفت و گاز نیجریه

قیمت طلا، دلار، سکه و ارز امروز ۹۸/۰۲/۰۲

در فضای ملتهب نمی توان قضاوت عادلانه ای منطبق با واقعیت صورت بگیرد

اتهامات را قبول ندارم/آبروی نظام را حفظ کرده‌ایم

ضبط ۱۵ هزار لیتر سوخت قاچاق در آذربایجان شرقی

آغاز چهارمین جلسه محاکمه حسین فریدون

فعال شدن سامانه امریه وزارت نفت

سرمایه گذاری ۳۵۰ میلیارد دلاری شرکتهای نفتی و گازی در انرژیهای تجدیدپذیر تا سال ۲۰۳۵

۱۳:۱ - ۱۳۹۶/۴/۱۷کد خبر: 61799
بزرگترین شرکت‌های انرژی معاصر هم اکنون ۱۲ درصد سهم بازار نفت و گاز را در دست دارند. تحلیلگران می گویند که این شرکتها برای حفظ این سهم، بایستی بیش از ۳۵۰ میلیارد دلار ( ۲۷۵ میلیارد پوند) در نیروی بادی و خورشیدی سرمایه گذاری کنند. مکنزی پیش بینی می کند حتی اگر آنها این میزان کافی سرمایه را برای حفظ سهم بازار هزینه نکنند، ممکن است یک پنجم یا بیشتر از سرمایه شان را به این امر از سال ۲۰۳۰ به بعد اختصاص دهند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، تحلیلگران پژوهشی می‌گویند که بزرگتنرین شرکت‌های نفت و گاز و انرژی بایستی سرمایه گذاری سنگینی بر روی انرژی های تجدیدپذیر تا سال 2035 برای دور ماندن از مخاطره از دست دادن کسب و کار و سهامشان بکنند. این واقعیت ساده مالی از اهداف تغییر آب و هوایی توافق پاریس پشتیبانی می کند.

بر اساس گزارش گروه پژوهشی وود مکنزی Wood Mackenzie ، تجزیه و تحلیل اینکه چگونه تغییرات گسترده جهانی تقاضای در انرژی این بخش را در دهه بعدی متحول می کند، اثبات کننده این نکته است که بزرگترین شرکتهای نفت و گاز باید  دست کم یک پنجم سرمایه گذاری هایشان در زمینه نیروی باد و خورشیدی انجام بشود. تقاضای رو به کاهش برای سوختهای فسیلی و تقاضای فزاینده برای انرژی تجدیدپذیر، تغییرات در این بخش را به پیش خواهد برد که به نوبت خود راهبردهای سرمایه گذاری جدید را ضروری خواهد ساخت.

بزرگترین شرکت‌های انرژی معاصر هم اکنون 12 درصد سهم بازار نفت و گاز را در دست دارند. تحلیلگران می گویند که این شرکتها برای حفظ این سهم، بایستی بیش از 350 میلیارد دلار ( 275 میلیارد پوند) در نیروی بادی و خورشیدی سرمایه گذاری کنند. مکنزی پیش بینی می کند حتی اگر آنها این میزان کافی سرمایه را برای حفظ سهم بازار هزینه نکنند، ممکن است یک پنجم یا بیشتر از سرمایه شان را به این امر از سال 2030 به بعد اختصاص دهند.

این میزان از سرمایه گذاری از یک شناخت ناشی می شود که حتی شرکتهای سوخت فسیلی، به تقاضا ،در دسترس بودن، تغییر آب و هوایی و سیاستهای طراحی شده برای سازگاری با تغییر اقلیمی که دائما این صنعت را دچار تغییر و تحول می کند، اشراف دارند. "والنتینا کرتشمار" مدیر پژوهشی وود مکنزی به گاردین گفته است: "نیروی محرکه پشت فناوریهای تجدیدپذیر هم اکنون غیر قابل توقف و مهار است. شرکتهای نفتی، انرژی تجدیدپذیر را به عنوان یک روند کلان به رسمیت شناخته اند که یک امر زودگذر و مقطعی نبوده بلکه دایمی است. قطعا این روند یک مخاطره (ریسک) برای کسب و کار اصلی شان می باشد."

شرکت استات اویل نروژ هم اکنون حدود ۱۰۰ متخصص در زمینه‌ راهکارهای انرژی‌ تجدیدپذیر از جمله انرژی بادی و بازجذب کربن استخدام می کند و تا پایان سال، نخستین مزرعه‌ بادی شناور دنیا را راه‌اندازی خواهد کرد. شرکت شل همچنین در حال سرمایه‌گذاری‌ در مزارع بادی فراساحلی در  هلند می باشد و تا سال ۲۰۲۰ ، 1میلیارد دلار را به صورت سالانه در انرژیهای تجدیدپذیر همچون هیدروژن، سوخت‌های زیستی و تجدیدپذیرها هزینه خواهد کرد. در سال ۲۰۱۶ شرکت فرانسوی توتال بیش از ۱۳ هزار نفر متخصص استخدام کرد و  ۴.۷ میلیارد دلار بر روی  باتری‌ها، سوختهای زیستی و خورشیدی در کنار گاز سرمایه گذاری کرد. ۶۲ درصد سهامداران شرکت اکسون اخیرا برای ترویج شفافیت بیشتر در تغییر آب  هوایی رای دادند.

.در این میان آینده سوختهای فسیلی در حال تیره تر شدن است. هم اکنون درآمدهای نفتی و گازی ۳۳ برابر انرژی‌های تجدیدپذیر است، اما تا سال ۲۰۳۵ به ۱۳ برابر و یا کمتر کاهش خواهد یافت. همانگونه که وود مکنزی، در گزارش خود تصریح می کند در حالیکه عایدات و سودآوری انرژی‌های نفت و گا ز دو برابر انرژی‌های تجدیدپذیر است؛اما عمر بالای تاسیسات تجدیدپذیر مانند مزارع بادی باعث می شود سودآوری این نیروگاهها در بلند مدت بیشتر شود. بعلاوه، ممکن است انرژی‌های تجدیدپذیر با سرعتی بسیار بیشتر از آنچه اکنون برآورد می‌شود رشد کنند و با این کار غولهای نفت و گاز را که از تنوع بخشی کافی با سرمایه‌گذاری در انرژی تجدید پذیر کنار کشیده اند، به خاک سیاه بنشاند. حرف اخر برای این شرکتها اینست که به آسانی می توانند از اهداف تغییر آب و هوایی همچون آن دسته از شرکتها که خودشان را با توافق پاریس در راستای کارشان سازگار کرده اند، پیروی کنند.

فاتیما رضایی/نفت ما

منبع:

https://futurism.com/researchers-say-big-energy-companies-must-invest-heavily-in-renewables-by-2035/


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما