آخرین اخبار
فراتر از نفت

عرضه فرآورده‌های پالایشی در بورس انرژی

سازمان نفتی جدید تشکیل می‌ شود

ادامه واردات نفت ترکیه از ایران

بازدید مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس از پتروشیمی دهدشت

رئیس سازمان حراست نفت منصوب شد

سرانجام لابی در شرکت نفت جنوب؛پول را دادند؛ضمانتنامه نگرفتند؛کالای دست دوم تحویل گرفتند!

ایران در این شرایط به توتال نیاز ندارد

تاوان نفتی عربستان سعودی

شرکت پارس جهد واحد نمونه استان مرکزی شد

برگزاری آزمون استخدامی پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس

هیات کره جنوبی به آمریکا سفر کرد

صادرات گاز به عمان متوقف نشده است

رشد تولید غیراوپک آهسته خواهد شد

برندگان تحریم نفتی ایران

درخواست نفتی آلمان از هند

یمن آرامکو را هدف قرار داد

مکانیزم اروپایی برای دریافت آسانتر پول نفت ایران در قالب یورو و پوند

روسیه شریک دزد و رفیق قافله درجنگ اقتصادی ایران و آمریکا

آیا تنش آبی ایران و افغانستان تشدید می‌شود؟

نرخ کرایه حمل نفتکش‌ها افزایش یافت

لیست شرکتهای مجاز به صادرات فرآورده‌های نفتی

هزینه شرکت در آزمون نفت چه شد؟

نفت کمبودها را در حد توان رفع می کند

پتروشیمی مکران از اولویت‌های توسعه سواحل مکران است

قیمت جهانی نفت امروز کاهش یافت

گامهای بلند و محکم تدبیر و امید برای تثبیت نقش کارآمد ایران در بازار جهانی انرژی

۱۱:۱۴ - ۱۳۹۶/۲/۱۷کد خبر: 59407
بر اساس پیش بینی مراجع معتبر بین المللی، ایران در چشم انداز سال ۲۰۵۰ جایگاه ممتاز خود در جهان در تولید و صادرات گاز را حفظ کرده و نقش کارآمدی در بازار جهانی انرژی و اقتصاد بین‌الملل را ایفا خواهد کرد. همچنین، ایران جایگاه اول منطقه از نظر تولید بیشترین ارزش افزوده از صنایع پایین دستی نفت و گاز و فناوریهای پیشرفته بخش بالادستی، میان‌دستی و پایین‌دستی گاز را به دست خواهد آورد. اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید تاکنون، سنگ بنای این چشم انداز می باشد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، آغاز سال 1396 با شعار "اقتصاد مقاومتی: تولید و اشتغال"، همراه با بهره برداری از پروژه های متعدد صنعت نفت کشور بوده است. در همین یک ماه و نیم گذشته از سال جدید، پروژه هایی همچون انبار ذخیره فرآورده‌های نفتی بیرجند، بهره برداری از فازهای پنجگانه 17 و18، 19، 20 و21 ، برداشت از لایه نفتی پارس جنوبی، افتتاح فاز دوم پتروشیمی کاویان، افتتاح پتروشیمیایی تخت جمشید پارس، افتتاح پتروشیمی انتخاب، راه اندازی واحد منو اتیلن گلایکول پتروشیمی مروارید، بهره برداری از فاز اول پالایشگاه بنزین ستاره خلیج فارس در بندر عباس، کلید خورد. بی شک نقش برجام در تسریع از این پروژه ها، قابل انکار نیست.

با بهره برداری از این فازهای پنجگانه، برداشت روزانه ایران با قطر (650 میلیون متر مکعب در روز) برابر شده و  عقب ماندگی ایران در این زمینه جبران شده و بهه مراه لایه نفتی پارس جنوبی، درآمد زایی 10 میلیارد دلاری در سال خواهد داشت. بهره برداری از این فازهای پنجگانه، پیامدهای مثبتی بر قدرت ملی، اقتصادی و منطقه ای ایران به دنبال خواهد داشت. بی شک با بهره برداری از تمام فازهای پارس جنوبی؛ 1-رونق اقتصادی و صنعتی، 2- تقویت منافع ملی و کاهش تهدیدات، 3-تولید قدرت به دلیل نیاز فزاینده جهان به انرژی بویژه گاز ایران را در پی خواهد آورد.

همچنین صادرات گاز استحصال شده از فازهای پارس جنوبی به کشورهای همسایه همچون ترکیه، عراق، عمان، پاکستان، افغانستان، و بازارهای شرق دور و اروپا، در کنار توسعه واحدهای پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی پارس عسلویه باعث ایجاد اشتغال و درآمدزایی ارزی شده و سبد صادراتی کشور را متنوع خواهد کرد. نکته مهم دیگر با توجه به اثبات کارآمدی دانش و توان فنی و مهندسی داخلی در اجرای این پروژه ها، زمینه صدور آن نیز در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی هموار و فراهم شده است.

با از سرگیری و افزایش صادرات میعانات گازی که در دوران تحریم امکان فروش آن میسر نبود، ایران در پسابرجام، فرصتهای متعددی برای تثبیت سهم شایسته و بایسته خود در بازارهای جهانی انرژی در اختیار دارد. با توجه به کم بودن نسبی هزینه های تولید گاز در کشور، استراتژی فروش و قیمت گذاری کارآمد نوین برای دستیابی به بازارهای جدید قطعا در دستور کار قرار خواهد گرفت.

 اضافه تولیدات گازی پارس جنوبی در کنار کاهش مصرف داخلی، می تواند به عنوان خوراک پتروشیمی مورد استفاده قرار گرفته یا به ال ان جی، جی تی ال و بالتبع فرآورده های با ارزش افزوده بیشتری همچون بنزین، دیزل، سوخت جت، متانول و غیره تبدیل بشود. علاوه بر این استخراج گاز هلیوم وتبدیل فلرهای گازی به برق و همچنین سوخت کربن خنثی می تواند عملیاتی بشود. همچنین از گاز اضافی تولید شده در فازهای پارس جنوبی می توان در نیروگاههای برق استفاده کرد و آن را به کشورهای همسایه صادر کرد. در مجموع، ایران با بهره برداری از تمام فازها پارس جنوبی می تواند 30 درصد تجارت جهانی گاز را در اختیار بگیرد و بالفعل کند که نقش مهمی در تقویت و ارتقای موقعیت ژئواکونومیک ایران خواهد داشت.

در زمینه بنزین نیز افتتاح بزرگترین پالایشگاه بنزین جهان با خوراک میعانات گازی، باعث تولید مستمر این فراورده استراتژیک شده به صورت روزانه ١٢ میلیون لیتر بنزین یورو ٤، 4.5 میلیون لیتر گازوئیل یورو٤ ، یک میلیون لیتر نفت سفید یورو ٤ و یک میلیون و ٣٠٠ هزار لیتر گاز مایع (ال پی جی) یورو ٤ تولید می شود. با بهره برداری کامل از فازهای دوم و سوم، ایران با تولید ٣٦ میلیون لیتر بنزین با کیفیت یورو ٤ و ٥ ، تولید بنزین در کشور به بیش از ١٠٠ میلیون لیتر در روز خواهد رسید به گونه ای ایران در زمینه بنزین به خودکفایی می رسد و می تواند صادرات داشته باشد.

از مباحث مهم دیگر نقش برجسته و پررنگ صنعت نفت در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری می باشد به گونه ای که وعده هایی هر یک از نامزدها به صنعت نفت ودرامدهای آن گره خورده است. در این میان برگزاری بیست و دومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، با حضور 2500 شرکت داخلی و 1500 شرکت خارجی از 37 کشور، می باشد که نه تنها در راستای نمایش کالاها و انجام مذاکرات تجارى عمل می کند، بلکه اطلاعات گوناگون در زمینه قیمت‌هاى رقابتى در سطح جهانی، آخرین استانداردهاى کیفی، آخرین پیشرفتهاى صنعتی، دستاوردهاى پژوهش علمى و ایده‌هاى اقتصادى-فناوری نیز در خلال برگزارى این نمایشگاه مورد تبادل قرار مى‌گیرند. نمایشگاه نفت تهران نشان داده است که می تواند به‌صورت یکى از کارآمدترین ابزارها جهت گسترش و تعمیق مناسبات سیاسی، اقتصادی و حتی فرهنگى باشد.

در مجموع بر اساس پیش بینی مراجع معتبر بین المللی، ایران در چشم انداز سال 2050 جایگاه ممتاز خود در جهان در تولید و صادرات گاز را حفظ کرده و نقش کارآمدی در بازار جهانی انرژی و اقتصاد بین‌الملل را ایفا خواهد کرد. همچنین، ایران جایگاه اول منطقه از نظر تولید بیشترین ارزش افزوده از صنایع پایین دستی نفت و گاز و فناوریهای پیشرفته بخش بالادستی، میان‌دستی و پایین‌دستی گاز را به دست خواهد آورد. اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید تاکنون، سنگ بنای این چشم انداز می باشد.

نادعلی بای/سردبیر

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما