آخرین اخبار
فراتر از نفت

آمادگی پایانه خارک برای صادرات نفت غرب کارون

تامین ۱,۲ میلیارد دلار ارز مورد نیاز کشور از سوی پتروشیمی‎ها

نقشه آرامکو برای نفوذ به سوخت هند

پایانه های نفتی پیشرو در یکپارچگی دارایی‌های نفت

ایران ۵۰ میلیارد دلار نفت‌ صادر کرد

پرداخت پول نفت ایران از طریق بانک‌های اروپایی غیرممکن است

ارائه شکایت ایران درباره حادثه سانچی به هنگ کنگ

دولت می تواند نرخ سوخت را افزایش دهد

تاخیر در پرداخت حقوق کارکنان رسمی ملی حفاری

تشریح دستاوردهای سال ٩٦ شرکت نفت سپاهان/نفت سپاهان ٢٠٠ تومان سود داد

جذب سرمایه گذاری در مکران با تخفیف نرخ خوراک

باید به دنبال بازارهای جدید نفتی باشیم

شوری آب کارون کاهش پیدا می‌کند

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

شرط مجلس برای استیضاح زنگنه

صادرات بهاره گاز ایران افزایش یافت

پیشنهاد ایران در اوپک تصویب شد

برگزاری اولین نشست مدیرعامل و کارکنان ستاد pgpic

درخواست کمک پتروشیمی آبادان از آب و فاضلاب

مصرف بنزین به ۸۳.۶ میلیون لیتر رسید

ایران؛ نگران از دست دادن سهم خود در بازار با توافق اخیر اوپک

بررسی یک توافق نفتی برای سال ۲۰۱۹

صدور درصدی از برق ارمنستان به گرجستان

پیام تسلیت مدیرعامل شرکت پتروشیمی نگین مکران در پی درگذشت دکتر مصطفی‌زاده

آب آبادان درخت را خشک می کند

امنیت انرژی،محیط زیست و رشد اقتصادی؛ عوامل تاثیرگذار چشم انداز انرژی در ۲۰۳۵

۱۳:۱۶ - ۱۳۹۶/۳/۳۱کد خبر: 61462
تا سال ۲۰۳۵ ، مقدار انرژی مصرفی کشورهای پیشرفته با نرخ ۰.۵ درصد کاهش می یابد. اما در مقابل، مقدار مصرف انرژی کشورهای در حال توسعه ۲.۴ درصد در هر سال، افزایش می یابد. در چند دهه آتی ، نفت همچنان تا ۸۰ درصد نیاز انر‍‍‍ژی دنیا را تامین می نماید. لذا نگرانی های ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای به دلیل مصرف این سوخت ها ، همچنان تداوم خواهد داشت.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، تا سال 2035 میلادی ، مصرف روزانه نفت خام دنیا از 84 میلیون بشکه کنونی به 114 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. این افزایش در مجموع ، میانگین رشد سالانه 1.2 درصدی را نشان می دهد. در مجموع 60 درصد این مصرف نیز به قاره آسیا تعلق دارد. همچنین 60 درصد این مصرف در بخش حمل و نقل خواهد بود.

 تا سال 2035 ، مقدار انرژی مصرفی کشورهای پیشرفته با نرخ 0.5 درصد کاهش می یابد. اما در مقابل، مقدار مصرف انرژی کشورهای در حال توسعه 2.4 درصد در هر سال، افزایش می یابد.

از سوی دیگر در این دوره، حجم تقاضای نفت آسیا از 31 درصد به 40 درصد افزایش می یابد.

بر اساس پیش بینی ها ، سهم کنونی نفت در سبد انرژی دنیا از 35 درصد به 32 درصد در سال 2035 خواهد رسید. اما همچنان در صدر جدول حامل های انرژی دنیا قرار خواهد داشت.

بر اساس پیش بینی ها ، تقاضای کنونی 24.1 میلیون بشکه ای نفت قاره آسیا در هر روز به 40.7 میلیون بشکه در سال 2035 می رسد.  بدین ترتیب 50 درصد و 30 درصد رشد تقاضا به دو کشور چین و هند مربوط می شود. در این قاره ، حمل و نقل 70 درصد تقاضا و دو بخش کشاورزی و خانگی ، در مجموع 20 درصد تقاضا را به خود اختصاص داده اند.

هم اینک تقاضای جهانی گاز 3 تریلیون متر مکعب در روز است.  در سال 2035 میلادی ، این عدد با رشدی 2 درصدی به 5 تریلیون متر مکعب در روز می رسد. تقاضای گاز طبیعی کشورهای پیشرفته در سال 2035 ، از 48 درصد کنونی به 35 درصد می رسد. اما در مقابل ، تقاضای گاز طبیعی کشورهای در حال توسعه از 52 درصد کنونی به 65 درصد افزایش می یابد.

در چند دهه آتی ، نفت همچنان تا 80 درصد نیاز انر‍‍‍ژی دنیا را تامین می نماید. لذا نگرانی های ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای به دلیل مصرف این سوخت ها ، همچنان تداوم خواهد داشت. در دهه های  آینده ، تامین منابع مطمئن عرضه ، همچنان یک چالش بزرگ برای رهبران کشورهای آسیایی و سایر کشورهای وابسته به واردات خواهد بود .امنیت تامین انر‍ژی ، مسائل زیست محیطی و رشد اقتصادی ، سه عامل تاثیرگذار بر حوزه انرژی در چشم انداز سال 2035 میلادی خواهد بود.  به دنبال زلزله فوکوشیما ، نگرانی نسبت به امنیت نیروگاه های هسته ای در آسیا فراگیر گردیده و همه دولت ها ، طرح هایی برای توسعه انر‍ژی های پاک ، طراحی و یا اجرا نموده اند. همچنین رشد تقاضا باعث گردیده که طرح های کارایی انرژی با استقبال دولت ها همراه شود. تنوع منابع عرضه ، حمایت از ساخت خطوط لوله انتقال گاز و ساخت پایانه های صدور ال ان جی از دیگر راهکارهای دولت های آسیایی محسوب می شود. رهبران آسیا به عنوان جذاب ترین بازار عرضه انرژی های فسیلی در دهه های آتی ، گام های بلندی برای ائتلاف با تولیدکنندگان و اجرای طرح های مشترک برداشته اند. 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما