آخرین اخبار
فراتر از نفت

اوپک: توافق نفتی باید حفظ شود

آیا صادرات گاز ایران تحریم خواهد شد؟

نهاد واسطه ای اتحادیه اروپایی برای مقابله با تحریم های آمریکا

تصادف اتوبوس با تانکر سوخت با ۲۰ کشته

کره بدنبال کسب معافیت از تحریم‌های نفتی ایران

افزایش کارتهای بازرگانی یک بار مصرف

دلیل آشفتگی بازار نفت تحریم‌ها نیست

زمستان داغ برای بازار نفت

جزئیات تزریق ارز پتروشیمی‌ها در سامانه نیما

مذاکرات فشرده اوپک و غیراوپک

بهیود کیفیت گازوئیل در ماه جاری

محال است تولید نفت ایران به صفر برسد

تولید نفت چین افزایش یافت

سرمایه گذاری مجارستان در پتروشیمی

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

خطای محاسبه در حذف نفت ایران

روسیه در خزر خط لوله نفتی احداث نمی کند

روسیه توانایی افزایش تولید نفت را ندارد

آزادسازی سقف رقابت محصولات پتروشیمی در بورس کالا

انجام تعهد "ماموت" در کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا

آمادگی نفت مناطق مرکزی برای تامین سوخت زمستانی

کاهش مصرف بنزین باید پیگیری شود

شفافیت در فعالیت پتروشیمی ها مشکل نیست

استیضاح زنگنه به کمیسیون انرژی نیامده است

فعالیت پالایشگاه‌های چین به پایین‌ترین حد رسید

امنیت انرژی،محیط زیست و رشد اقتصادی؛ عوامل تاثیرگذار چشم انداز انرژی در ۲۰۳۵

۱۳:۱۶ - ۱۳۹۶/۳/۳۱کد خبر: 61462
تا سال ۲۰۳۵ ، مقدار انرژی مصرفی کشورهای پیشرفته با نرخ ۰.۵ درصد کاهش می یابد. اما در مقابل، مقدار مصرف انرژی کشورهای در حال توسعه ۲.۴ درصد در هر سال، افزایش می یابد. در چند دهه آتی ، نفت همچنان تا ۸۰ درصد نیاز انر‍‍‍ژی دنیا را تامین می نماید. لذا نگرانی های ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای به دلیل مصرف این سوخت ها ، همچنان تداوم خواهد داشت.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، تا سال 2035 میلادی ، مصرف روزانه نفت خام دنیا از 84 میلیون بشکه کنونی به 114 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. این افزایش در مجموع ، میانگین رشد سالانه 1.2 درصدی را نشان می دهد. در مجموع 60 درصد این مصرف نیز به قاره آسیا تعلق دارد. همچنین 60 درصد این مصرف در بخش حمل و نقل خواهد بود.

 تا سال 2035 ، مقدار انرژی مصرفی کشورهای پیشرفته با نرخ 0.5 درصد کاهش می یابد. اما در مقابل، مقدار مصرف انرژی کشورهای در حال توسعه 2.4 درصد در هر سال، افزایش می یابد.

از سوی دیگر در این دوره، حجم تقاضای نفت آسیا از 31 درصد به 40 درصد افزایش می یابد.

بر اساس پیش بینی ها ، سهم کنونی نفت در سبد انرژی دنیا از 35 درصد به 32 درصد در سال 2035 خواهد رسید. اما همچنان در صدر جدول حامل های انرژی دنیا قرار خواهد داشت.

بر اساس پیش بینی ها ، تقاضای کنونی 24.1 میلیون بشکه ای نفت قاره آسیا در هر روز به 40.7 میلیون بشکه در سال 2035 می رسد.  بدین ترتیب 50 درصد و 30 درصد رشد تقاضا به دو کشور چین و هند مربوط می شود. در این قاره ، حمل و نقل 70 درصد تقاضا و دو بخش کشاورزی و خانگی ، در مجموع 20 درصد تقاضا را به خود اختصاص داده اند.

هم اینک تقاضای جهانی گاز 3 تریلیون متر مکعب در روز است.  در سال 2035 میلادی ، این عدد با رشدی 2 درصدی به 5 تریلیون متر مکعب در روز می رسد. تقاضای گاز طبیعی کشورهای پیشرفته در سال 2035 ، از 48 درصد کنونی به 35 درصد می رسد. اما در مقابل ، تقاضای گاز طبیعی کشورهای در حال توسعه از 52 درصد کنونی به 65 درصد افزایش می یابد.

در چند دهه آتی ، نفت همچنان تا 80 درصد نیاز انر‍‍‍ژی دنیا را تامین می نماید. لذا نگرانی های ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای به دلیل مصرف این سوخت ها ، همچنان تداوم خواهد داشت. در دهه های  آینده ، تامین منابع مطمئن عرضه ، همچنان یک چالش بزرگ برای رهبران کشورهای آسیایی و سایر کشورهای وابسته به واردات خواهد بود .امنیت تامین انر‍ژی ، مسائل زیست محیطی و رشد اقتصادی ، سه عامل تاثیرگذار بر حوزه انرژی در چشم انداز سال 2035 میلادی خواهد بود.  به دنبال زلزله فوکوشیما ، نگرانی نسبت به امنیت نیروگاه های هسته ای در آسیا فراگیر گردیده و همه دولت ها ، طرح هایی برای توسعه انر‍ژی های پاک ، طراحی و یا اجرا نموده اند. همچنین رشد تقاضا باعث گردیده که طرح های کارایی انرژی با استقبال دولت ها همراه شود. تنوع منابع عرضه ، حمایت از ساخت خطوط لوله انتقال گاز و ساخت پایانه های صدور ال ان جی از دیگر راهکارهای دولت های آسیایی محسوب می شود. رهبران آسیا به عنوان جذاب ترین بازار عرضه انرژی های فسیلی در دهه های آتی ، گام های بلندی برای ائتلاف با تولیدکنندگان و اجرای طرح های مشترک برداشته اند. 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما