آخرین اخبار
فراتر از نفت

پیام وزیر نفت به مناسبت ملی شدن صنعت نفت

نفت مناطق مرکزی قرارداد جدید بست

بهای سبد نفتی اوپک افزایش یافت

کاهش صادرات نفت خام عربستان

فروش نفت ونزوئلا به روسیه

آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی آمریکا

آتش نفت در یک زمستان داغ

افزایش واردات نفت کره جنوبی از ایران

قیمت نفت افزایش یافت

تقدیر مدیریت بحران خوزستان از مدیرعامل نفت خیز جنوب

بازداشت یکی از متهمان پرونده پتروشیمی

اجرای پروژه های جدید در ملی حفاری

نفت برای هفتمین بار به بورس می‌آید

تحریم ایران به بازار انرژی ضرر زد

بازدید مدیر عامل پتروشیمی تندگویان از پژوهشگاه پلیمر/تصویری

ایالات متحده؛ ابرقدرت یا آنارشیست انرژی!؟

پروژه تبلیغاتی ۱۰میلیارد تومانی نفت و گاز پارس چگونه بدون مناقصه برگزار شد؟!

قاچاق سوخت توسط افراد صاحب نفوذ

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

انتصاب جدید در پالایش نفت امام خمینی شازند

عراق صادرات نفت خود را کاهش داد

قیمت بنزین افزایش پیدا نمی‌کند

خطر مرگ برای نفت شیل آمریکا

بارگیری آخرین محموله نفتی ژاپن از ایران

مجلس آمادگی حل مشکل تولیدکنندگان روغن را دارد

در نشست اوپک، زور اقتصاد بر سیاست خواهد چربید

۱۴:۴۷ - ۱۳۹۶/۳/۳کد خبر: 60766
عبدلکریم پهلوانی با اشاره به آرایش سیاسی کشورهای عضو اوپک، گفت: عربستان سعودی به همراه آمریکا و رژیم صهیونیستی در حال افزایش فعالیت‌های ایران‌هراسی خود هستند که سفر ترامپ به این کشورها و انعقاد قراردادهای سنگین نظامی و غیرنظامی، نشان‌دهنده این موضوع است. با این حال، در نشست فردای اوپک، این دشمنی‌ها در حاشیه خواهد بود و تمام کشورها با تمدید توافق نفتی موافقت خواهند کرد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،معاون فنی و نظارت بر طرح‌های تاپیکو، با اشاره به استراتژی نفتی عربستان گفت: عربستان سعودی در فاصله بین سال‌های ۲۰۱۴ تا اواخر ۲۰۱۶ می‌خواست از نفت به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده کند و به ایران و روسیه فشار بیاورد. اما این سیاست سعودی‌ها، بیش از هر کشور دیگری به ضرر خودشان تمام شد. کسری شدید بودجه و هزینه بالای جنگ یمن باعث شد تا تداوم سیاستِ استفاده ابزاری از نفت، حکم «شلیک به قلب خویشتن» را داشته باشد. لذا عربستانی‌ها سیاست نفتی خود را تغییر دادند و با طرح کاهش تولید نفت موافق کردند.

این تحلیل‌گر بازار نفت با اشاره به پیشنهاد عربستان و روسیه مبنی تمدید ۹ ماهه توافق نفتی گفت: ابتدا همه فکر می‌کردند که توافق نفتی برای شش ماه دیگر یعنی تا پایان سال ۲۰۱۷ تمدید شود. اما پیشنهاد عربستان و روسیه نشان داد که این دو کشور به واقع‌ّبینی بیشتری رسیده‌اند و می‌دانند که تا پایان سال ۲۰۱۷ مشکل مازاد عرضه موجود در بازار نفت حل نمی‌شود. لذا آن‌ها پیشنهاد تمدید ۹ ماهه‌شان را مطرح کردند.

مدیرمسئول مجله دیپلماسی انرژی در پاسخ به این سوال که آیا سایر اعضای اوپک با این پیشنهاد عربستان و روسیه، موافقت می‌کنند یا خیر، گفت: وزیر نفت کویت گفته است که همه کشورها با تمدید ۹ ماهه موافق نیستند؛ با این حال با توجه به مذاکرات عربستان و عراق، احتمال موافقت تمام اعضا با پیشنهاد عربستان و روسیه بسیار زیاد است؛ ضمن این که عربستان و روسیه، بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفتِ درون و بیرون اوپک هستند و بیشترین میزان کاهش تولید را تقبل کرده‌اند و همین امر وزن بسیار زیادی به پیشنهاد آنان داده است.

پهلوانی در پاسخ به این سوال که آیا پیشنهاد ترامپ مبنی بر فروش نیمی از ذخایر نفت استراتژیک آمریکا، اثرات توافق نفتی را محدود می‌کند، گفت: پیشنهاد ترامپ حتی در صورتی که توسط کنگره تصویب شود، تأثیر اندکی بر بازار نفت دارد، چرا که قرار است این میزان از ذخایر نفت استراتژیک آمریکا طی ۱۰ سال به فروش برسد و این بدان معناست که عرضه جهانی نفت حدود روزانه ۹۵ هزار بشکه در روز، با فروش این ذخایر، افزایش می‌یابد.

این تحلیل‌گر بازار نفت افزایش تولید نفت آمریکا را جدی‌ترین تهدید برای توافق اوپک و غیراوپک دانست و گفت: تولید نفت آمریکا به حدود ۹.۳ میلیون بشکه در روز رسیده و تعداد دکل‌های حفاری این کشور نیز نسبت به سال گذشته، بیش از دو برابر شده است. افزایش تولید نفت آمریکا می‌تواند بخشی از کاهش تولید اوپک و غیراوپک را خنثی کند، اما قادر نیست به کلی اثرات این توافق را تحت تأثیر قرار دهد.

پهلوانی با اشاره به وضعیت انبارهای تجاری نفت در کشورهای توسعه یافته گفت: یکی از اهداف توافق نفتی، کاهش موجودی انبارها به زیر مانگین پنج‌ساله بود، اما موجودی انبارها هنوز حدود ۳۰۰ میلیون بشکه بالاتر از میانگین پنج‌ساله است.

به گفته این کارشناس بازار نفت، روند کاهش موجودی انبارهای نفت شروع شده و حتی در آمریکا نیز در ۶، ۷ هفته گذشته شاهد کاهش موجودی انبارهای نفت بوده‌ایم. اما هنوز با کاهش جدی آن‌ها و رسیدن به میانگین پنج‌ساله این انبارها فاصله زیادی داریم.

پهلوانی در نهایت در مورد اثرات توافق نفتی بر قیمت نفت گفت: در صورتی که توافق نفتی وجود نداشت یا در صورتی که این توافق تمدید نشود، قیمت نفت ممکن است حتی تا حدود ۴۰ دلار به ازای هر بشکه هم کاهش یابد. این توافق و تمدید آن باعث می‌شود تا قیمت‌ها در سطوح متوسط ۵۰ تا ۶۰ دلار به ازای هر بشکه باقی بمانند.

به گفته پهلوانی، با تمدید توافق نفتی، اثرات این توافق به صورت تدریجی خود را نشان خواهد داد و با خالی شدن انبارهای نفت رفته رفته قیمت نفت نیز افزایش خواهد یافت.

 

منبع: نکو نیوز


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما