آخرین اخبار
فراتر از نفت

ساخت کمپرسورهای صنعتی در پتروشیمی کارون

احتمال فروش ریالی نفت در بورس

برنامه مکزیک برای افزایش تولید نفت

جزئیات برداشت از پارس‌جنوبی تا پایان سال

نسخه جدید آمریکا برای اوپک

تاپیکو؛ ششمین شرکت فعال بازار سرمایه

باقری درمنی هنوز پول صندوق بازنشستگی نفت را نداد

پیشنهاد جدید مجلس برای بنزین

مدیرعامل پتروشیمی اروند منصوب شد/تصویر حکم

مدیران شستا مشمول قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان می شود

سرمایه گذاری ۲.۳ میلیارد دلاری پتروناس و وای پی اف در آمارگا چیکا

حمله بدافزاری به تجهیزات حفاری نفت

حضور مدیرعامل صندوق بازنشستگی در پتروشیمی جم

نقطه ضعف ترامپ قیمت نفت است

دریافت نشان برنزین جایزه منابع انسانی از سوی پتروشیمی مروارید

چین آماده ازسرگیری واردات نفت آمریکا شد

صادرات نفت روسیه کاهش یافت

راهکار کره شمالی برای دور زدن تحریم ها

صادرات ۵۲۰ هزار تن اوره به اروپا توسط پتروشیمی پردیس

مخالفت لیبی با پرداخت باج برای بازگشایی میدان الشراره

روسیه سرمایه‌گذاری مشترک با ایران را ترک کرد

عمان تولید نفت را کاهش می‌دهد

کره جنوبی هیچ نفتی از ایران نخرید

راه اندازی سامانه استانداردسازی مشتقات نفتی

عربستان صادرات نفت به آمریکا را کاهش می‌دهد

نخستین و بزرگترین قرارداد نفتی ایران در پسابرجام،زمینه ساز حضور شرکتهای بین المللی

۱۵:۱۴ - ۱۳۹۶/۴/۱۳کد خبر: 61700
امضای نخستین و بزرگترین قرارداد نفتی ایران در پسابرجام، در قالب آی پی سی، تیتر مشترک امروز اکثر رسانه ها و نشریات بین المللی و منطقه ای بود. پس از امضای این قرارداد، بهای سهام توتال افزایش یافت.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،امضای نخستین و بزرگترین قرارداد نفتی ایران در پسابرجام، در قالب آی پی سی، تیتر مشترک امروز اکثر رسانه ها و نشریات بین المللی و منطقه ای بود. پس از امضای این قرارداد، بهای سهام توتال افزایش یافت.

سی‌ان‌بی‌سیCNBC، در گزارشی نوشت که ایران بزرگترین قرارداد نفتی پس از رفع تحریم‌ها را با کنسرسیومی از شرکت فرانسوی توتال، شرکت ایرانی پتروپارس، و یک شرکت چینی امضا کرد. این قرارداد ۴.۸ میلیارد دلاری ایران روز دوشنبه 3 جولای در مراسمی با حضور وزیر نفت ایران و مقامات ارشد توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین، و شرکت پتروپارس ایران برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی در خلیج فارس امضا شد. قرارداد نفتی مذکور که اولین قرارداد نفتی ایران با شرکتی اروپایی طی یک دهه اخیر محسوب می شود هجده ماه پس از لغو تحریم های اتحادیه اروپایی علیه ایران امضا شده است و انتظار می رود آغاز دوره ای از سرمایه گذاری های خارجی و در نتیجه بهبود تولیدات نفتی ایران را رقم زند.

واشنگتن تایمز نیز نوشت که اطمینان توتال از عدم لغو برجام، منجر به نهایی شدن توافق با ایران شد. این روزنامه با اشاره به قرارداد سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری توتال برای توسعه میادین گازی ایران نوشت: این توافق بزرگ‌ترین توافق سرمایه‌گذاری یک شرکت غربی در ایران از زمان توافق هسته‌ای تاکنون است. بر اساس این گزارش توتال نهایی کردن این توافق را از ماه فوریه به تعویق انداخته و منتظر بوده ببیند سیاست دولت ترامپ در قبال ایران به کجا خواهد کشید. ترامپ علیه توافق چندجانبه هسته‌ای با ایران بار‌ها صحبت کرده و مخالفتش را با هر نوع قرارداد و مذاکره‌ای که درباره لغو تحریم‌هایی که به سرمایه‌گذاری بیشتر در حوزه انرژی ایران منجر می‌شود نشان داده است اما دولت با تایید طرح تعلیق تمدید تحریم‌های ایران در واقع مفاد توافق هسته‌ای را حفظ کرده است. توتال اولین شرکت نفتی غربی بود که در زیرساخت‌های عظیم این میادین در ایران از زمان توافق هسته‌ای سرمایه‌گذاری کرده است و به گفته تحلیل‌گران، کمپانی‌های اروپایی به دنبال این شرکت وارد ایران خواهند شد. شرکت «رویال دویچ شل» دیگر شرکت عظیم نفتی نیز توافق‌نامه‌های متعددی را با ایران به امضا رسانده است.

روزنامه  واشنگتن پست با اشاره به امضای قراداد توتال با ایران نوشت: بعد از توافق هسته ای و لغو تحریم ها، فرانسه برای بازسازی روابط اقتصادی خود با ایران وقت را تلف نکرده است.

رویتر نیز نوشت شرکت توتال فرانسه از نخستین شرکت‌هایی است که پس از توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها برای سرمایه گذاری به ایران بازگشته است. رویترز نیز به نقل از یک مقام وزارت نفت ایران نوشت که این قرارداد بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری‌غربی در بخش انرژی ایران بعد از توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها علیه ایران است. ایران در سالهای تحریم بخش اصلی توان صادرات گاز و نفت خود را از دست داده بود و خوشبین است با توافقات بعد از برجام بتواند توان صادراتی و درآمد نفت و گاز خود را افزایش بدهد. مسوولین نفتی ایران پیشتر اعلام کرده بودند که تاسیسات نفت و گاز ایران برای نوسازی و توسعه به میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری خارجی نیاز دارد. این در حالیست که باقی ماندن برخی تحریم‌های غیرهسته‌ای آمریکا در حوزه مبادلات ارزی، سرمایه‌گذاری در ایران را با دشواری مواجه کرده است. از سوی دیگر، مخالفت نهادها و شخصیتهای منتقد دولت با مدل جدید قراردادهای نفتی،که دولت برای تشویق سرمایه گذاران خارجی تنظیم کرده بود، ارائه مدل از قراردادها به مشتریان وزارت نفت را با تاخیر روبرو کرد.حال دولت ایران امیدوار است که با امضای قراردادهایی نظیر قرارداد توتال زمینه ورود دیگر شرکت‌ها را فراهم سازد.

نیویورک تایمز نیز گزارش داد که سخنگوی توتال به این روزنامه گفته است :ما مفتخریم که اولین کمپانی بین‌المللی هستیم که این توافق گازی و نفتی را با ایران امضا کردیم. قرارداد‌های چندی میلیون دلاری ایران و شرکت‌های هواپیمایی بویینگ و ایرباس نیز بخشی از توافق‌های بزرگی بوده که در پی توافق هسته‌ای با ایران به امضا رسیده است. شرکت پژو سیتروئن فرانسه نیز قراردادی به ارزش ۳۲۰ میلیون دلار برای ساخت اتومبیل در ایران امضا کرده است. دولت ترامپ مهلت نود روزه‌ای را برای بازنگری در توافق هسته‌ای تعیین کرده است.

«فایننشال تایمز»، نیز در گزارشی نوشت شرکت های نفتی دیگری همچون شرکت نفت و گاز هلندی-بریتانیایی رویال داچ شل و شرکت ایتالیایی «انی» یک سری قراردادهای نفتی موقت با ایران امضا کرده اند که به همراه قرار توتال انتظار می رود به بهبود بخش انرژی ایران کمک کند. با وجود این قراردادها، بهبود بخش انرژی ایران هنوز در آینده ای دور است چراکه سرمایه گذاران خارجی باید در همکاری با ایران تهدیدهای اقتصادی ناشی از رابطه بی ثبات دیپلماتیک ایران با کشورهای غربی را نیز لحاظ کرده و حداکثر احتیاط را به خرج دهند.

بلومبرگ نیز گزارش داد که هند که یکی از شرکای تجاری مهم برای ایران محسوب می شود اعلام کرده که کنسرسیومی از شرکت های داخلی هند پیشنهاد داده اند تا با یک سرمایه گذاری ۱۱ میلیارد دلاری به توسعه یکی دیگر از میادین گازی ایران به نام میدان فرزاد-ب پرداخته و زیر ساخت لازم برای صادرات نفت را ایجاد کنند. ایران دومین صادرکننده نفت خام به هند بشمار می رود که هند را به یکی از بزرگتری سرمایه گذاران در صنعت نفت و گاز ایران تبدیل کرده است.

موسسه دفاع از دموکراسی هاFDD درباره واکنش احتمالی دولت ترامپ به قرارداد توتال با ایران، معتقد است: « دولت ایالات متحده آمریکا که دولت ایران را حامی تروریسم میداند مخالف جدی سرمایه گذاری شرکت های بین المللی در ایران است. این قرارداد فرصت عالی برای دولت ترامپ فراهم کرده که با بهره گیری از این قرارداد و اشاره به میزان مشارکت شرکت توتال در آن، به دولت‌های هم پیمان اروپایی و شرکتهای آنها پیشینه ایران در حمایت از تروریسم را یاد آوری کند. دولت آقای ترامپ همچنین می‌تواند به سابقه بد شرکت پتروپارس اشاره کند و پیامی را به شرکای آمریکایی و شرکت‌های چینی که از اوایل سال ۲۰۰۰ در ایران هستند، بدهد. توتال یکبار بین سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ ایران را ترک کرد، بنابراین مناسب است که بار دیگر علل این خروج به آنها یادآوری شود.

در مجموع امضای این قرارداد فرصتهای بیشماری را فراروی شرکتهای بین المللی در صنعت نفت ایران گشوده است که حاکی از جذابیت آی پی سی و اقبال شرکتها به سرمایه گذاری و انتقال فناوری به ایران در سایه برجام است.

میثم قدیری/ نفت ما

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما