آخرین اخبار
فراتر از نفت

پاسخ بازرگانی پتروشیمی به حواشی پتروشیمی ایلام

انتصاب های جدید در شرکت متن

سرنوشت فروش نفت به ناجا مشخص نیست

کشف میدان نفت و گاز غیر متعارف در آمریکا

احتمال تعطیلی بزرگترین میدان نفتی لیبی

اویک برنده مناقصه توسعه میدان نفتی رامشیر شد

اولویت سازمان منطقه ویژه پارس

افتتاح آخرین واحد میدان گازی قطب شمال

تجمع رانندگان مستقر در دکل های شرکت ملی حفاری/عکس

پرداخت مطالبات پرسنل شرکت ملی حفاری حق قانونی شان است

ژنرال سابق ونزوئلا رئیس اوپک شد

راهکاری جهت حرکت به سمت توسعه ی پایدار نفت

تردید در تحقق درآمدهای بودجه ۹۸

اتفاقی عجیب در شستا؛

قیمت نفت از مرز ۶۲ دلار گذشت

فروش نفت ونزوئلا با ارز دیجیتال

فروش نفت که نشد کار!

زمان عرضه بعدی نفت در بورس

نقشه عربستان برای آرامکو

تعمیر و راه‎اندازی یک توربین با توان متخصصان نفت و گاز آغاجاری

متهم اول در خصوص فساد می‌تواند دولت باشد

ماجرای درگیری زنگنه با وزیر انرژی امارات چه بود؟

سرمایه گذاری ۲۷۰ میلیون دلاری لوک اویل در میدان ژنیس قزاقستان

سرنوشت نفت های فروخته شده در بورس چه شده است؟

افزایش ۲۰درصدی حقوق کارمندان با کاهش ارزش پول ملی تناسبی ندارد

مدیر عامل هلدینگ نفت و گاز پارسیان در گفت و گو با "نفت ما " :

پتروشیمی نزدیکترین صنعت به اقتصاد مقاومتی است

۱۱:۵ - ۱۳۹۶/۳/۶کد خبر: 60807
یکی از ارکان اصلی سیاستهای اقتصاد مقاومتی استفاده ازمزیتهای نسبی کشور برای توسعه صادرات است که متاسفانه طی سالهای گذشته با تبلیغات سو دشمنان و بحث تحریم‌های ظالمانه، امکان معرفی مناسب توانمندی ها و محصولات صنایع پتروشیمی ایران به خریداران، تجار و بازرگانان دنیا فراهم نشد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،اما در همین فضا برخی از شرکتها کمر همت بسته و خودشان با تکیه بر نیروهای متخصص داخلی پروژه هایی را به ثمر نشانده اند که باعث حیرت کشورهایی که منتظر به زمین خوردن ما بودند شده اند. ترس از تحریمها نه تنها آنها را مایوس نکرد بلکه عزم آنها را برای توسعه ایران قوی ترکرد. شاید اگرتحریم و محدودیتی وجود نداشت استعداد آنها نیز شکوفا نمی شد وما هنوز هم مانندگذشته متکی به خارجی ها بودیم. همت جوانان این مرز و بوم باعث شد تا به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان اوره درجهان و بزرگترین در خاورمیانه تبدیل شویم، درحال حاضر ایران با 6 میلیون تن ظرفیت تولید اوره یکی از بزرگترین کشورهای تولیدکننده این محصول پتروشیمیایی است.

گروه گسترش نفت وگاز پارسیان، شرکت مادر تخصصی نفت و گاز است، که در زمینه سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفت، گاز ،پالایش و پتروشیمی فعالیت می‌نماید. شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان درسال ۱۳۸۶ و اوج بحث واگذاری های اصل 44 تاسیس شد و درحال حاضر بزرگترین شرکت سرمایه‌گذاری پترو پالایشی در ایران می‌باشد. هلدینگ نفت و گاز پارسیان عنوان بزرگترین مالک تولیدکنندگان اوره و متانول ایران را به خود اختصاص داده است. درکنار پالایشگاه نفت تبریز، هفت شرکت پتروشیمی پردیس، زاگرس،کرمانشاه،شیراز،مارون،امیرکبیر و فناوران در سبد داراییهای بورسی شرکت حضوردارند. با مهندس مرتضی عزیزی؛ مدیر عامل هلدینگ نفت و گاز پارسیان به گفت و گو نشسته ایم

آقای مهندس انگیزه شکل گیری و تاسیس هلدینگ نفت و گاز پارسیان چه بود.

رسالت اصلی این هلدینگ این بود شرکت هایی که در صنعت نفت،گاز و پتروشیمی دولت از طریق اصل۴۴ واگذار می کند را دریافت و در آن ها افزایش ظرفیت، توسعه و در نتیجه سودآوری ایجاد نماید و بعد آن ها را برای واگذاری به مردم در بورس عرضه کند .

این هدفگذاری که از بدو تاسیس پیش بینی شده تا امروز نیز ادامه داشته است. به عنوان مثال فاز۱ پتروشیمی پردیس که افتتاح شد کشور را از واردات اوره بی نیاز کرد ،در فاز  ۲صادرات کشور به۵۱ کشور دنیا را هموار کرد و با راه اندازی فاز ۳ به بزرگترین تولید کننده اوره در یک کارخانه در جهان تبدیل خواهیم شد که این موضوع از برکات اصل ۴۴ است

امروز در رنکینگ بررسی های سازمان مدیریت صنعتی جزو ۵ شرکت برتر کشور هستیم  همچنین در بحث پتروشیمی و پالایشگاه در بین شرکت های خصوصی جزو اولین ها هستیم .

 هلدینگ نفت و گاز پارسیان چه پروژه هایی را در دست اجرا دارد ؟

چندین طرح بزرگ را با محوریت توجه به اقتصاد مقاومتی ؛ اشتغالزایی و فناوری های نوین در دست داریم .بحث تولید MEGاز متان را که پیش از این با اتیلن تولید میشده را با آخرین تکنولوژی با همکاری ژاپنی ها در برنامه داریم.پروژه بعدی ،تولید محصولات پتروشیمی از CO2 و یا فلرینگ پالایشگاه ها و پتروشیمی ها است.  سوختن فلرها دردی برای کشور  به حساب می آمد چرا که عسلویه همیشه با وجود این شعله ها تاریک بود . علاوه بر آن به خاطر آلودگی منطقه شرکت ها مجبور به پرداخت جریمه های سنگین زیست محیطی می شدند. همت کردیم یک شرکت پتروشیمی بنام همت تشکیل دادیم به خاطر همتی که صورت گرفت بعد از سالیان سال که فکری برای این شعله ها شود . واحدی با ظرفیت ۸هزار تن در روز در حال ساخت است . حجم سرمایه گذاری آن 1/3 است و به دلیل اینکه از فلرها برای تولید خوراک استفاده می شود قیمت تمام شده بسیار پایین تری نسبت به سایر محصولات پتروشیمی خواهد داشت که بانی این مسولیت هلدینگ نفت و گاز پارسیان بوده است .  پروژه بعدی ،بحث کیفی سازی بنزین در پالایشگاه تبریز و شیراز است ، البته فاز 1 بنزین سازی پالایشگاه تبریز تمام شده است و حدود دو سال است در حال بهره برداری بنزین تولیدی کشور دارای یورو2 و3 است به خاطر مسائل زیست محیطی باید حداقل یورو4 را داشته باشد به همین منظور اقداماتی را شروع کرده ایم . خوشبختانه در تبریز بنزین یورو ۵ تولید می شود ، البته در سال جاری گازوئیل یورو ۵ هم در پالایشگاه تبریز تولید خواهد شد که این برای بحث های زیست محیطی و سلامتی، یک کار ملی است .پتروشیمی کیان که بزرگترین الفین دنیاست را در حال ساخت داریم پیشرفت این پروژه هم اکنون بین ۱۰ تا ۱۵ درصد است .کار مهندسی این پتروشیمی با لینده آلمان است، سال گذشته زمین پروژه تسطیح شده و امیدواریم امسال فونداسیون ماشین الات در زمین جایگذاری شود .

  فضای صنعت پتروشیمی بعد از اجرای برجام نسبت به قبل از آن تغییر کرده است؟

با بزرگترین شرکت های اروپایی که هر کدام در صنعت خودشان حرف اول را می زنند همکاری و مشارکت داریم مثل لینده ،سامسونگ، یو اُ پی، اکسنس، کِی بی آر.به هر حال امروز دانش فنی ای که به ما داده می شود ، بعضا قبل از تحریم ها هم به ما داده نمی شد، خدا را شاکریم این اتفاق افتاده و شرکت های خارجی به ایران ورود پیدا کرده اند ، البته چند دلیل مهم هم دارد .اول اینکه ایران بازار خوبی برای آن  ها محسوب می شود، دوم اینکه ممانعتی برای حضور در بازارهای ایران ندارند. خوشبختانه امروز هر نیازی داریم از طرف خارجی ها در بخش دانش فنی قابل دریافت است و مشکلی نداریم، عمده ترین مشکل در صنعت نفت بحث فاینانس و تامین منابع ملی برای پروژه هاست که کار بزرگی است و امیدواریم این مسئله حل شود البته ما قدم هایی برداشته ایم و رفته رفته اگر ثبات باشد به نتیجه خواهیم رسید .

  صنعت پتروشیمی چگونه می تواند اهداف اقتصاد مقاومتی را به اجرا در بیاورد ؟

صنعت پتروشیمی نزدیکترین صنعت به بحث اقتصاد مقاومتی ، توسعه و اشتغال است . هیچ صنعتی مزیت های پتروشیمی را با این 3 تعریف ندارد. کما اینکه در بحث ابلاغیه ای که بر روی اقتصاد مقاومتی شده 6-5  مورد اسم پتروشیمی آمده است که در صنعت دیگری تکرار نشده است.  صنعت پتروشیمی برای توسعه نیاز به گاز ، نفت و آب دارد، قطر گاز دارد اما به اندازه کافی برای پتروشیمی نفت ندارد، عربستان نفت دارد اما به اندازه کافی برای پرتوشیمی گاز ندارد، روسیه هر دو را دارد ولی دسترسی به آب های آزاد و بازارهای صادراتی همچون چین و هندوستان را ندارد و همین موضوع هزینه های آن را افزایش می دهد .کشور ما از حیث لطف خدادای همه را با هم دارد به علاوه نیروی فنی خوبی نیز دارد که 60 سال در این صنعت تجربه کسب کرده است. امیدواریم عقب ماندگی که طی چند سال گذشته اتفاق افتاده با خصوصی سازی و اصل 44 جبران شود و این صنعت با سرعت بیشتری به حرکت خودش ادامه دهد .

 در شرایط کنونی روند توسعه صنعت پتروشیمی را چگونه ارزیابی می کنید؟

زمانی که فازهای بیشتری از پارس جنوبی افتتاح و راه اندازی می شود از یکسو خوشحال می شویم اما در کنارش این نگرانی نیز وجود دارد که اگر واحد های جدید برای بهره برداری از گاز تولیدی وجود نداشته باشد این سرمایه به هدر می رود. ما به فکر طرح های توسعه ای جدید هستیم در این راستا 6 میلیارد دلار طرح توسعه ای مصوب داریم.در زمان تحریم ها 2میلیارد دلار پروژه را اجرا کردیم که تمام شده است. خوشبختانه در زمان تحریم نترسیدیم و نگفتیم این کار ها نمی شود .تصویب 6میلیارد دلار طرح نشان دهنده نگاه توسعه ای به این صنعت است .امیدواریم حجم رشد بیشتر از این ها باشد.

 اولویت هلدینگ نفت و گاز پارسیان توسعه پالایشگاه هاست یا پتروشیمی؟

اولویت هم در توسعه پالایشگاه هاست و هم پتروشیمی . اگر هر دو را توسعه ندهیم در واقع خام فروشی کرده ایم . پالایشگاه در حوزه های پایین دستی شاید ارزش افزوده بیشتری نسبت به پتروشیمی داشته باشد . امروز ما در پالایشگاه ها تنها 5 فرآورده اصلی را تولید می کنیم در حالیکه در دنیا زیر مجموعه هر کدام از فرآیندها دریایی از توسعه است به عنوان مثال در بحث قیر انواع قیرهای پلیمری، گوگردی و... در دنیا تولید می شود . الان که پالایشگاه ها خصوصی شده انشاا... روابط با دنیا نیز بهتر خواهد شد و پالایشگاه ها هم به سمت یافتن حلقه های مفقوده خواهند رفت .

 سازندگان داخلی تاکنون در چه بخش هایی از صنعت پتروشیمی توانسته اند در زمان تحریم ها یاری رسان باشند ؟

مقداری کاتالیست در داخل تولید می شود و شرکت ها نیز تشویق شده اند از آن ها استفاده کنند. به سازندگان خارجی کاتالیست تاکید شده با شرکت های داخلی برای انتقال تکنولوژی جوینت شوند تا این کاتالیست ها در ایران نیز ساخته شوند .

 در خصوص HSE چه اقداماتی صورت گرفته است؟

در هلدینگ نفت و گاز پارسیان هر ماه گردهمایی مدیران HSE  برگزار می شود که در آن انتقال تجارب و دانش صورت می گیرد.  همچنین از بهترین شرکت های HSE دنیا نیز دعوت می شود تا آموزش هایی به مدیران داده شود به هر روی صنعت پتروشیمی سرمایه ملی است و باید از آن مراقبت شود. بعد از تحریم ها این حوزه برای شرکت ها با اهمیت تر شده و آن ها دقت بیشتری دارند HSE در کشور در حال پیشرفت است . 

  بحثی در خصوص ارزان فروشی محصولات پتروشیمی ایرانی توسط شرکت های داخلی و ایجاد رقابت ناسالم به وجود آمده است، در شرکت های زیر مجموعه شما این امر چگونه است؟

 در مجموعه گروه هلدینگ نفت و گاز پارسیان ما طبق ارقام بعضا از قطر و عربستان نیز در مورد اوره گرانتر می فروشیم چرا که بزرگترین تولید کننده در خاورمیانه هستیم و نرخ را ما تعیین می کنیم.در مورد فروش خارجی به هر حال مزایده برگزار می شود و هر شرکتی که پیشنهاد بیشتری بدهد برنده خواهد شد . اما برای همگرایی بیشتر پیشنهاداتی را به وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی داده ایم و منتظر پاسخ آن ها هستیم .

 جناب مهندس! با توجه به فضای امیدی که برای ورود شرکت های خارجی اکنون به وجود آمده ،اگر تحریم ها به هر دلیلی بازگردد روند توسعه صنعت پتروشیمی چگونه خواهد بود ؟

ما در شرایطی پروژه های پتروشیمی شیراز و پردیس و نیز کیفی سازی پالایشگاه تبریز را انجام داده ایم که زمان تحریم ها بوده است . فکر می کنم حداقل در گروه ما دانش فنی وجود دارد و اگر تحریم ها برگردد دچار مشکل نشویم. شاید شرایط سخت شود و روند کارها به کندی و با هزینه بیشتر پیش برود اما ما نشان داده ایم از شرایط سخت می توانیم عبور کنیم به شرط اینکه وحدت رویه در داخل وجود داشته باشد .

 برنامه ای برای سرمایه گذاری خارجی نیز دارید؟

اولویت ما برای سرمایه گذاری به خاطر بحث اشتغال داخل است به همین منظور تاکنون سرمایه گذاری خارجی را در برنامه ها نداشته ایم. برای خودمان هدفگذاری کرده ایم سالانه بین 500 تا1000 شغل را در مجموعه ایجاد نماییم .

 گویا طرح هایی نیز برای سرمایه گذاری در پتروشیمی مکران دارید به نتیجه ای رسیده است؟

در حال بررسی برای سرمایه گذاری در این منطقه هستیم . ما با ژاپنی ها مشارکت داریم و نظر آن ها نیز شرط است امیدواریم با سرمایه گذاری در این منطقه مکران نیز توسعه یابد و باعث پیشرفت و آبادانی این نقطه نیز شویم .

 

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما