آخرین اخبار
فراتر از نفت

توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در انتظار مجوز آمریکا

راه دشوار توافق رژیم حقوقی دریای خزر به خاطر منابع نفت و گاز

با پول نفت جام جهانی را به ایران بیاوریم

بهمنی : ضراب و زنجانی مراوده ای با من نداشتند

احتمال مهار آتش رگ سفید تا ساعاتی دیگر

جوابیه و تکذیبیه باشگاه نفت طلائیه تهران به خبر "نفت ما"

رونمایی یک استراتژی در نشست آینده اوپک

عملکرد ۱۰۰ روزه شرکت ملی نفت ایران

دکل های حفاری نفت آمریکا افزایش یافت

سواپ نفتی ایران و عراق ۱ ساله است

افزایش قطعی قیمت‌ حامل‌های انرژی

انگیزه های سوآپ نفتی ایران و عراق

احتمال تغییر در ارز نفتی روسیه

پرونده توزیع قیر رایگان بسته می‌شود

مدال روابط عمومی ایران به رضا طاهری رسید

سهم صندوق توسعه ملی از درآمد نفت ۳۲ درصد تعیین شد

ضرب الاجل دیوان عدالت اداری به شرکت ملی گاز

امضا بیش از ۵۰ تفاهمنامه همکاری با خارجی ها

روزانه ١٧ میلیون بشکه نفت از تنگه هرمز عبور می کند

۵۰هزار میلیارد اوراق مالی اسلامی برای میادین مشترک

حاکمیت فضای دوگانگی و ابهام با واگذاری حوزه برق به وزارت نفت

افزایش قیمت بنزین در راه است

کاهش بودجه وزارت نفت در سال 97

سوال نمایندگان از وزرای نفت و اقتصاد اعلام وصول شد

جزئیات بودجه ۹۷ / گازوئیل ۲۰ درصد گران می‎شود

امنیت انرژی،محیط زیست و رشد اقتصادی؛ عوامل تاثیرگذار چشم انداز انرژی در ۲۰۳۵

۱۳:۱۶ - ۱۳۹۶/۳/۳۱کد خبر: 61462
تا سال ۲۰۳۵ ، مقدار انرژی مصرفی کشورهای پیشرفته با نرخ ۰.۵ درصد کاهش می یابد. اما در مقابل، مقدار مصرف انرژی کشورهای در حال توسعه ۲.۴ درصد در هر سال، افزایش می یابد. در چند دهه آتی ، نفت همچنان تا ۸۰ درصد نیاز انر‍‍‍ژی دنیا را تامین می نماید. لذا نگرانی های ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای به دلیل مصرف این سوخت ها ، همچنان تداوم خواهد داشت.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، تا سال 2035 میلادی ، مصرف روزانه نفت خام دنیا از 84 میلیون بشکه کنونی به 114 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. این افزایش در مجموع ، میانگین رشد سالانه 1.2 درصدی را نشان می دهد. در مجموع 60 درصد این مصرف نیز به قاره آسیا تعلق دارد. همچنین 60 درصد این مصرف در بخش حمل و نقل خواهد بود.

 تا سال 2035 ، مقدار انرژی مصرفی کشورهای پیشرفته با نرخ 0.5 درصد کاهش می یابد. اما در مقابل، مقدار مصرف انرژی کشورهای در حال توسعه 2.4 درصد در هر سال، افزایش می یابد.

از سوی دیگر در این دوره، حجم تقاضای نفت آسیا از 31 درصد به 40 درصد افزایش می یابد.

بر اساس پیش بینی ها ، سهم کنونی نفت در سبد انرژی دنیا از 35 درصد به 32 درصد در سال 2035 خواهد رسید. اما همچنان در صدر جدول حامل های انرژی دنیا قرار خواهد داشت.

بر اساس پیش بینی ها ، تقاضای کنونی 24.1 میلیون بشکه ای نفت قاره آسیا در هر روز به 40.7 میلیون بشکه در سال 2035 می رسد.  بدین ترتیب 50 درصد و 30 درصد رشد تقاضا به دو کشور چین و هند مربوط می شود. در این قاره ، حمل و نقل 70 درصد تقاضا و دو بخش کشاورزی و خانگی ، در مجموع 20 درصد تقاضا را به خود اختصاص داده اند.

هم اینک تقاضای جهانی گاز 3 تریلیون متر مکعب در روز است.  در سال 2035 میلادی ، این عدد با رشدی 2 درصدی به 5 تریلیون متر مکعب در روز می رسد. تقاضای گاز طبیعی کشورهای پیشرفته در سال 2035 ، از 48 درصد کنونی به 35 درصد می رسد. اما در مقابل ، تقاضای گاز طبیعی کشورهای در حال توسعه از 52 درصد کنونی به 65 درصد افزایش می یابد.

در چند دهه آتی ، نفت همچنان تا 80 درصد نیاز انر‍‍‍ژی دنیا را تامین می نماید. لذا نگرانی های ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای به دلیل مصرف این سوخت ها ، همچنان تداوم خواهد داشت. در دهه های  آینده ، تامین منابع مطمئن عرضه ، همچنان یک چالش بزرگ برای رهبران کشورهای آسیایی و سایر کشورهای وابسته به واردات خواهد بود .امنیت تامین انر‍ژی ، مسائل زیست محیطی و رشد اقتصادی ، سه عامل تاثیرگذار بر حوزه انرژی در چشم انداز سال 2035 میلادی خواهد بود.  به دنبال زلزله فوکوشیما ، نگرانی نسبت به امنیت نیروگاه های هسته ای در آسیا فراگیر گردیده و همه دولت ها ، طرح هایی برای توسعه انر‍ژی های پاک ، طراحی و یا اجرا نموده اند. همچنین رشد تقاضا باعث گردیده که طرح های کارایی انرژی با استقبال دولت ها همراه شود. تنوع منابع عرضه ، حمایت از ساخت خطوط لوله انتقال گاز و ساخت پایانه های صدور ال ان جی از دیگر راهکارهای دولت های آسیایی محسوب می شود. رهبران آسیا به عنوان جذاب ترین بازار عرضه انرژی های فسیلی در دهه های آتی ، گام های بلندی برای ائتلاف با تولیدکنندگان و اجرای طرح های مشترک برداشته اند. 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما