آخرین اخبار
فراتر از نفت

میدان کرنج آماده توسعه شد

نشت گاز در واحد بهره‎برداری شماره ۲ اهواز مهار شد

لزوم اجرای تخفیفات نرخ خوراک مایع برای جلوگیری از ورشکستگی شرکت‌ها

جزییات راه اندازی بزرگترین طرح تولید ABS صنعت پتروشیمی ایران

فاز اول صادرات یکپارچه پتروشیمی ایران کلید خورد

رقابت جدید ایران و عربستان در تولید یک محصول خاص پتروشیمی

دغدغه‌ای جدی‌تر از برجام برای بازار نفت!

ادامه تولید نفت با وجود عملیات ارتش عراق

انفجار در میدان نفتی لوئیزیانای آمریکا

صدور حکم همدستان بابک زنجانی

تکذیب تغییر مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس

سهم ۷۰ درصدی پارس‌جنوبی در تولید گاز کشور

تاکید ایران بر فریز نفتی

تدوین برنامه نوسازی تاسیسات فرسوده مناطق نفت‌خیز جنوب

تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا یک سال و نیم دیگر

تقاضا برای نفت افزایش می یابد

آغاز جلسه دادگاه همدستان بابک زنجانی

بی تاثیری بازار نفت به تنش های ایران و آمریکا

قیمت نفت افزایش یافت

تهدیدات اصلی صنعت پتروشیمی ایران

تکذیب کاهش خرید نفت توسط مشتریان آسیایی

معارفه مدیرعامل شرکت پالایش و پخش/تصویری

پیش‌بینی غیرمعمول از بازار نفت

آخرین وضعیت توسعه لایه‌های نفتی پارس جنوبی

انجام اقدامات مقدماتی برای فعالیت «توتال» در ایران

امنیت انرژی،محیط زیست و رشد اقتصادی؛ عوامل تاثیرگذار چشم انداز انرژی در ۲۰۳۵

۱۳:۱۶ - ۱۳۹۶/۳/۳۱کد خبر: 61462
تا سال ۲۰۳۵ ، مقدار انرژی مصرفی کشورهای پیشرفته با نرخ ۰.۵ درصد کاهش می یابد. اما در مقابل، مقدار مصرف انرژی کشورهای در حال توسعه ۲.۴ درصد در هر سال، افزایش می یابد. در چند دهه آتی ، نفت همچنان تا ۸۰ درصد نیاز انر‍‍‍ژی دنیا را تامین می نماید. لذا نگرانی های ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای به دلیل مصرف این سوخت ها ، همچنان تداوم خواهد داشت.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، تا سال 2035 میلادی ، مصرف روزانه نفت خام دنیا از 84 میلیون بشکه کنونی به 114 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. این افزایش در مجموع ، میانگین رشد سالانه 1.2 درصدی را نشان می دهد. در مجموع 60 درصد این مصرف نیز به قاره آسیا تعلق دارد. همچنین 60 درصد این مصرف در بخش حمل و نقل خواهد بود.

 تا سال 2035 ، مقدار انرژی مصرفی کشورهای پیشرفته با نرخ 0.5 درصد کاهش می یابد. اما در مقابل، مقدار مصرف انرژی کشورهای در حال توسعه 2.4 درصد در هر سال، افزایش می یابد.

از سوی دیگر در این دوره، حجم تقاضای نفت آسیا از 31 درصد به 40 درصد افزایش می یابد.

بر اساس پیش بینی ها ، سهم کنونی نفت در سبد انرژی دنیا از 35 درصد به 32 درصد در سال 2035 خواهد رسید. اما همچنان در صدر جدول حامل های انرژی دنیا قرار خواهد داشت.

بر اساس پیش بینی ها ، تقاضای کنونی 24.1 میلیون بشکه ای نفت قاره آسیا در هر روز به 40.7 میلیون بشکه در سال 2035 می رسد.  بدین ترتیب 50 درصد و 30 درصد رشد تقاضا به دو کشور چین و هند مربوط می شود. در این قاره ، حمل و نقل 70 درصد تقاضا و دو بخش کشاورزی و خانگی ، در مجموع 20 درصد تقاضا را به خود اختصاص داده اند.

هم اینک تقاضای جهانی گاز 3 تریلیون متر مکعب در روز است.  در سال 2035 میلادی ، این عدد با رشدی 2 درصدی به 5 تریلیون متر مکعب در روز می رسد. تقاضای گاز طبیعی کشورهای پیشرفته در سال 2035 ، از 48 درصد کنونی به 35 درصد می رسد. اما در مقابل ، تقاضای گاز طبیعی کشورهای در حال توسعه از 52 درصد کنونی به 65 درصد افزایش می یابد.

در چند دهه آتی ، نفت همچنان تا 80 درصد نیاز انر‍‍‍ژی دنیا را تامین می نماید. لذا نگرانی های ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای به دلیل مصرف این سوخت ها ، همچنان تداوم خواهد داشت. در دهه های  آینده ، تامین منابع مطمئن عرضه ، همچنان یک چالش بزرگ برای رهبران کشورهای آسیایی و سایر کشورهای وابسته به واردات خواهد بود .امنیت تامین انر‍ژی ، مسائل زیست محیطی و رشد اقتصادی ، سه عامل تاثیرگذار بر حوزه انرژی در چشم انداز سال 2035 میلادی خواهد بود.  به دنبال زلزله فوکوشیما ، نگرانی نسبت به امنیت نیروگاه های هسته ای در آسیا فراگیر گردیده و همه دولت ها ، طرح هایی برای توسعه انر‍ژی های پاک ، طراحی و یا اجرا نموده اند. همچنین رشد تقاضا باعث گردیده که طرح های کارایی انرژی با استقبال دولت ها همراه شود. تنوع منابع عرضه ، حمایت از ساخت خطوط لوله انتقال گاز و ساخت پایانه های صدور ال ان جی از دیگر راهکارهای دولت های آسیایی محسوب می شود. رهبران آسیا به عنوان جذاب ترین بازار عرضه انرژی های فسیلی در دهه های آتی ، گام های بلندی برای ائتلاف با تولیدکنندگان و اجرای طرح های مشترک برداشته اند. 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما