آخرین اخبار
فراتر از نفت

خوش بینی آمریکا به نفت ۸۰دلاری

فردا هفتمین نشست اوپک آغاز می شود

ضربه ارزش بالای دلار به اوپک

بازار نفت به توازن نزدیک‌تر می‌شود

ایران ؛ محبوب "دلال‌ها"

معارفه معاون مهندسی و توسعه پالایش گاز ایلام

اعمال تصمیم های غیر کارشناسی به نفع اقتصاد کشور نیست

توسعه غرب کارون معطل خارجی‎ها نمی‎ماند

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

باید کارت‌های سوخت احیا شوند

مشارکت نفت و گاز کارون در کاهش مصرف برق اهواز

نقشه سعودی برای اجلاس اوپک

قیمت خوراک پتروشیمی ها غیرمنطقی بود

وضعیت آخرین پروژه‌های نفتی کشور

۲ انتصاب در وزارت نفت

انتصاب جدبد در شرکت متن

دستیار مدیرعامل شرکت متن منصوب شد

پیشرفت ۸۰ درصدی فاز یک طرح پتروشیمی مسجد سلیمان

زنگنه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی/تصاویر

انتصاب سرپرست طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی

شرکت پتروشیمی ایران راه‌اندازی می‌شود

سهام شرکت‌های نفتی آمریکا کاهش یافت

دلایل کاهش قیمت نفت

ترکیه؛ هاب جاده ابریشم انرژی

پیشنهاد عربستان را وتو می‌کنیم

پتانسیل ها و ظرفیتهای ایران در سوختهای جایگزین

۱۱:۳۹ - ۱۳۹۶/۱/۱۶کد خبر: 58727
مزیت نسبی ایران نیز استفاده از گاز طبیعی فشرده (سی ان جی) به عنوان سوخت جایگزین است، چون هم منابع آن به وفور موجود است و هم آلودگی کمتری داشته و ایمنی بیشتری دارد. توسعه سی ان جی به عنوان سوخت جایگزین نه سوخت اصلی، در کنار توجه ویژه به سایر سوختهای جایگزین باعث کاهش واردات بنزین و صرفه جویی شده و همچنین تحکیم امنیت سوختی کشور را در بردارد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، در مورد اهمیت سوختهای جایگزین و پاک در مقایسه با سوختهای فسیلی، باید مد نظر داشت که دلیل اهمیت این موضوع در دنیای معاصر به خاطر محدودیت منابع سوختهای فسیلی و آلودگی محیط زیست است و بخش حمل و نقل سهم قابل توجهی در این زمینه دارد. در واقع، انرژی جایگزین شامل همه منابع انرژی می شود که هدفش جایگزین کردن منابع سوخت فسیلی با سوختهای جایگزین و پاک، بدون پیامدهای نامطلوب بویژه انتشار دیاکسید کربن بالا که یک عامل مهم در گرمایش و تغییر آب و هوایی کره زمین است، میباشد.

سوختهای جایگزین(AltFuels) از منابعی غیر از نفت و از منابع طبیعی و تجدیدپذیر، مشتق و تولید شده و وابستگی مستقیم به نفت را کاهش می دهد. سوختهای جایگزین عبارتند از گاز طبیعی فشرده، گاز طبیعی مایع شده، گاز مایع، اتانول، متانول، هیدروژن، هیدروکربن، بیودیزل، الکتریسیته، و غیره.

امروزه کاربرد این سوختها در حال افزایش است و آمریکا، کانادا و آلمان در زمینه سوختهای پاک پیشرو می باشند. این دولتها مشوقهای گوناگونی در راستای همگانی کردن فرهنگ استفاده از سوختهای پاک و جایگزین اعطا می کنند. از دیدگاه زیست محیطی سوخت جایگزین، سوختی است که قابل تجدید باشد، اما از دیدگاه جایگزینی نفت، سوخت الزامی برای تجدیدپذیر بودن ندارد. لذا در سالهای اخیر، تلاشهای گسترده ای برای جایگزینی انواع سوخت در بخش حمل و نقل ساختمان و صنعت انجام شده است.

چالشهای اساسی سوختهای جایگزین، چالشهای اقتصادی فنی، زیست محیطی، اجتماعی و سیاسی می باشد. سوخت بیودیزل در کشورهای فوق مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. مزیت نسبی ایران نیز استفاده از گاز طبیعی فشرده (سی ان جی) به عنوان سوخت جایگزین است، چون هم منابع آن به وفور موجود است و هم آلودگی کمتری داشته و ایمنی بیشتری دارد. توسعه سی ان جی به عنوان سوخت جایگزین نه سوخت اصلی، در کنار توجه ویژه به سایر سوختهای جایگزین باعث کاهش واردات بنزین و صرفه جویی شده و همچنین تحکیم امنیت سوختی کشور را در بردارد.

 سیاستگذاری سوختهای پاک و جایگزین باید به گونه ای باشد که تمام نهادهای مسوول و مرتبط را درگیر کرده و تلاش شود تا سبد سوخت و انرژی در بخش حمل و نقل متنوع گردد و در عین حال تکیه صرف بر سی ان جی، نباید باعث چشم پوشی از دیگر سوختها شود، بلکه باید از همه ظرفیتهای موجود بر اساس یک برنامه جامع و بلند مدت استفاده کرد.

نادعلی بای- سردبیر


خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:انرزی، سوخت، نفت، گاز، جایگزین، Altfuel، Iran، cng
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما