آخرین اخبار
فراتر از نفت

ژاپن همچنان به دنبال معافیت از تحریم واردات نفت ایران

جذب نیروهای بازنشسته به عنوان مشاور کذب است

نفت ۱۰۰ دلاری در راه است

افزایش ۴۰ درصدی فروش روغن موتورهای ایرانول

چین واردات نفت ایران را کاهش می‌دهد

هیچ کشوری واردات نفت از ایران را به صفر نرسانده است

توقف خرید نفت ایران توسط ژاپنی ها

جو روانی خرید بنزین این‌ بار به کرمان و اهواز رسید

نمایشگاه ایران پلاست آغاز به‎کار کرد

مدیرعامل صندوق بازنشستگی، بازنشسته محسوب نمی‌شود

آمریکا به دنبال سیاسی کردن اوپک است

حضور پتروشیمی خلیج فارس در نمایشگاه ایران پلاست

اوپک و روسیه افزایش تولید نفت را رد کرده اند

توضیحات جدید در خصوص اختلاس نفتی

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

افشاگری یک سایت از مفقود شدن دکل های نفتی "بانک پاسارگاد"!

بیانیه پایانی نشست اوپک و غیراوپک

اصلاح تبصره ۱۴ قانون بودجه با همراهی کمیسیون انرژی

پیام تسلیت پتروشیمی غدیر برای حادثه خوزستان

حضور پتروشیمی جم با محصولات استراتژیک در نمایشگاه ایران پلاست

عدم آپارتاید در کارآفرینی وابستگان شایسته مسوولان

پیام رهبری درپی حادثه تروریستی در اهواز

فروش صادراتی نفت پاسارگاد فقط از طریق مزایده عمومی خواهد بود

مهار نقدینگی با تکیه بر بورس نفتی

احتمال جهش در قیمت‌ طلای سیاه

پتانسیل ها و ظرفیتهای ایران در سوختهای جایگزین

۱۱:۳۹ - ۱۳۹۶/۱/۱۶کد خبر: 58727
مزیت نسبی ایران نیز استفاده از گاز طبیعی فشرده (سی ان جی) به عنوان سوخت جایگزین است، چون هم منابع آن به وفور موجود است و هم آلودگی کمتری داشته و ایمنی بیشتری دارد. توسعه سی ان جی به عنوان سوخت جایگزین نه سوخت اصلی، در کنار توجه ویژه به سایر سوختهای جایگزین باعث کاهش واردات بنزین و صرفه جویی شده و همچنین تحکیم امنیت سوختی کشور را در بردارد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، در مورد اهمیت سوختهای جایگزین و پاک در مقایسه با سوختهای فسیلی، باید مد نظر داشت که دلیل اهمیت این موضوع در دنیای معاصر به خاطر محدودیت منابع سوختهای فسیلی و آلودگی محیط زیست است و بخش حمل و نقل سهم قابل توجهی در این زمینه دارد. در واقع، انرژی جایگزین شامل همه منابع انرژی می شود که هدفش جایگزین کردن منابع سوخت فسیلی با سوختهای جایگزین و پاک، بدون پیامدهای نامطلوب بویژه انتشار دیاکسید کربن بالا که یک عامل مهم در گرمایش و تغییر آب و هوایی کره زمین است، میباشد.

سوختهای جایگزین(AltFuels) از منابعی غیر از نفت و از منابع طبیعی و تجدیدپذیر، مشتق و تولید شده و وابستگی مستقیم به نفت را کاهش می دهد. سوختهای جایگزین عبارتند از گاز طبیعی فشرده، گاز طبیعی مایع شده، گاز مایع، اتانول، متانول، هیدروژن، هیدروکربن، بیودیزل، الکتریسیته، و غیره.

امروزه کاربرد این سوختها در حال افزایش است و آمریکا، کانادا و آلمان در زمینه سوختهای پاک پیشرو می باشند. این دولتها مشوقهای گوناگونی در راستای همگانی کردن فرهنگ استفاده از سوختهای پاک و جایگزین اعطا می کنند. از دیدگاه زیست محیطی سوخت جایگزین، سوختی است که قابل تجدید باشد، اما از دیدگاه جایگزینی نفت، سوخت الزامی برای تجدیدپذیر بودن ندارد. لذا در سالهای اخیر، تلاشهای گسترده ای برای جایگزینی انواع سوخت در بخش حمل و نقل ساختمان و صنعت انجام شده است.

چالشهای اساسی سوختهای جایگزین، چالشهای اقتصادی فنی، زیست محیطی، اجتماعی و سیاسی می باشد. سوخت بیودیزل در کشورهای فوق مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. مزیت نسبی ایران نیز استفاده از گاز طبیعی فشرده (سی ان جی) به عنوان سوخت جایگزین است، چون هم منابع آن به وفور موجود است و هم آلودگی کمتری داشته و ایمنی بیشتری دارد. توسعه سی ان جی به عنوان سوخت جایگزین نه سوخت اصلی، در کنار توجه ویژه به سایر سوختهای جایگزین باعث کاهش واردات بنزین و صرفه جویی شده و همچنین تحکیم امنیت سوختی کشور را در بردارد.

 سیاستگذاری سوختهای پاک و جایگزین باید به گونه ای باشد که تمام نهادهای مسوول و مرتبط را درگیر کرده و تلاش شود تا سبد سوخت و انرژی در بخش حمل و نقل متنوع گردد و در عین حال تکیه صرف بر سی ان جی، نباید باعث چشم پوشی از دیگر سوختها شود، بلکه باید از همه ظرفیتهای موجود بر اساس یک برنامه جامع و بلند مدت استفاده کرد.

نادعلی بای- سردبیر


خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:انرزی، سوخت، نفت، گاز، جایگزین، Altfuel، Iran، cng
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما