آخرین اخبار
فراتر از نفت

اسلام آباد به خرید گاز قطر ادامه می دهد

خودنمایی نفت در بودجه ۹۸

پیش بینی کاهش مصرف روزانه نفت عربستان

پتروشیمی بوشهر با تمامی پیمانکاران تسویه نموده است

تاکید مدیرعامل پتروشیمی جم بر لزوم ارتقای جایگاه روابط عمومی ها

سومین عرضه نفت در بورس با حضور خارجی‌ها

بازدید مدیر عاملNPC از طرح های پتروشیمی عسلویه

هند نفت ایران را تنها به پالایشگاه‌های دولتی می‌دهد

جلوگیری از خروج ۵۰ میلیون یورو ارز با کاتالیست های ایرانی

حل مشکلات خانواده صنعت پتروشیمی در اولویت است

مجوز مجلس برای تهاتر نفتی طلب پیمانکاران از دولت

دزدی تجهیزات حفاری در مکزیک

چرا پتروامید وارد بازار بورس نشد؟

آمریکا صادرکننده خالص نفت خام می‌شود

آمریکا معافیت‌ها از تحریم نفتی ایران را تمدید می‌کند

قیمت نفت مجدد ۶۰ دلاری شد

زیمبابوه گرانترین بنزین جهان را دارد

وزرات نفت می‌تواند اوراق مالی منتشر کند

امید ژاپن به عربستان برای جایگزنی نفت ایران

برگزاری مراسم معارفه مدیرعامل پتروشیمی پردیس

حذف گاز روسیه خودکشی اقتصادی برای اروپا است

انتشار آمار رسمی کره جنوبی از واردات نفت

امضای موافقتنامه بلوک خشکی عمان با انی

تایید مدل زمین شناسی میدان اریدو عراق توسط لوک اویل

آتش سوزی در بزرگترین شرکت پتروشیمی اوکراین

"سادینا آبائی" رئیس شورای تجاری ایران و اوکراین

فاوا یا نفت! مساله این است

۱۴:۵۵ - ۱۳۹۶/۱/۱۶کد خبر: 58743
با فناوری اطلاعات و ارتباطات می توان جای نفت را به عنوان صندوق هزینه ای برای دولت گرفت، یعنی درآمدی که از محل فروش نفت عاید دولت می توان به عنوان سرمایه برای آیندگان کنار گذاشت و با ICT ارزش افزوده تولید کرد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،صد و اندی سال است که در راهِ نوش و راحت و شادیِ نفت گام می نهیم و گاه و بیگاه دم از عدمِ وابستگی «طلای سیاه» می زنیم. اما هر چه در این راهِ نیمش ننگ، نیمش نا مِرفته ایم، کمتر یافته ایم. آری ای نفت! اکنون نفست گرفته! اما فاوا هم درمانِ دردِ تنگی نفسِ تو است هم گریز. خانم سادینا آبائی، رئیس شورای تجاری ایران و اوکراین و مدیرعامل شرکت سیمرغ سامانه می باشد. ایشان معتقد است که صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات می تواند جایگزینی بی بدیل برای رهایی اقتصاد کشور از درآمدهای نفتی و شاه کلید اقتصاد مقاومتی باشد. با این مقدمه، گفت و گوی خبرنگار «نفت ما» با خانم آبائی در ادامه از نظر خوانندگان می گذرد.

آیا فناوری اطلاعات و ارتباطات می تواند در صادرات غیر نفتی، کارآمد باشد؟

بله، قطعاً. چند سال پیش که مقام معظم رهبری پیشنهاد اوپک گازی را داده بودند، من پیشنهاد کردم که ایران در تاسیس دبیرخانه دیجیتالی اوپک گازی پیشقدم شود ولی متاسفانه این ایده پیش نرفت. بهرحال برخی شرکتهای خصوصی مرتبط با صنعت نفت، از نرم افزارهایی که لازمه کارشان بوده، طراحی و استفاده کرده اند. شعار ما باید این باشد "فاوا یا نفت! مساله اینست. با فناوری اطلاعات  و ارتباطات می توان جای نفت را به عنوان صندوق هزینه ای برای دولت گرفت، یعنی درآمدی که ازمحل فروش نفت عاید دولت می توان به عنوان سرمایه  برای آیندگان کنار گذاشت و با ICT ارزش افزوده تولید کرد. در صنعت فاوا، به راحتی می توان با دنیای خارج ارتباط برقرار کرد و خدمات را بدون خام فروشی عرضه نمود. ایران خود یک بازار 80 میلیونی است و به راحتی در این حوزه می تواند فعالیت بکند. در هنگام فروش باید ادبیات مربوطه را با خریدار یافت، حتی در فروش نفت، هر کسی نفت ما را نمی خرد، هر وسیله ای آن را حمل نمی کند، هر بندری اجازه لنگر انداختن و تخلیه نفت نمی دهد. اما دنیای فناوری اطلاعات مرز ندارد. با استفاده از این مزیت می توانیم به اقتصاد کشور کمک کنیم. سرمایه گذاری در این زمینه علیرغم ناچیز بودن، بازدهی بالایی دارد. امروزه مهم اینست که هر شرکتی چه میزان کارایی دارد. متاسفانه ما می خواهیم در کشور همه چیز را به مرز قدرت برسانیم، خوب این شدنی نیست. در حالیکه بدون رعایت قانون کپی رایت از نرم افزارهای خارجی با قفل شکن استفاده می کنیم، نمی توانیم ادعای بومی سازی نرم افزارهای نفتی و بانکی را داشته باشیم. من ایرانی چطور توقع داشته باشم بدون اخذ حق لایسنس از دیگران، حق من توسط آنها رعایت شود؟ نمی دانیم چه مسیری را می خواهیم پی بگیریم، اگر چارچوب کار مشخص شود، برنامه ریزی خواهد شد. سالانه این همه فارغ التحصیل داریم. یک آموزش کوتاه، این افراد را به آن نقطه ای می رساند که تولید کنند

در مورد بحث امنیت سایبری برای شرکتهای نفتی و انرژی چه ملاحظاتی وجود دارد؟

باید شرکتهای نفتی را تشویق کرد به این حوزه ورود کنند. واقعیت اینست وقتی که به حوزه High Tech وارد می شویم ابزار جاسوسی هم درکنارش هست، و خود ما باید مقوله امنیت را درست پوشش بدهیم. خدا را شکر پدافند غیر عامل در کشور ما قوی است و از چالشهای سایبری در امانیم، البته باید بیشتر تلاش کرد چون هکرها در پی ابزار های جدیدند. ما باید برای هر موقعیتی خود را آماده نگهداریم و در حوزه High Tech با هر چیزی مقابله کنیم. حوزه فناوری اطلاعات بسیار جوان است ولی مراحل پیشرفت را به سرعت طی می کند. پروژه های ما fire wall های خاص خود را دارند اما مهم است که ارگان های خاص مخصوصا پدافند غیر عامل در حوزه سایبرباید هر لحظه آماده دفاع باشند. در وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات، معاون یا مشاور وزیر خانم نداریم، امیدواریم این امر در آینده رخ بدهد. البته خانم شاهدایی به پست معاونت وزیر نفت رسیده اند، ایشان قبلا در اتاق فکر مدیران زن وزارت بازرگانی بودند. خانم هایی را داریم که شایسته مقام معاونت وزارت باشند.

نقش فاوا در اقتصاد مقاومتی را چگونه ارزیابی می کنید؟

اقتصاد مقاومتی واقعا یکی از شعارهای مهم مقام معظم رهبری است، اما به شرطی که ما دست اندرکاران بتوانیم درست از آن استفاده کنیم. اقتصاد مقاومتی یعنی که اول درون خود را درست کنیم تا بتوانیم با بیرون ارتباط برقرار کنیم، بهره وری و کیفیت تولید را بالا ببریم، نه اینکه صد مدل لیوان بی کیفیت در داخل تولید کنیم. من نمی پذیرم که در شرایط پساتحریم تولید خوب نکنیم. مصرف کننده بخشی از اقتصاد کشور است که اگر محصول خوب به او تحویل ندعهیم، سراغ کالای خارجی می رود. اگر بهره وری را50 % هم بالا ببریم به خواسته مقام رهبری می رسیم. لزومی ندارد که نفت را کنار بگذاریم ما باید ارزش افزوده روی منبع خام مان ایجاد کنیم. پتروشیمی در دنیا حرف اول را می زند، البته بعدا ICT ، همان "فاوا یا نفت" را داریم. ما ثروت ملی را از بین می بریم، کار دیگری هم نمی توانیم بکنیم. اما اگر خدمات تولید کنیم می توانیم به اقتصاد کمک کنیم. فساد بلای اقتصاد است،ICT به شفافیت کمک و فساد را محدود می کند. من فکر می کنم یکی از عوامل عدم توسعه  ICT همین شفاف سازی است که مقام رهبری هم به آن ایراد می گیرند. ما باید جنس و خدمات با کیفیت بالا برای عرضه داشته باشیم. اگر محصولات ما رقابتی باشد، جای خود را پیدا می کند. امیدوارم سازمان توسعه تجارت و شورای بازرگانی دست به دست هم بدهند تا تراز ایران مثبت یا برابر شود.

گفت و گو از: فاتیما رضایی


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما