آخرین اخبار
فراتر از نفت

احساس خطر آمریکا از ارز نفتی ونزوئلا

ما گله ای در رابطه با نفتکش سانچی از چین نداریم!

تلاش مجلس برای افزایش درآمد وزارت نفت

برداشت روزانه بیش از ۵۵۰میلیون متر مکعب گاز از پارس جنوبی

رتبه نخست ایرانول در رشد فروش روغن موتور

تخصیص سلیقه‌ای خوراک برای تولید قیر در تضاد با اهداف صادراتی است

کاهش قیمت نفت

آغاز بازگشایی جعبه سیاه سانچی تا سه روز آینده

ربات ارزیاب سانچی به زیر آب منتقل شد

عدم پایبندی قزاقستان به توافق کاهش تولید اوپک

پایان تعمیرات اساسی واحد آروماتیک پتروشیمی بندرامام

نفت‌کش سانچی ناقض هیچ‌گونه پروتکل امنیتی نبوده است

ادارات اهواز تعطیل شد

سال آینده آب شرب جیره بندی می شود؟

آخرین اخباراختلاس ۱۰۰میلیارد تومانی از زبان وزیرنفت

پیش بینی اوپک از افزایش عرضه نفت در سال جدید

نگاه پاکستان به اندونزی برای واردات گاز مایع

ظاهر شدن چهار لکه نفتی در اطراف نفتکش غرق شده ایرانی

زمان مراسم ختم جان‌باختگان نفتکش سانچی

قصور احتمالی چین در حادثه سانچی باید بررسی شود

دولت روحانی چقدر نفت فروخت؟

روایت زنگنه از یک دروغ شاخدار درباره نفتکش سانچی

رفت و آمد آزادانه وابستگان نزدیک ضد انقلاب و اپوزیسیون در نفت

تلاش جمهوری کنگو برای پیوستن به اوپک

مقصر حادثه سانچی کیست؟

ماجرای اختلاف دکتر عاصمی پور با میرکاظمی چه بود؟

۸:۴۷ - ۱۳۹۶/۲/۲۶کد خبر: 59563
مشاور وزیر نفت با بیان اینکه در کل مدت قرارداد سوآپ نفتی از دریای خزر ٢٤٠‌ میلیون دلار بابت سوآپ فی پول دریافت کرده بودیم گفت: تصمیمات عجیب میرکاظمی کشور را از حدود یک‌‌ میلیارد و ٧٠٠ میلیون دلار محروم کرد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،محمدجواد عاصمی ‌پور گفت: ما برای هر بشکه سه ‌درجه‌API  بهتر دریافت کردیم که یعنی بنزین بیشتر و فرآورده بیشتر، به علاوه هزینه‌هایی که بابت حمل نفت برای سوخت شمال کشور پرداخت نمی کردیم و الان باید پرداخت کنیم.

وی افزود: اصل اختلاف بنده با میرکاظمی سر سوآپ بود، هر روز تقریبا هر ساعت با بنده تماس داشت که «به ویتول زنگ زدی؟ فکس زدی؟ گفتی که قرارداد باطل است؟».  بنده می‌گفتم سه ماه بیشتر از قرارداد سالانه ما با ویتول نمانده است؛ حداقل این مدت را مهلت بدهید که برای کشور بد نشود، این در حالی بود که بخش بین‌الملل شرکت نفت هم مخالف توقف سوآپ بود؛ اما وزیر زیر بار نمی‌رفت و روزی چند بار این قضیه را پیگیری می‌کرد.

عاصمی پور با اشاره به اینکه در آن زمان  روزی ٥٠‌ هزار بشکه سوآپ می‌کردیم گفت: به شرکت نفت تکلیف شد که این میزان را به ١٥٠‌ هزار بشکه برساند، کاری که از زمان دولت آقای هاشمی دنبال شده بود و آن را هم انجام دادیم؛  ١٧٩‌ میلیون دلار برای این کار خط لوله کشیده بودیم، در پالایشگاه تهران و تبریز برای این نفت واحد گوگردزدایی راه‌اندازی کرده بودیم،API نفت وارداتی‌ ما از آسیای میانه ٣١ بود در‌صورتی‌که نفت تحویلی به آنها در جنوب ٣٤ بود و ما «سه‌ای‌پی‌آی» جلو بودیم که در بنزین تولیدی‌مان تأثیر خوبی می‌گذاشت.

وی در خصوص دلیل اصرار بر اجرای سوآپ تصریح کرد: می‌خواستیم جلوی آمریکا و خط لوله باکو - جیحان دربیاییم و رقابت کنیم،می‌خواستیم به همسایگان شمالی‌مان بگوییم مسیر عبور نفت‌تان از ایران است نه مسیرهای دیگر، برای خودمان هم خوب بود.،ما نفت را از جنوب باید به شمال می‌فرستادیم تا مسئله سوخت شمال کشور را حل کنیم و این حمل‌ونقل صورت نمی‌گرفت، در چنین فضایی یک آدم ناآشنا و بیگانه با نفت، لحظه به لحظه به شما فشار وارد کند که قرارداد را لغو کن، قرارداد را لغو کن.

وی همچنین گفت: هر چند به میرکاظمی گفتم این تصمیم دولت و شورای امنیت ملی است، شما صلاحیت چنین تصمیمی را ندارید؛ مصوبه را آنجا بگیرید، به من بدهید من اقدام می‌کنم یا شخص خودتان بنویسید که این تصمیم دولت است و فورس‌ماژور این کار را انجام دهید که وی دستوری نوشت و هم همین یادداشت وزیر را به ویتول دادم و گفتم وزیرمان این طور دستور داده است، همین یادداشت برای میرکاظمی دردسر شد، چون در دادگاه شرکت نیکو متهم نشد؛ بلکه شخص ایشان محکوم شد و باید پنج میلیون دلار خسارت بدهد، ما نگذاشتیم نیکو آسیب ببیند و اعتبارش از دست برود.

وی در مورد دلایل میرکاظمی برای قطع سوآپ گفت: فکر می‌کرد دارد با رانت اقتصادی یک جماعتی برخورد می‌کند شاید میرکاظمی می‌خواست کارسوآپ را از یک باند بگیرد و به باند دیگر بسپارد.  

مدیرعامل سابق شرکت ملی حفاری ایران اظهار داشت: ایشان یک تصمیم عجیب دیگری هم گرفت، ما به پشتوانه سوآپ و اعتبار آن، رفته بودیم با پایانه نفتی سومد مصر قرارداد بسته بودیم که به غیر از بندر روتردام نفت‌مان را از آنجا هم مارکت کنیم. جالب است بدانید که ٣٠ درصد این پایانه برای عربستان بود.

عاصمی پور افزود: ما رفتیم قرارداد بستیم و جای پا در شمال آفریقا باز کردیم، در فضایی که رابطه با مصر قطع بود، این قرارداد می‌توانست پله خوبی برای ایجاد رابطه سیاسی باشد که باید چوب امدادی را وزارت خارجه از ما می‌گرفت، حالا فکر می‌کنید چه شد؟ میرکاظمی تا شنید ما این قرارداد را بستیم، گفت کنسل کنید. مجبور شدیم لغو کنیم.

وی بیان داشت:  میرکاظمی با نفت  بی‌ربط بود،زمان ایشان خسارت‌های فراوانی به نفت وارد شد که باید دستگاه‌های نظارتی به این موضوع ورود می‌کردند؛ مثلا در پایین‌آمدن استانداردهای HSE در دوران ایشان کسی زیاد کنکاش نمی‌کند، ما در انفجارهای خطوط لوله، پالایشگاه‌ها حدود صد عزیز را در صنعت نفت از دست دادیم، کسی اینها را مثل کشته‌های پلاسکو شهید اعلام نکرد. کسی هم بازرسی و نظارت و پرسش نکرد که این همه کشته از کجا آمد، چرا آمد و چطور آمد... . اینها ثمره وزارت کسی است که هیچ شناختی از نفت نداشت و اصلا هم نمی‌خواست شناخت پیدا کند و بی‌شناخت و بدون تخصص تصمیم‌های بزرگ می‌گرفت.

مدیرعامل سابق بورس نفت ایران در مورد وعده های غیر عملی میر کاظمی اظهار داشت:  به اسم خودکفایی بنزین، بنزین پتروشیمی تولید کردند و مجلس هم واردات بنزین را ممنوع کرد، بعد دیدند هیچ چیز با هم جور در نمی‌آید،  بنزین یورو٤ وارد کردند اما در ثبت و اظهارنامه‌های گمرکی نوشتند کاتالیزور که با بنزین پتروشیمی مخلوط شد و تازه اکتان ٨٥ به‌دست آمد.

مدیرعامل سابق شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در خصوص ورود میرکاظمی در ستاد رئیسی گفت:درباره آقای میر‌کاظمی مثل آدمی که تداعی معانی که در روان‌شناسی می‌گویند، به من دست داد که قرار است دوباره چه اتفاقی بیفتد، دوباره همان تاریخ، دوباره همان بی‌اعتمادی، دوباره همان دور‌ریختن سیستم‌ها و ساختارهایی که در دوران ایشان در نفت فرو‌ریخت، HSE که به طور اساسی در وزارت ایشان ساختارش فروریخت، آشوب نفتی درست کردند، کجایند آن صد نفر، چرا خون‌بهای آن صد نفر را پرداخت نکردند، همان صد نفری که در دوره آقای میرکاظمی در پتروشیمی‌ها در خطوط لوله نفت مرکزی در پالایشگاه‌ها کشته شدند و امروز دوباره همان تیمی که آن بلا را سر ما آوردند، شما (رئیسی) آنها را به ستادتان آورده‌اید؟ حداقل آنها را جلوی ویترین و دوربین نگذار. فقط بگوییم به‌عنوان یک آدم آزاد حرف بزند.

 

 

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما