آخرین اخبار
فراتر از نفت

شمارش معکوس برای افتتاح یک پروژه گازی

روسیه می‌تواند برای نفت ایران بازاریابی کند

بلاتکلیفی داوطلبان آزمون استخدامی وزارت نفت

چگونه اوپک ابزار دست امریکا شده است؟

مردم چشم به همت وزارت دفاع و پتروشیمی مکران دوختند

افتتاح تعدادی از پروژه‌های هلدینگ خلیج فارس

احتمال نفت ۹۰ دلاری در نوامبر

رشد قیمت نفت در پایان هفته پرنوسان

نمایندگان نفت ایران وارد الجزیره شدند

گام مهم دولت برای مقابله با تحریم

دعوای میز مدیرعاملی در "فولاد اکسین خوزستان"!

کره به نفت ایران وابسته است

شیل اُویل آمریکا پاسخگوی بازار نیست

ایران ۳۵۶ هزار تن LPG صادر کرد

نوسان ارزی واگذاری شستا را به تاخیر انداخت

ترامپ اوپک را به افزایش قیمت نفت متهم کرد

وضعیت تامین بنزین در شرایط تحریم نفتی

ورود کمیسیون انرژی به تشکیل بورس نفت

بایدها و نبایدهای تشکیل بورس نفت

گزینه‌های ژاپن برای جایگزینی نفت ایران

هشدار صندوق بین المللی پول به انگلیس

نباید به دلیل ترس از مرگ خودکشی کرد

تصویب طرح عرضه نفت خام به صورت ارزی در بورس انرژی

هند پول نفت ایران را به روپیه می پردازند

وزارت نفت نباید از ظرفیت بورس انرژی غافل شود

چین؛ کابوس پتروشیمی

۸:۲۲ - ۱۳۹۶/۳/۱۰کد خبر: 60931
ماجرای بلوکه‌شدن پول ایران در چین در ماجرای صادرات محصولات پتروشیمی این‌روزها دستاویزی شده برای روزنامه‌های منتقد دولت تا آن را در قالب تحریمی دیگر علیه ایران نام ببرند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، این در حالی است که به گفته کارشناسان و فعالان اقتصادی در این حوزه، آنچه سبب گره در کار شده و طیب‌نیا، وزیر اقتصاد، هم چندی پیش برای حل آن عازم پکن شده بود، ماجرای اجرای قوانین پول‌شویی از سوی سیستم بانکی چین بود که ارتباطی به ماجرای تحریم‌ها علیه ایران ندارد. این ماجرا در ادامه همان واقعه‌ای است که دو سال پیش در امارات رخ داد و موجب مسدودشدن حساب فعالان اقتصادی ایرانی، افغانستانی، عمانی و... شده بود.

مدیرکل امور بین‌الملل بانک مرکزی در این رابطه می‌گوید: مشکلی که به‌تازگی برای برخی صادرکنندگان پتروشیمی ایرانی در چین به وجود آمده است، به رعایت مقررات مبارزه با پول‌شویی در این کشور بازمی‌گردد و بانک‌های چینی خواهان احراز اصالت گواهی‌های مبدأ صادرشده برای محموله‌ها هستند.

حسین یعقوبی دراین‌باره می‌افزاید: در گذشته طرف چینی گواهی مبدأ صادرشده برای محموله‌های صادراتی را از شرکت‌ها می‌پذیرفت؛ اما اکنون می‌گوید باید یک نهاد مرجع صحت این گواهی‌ها را تأیید کند. این کار پیچیده‌ای نیست و باید نهاد ایران‌ای که این گواهی مبدأ را برای محموله‌های صادراتی صادر می‌کند، اصالت آن را نیز تأیید کند.

این مقام مسئول در بانک مرکزی افزود: در حقیقت بانک‌های چینی می‌گویند باید به یک سامانه یا یک سایت دسترسی داشته باشند تا بتوانند اصالت این گواهی‌ها را برای مبارزه با پول‌شویی تأیید کنند.

یعقوبی با بیان اینکه این دسته از صادرکنندگان ایرانی نامه‌ای در این زمینه به بانک مرکزی ارسال کرده‌اند، اظهار کرد: موضوع در دست پیگیری است و بررسی‌ها و مذاکراتی جدی را برای رفع مشکل آغاز کرده‌ایم و با توجه به مکاتبات انجام‌شده، این موضوع حل می‌شود.

وی درباره اینکه گفته می‌شود این مشکل در کشورهایی مانند ترکیه و برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نظیر امارات نیز وجود دارد، گفت: عمده مشکلات به چین بازمی‌گردد؛ زیرا بیشتر محموله‌های صادراتی پتروشیمی ایران به این مقصد بارگیری می‌شود.

مدیرکل امور بین‌الملل بانک مرکزی درعین‌حال کارشکنی برخی کشورهای عربی در ایجاد محدودیت برای حواله‌های بازرگانان ایرانی را رد نکرد. وی درباره ترکیه و اینکه گفته می‌شود یکی از بانک‌های این کشور برای بازرگانان ایرانی ایجاد محدودیت کرده است، توضیح داد: با بانک ‌هالک ترکیه مشکلی نداریم؛ اما این بانک با تغییرات مدیریتی مواجه بوده است. به گفته یعقوبی، مذاکرات با بانک ‌هالک ترکیه برای رفع مشکلات و توسعه مبادلات، در دست انجام است. مدیرکل امور بین‌الملل بانک مرکزی تأکید کرد برخی از این مشکلات به خاطر رعایت مقررات مربوط به مبارزه با پول‌شویی است و اگر خطایی انجام شود، با تنبیهات خزانه‌داری آمریکا (اوفک) مواجه می‌شوند.

درحالی‌که برخی منتقدان بدون بررسی موضوع، این مشکل را به ادامه تحریم‌ها علیه ایران نسبت می‌دادند، مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی با بیان اینکه پول صادرات محصولات پتروشیمی ایران در بانک‌های چین باقی نمانده و بلوکه نشده است، گفت: به دلیل اجرای قوانین مبارزه با پول‌شویی، در بانک‌های چین برای صادرات محصولات پتروشیمی و انتقال پول سخت‌گیری می‌شود.

به گفته مهدی شریفی‌نیک‌نفس، پول ایران در چین بلوکه نشده است؛ اما در روند پرداخت پول ناشی از صادرات محصولات پتروشیمی، اخلال ایجاد کرده‌اند. وی با بیان اینکه پول صادرات محصولات پتروشیمی ایران در بانک‌های چین باقی نمانده است، افزود: علت اصلی این موضوع، این است که از ابتدای ماه می (١١ اردیبهشت) سال جاری، قوانین مبارزه با پول‌شویی در بانک‌های چین اجرا شده است که براساس آن، برای صادرات محصولات پتروشیمی و انتقال پول سخت‌گیری می‌شود.

در همین رابطه رئیس اتاق مشترک ایران و چین هم  با اشاره به مشکل پیش‌آمده برای برخی صادرکنندگان پتروشیمی ایرانی در چین گفت: در این زمینه رئیس اتاق ایران باید به‌فوریت به همه اتاق‌های بازرگانی کشور ابلاغ کند تا امضای جدید گواهی مبدأهای خود را به وزارت امور خارجه بفرستند.

اسدالله عسگراولادی افزود: پس از آن وزارت امور خارجه نیز باید این امضاها را به سفارت ایران در پکن ارسال کند. امضاهای موجود همگی قدیمی است و همه‌ساله باید تجدید شوند.

وی افزود: شنیده شده است برخی شرکت‌های پتروشیمی کشورمان، محصولات پتروشیمی کشورهای همسایه را به نام ایران صادر می‌کنند، موضوعی که امیدوارم صحت نداشته باشد؛ اگر چنین مسئله‌ای صحت داشته باشد، باید گواهی گمرک کشورمان نیز همراه با امضاها ارسال شود. عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: مسئله سومی که در این زمینه وجود دارد، این است که برخی واردکنندگان چینی می‌گویند پول نقد نداریم و خواهان مهلت‌دادن طرف‌های ایرانی برای بازپرداخت بدهی‌ها یا خرید کالای کشورشان به عوض آنها هستند که این اختلافات را می‌توان حل کرد.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین خاطرنشان کرد: با صحبت‌هایی که با رئیس گمرک کشورمان و همچنین وابسته بازرگانی ایران در چین انجام شده است، این مشکل در چند روز آینده برطرف خواهد شد.

 

منبع: روزنامه شرق


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما