آخرین اخبار
فراتر از نفت

پروژه های جدید پایین دستی صنعت نفت عراق

تاکید معاون وزیر نفت بر لزوم صیانت از سرمایه های صنعت پتروشیمی

رکورد تولید دومین غول MTBE پتروشیمی ایران شکسته شد

تازه‌ترین دورنمای انرژی بی‌پی

وزیر دفاع: پتروشیمی نگین مکران یک طرح ملی است

همایش بین‌المللی معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری و توسعه‌ پایدار در سواحل مکران

امضای تفاهم نامه شرکت پژوهش و فناوری با هلدینگ خلیج فارس

نگهداشت انرژی یک ضرورت ملی است

نیکلاس مادورو:۷۰ درصد افت تولید نفت را احیا می‌کنیم

کسب رتبه اول میزان تولید توسط پتروشیمی پردیس

تهران، میزبان اولین نمایشگاه بین المللی صنعت گاز ایران خواهد بود

درخشش پتروشیمی شیمی بافت در بین ۱۰۰ برند برتر صنعتی

تلاش ونزوئلا برای بازگشت به بازار نفت

تحقق "۹۸.۵" درصدی برنامه تولید گاز در سرخون و گشوی جنوبی

امکان عرضه بنزین کمتر از ۱۰۰۰ تومان فراهم می شود

بازار نفت اشباع می شود

مراحل سرمایه گذاری در تولید انرژی های تجدیدپذیر ایران

پتروشیمی خراسان پیشرو در کسب جوایز تعالی

برگزیدگان هشتمین همایش جایزه تعالی صنعت پتروشیمی معرفی شدند

راهکارهای نگهداشت توان تولید گاز در سرخون و گشوی جنوبی بررسی شد

توسعه پایدار صنعت پتروشیمی با استفاده از سیستم های نوین مدیریتی

فعالیت صیادان چینی در کانون آلودگی نفتی سانچی

مالچ طبیعی بهتر است یا مالچ صنعتی؟

تاپی بهتر است یا صلح ؟

اجرای ۸۰۰ کیلومتر شبکه گازرسانی در زاهدان تا پایان سال ۹۷

پیش بینی خسارت ۲ میلیارد دلاری حملات سایبری صنعت نفت جهان در سال ۲۰۱۸

۱۱:۴۰ - ۱۳۹۶/۳/۸کد خبر: 60880
مهمترین پیامدهای حملات سایبری در صنعت نفت عبارتند از: ۱-توقف فعالیت تاسیسات، ۲-آسیب رسیدن به تجهیزات، ۳-توقف عملیات بهره برداری، ۴-کاهش کیفیت عملیات نظیر پالایش نامناسب نفت و گاز، ۵-نشت نفت و افزایش انتشار آلایندگی های زیست محیطی، ۶-حوادث منجر به فوت و آسیب های جسمی.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، صنعت نفت و گاز در سال های اخیر با تهدیدهای گسترده سایبری و بسیار فراتر از  مانند سرقت اطلاعات و نادیده گرفتن حقوق مالکیت معنوی روبرو شده است. مثلا عملیات حفاری و یا فعالیت های بهره برداری از سکوهای فراساحلی با ریسک توقف و یا نابودی تاسیسات و تجهیزات و پدید آمدن آسیب های چشمگیر روبرو هستند.

این بخش ها عمدتا در برابر حملات سایبری بی دفاع بوده و از آسیب پذیری بالایی برخوردار هستند. با وجودی که تاکنون تعداد حملات سایبری در برابر تعداد حملات تروریستی به تجهیزات فیزیکی بسیار کمتر بوده است، اما مقامات وزارت امنیت سرزمینی ایالات متحده پیش بینی نموده اند که در سال 2018 میلادی، حملات سایبری به تاسیسات صنعت نفت و گاز در سراسر دنیا حدود 2 میلیارد دلار زیان پدید خواهند آورد.

موسسه چندملیتی ویلیس گروپ که در زمینه مشاوره ریسک و بیمه فعالیت می کند، در سال 2014 میلادی اعلام نموده بود که حملات سایبری می توانند فجایعی مشابه سکوی پایپرآلفا، فیلیپ پاسادنا، اکسون والدز و یا سکوی دیپ واتر هوریزن به بار آورند. در این گزارش یادآوری گردیده که اکثر شرکت های بیمه، خسارات ناشی از حملات سایبری را پوشش نمی دهند.

با توسعه فناوری های میادین دیجیتال در دو دهه گذشته، نگرانی های گسترده ای در مورد سامانه های کنترل تاسیسات صنعت نفت وجود دارد. این فناوری در بخش های افزایش کارایی و تولید، دستاوردهای بزرگی را برای صنعت نفت و گاز به ارمغان آورده است. شرکت های عملیاتی برای پایش عملکرد این تاسیسات که عموما در مناطق دورافتاده قرار دارد، به شبکه اینترنت و به صورت مستقیم و یا از طریق شبکه های داخلی وابسته هستند. با به کارگیری این فناوری، صنعت نفت توانسته است از پایش داده های برخط سود برده و بسیاری از عملیات تولید به ویژه در سکوهای فراساحلی به صورت خودکار و با نظارت مهندسان شاغل در اتاق های کنترل ساخته شده در صدها مایل دورتر، انجام می گردد. اما سخت افزارهای این فناوری برای اتصال به شبکه اینترنت، طراحی و ساخته نشده اند.

سیستم های کنترل صنعتی، عموما برای کار در محیط های بسته طراحی شده اند و فاقد مشخصه های امنیتی هستند. بدین ترتیب در برابر بدافزارها، بی دفاع و به شدت آسیب پذیر هستند. بسیاری از حملات سایبری انجام شده در سال های اخیر نیز توسط یک هکر انجام شده است.

آیمن العیسا، متخصص امور فناوری و مشاور ارشد امنیت سایبری صنعتی در شرکت بوز آلن همیلتون می گوید: در صنعت نفت، هیچ گاه امنیت موضوع مهمی تلقی نمی شده و مهمترین موضوع، عملیاتی بودن سامانه ها بوده است. تجارب ما نشان می دهد حمله به این سامانه ها و هزاران سامانه مشابه، کار راحتی است. وی برای ما توضیح می دهد که این سامانه های کنترل، تنها برای صنعت نفت و گاز تولید نشده اند و در اکثر صنایع و تاسیسات فعال در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرند.

حملات اخیر به سامانه های کنترل در اروپا نشان می دهد میادین نفتی دیجیتال در معرض ریسک قرار دارند. فهرست بلند تاسیسات و مراکز دارای این سامانه های کنترل نظیر دکل های حفاری، تاسیسات سرچاهی نصب شده در بستر دریا، سامانه های اندازه گیری جریان تجهیزات تولید، خطوط لوله و تاسیسات فرازآوری مصنوعی که هدف حملات سایبری قرار گرفته اند، نشان می دهد همه تاسیسات و زیرساخت های صنعت بالادستی در معرض ریسک این حملات قرار دارند.

صنعت نفت در چند بخش درحال بررسی وضعیت آسیب پذیری این تاسیسات و رویارویی با تهدیدهای ناشی از حملات سایبری است، اما متخصصان حوزه امنیت سایبری فعال در پروژه های صنعت نفت و گاز معتقدند تا زمان تامین امنیت کامل و همه جانبه این زیرساخت ها، ما به سال ها زمان نیاز خواهیم داشت. و تا آن زمان، شرکت های نفت و گاز باید این واقعیت را بپذیرند که هکرها، برگ برنده بازی را در اختیار دارند.

موسسه ای آر پی اس، در گزارشی مهمترین پیامدهای حملات سایبری را شامل موارد زیر اعلام نموده است:

1-توقف فعالیت تاسیسات، 2-آسیب رسیدن به تجهیزات، 3-توقف عملیات بهره برداری، 4-کاهش کیفیت عملیات نظیر پالایش نامناسب نفت و گاز، 5-نشت نفت و افزایش انتشار آلایندگی های زیست محیطی، 6-حوادث منجر به فوت و آسیب های جسمی.

منبع ماهنامه JPT/ مترجم : محسن داوری


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما