آخرین اخبار
فراتر از نفت

اوپک صنعت نفت را از بدترین دوران نجات داد

افزایش قیمت گاز طبیعی ابلاغ شد

چرخش سیاست نفتی عربستان

درخواست هند از اوپک

قیمت نفت کاهش یافت

هفتمین سمینار بین‎المللی اوپک/تصویری

برنامه نشست ۱۷۴ اوپک اعلام شد

اعضای اوپک مخالف افزایش تولید هستند

فشار ترامپ بر کاهش قیمت نفت اوپک با هدف تضعیف اقتصاد ایران

افزایش ۱۸ میلیون لیتری تولید بنزین

زنگنه به مجلس می رود

انتقاد از کاهش عرضه خوراک نفتا به پتروشیمی‌ها

زنگنه جمعه به ایران می آید

ایجاد زیرساخت‌های ارسال گاز به اروپا

نگاه ویژه نفت و گاز پارس به تولیدات داخلی

مدیر عامل پالایشگاه آبادان منصوب شد+حکم

آغاز سمینار بین‌المللی اوپک

نگاه محیط زیست به نفت بازچرخانی سرمایه‌ها است

سود ۵ هزار میلیاردی پتروشیمی شازند در سال ۹۶

سمینار اوپک تا ساعتی دیگر آغاز می شود

روسیه خواهان پایان توافق نفتی شد

صعود نفت با کاهش ذخایر آمریکا

حضور وزیر نفت در وین/تصویری

تقاضای جهانی نفت بالا می‌ماند

صادرات ۲.۲ میلیارد دلار محصول پتروشیمی

ضرورت جوانگرایی و تحول در مدیریت صنعت نفت در کابینه دوازدهم

۱۰:۲۲ - ۱۳۹۶/۳/۲کد خبر: 60707
در کابینه دوم دکتر روحانی، تغییر در مدیران ارشد عضو هیات مدیره شرکتهای دولتی صنعت نفت و گاز ایران یک ضرورت است. استخدام کارکنان مستعد متخصص و جوان برای در دست گرفتن مسوولیتهای مهم از دیگر اولویتها به شمار می رود. در کنار ساخت و راه اندازی تاسیسات پرهزینه صنعت نفت و گاز، باید بیش از گذشته به تواناییهای کارکنان بهره بردار این واحدها نیز توجه کرد. بدون دارا بودن کارکنان دارای دانش و تخصص، دستاوردهای اندکی برای صنعت نفت ایران به دست خواهد آمد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، با توجه به اینکه حماسه دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و فرصت دوباره به آقای روحانی رییس جمهور منتخب ، توسط خیل عظیم جوانان رقم خورد و در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم نیز نمود داشت، متاسفانه از جوانان در پستهای مدیریتی و وزارتی استفاده نشد، این امر مسوولیت دولت را با توجه به شمار زیاد مدیران بازنشسته در ضرورت تحول و جوانگرایی در بخشهای مدیریتی صنعت نفت دوچندان می کند.

اگرچه سرمایه گذاری در پروژه های زیرساختی و کسب دانش تخصصی در بخشهای مختلف به ویژه فناوریهای پیشرفته افزایش ضریب بازیافت برای افزایش تولد نفت ایران در کوتاه مدت یک ضرورت است، اما افزایش تواناییها، دانش و تجهیزات شرکتهای پیمانکار به همراه توسعه استانداردها، یک ضرورت کلیدی است. با بازشدن مجدد درهای صنعت نفت ایران به روی شرکتهای بین المللی، شرکتهای دولتی صنعت نفت و گاز ایران باید نسبت به روزآمدی دانش، تخصص و آموزشهای کارکنان خود گامهای بلندی بردارند. ارتقای تواناییهای بین المللی این شرکتها، یک ضرورت انکارناپذیر بوده تا در کنار روزآمدی استانداردها، راه برای همکاری مشترک با غولهای صنعت نفت آماده گردد. بدون تغییر در شرایط کنونی، چالشهای زیادی در مسیر همکاریهای ایران با شرکتهای بزرگ نفتی دنیا پدید خواهد آمد.

هدف گذاری برای کارایی عملیات و بهبود مشارکت گروههای فنی، باید در دستور کار مدیران صنعت نفت ایران پس از پشت سر نهادن تحریمهای دشوار کنونی قرار گیرد تا ایران از منافع توسعه دانش و تخصص همراه با اجرای استانداردهای جهانی در شرکتهای دولتی خویش بهره مند گردد. و توسعه کارایی عملیات اکتشاف، توسعه و بهره برداری از میادین هیدروکربوری ایران در گروی اجرای برنامه های اصلاحی خواهد بود.

با بازگشت شرکتهای بین المللی، اجرای استانداردهای جهانی کیفیت در طرحها آغاز خواهد شد. اقدامی که کاهش توقف عملیات و افزایش تولید و کاسته شدن از حوادث شغلی را به همراه خواهد آورد.

در کابینه دوم دکتر روحانی، تغییر در مدیران ارشد عضو هیات مدیره شرکتهای دولتی صنعت نفت و گاز ایران یک ضرورت است. استخدام کارکنان مستعد متخصص و جوان برای در دست گرفتن مسوولیتهای مهم از دیگر اولویتها به شمار می رود. در کنار ساخت و راه اندازی تاسیسات پرهزینه صنعت نفت و گاز، باید بیش از گذشته به تواناییهای کارکنان بهره بردار این واحدها نیز توجه کرد. بدون دارا بودن کارکنان دارای دانش و تخصص، دستاوردهای اندکی برای صنعت نفت ایران به دست خواهد آمد. هرچند منطقه خاورمیانه در اجرایی نمودن استانداردهای بین المللی نسبت به سایر مناطق دنیا، عقب ماندگی قابل توجهی دارد.

سازمان بین المللی استاندارد گزارش نموده در سال ۲۰۱۴، بیش از یک میلیون گواهینامه صادر نموده که تنها ۱۳۰۰۰ گواهینامه به منطقه خاورمیانه اختصاص داشته است. همچنان در خاورمیانه موضوع استاندارد، مفهومی لوکس و نه یک ضرورت تلقی می گردد.

از نگاه ایرانیها در پنج سال گذشته، مهمترین اولویت، حفظ مقدار تولید در دوره تحریم به هر قیمتی بوده و سایر موضوعات در رتبه های بعدی قرار داشته است. مدیران صنعت نفت باید ریسک بیشتری نمایند و با تغییر شرایط به ویژه بازگشت شرکتهای خارجی، راه برای الگوگیری از بهترین شرکتها گشوده خواهد شد.

تحقق اهداف کنونی تعیین شده تولید نفت و گاز ایران در گروی مشارکت شرکتهای بین المللی و بهبود سطح آموزشها و افزایش کارایی رو های جاری راهبری تاسیسات است. هرچند همچنان شرکتهای خارجی، دغدغه های متفاوتی برای حضور و سرمایه گذاری در پروژه های بالادستی ایران دارند.

با از دست رفتن تعداد زیادی از فرصتهای همکاری با شرکای خارجی در یک دهه گذشته، سرعت بخشیدن به فعالیتها و برنامه ها، یک ضرورت است. تصویب قراردادهای آی پی سی یک گام جذاب برای شروع تحول در صنعت نفت ایران است، اما همچنان نگرانیهایی در مورد چگونگی حضور بلندمدت در طرحهای صنعت نفت و گاز کشور وجود دارد.

کارشناسان معتقدند بازگشت ایران به بازارهای جهانی انرژی در گروی ایجاد فضای مناسب همکاری با شرکای خارجی خواهد بود. از دیدگاه کارشناسان، میادین ایران در میان بهترین ساختارهای زمین شناسی قرار داشته و ریسک اندکی برای فعالیت در سازندهای ایران وجود دارد.

با پذیرش و در پیش گرفتن دیدگاه حضور بلندمدت شرکتهای خارجی در مراحل توسعه و بهره برداری طرحهای بالادستی صنعت نفت ایران، بهبود کارایی برداشت از میادین توسعه یافته کنونی یک ضرورت است. هرچند با حضور ۲۵ ساله یک شرکت باید برداشت بهینه در طول عمر میدان در دستور کار قرار گیرد.

میاتگین کنونی ضریب برداشت از میادین نفتی ایران کمتر از ۲۵ درصد است. البته این نرخ اندک تا حدودی به دلیل دارا بودن تعداد زیادی از میادین کربناته شکافدار است. برداشت از این میادین در بسیاری از مناطق دنیا با چالشهای عملیاتی روبرو است. براساس گزارش اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده این میادین قدیمی هیدروکربوری با کاهش طبیعی تولید سالانه ۸ تا ۱۱ درصدی روبرو هستند.

این شرایط باعث گردیده تا بخش چشمگیری از درآمدهای توسعه میدانها از دست رود. مدیران صنعت نفت ایران بارها اعلام نموده اند افزایش 1 درصدی نرخ کنونی ضریب برداشت از میادین کشورشان ۷۰۰ میلیارد دلار در دوره برداشت این میدانها به درآمدهای بهره بردار می افزاید.

ایران با وجود دارا بودن ۶۵۰ میلیارد بشکه ذخیره نفت درجا با تداوم استفاده از روشهای کنونی، تنها از امکان برداشت ۱۵۰ میلیارد بشکه از این ذخایر برخوردار است. اگر به این موضوع بیندیشیم که برداشت ۲۰۰ میلیارد بشکه نفت بیشتر از این ذخایر چه دستاوردهایی برای ایران به همراه خواهد آورد، اهمیت مساله درک خواهد شد.

با وجودی که این اتفاق در نگاه نخست، غیرعملی و فراتر از شرایط کنونی به نظر می رسد، اما با انتخاب و اجرای روشهای بهینه اولیه و پیشرفته افزایش ضریب بازیافت، این رویا، قابل تحقق خواهد بود. به هر حال همه می دانیم که ایرانیها در بخش اجرای فناوریهای نوظهور، تقریبا هیچ دستاورد و داشته قابل توجهی ندارند. هرچند تحریمهای بین المللی در این زمینه نقش مهمی داشته است.

در نظر گرفتن دیدگاه بلندمدت در برداشت از میادین نفتی ایران از دیگر نکات کلیدی ای است که باید توسط رهبران صنعت نفت ایران مورد توجه قرار گیرد. سالهاست که مدیران وزارت نفت ایران از کاهش تدریجی نرخ برداشت از میدانهای هیدروکربوری خود سخن می گویند، اما بدون اجرایی شدن راهکارها و روشهای پیشرفته، اتفاق چشمگیری در این حوزه روی نخواهد داد.

ایرانیها، دوره قراردادهای بای بک را به تاریخ سپرده اند و عصر آی پی سی آغاز شده است. استقبال شرکتهای بین المللی از این قراردادهای جدید نشان می دهد دولتمردان میانه روی ایران خواهان آغاز یک بازی برد- برد با غولهای جهانی صنعت نفت هستند. تبادل دانش با دانشگاهها و موسسات پژوهشی، یک ضرورت دیگر در شرایط کنونی صنعت نفت ایران محسوب می شود.

عقب افتادگی صنعت نفت ایران از دانش تخصص و فناوریهای روز دنیا، مورد پذیرش اکثر مدیران و کارشناسان صنعت نفت ایران بوده و راهی دشوار و پرفراز و نشیب در این مسیر قرار دارد. دانشگاههای ایران در سایه سومدیریت و تحریمها، از شرایط مناسبی برای اجرای طرحهای مشترک و فناورانه برخوردار نیستند. قراردادهای آی پی سی، دو طرفه بوده و هر دو سوی قرارداد باید چارچوبهای فنی، انسانی و مدیریتی خود را تقویت نمایند. ایرانیها با پایان تحریمها توانستند به سرعت با افزایش تولید نفت و گاز سهم بازار خود را در مدت زمانی اندک و با عملکردی موفقیت آمیز تصاحب کنند. اقدامی که نقشه انرژی دنیا را با تغییر روبرو نمود و ایران به یک بازیگر کلیدی در بازارهای جهانی تبدیل گردید. اما موفقیت ایران در پروژه های جدید صنعت نفت و مشارکت با غولهای نفتی، در گروی ایجاد شرایط و فضای مناسب همکاری همراه با توجه به نوآوری و تخصص و دانش پیشرفته در همه بخش هاست. این قراردادها تا چند دهه، اکثر بخشهای صنعت نفت ایران را تحت تاثیر قرار خواهند داد. هرچند در مورد موفقیت ایرانیها در این بازی جدید، بیمها و امیدهای مختلفی به چشم می خورد. اما آیا موفقیت ایران در بازپس گیری سهم بازار خود در این دوره جدید نیز، قابل تکرار است؟ این سوالی است که پاسخ به آن به عوامل مختلفی بستگی دارد و گذشت زمان پاسخ این پرسش را نشان خواهد داد.

مهدی قدیری/نفت ما


خبرهای مرتبط:» نظرات بینندگان
» دلامک | ساعت ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۳/۴
0
0
بکار گیری افراد بازنشسته در رده های خدمات وپیمانکاری وحراست بیش از 3 تا 5 سال هم کار درست نیست باتوجه به افزایش بیکاری در جامعه بخصوص نسل جوان اساسا غیر قانونی وحرام هست که افراد بازنشسته در سطوح پایین تر که هیچ تخصصی ویا کارایی هم ندارند وفقط سیاهی لشگر هستند بکار گرفته شوند واین خودش تبعیض حقوقی محسوب میشود چرا که دریافتی انها با حقوق بازنشستگی چند برابر با حقوق کارمند شاغل همطرازش می شود
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما